ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΘΑ ΝΙΚΗΣΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ...!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 74
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545

    Talking ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΘΑ ΝΙΚΗΣΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ...!!!

    Γεια σας και πάλι...!!!Θα γράψω πολλά και παρακαλώ να έχετε υπομονή γιατί κι εγώ ψάχνω πολύ καιρό τώρα μέχρι να γράψω αυτό εδώ.Δεν ξέρεις απο που θα έρθει η λύση..Πριν ξεκινήσω πρέπει να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους και στο φόρουμ για την εξαιρετικη δουλειά και την ελευθερία που μας δινεται ώστε να κάνουμε διαλόγους και να προσπαθούμε να βρούμε λύσεις ο ένας για τον άλλο βάση τα δικά του βιωματα και τις εμπειρίες του.Το μεγαλήτερο όμως ευχαριστώ πρέπει να το πω στον aeolus74 γιατί χωρίς το δικό του θέμα ακόμη θα συνέχιζα να ψάχνω.Το θέμα του το διάβασα 1 ώρα πριν αλλά έπρεπε να το έχω διαβάσει 2 χρόνια πριν....aeolus74 ειλικρινά σε ευχαριστώ πολύ γιατί είναι η πρώτη φορά μετά από 2,5 χρόνια που οι κακές σκέψεις έρχοντε και φεύγουν μόνες τους.Δεν ξέρω αν είναι ενθουσιασμός πάντως πλέον ξέρω τι έχω να πολεμήσω...!!!Αυτό ήταν εισαγωγή,τωρα θα ξεκινήσω...!!!Αααα το θέμα το οποίο διάβασα ηταν αυτο http://www.e-psychology.gr/forum/sho...80%CE%B7/page2 ,αλλά ένα συγκεκριμένο ποστ στο συγκεκριμένο θέμα μ'εκανε να αλλάξω τελείως τρόπο σκέψης κι ολα αυτά πριν 1 ωρα...Επίσης θα παρακαλούσα τους admin να μη μεταφέρουν το θέμα μου γιατί εμένα το πρόβλημά μου είναι η κατάθλιψη......

    Λοιπόν,ένα τραγούδι από τους terror x crew για όσους τους ξερουν λέει... ''Οι σκέψεις μου χαμένες
    κάτι τις έχει δεμένες
    και με τυλίγει
    γι'άλλη μια φορά κάτι με πνίγει
    το μυαλό μου κάνει παιχνίδια ψάχνει στήριγμα
    ακούω ένα ύπουλο σφύριγμα όχι πάλι κύρηγμα
    κάποιος εκεί στο βάθος υποστηρίζει με πάθος
    πως είμαι λάθος
    και όλα τριγύρω μου μοιάζουνε τάφος
    χαμένος στην αρένα παλεύω τον εαυτό μου
    νιώθω σαν να μην είναι το μυαλό μου δικό μου
    κάποιος μου βάζει έμμονες ιδέες πως έχω αποτύχει
    κι αν είμαι ακόμα ζωντανός είναι κατά τύχη ''

    Λοιπόν...Πριν 3,5 χρόνια υπήρχε μια κοπέλα που έδειξε ενδιαφέρον κι αν και δε δενομαι εύκολα με τον άλλον αυτή το κατάφερε και με κέρδισε.Το ενδιαφέρον το έδειξε ενώ βρησκόταν σε σχέση αλλά τελικά εκείνο το καλοκαίρι θα χωριζε αλλα αυτή την κινησή την κατάλαβα μετά από χρόνια και με βασάνισε μετά από χρόνια.Έκανα βέβαια τις κινήσεις μου όταν χώρισε γιατί ενδιαφερόμουνα κι εγώ.Μετά από ένα χρόνο γίνοντε μερικά τραγικά λάθη και μετά από μερικούς μήνες,εφόσον την πίεσα να μου πει γιατί καταλάβαινα,τελικά μου είπε ότι με κεράτωσε...Δεν ντρέπομαι να το πω!!!Αυτό έγινε καλοκαίρι...Εγώ τον Νοέμβριο παρουσιάστηκα στον στρατό και η μετάθεσή μου ήταν σε πολύ δύσκολη μονάδα του έβρου.Δεν είχα πρόβλημα μέχρι σε μία άδεια φεβρουάριο μήνα,που καταλάβαινα ότι κάτι δεν πάει καλα.Οπότε μέσα στην άδεια 6 ημερών του στρατού μου λέει ότι με κεράτωσε κι ότι ήταν λάθος.Εννοείται ότι 2 μέρες τελευταίες τις άδειας ούτε της μίλησα,ούτε ήθελα να έχω επαφές μαζί της και εννοείται χωρίς να της το πω ότι χωρίσαμε.Ανεβαίνοντας πάλι για το στρατόπεδο,τερμα θεού,αρχίζουν οι κρίσεις πανικού.Να νιώθω δυσφορία μέσα στο λεωφορείο κι ένα αίσθημα συχνοουρίας.Δεν έδωσα σημασία.Μέσα στο στρατόπεδο,παρόλο το πολύ δύσκολο πρόγραμμα,τα βράδια δεν μπορούσα να κοιμηθω.Με έπερνε ο ύπνος στης 3-4 και επρεπε να ξυπνησουμε στης 6.Δε μίλησα σε κανέναν και δεν έδωσα σε κανέναν το δικαίωμα να καταλάβει ότι κάτι έχω.Αλλά όλα αυτά με έτρωγαν.Δε της απαντούσα στα μνμ για περίπου 20 μέρες μέχρι που τελικα (λαθος μου) αποφάσισα να της απαντήσω γιατί εβλεπα ότι κατάλαβε το λάθος της.Θέλετε ο στρατός?Ότι ήμουν ευάλωτος και δεν είχα περιθώρια αντίδρασης?Πείτε το κι έτσι...Πάντως ερωτευμένος δεν ήμουν.Με τα πολλά με τα λιγα κι εφοσον βλεπω οτι ο αλλος με διεκδικεί σε υπερβολικό βαθμο λέγοντας μεγάλα λόγια,στην επόμενη άδεια ξαναβρησκομαστε κι αποφασίζουμε να μαστε μαζί.Ετσι πέρασε κι ο στρατός κι όταν απολύθηκα συγκατοικήσαμε στο σπίτι μου.Η κοπέλα είναι παιδί χωρισμένων γονιών (ενταξει δεν ειναι και η μόνη) και μου είχε περάσει στο μυαλό μου ότι δεν έχει νιώσει αγάπη στα παιδικά της χρόνια και θελει να φύγει από το σπίτι να μη βλεπει τη μητέρα της.Αυτός νομίζω ήταν κι ο λόγος που συγχώρεσα κατι τόσο ..''χοντρό'' για μία σχέση.Ότι ήθελα να της προσφέρω αγάπη..Αυτό το κατάλαβα σήμερα στο ποστ του aeolus74 και σας ζητάω να το διαβάσετε γιατί κι εγώ διάβασα τη ζωή μου...''Τα άτομα αυτά ποτέ δεν θα ξεκινήσουν μια σχέση εάν πρώτα δεν βεβαιωθούν ότι η "άλλη πλευρά" θα τους ερωτευτεί. Δεν ρισκάρουν με τέτοια διότι ο φόβος της εγκατάλειψης είναι τεράστιος. Στην αρχή εξιδανικεύουν τον άλλο σε απίστευτο βαθμό. Πχ "έναν άνθρωπο σαν εσένα περίμενα σε όλη μου την ζωή", "σε θαυμάζω, σε καμαρώνω", " κανείς δεν με έχει πηδήξει καλύτερα ποτέ πριν", "είσαι ο πιο σημαντικός που πέρασε από την ζωή μου", "σε κανέναν άλλο δεν έχω ανοιχτεί όσο μαζί σου" και άλλα παρόμοια. Τότε είναι και η στιγμή που σου "πασάρουν" γλυκά -γλυκά το προσωπικό τους δράμα φορτώνοντας έτσι ανεπαίσθητα το βάρος της ύπαρξής τους στους ώμους σου. Αυτό το "πασάρισμα" καλύπτει κυρίως δύο ανάγκες 1. την ολοκλήρωση της εξιδανίκευσης 2. την μεταβίβαση της ευθύνης και την μείωση της ενοχικότητας όταν θα συμβεί η εγκατάλειψη που είναι δεδομένη (το ήξερες ή σου είχα πει από την αρχή ποια είμαι) τίποτα δεν είναι τυχαίο και όλα γίνονται ασυνείδητα. Η ευθύνη τώρα είναι επάνω σου χωρίς να το ξέρεις. Αλλά εσύ νοιώθει ήδη Θεός, εκεί θα κωλώσεις? Εξάλλου το κορίτσι σε αγαπάει τι έχεις να φοβηθείς? Η δύναμη της αγάπης είναι τεράστια. Θα είσαι εκεί γι'αυτήν και το εννοείς.
    Μόλις αισθανθούν κάποια αλλαγή συμπεριφοράς "ύποπτη" προτιμούν να φύγουν πρώτοι. Το κάθε τι που δεν τους αρέσει ή μάλλον που τους ξυπνάει τον τεράστιο φόβο που κρύβουν μέσα τους, είναι λόγος εγκατάλειψης. Πως όμως να παρατήσεις χωρίς ουσιαστικό λόγο, έναν άνθρωπο που τον έχεις θεοποιήσει πριν χωρίς ενοχές;- Διότι συνήθως είναι και τρομερά ενοχικοί.- Είναι απλό. Ενοχοποιείς τον άλλον. Όλο και κάποιος λόγος θα υπάρχει. Κανείς δεν είναι τέλειος εξάλλου. Το κάθε τι χρησιμοποιείται, ούτε καρφίτσα πέφτει κάτω, η κάθε φράση, η κάθε χειρονομία, όλα περνούν από επεξεργασία. Αρχίζεις και νοιώθεις ότι κάτι δεν πάει καλά αλλά δυσκολεύεσαι να αντιδράσεις. Την μία νοιώθεις βασιλιάς, την άλλη ζητιάνος. Αυτή η εναλλαγή σε σκοτώνει. Προσπαθείς να καταλάβεις, να βάλεις την λογική σου σε λειτουργία, να κατανοήσεις. Μάταιο. Αρχίζεις και αντιδράς. Έχεις θυμό μέσα σου που δεν εκφράζεται γιατί φοβάσαι την αντίδραση της και τον καταπνίγεις. Το νοιώθεις ότι θα σε παρατήσει για λιγότερο σημαντικούς λόγους, που να θυμώσεις κιόλας. Εάν δεν έχεις τα κότσια να φύγεις θα αρχίσεις να αντιδράς μέσο του παράπονου και της γκρίνιας, διότι είναι η μόνη ισχύς που σου έχει απομείνει μέσο της αδυναμίας σου. Θέλεις να νοιώσεις πάλι βασιλιάς. Θα έδινες τα πάντα γι'αυτό. Οι ρόλοι πλέον έχουν αντιστραφεί. Έχεις αρχίσει να κάνεις λάθη πάνω στην συναισθηματική σου σύγχυση και αυτό είναι κάτι που θα πληρώσεις ακριβά! Το τέλος θα σε βρει να κλαις μπροστά σε μια ταφόπλακα η οποία πάνω της θα γράφει το όνομα του ενόχου, του φονιά αυτής της σχέσης. Το δικό σου όνομα. Θα είσαι απαρηγόρητος για το έγκλημα που διέπραξες. Ωστόσο επρόκειτο για αυτοκτονία''

    Last edited by Deleted-member-220416; 18-03-2013 at 06:48.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Τι κατάλαβα δηλαδή?Ότι με φόρτωσε με το δικό της πρόβλημα κι έτσι αυτό το πρόβλημα της έγινε και δικό μου...Επειδή ήδη έχετε να διαβάσετε πολλά θα προσπαθήσω να γίνω πιο περιλιπτικός.Μετά από το κέρατο δηλαδή η σχέση κράτησε άλλα 2,5 χρόνια.Βεβαια τώρα δε το λέω σχέση αλλά λέμε τώρα.Μέσα σε αυτά τα 2,5 χρόνια όμως προσπαθούσα να βρω μια λογική εξήγηση αλλά όπως είπε ο φίλος μου στο ποστ του...ΜΑΤΑΙΟ...Δεν υπάρχει λογική εξηγηση και το μόνο που έκανα είναι να ανακυκλωνομαι στα γεγονότα της κάθε στιγμής γιατί γίνανε κι αλλα πράγματα.Προσπαθησα να βαλω τελος στη σχέση τουλάχιστον 10 φορές αλλά δεν ξέρω γιατί στο τέλος έκανα πίσω.Αυτή ίσως το συνέχιζε γιατί δεν με είχε ποτέ δεδομένο σε σχέση με τις προηγούμενες σχέσεις της.Με τον καιρό όμως,εμένα το πρόβλημά μου έγινε μεγάλο.Οι κρίσεις πανικού ήρθαν στην καθημερινότητα και άρχισα να έχω καποια συμπτώματα αγοραφοβίας.Δεν έβγαινα εξω και μου άρεζε το σκοτάδι.Είχα παρατήσει την ζωή μου παρόλο που δεν ήμουν ερωτευμένος,ούτε καψουρης...Αλλοστε προσπαθησα οπως είπα πολλες φορες να το τελειωσω.Με τον καιρό όμως το προβλημά μου με έκανε ευάλωτο κι είχα πλεον να κανω με παραλογα πράγματα της σχέσης και παράλογες κουβέντες που με έριχναν ακόμη περισσότερο.¨Ηταν σα να είχε πάρει το πάνω χέρι ή να το έβλεπε ότι παίζαμε το παιχνιδι ''τωρα σε έχω δεδομένο'' ...Τελικά πριν απο 3 μήνες περιπου αποφάσισα ότι πρεπει να το τελειώσω μια και καλή,χωρίς επαφές γιατι έβλεπα εναν άνθρωπο να προχωράει στη ζωή του και να μη με υπολογίζει κι ούτε να βλέπει ότι γνωρισε άλλον ανθρωπο κι είναι άλλος.Και το πιο σημαντικό?Να μην κάνει κίνηση να τον βοηθήσει.Παντα μου ελεγε το ότι οι ''φιλες μου λενε να σε χωρίσω'' ..Μεσα στο πρόβλημά μου δηλαδή είχα να πολεμήσω κι αυτό το οποίο ήταν ψυχοφθόρο.Ή ότι με κολούσε εκείνος στη δουλειά σήμερα...Ε επειδή ήμουν ευαλωτος προσπαθουσα να βρω μια λογική εξηγηση αλλά δεν γινόταν.Ενιωθα ότι φταίω εγώ.Τελικά αλλαξα κινητό,δεν ήθελα καμία επαφή ώσπου μετά απο 2 μήνες εμφανίζεται (1 μηνα πριν) για να παρει τα πραγματά της από το σπίτι μου.Απολογία,κλάμα και ψέμα μέχρι τελευταία στιγμή.Μου ελεγε παμε να φύγουμε μακρια οι 2 μας,χωρίς να μας ξέρει κανεις,σ'αγαπω,παντα θα σ'αγαπω και τα σχετικά κι ομως η κυρία είχε ξεκινήσει κάτι άλλο 2 μήνες πριν.Ποσο λογικό μπορεί να είναι αυτό?Τελικα εγω είμαι τρελος?Η μήπως αρχισα να βλεπω λογικό το παράλογο?Μέχρι που πριν 2 εβδομαδες κι ενω ειναι σε σχεση αρχισε να μου στελνει μνμ ότι με θελει και τα σχετικα.Αναγκαστηκα να την βρισω χοντρα,δε το είχα κανει μεχρι τοτε και τελικά η απάντηση της ήταν,που παρόλο της είπα το πρόβλημά μου και με παρακολουθεί ειδικός,ότι''μετά το κέρατο δε με ξανακέρδισες''...Πόσο λογικό ακούγεται αυτό?Της απάντησα γιατί ήμουν άσχημα ψυχολογικά.''Τι εννοεις?Δηλαδή γιατί υποκρινόσουν 2,5 χρόνια?''Και με έστειλε ''αδιαβαστο'' με την απάντηση ''Δεν ξέρω'' ....Εκεί νομίζω ήταν και το χτύπημα που ενω βρησκόμουν στον πατο,με πάτησε κι ολας....Ξαναλέω δεν είμαι ερωτευμένος,δε τη θέλω δίπλα μου...Δε ξέρω όμως γιατί έκανα αυτές τις κινήσεις και γιατί το συνέχισα...Ε η κατάληξη γνωστή....Έχω καταθλιψη,έχω κλειστεί στον ευατό μου και τα σχετικά...

    Μεχρι σήμερα όμως παρόλο που με βοηθάει ο ειδικός,δεν ήξερα με τι ακριβώς έχω να κάνω και 2 χρόνια που δεν μιλησα σε κανέναν,ήταν γι αυτόν ακριβώς τον λόγο.Δεν ξέρω πως θα το πάρει ο αλλος και ποσο σοβαρά μπορεί να το σκεφτεί.Ομως όλοι βλεπανε οτι κατι έχω γιατί από ενας άνθρωπος κοινωνικός,μεσα σε ολα,χαρούμενος έχει αλλάξει 180 μοιρες τη ζωή του......Σημερα όμως διαβασα το ποστ αυτό και ομολογώ οτι είχα πληρη άγνοια επι του θέματος!!!Πλεον ξέρω ότι δεν είμαι τρελος,ούτε ερωτευμένος που λένε οι άλλοι.Αν ημουν ερωτευμένος θα το έλεγα σε ολους.Τοσα είπα αυτό θα με πειραζε?Πλεον κοιταω το προβλημα και λεω μονο αληθειες.Οχι πως δεν ενιωσα κατι για την κοπελα αλλα΄ποτε δεν ενιωσα οτι αν με αφησει θα παθω αυτό που επαθα γιατί οπως ειπα εγω την αφηνα.Ε δεν γινεται μέσα σε μια βδομαδα να σου λεει εισαι ο αντρας της ζωής μου και την αλλη οτι υποκρινόταν.Γινεται να μη σε κανει να τρελαθείς?ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.....Τεσπα..Πολλά εγραψα,οποιος το διαβάσει και θελει να του εξηγησω κάτι,μπορώ να το κανω...Δεν εχω κανένα πρόβλημα.....

    Παντως ευχαριστώ πολύ για το ποστ σου φίλε...Πλεον ξέρω τι έχω να πολεμήσω κι οτι τελικά ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΟΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΛΟΓΙΚΟ ΤΟ ΠΑΡΑΛΟΓΟ.....Να σαι καλα

    {p.S}Επειδή το θέμα μας ειναι η καταθλιψη που εννοειται οτι πάσχω,εχω μία πολύ σοβαρή ερωτηση...Μηπως με τον ψυχίατρο/ψυχοθεραπευτή δεν τα βρησκουμε τελικα?Ενώ του ανέφερα το πρόβλημα και ήξερα από που ξεκίνησε δε μου μίλησε γι αυτο το μεγαλο θεμα...Οτι είχε πρόβλημα ο απεναντι δηλαδη....Με βοηθάει δε λέω,αλλά ακόμη δεν ηξερα με τι εχω να κάνω και οταν ερχοταν οι σκέψεις πολλές φορές με έριχναν...!!!Τωρα πιστεύω σιγα σιγα θα το πολεμήσω γιατί είναι η πρώτη φορά μετα από 2,5 χρόνια που νιώθω τόσο γαλήνη.........Ευχαριστώ για τον χρόνο σας,κάθε παρατήρηση δεκτη
    Last edited by Deleted-member-220416; 18-03-2013 at 08:03.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Α και κάτι άλλο πολύ σημαντικό είναι ότι με όλα αυτά,έχασα την αυτοεκτίμησή μου,τον εγωισμό μου,τον αυτοσεβασμό μου και μπήκα σε μια κατάσταση να σκέφτομαι ... '''μηπως τελικά εγώ είμαι ο στραβός κι έχει δικιο?'' ...''μήπως έκανα εγώ τα λάθη και προσπαθώ να τα φορτώσω αλλού'' ??? Μέχρι σήμερα που διάβασα πως συμπεριφέροντε αυτά τα άτομα...¨Οτι δηλαδή μόλις σου περάσουν το πρόβλημά τους και το φορτώσουν σε σένα,τότε αρχίζουν να σε ενοχοποιούν για πολύ πολύ μικρά πράγματα και το καταφέρνουν....!!!Ειδικά αν το προφίλ τους σου φαίνεται τοσο αθώο και ωραίο...Αλλά τελικά πέφτεις έξω στο 100% ..Ειδικά όταν αναγκάστηκα να την βρίσω και της είπα ότι τελικά θέλεις να είσαι σε μία σχέση απλά για να μην είσαι μόνη και νιώθεις ανασφαλής...Και μου απάντησε'' ίσως έχεις δίκιο''....Νομίζω τα κατάλαβα όλα...!!!Ψάχνουν ένα στήριγμα και ''παίζουν΄'' από εδώ κι από εκεί μέχρι να βρεθεί το επόμενο στήριγμα/θυμα να παρασιτίσουν

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    18
    καλημέρα ntoubroutza!όσο για τον ψυχίατρο γιατί σε ψυχοθεραπευτή δεν έχω παει ακόμα κ εμένα δεν μ λέει πολλά κυρίως εγώ του λέω κ αυτός σημειώνει κ όντως είμαι πολύ ευάλωτος που με το παραμικρό πεφτω ψυχολογικά η και ακόμα δακριζω . .κ εγώ στα 2.5 χρόνια είμαι με κατάθλιψη κ πέρσι εμφανισα διπολική διαταραχη..κατάθλιψη εμφάνισαν μετα απο ερωτικη απογοήτευση, κλειστηκα στον εαυτό μ , όρεξη για τπτ κτλ.όντως φουλ καψουρης με εκείνη αλλά αυτή δήθεν.τώρα την κατασταση μ την περιγραφω στο ποστ του aeolous74 οριακή μ αγάπη. τι έχεις να πεις γιαυτό?

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by petougakos View Post
    καλημέρα ntoubroutza!όσο για τον ψυχίατρο γιατί σε ψυχοθεραπευτή δεν έχω παει ακόμα κ εμένα δεν μ λέει πολλά κυρίως εγώ του λέω κ αυτός σημειώνει κ όντως είμαι πολύ ευάλωτος που με το παραμικρό πεφτω ψυχολογικά η και ακόμα δακριζω . .κ εγώ στα 2.5 χρόνια είμαι με κατάθλιψη κ πέρσι εμφανισα διπολική διαταραχη..κατάθλιψη εμφάνισαν μετα απο ερωτικη απογοήτευση, κλειστηκα στον εαυτό μ , όρεξη για τπτ κτλ.όντως φουλ καψουρης με εκείνη αλλά αυτή δήθεν.τώρα την κατασταση μ την περιγραφω στο ποστ του aeolous74 οριακή μ αγάπη. τι έχεις να πεις γιαυτό?
    Καλημέρα...Έχω να πω ότι υπάρχει μία λογική στο να είσαι ερωτευμένος,να χωρίσεις και να ''πεσεις'' ψυχολογικά..Αυτά συμβαίνουν και ισως το παθω κι εγώ καποια στιγμή...Αλλά εδώ μιλάμε για παράλογα πράγματα...Μια σχέση αν τελειώσει δεν είναι παράλογο,εκτός κι αν γίνανε παράλογα πράγματα μέσα ΄΄οπως στην περίπτωσή μου.Εσύ απλά δηλώνεις καψούρης.Δεν είναι κακό αλλά λες ότι εχεις μια νέα σχέση εδώ κι 1,5 χρονο...Καλό θα είναι να δωσεις τον ευατό σου για νέα πράγματα κι όχι να γυρίζεις σε παλιά που σε χαλάνε....Μια σχέση είναι υγιής όταν σε κάνει να νιώθεις καλά και να κάνεις συνεχώς νέα πράγματα κι όχι όταν πεφτεις σε κατάθλιψη..Αν ξαναγυρίσεις η καταληξη στην πρώτη της αδυναμία (της σχέσης) θα είναι ίδια...!!!Δεν ΄λέω απλά λόγια έτσι?Αλλοστε το δικό μου πρόβλημα ειναι παρόμοιο (ερωτικος τομέας δηλαδή) αλλά υπάρχουν καποιες σημαντικές διαφορες.Μην σκέφτεσαι τα παλιά και μην προσπαθείς να αναλύσεις τίποτα...Το μόνο που θα καταφέρεις είναι να χάνεις τον χρόνο σου και να χαλάς τον ευατό σου.

  6. #6
    Εγώ θα σου μιλήσω από την άλλη πλευρά του θύτη, είχα ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή αλλά δεν το καταλάβαινα ούτε η ίδια, συνήθως εμείς με ιδψ έχουμε το σύμπτωμα να θέλουμε όλα να τα κάνουμε τέλεια και να τα βλέπουμε όλα από διαφορετική ματιά, οπότε φυσικό ήταν να θέλω την τέλεια σχέση όπως εγώ την είχα φτιάξει στο μυαλό μου, ήθελα στην σχέση βέβαια κάτι τόσο τέλειο να είναι ο άλλος, όπως ο πατέρα που δεν είχα, είχα θεοποιήσει το ταίρι μου και περίμενα από αυτόν το ανάλογο της θεοποίησης, ήταν φυσιολογικό, ήθελα μόλις χτυπάει το τηλέφωνο να το σηκώνει, ήθελα ανά πάσα στιγμή να ξέρω που βρίσκεται, να είναι εκεί δηλαδή για μένα εικοσιτέσσερις ώρες το εικοσιτετράωρο, αφού δεν μέναμε και μαζί, ο προσωπικός χρόνος δεν ήξερα τι σημαίνει, αλλά και εγώ έπραττα ανάλογα ήμουν εκεί για αυτόν και ο θύτης συνήθως πράττει ανάλογα με αυτά που απαιτεί δεν είναι μονόπλευρο όλο αυτό, δεν φταίμε και εμείς ενδεχομένως οι κακές στιγμές, δεν είναι ότι δεν αγαπάμε απλά δεν ζούμε αυτή την άνευ όρων αγάπη, εγώ αυτό κατάλαβα από την πλευρά μου.
    Οπότε δεν είναι ότι δεν αγαπήθηκες μην ρωτάς το γιατί, έτσι δυστυχώς είναι η ασθένεια μας, συνέχισα την ζωή σου χωρίς να πρέπει να είσαι απόλυτος για το γιατί; ζήσε το τώρα και ξανά αφήσου δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο και ο ψυχολόγος θέλει να το προσπερνάτε γιαυτό λογικά δεν το συζητάτε το θέμα.
    Υ.Γ δεν είσαι μόνος σου και δεν είσαι ο μόνος, το ξέρω είναι σκληρό αλλά έτσι είναι.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by ΜΑΡΙΑΝΝΑ3 View Post
    Εγώ θα σου μιλήσω από την άλλη πλευρά του θύτη, είχα ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή αλλά δεν το καταλάβαινα ούτε η ίδια, συνήθως εμείς με ιδψ έχουμε το σύμπτωμα να θέλουμε όλα να τα κάνουμε τέλεια και να τα βλέπουμε όλα από διαφορετική ματιά, οπότε φυσικό ήταν να θέλω την τέλεια σχέση όπως εγώ την είχα φτιάξει στο μυαλό μου, ήθελα στην σχέση βέβαια κάτι τόσο τέλειο να είναι ο άλλος, όπως ο πατέρα που δεν είχα, είχα θεοποιήσει το ταίρι μου και περίμενα από αυτόν το ανάλογο της θεοποίησης, ήταν φυσιολογικό, ήθελα μόλις χτυπάει το τηλέφωνο να το σηκώνει, ήθελα ανά πάσα στιγμή να ξέρω που βρίσκεται, να είναι εκεί δηλαδή για μένα εικοσιτέσσερις ώρες το εικοσιτετράωρο, αφού δεν μέναμε και μαζί, ο προσωπικός χρόνος δεν ήξερα τι σημαίνει, αλλά και εγώ έπραττα ανάλογα ήμουν εκεί για αυτόν και ο θύτης συνήθως πράττει ανάλογα με αυτά που απαιτεί δεν είναι μονόπλευρο όλο αυτό, δεν φταίμε και εμείς ενδεχομένως οι κακές στιγμές, δεν είναι ότι δεν αγαπάμε απλά δεν ζούμε αυτή την άνευ όρων αγάπη, εγώ αυτό κατάλαβα από την πλευρά μου.
    Οπότε δεν είναι ότι δεν αγαπήθηκες μην ρωτάς το γιατί, έτσι δυστυχώς είναι η ασθένεια μας, συνέχισα την ζωή σου χωρίς να πρέπει να είσαι απόλυτος για το γιατί; ζήσε το τώρα και ξανά αφήσου δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο και ο ψυχολόγος θέλει να το προσπερνάτε γιαυτό λογικά δεν το συζητάτε το θέμα.
    Υ.Γ δεν είσαι μόνος σου και δεν είσαι ο μόνος, το ξέρω είναι σκληρό αλλά έτσι είναι.
    Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση...Ναι ο ψυχίατρος μου είπε να μην πέφτω στις ίδιες παγίδες και να μην το αναλύσω ποτέ ξανά.Φυσικά κι ολες αυτές οι σκέψεις έχουν περάσει από το μυαλό μου κι ειλικρινά όπως είπα ήθελα να προσφέρω αγάπη.Αλλά τόσο κυκλοθυμία?Γιατί ο ''θυτης'' να είναι καλά και να συνεχίζει το ζωή του,κάνοντας πάλι τα ίδια λάθη μένοντας απλά σε μία σχέση για ασφάλεια και σιγουρια και το ''θυμα'' να περνάει όλα αυτα??Οκ καταλαβαίνω το κάθε πρόβλημα και ποτε δεν κοίταξα μόνο εμένα.Αλλά σε κάποια φάση δεν αντέχεις,σπας...Προσπαθείς να κάνεις λογικό το παράλογο...!!!Ζεις μια ζωή με απολογίες,ψέμματα,υποκρισί α και ολα αυτά...Οπότε όχι δεν μπορώ να συγχωρήσω κάτι τέτοιο πλέον...Ειδικά όταν κάτι γινεται πάνω από μια φορά,δεν είναι λάθος...Το θελεις και το κάνεις και δε σηκώνει καμία δικαιολογία.Δεν ζητάω πλέον ούτε να μαθω το γιατί,ούτε εκδικηση,ούτε τίποτα...Έβαλα πραγματικά τέλος σε ολα αυτα...Τράβηξα γραμμή παρόλο που υπήρχαν καταστάσεις εξευτελισμού...Ολα μέσα στο πρόγραμμα είναι...Σε ευχαριστώ για την απάντηση Ολα αυτά που λες τα έχω σκεφτεί..Οταν λέω ''μηπως τελικά εγώ ήμουν λαθος''? ...Ε μετα απο 2,5 χρονια ανακύκλωση των ίδιων σκέψεων καταλάβα ότι δεν ήμουν εγώ λάθος...Αλλά εγώ βγήκα λαθος...Ε τωρα θα το πω το γιατι...Γιατι?Κατάλαβες γιατί θύμωσα με τον ευατό μου?Δεν κατακρίνω κανένα πρόβλημα αλλά όλα έχουν και τα όριά τους...Νομίζω ευτυχώς που δεν ξέρει από ΙΔΨ γιατί θα το έλεγε κι αυτό σαν δικαιολογία και προς θεού δε το λέω με κακία.Απλά είναι δύσκολο να καταλαβει ο άλλος ότι έχει πρόβλημα.Πρωτα πρεπει να το καταλαβει ο ίδιος.Οπως εγώ που ζητησα μόνος μου να μιλήσω σε ειδικό γιατί έβλεπα ότι δεν μπορώ να βρω λύση...!!!Και τέλος παίρνω το μερος σου λέγοντας πάλι ότι ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΚΡΙΝΩ...Απλα δεν πάει αλλο..Το δικό μου με σκοτώνει μέρα με τη μέρα...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    18
    έτσι είναι κ εγώ φταιω γιαυτο,γιατί γυριζω στα παλιά όχι σε εκείνη που ερωτευτηκα αλλά σε αυτά π έζησα , όχι σε βαθμο όπως όταν το πρώτο πέρασα αυτό .τώρα όμως θέλω να αλλάξει κάτι με το άτομο που είμαι..γιατί με έφαγαν οι κανόνες κ τα πρέπει . .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    122
    Ρε συ πραγματικά μήπως έχεις σκεφτεί πως ίσως είχες μείνει μαζί της 2,5 χρόνια επειδή είναι ωραίο να νιώθεις Θεός, να νιώθεις πως
    κάποιος είναι κρεμασμένος επάνω σου,κι εσύ ουσιαστικά είσαι ο σωτήρας της; γιατί, οκ η κοπέλα προφανώς έχει τα θέματά της, είναι ανασφαλής, ενοχική
    και προκειμένου να μη μείνει μόνη θα πέσει πάνω σου για συγχώρεση ενώ παράλληλα θα αισθάνεσαι πως σε προδίδει. όπως και να χει θα πρέπει να επισκεφθεί
    κι εκείνη κάποιον καλό ψυχολόγο/ψυχίατρο αρκέι να καταλάβει πως υπάρχει πρόβλημα. τώρα εσύ αφού καταλαβαίνεις πως υπάρχει θέμα, δεν μπορείς ακόμα
    να πείσεις τον εαυτό σου πως απλά έπεσες στην περίπτωση; σου μετέφερε τις ενοχές της, τώρα είσαι εσύ ο "ένοχος". όμως αφου βλέπω οτι μπορείς να το δείς
    κι αντικειμενικά το ζήτημα, κάνε στην άκρη πια, κι εφόσον δεν υπάρχει ο έρωτας ακόμη πιο εύκολο, εκτός κι αν υπάρχει η αγάπη, που συνεπάγεται κι ενδιαφέρον
    και συνήθεια αυτής της ψυχοφθόρας ρουτίνας. Όμως να σε ρωτήσω κάτι; είναι η πρώτη φορά που συνάπτεις σχέση(ερωτική,φιλική) "προβληματική"; μήπως κυνηγάς
    ανθρώπους που χρειάζονται βοήθεια;

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by mpliki View Post
    Ρε συ πραγματικά μήπως έχεις σκεφτεί πως ίσως είχες μείνει μαζί της 2,5 χρόνια επειδή είναι ωραίο να νιώθεις Θεός, να νιώθεις πως
    κάποιος είναι κρεμασμένος επάνω σου,κι εσύ ουσιαστικά είσαι ο σωτήρας της; γιατί, οκ η κοπέλα προφανώς έχει τα θέματά της, είναι ανασφαλής, ενοχική
    και προκειμένου να μη μείνει μόνη θα πέσει πάνω σου για συγχώρεση ενώ παράλληλα θα αισθάνεσαι πως σε προδίδει. όπως και να χει θα πρέπει να επισκεφθεί
    κι εκείνη κάποιον καλό ψυχολόγο/ψυχίατρο αρκέι να καταλάβει πως υπάρχει πρόβλημα. τώρα εσύ αφού καταλαβαίνεις πως υπάρχει θέμα, δεν μπορείς ακόμα
    να πείσεις τον εαυτό σου πως απλά έπεσες στην περίπτωση; σου μετέφερε τις ενοχές της, τώρα είσαι εσύ ο "ένοχος". όμως αφου βλέπω οτι μπορείς να το δείς
    κι αντικειμενικά το ζήτημα, κάνε στην άκρη πια, κι εφόσον δεν υπάρχει ο έρωτας ακόμη πιο εύκολο, εκτός κι αν υπάρχει η αγάπη, που συνεπάγεται κι ενδιαφέρον
    και συνήθεια αυτής της ψυχοφθόρας ρουτίνας. Όμως να σε ρωτήσω κάτι; είναι η πρώτη φορά που συνάπτεις σχέση(ερωτική,φιλική) "προβληματική"; μήπως κυνηγάς
    ανθρώπους που χρειάζονται βοήθεια;
    Ευχαριστώ για την απάντηση...Να διευκρινήσω κάτι.Δεν ένιωθα,θεός και σε καμία περίπτωση δεν εκμεταλευόμουν τον άλλο.Γιατί να βάζω τέλος 10 φορές αν είναι αλλά με κλάματα και σχετικά να ξανα ''πέφτω''...Οπότε όχι,παρόλο που το γραφει ο φίλος,αυτό το κομμάτι δεν το ένιωσα και δε θελω να το νιώσω ποτε.ΤΟ ποστ είναι η ζωή μου αλλά αυτό με το θεος οκ δεν ισχυει.Πραγματικά ήθελα να προσφέρω αγάπη γιατί δεν μπορώ να βλεπω τον άλλο να πονάει.Είτε είναι σχέση είτε όχι.Είτε τον γνωρίζω είτε όχι.Είτε είναι άντρας,παιδι,κορίτσι,γιαγι� �,παππους....Εσύ λες να ένιωθα θεός όταν έμαθα ότι με κεράτωσε και πήγα για καφέ με παρέα της,ενω΄ξερανε όλοι ότι με κεράτωσε εκτός από εμένα?Δε νομίζω ...Το αντίθετο μάλιστα ένιωθα..Ενιωθα ξεφτυλας και μαλακας και περνούσανε από το μυαλό μου ασχημες αντιδρασεις.Αλλά εκεινη τη στιγμή σκεφτόμουν λογικά κι οτι δεν αξιζει....Παντα βλεπω αντικειμενικα τα πράγματα και ναι πλεον έκανα στην άκρη αλλά είμαι στην αντιθετη πλευρα πλεον.Ευαλωτος,για τους γυρω της φταίχτης μαλακας κι αλήτης και πολλά πολλά αλλα.Αγαπη υπάρχει ναι αλλά τη σημασία έχει?Δεν εχω σκοπό πλεον να βοηθήσω σε τίποτα.Ας τραβήξει ο καθένας τον δρόμο του.Οσο για το προβληματική σχέση.Ήταν μία από της μεγαλήτερες σχεσεις μου (γινομαι 27 σε 2 μηνες) η οποια κρατησε 3,5 χρονια.Οπότε μεχρι τα 23 μου υπηρχαν σχεσεις ή περιστασιακές σχέσεις όπως εχει ο περισσοτερος φυσιολογικος κοσμος.Σε αυτη τη σχεση ομως έβλεπα κι εμένα κι οτι πρεπει καποια στιγμή να κοιτάξω το μέλλον μου.Οχι απο αναγκη,το ενιωσα και το σκεφτηκα και ειπα οτι μπορεί να γίνεται με την συγκεκριμενη κοπελα γιατί οπως είπα δεν δενομαι ευκολα με τον άλλο.....Αλλοστε δεν ειμαι 20 πλεον....Για το οτι κυνηγάω ανθρωπους που χρειαζοντε βοηθεια...οχι δε τους κυνηγαω αλλά σιγουρα δε τους παραβλεπω κι ειμαι πολύ ευαλωτος σε αυτο το κομματι και δυσκολα λεω οχι.Το προφίλ της κοπελας ηταν τελειως διαφορετικό από αυτα που γραφω κι ηταν μια παγιδα που επεσα μεσα.Ειμαι φυσιογνωμιστής μπορώ να πω...Βεβαια οι πραξεις εδειξαν οτι επεσα εξω στο 100%.....Προσπαθω να πεισω τον ευατό μου αλλά όταν δεν ξερεις με τι ειχες να κανεις οι σκεψεις ερχοντε αυτόματα και σε ριχνουν.Εγώ εδωσα τελός αλλοστε κι οχι με καλο τροπο αυτή τη φορα γιατι ενιωθα οτι καθε μερα χανω εμενα.....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    122
    μάλλον παρεξήγησες..όταν λέω θεός,εννοώ σωτήρας, εννοώ πως ίσως έχεις τάσεις να "σώζεις" κόσμο, ίσως πέφτεις άθελά σου
    πάνω σε ανθρώπους που χρειάζονται βοήθεια, που είτε έχουν στερηθεί αγάπη, πατέρα, μάνα, ανέσεις, το οτιδήποτε! με αυτή την
    έννοια και μόνο!

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by mpliki View Post
    μάλλον παρεξήγησες..όταν λέω θεός,εννοώ σωτήρας, εννοώ πως ίσως έχεις τάσεις να "σώζεις" κόσμο, ίσως πέφτεις άθελά σου
    πάνω σε ανθρώπους που χρειάζονται βοήθεια, που είτε έχουν στερηθεί αγάπη, πατέρα, μάνα, ανέσεις, το οτιδήποτε! με αυτή την
    έννοια και μόνο!
    Μα ναι αυτό εννοώ λεγοντας ήθελα να προσφέρω αγάπη...!!!Ότι με πειραζε που στερήθηκε μερικά πραγματα όσο ήταν μικρή και ηθελα μαζί μου να νιωσει ωραία...κι επειδή δεν είμαι κι αγαπούλης και δεν απολογούμαι,απλα λεω την αλήθεια,περνάω με άλλο τρόπο πραγματα στον αλλο...Το προφιλ μου καποιος μπορει να το πει σκληρο(εκει εχουν πατημα οι φιλες να με λενε αλητη ) αλλα οσοι με γνωριζουν ξερουν ποσο ευαισθητος ειμαι και δεν μπορω να βλεπω τον αλλο να ποναει...Σκληρό ετσι κι οχι πιεστικό.Ποτε δε την πιεσα ουτε στο ελαχιστο.Ποτε δεν ρωτησα τι θα κανεις που ησουν και τα σχετικα....!!!Σε αντιθεση με αυτη....Μα δεν μιλαω με θυμο απλά ειδα τον ευατό μου να καταστρεφεται μερα με τη μερα και ημουν σε μια διαδικασία αν αξιζει..Δεν θελω ουτε εκδίκηση ουτε να παθει κακο....Εμενα θελω να ξαναβρω

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    122
    ρε συ, λογικό να θέλεις να ξαναβρείς τον εαυτό σου, άλλωστε εαν εσύ δεν είσαι ισορροπημένος δεν θα μπορείς
    να προσφέρεις και στον άλλο. Τώρα όσον αφορά τις φίλες, όλο λόγια, κι απορώ που έδινες και βάση, εκείνη προφανώς
    για να εντείνει τις δικές σου ενοχές χρησιμοποίησε και τις φίλες της, για να σου πει, πως δεν είναι εκείνη η τρελή
    αλλά εσύ, "το λένε και οι φίλες μου", διότι εαν εκείνη ήταν υγιής(ψυχικά) όχι απλά δεν θα σου μετέφερε τα λόγια
    των φίλων της αλλά θα τους έβαζε και όρια, και ακόμα καλύτερα δεν θα τους έλεγε τα πάντα για τη σχεση σας
    για να μη τη προκαταβάλλουν αρνητικά απέναντί σου. Εκείνη ψάχνει να βρεί το δίκιο της παντού, δεν θέλει να δει το άδικό της
    διότι πέρασε πολλά, άρα και αισθάνεται πως η ζωή της χρωστάει μόνο αγάπη, εκεί χάνει το παιχνίδι, για όσα της φταίξανε
    άλλοι παράγοντες, εναποθέτει τις ευθύνες αλλού και καταστρέφει την κάθε της σχέση! πιστεύει πως δικαιολογημένα σε
    απάτησε, εσύ εφταιγες, εσύ δεν της πρόσφερες αρκετά, αυτά όμως πρέπει να τα διορθώσει με τη βοήθεια κάποιου ειδικού
    που θα χει όρεξη ν'ασχοληθεί μαζί της, και να τη βγάλει απ'αυτή τη λανθασμένη πορεία. Εσύ απ'την άλλη πάρε λίγο τα πάνω σου,
    δεν έφταιγες, αυτός είσαι, ίσα ίσα ήθελες να της συμπληρώσεις τα κενά αγάπης, όμως με λάθος τρόπο και με λάθος άνθρωπο,
    δεν μπορούσες να είσαι 100% εκεί, γιατί πίσω απ'όλα ακόμα έβλεπες τη προδοσία της. Για να βοηθήσεις έναν άνθρωπο πρέπει
    να το θέλει κι ο ίδιος, αλλιώς μια τρύπα στο νερό. Πολύ φοβάμαι, πως λόγω της ευαισθησίας σου πάντα θα πέφτεις σε ανθρώπους
    που θα σε χρειάζονται και δεν θα είναι ικανοί να σου προσφέρουν όσα εσύ έχεις να προσφέρεις. Να μη νιώθεις ενοχές, προσπάθησες,
    ήσουν εκεί, μέχρι που έχασες και τον εαυτό σου. Τί άλλο χρειάζεται για να καταλάβεις πως είσαι εντάξει;

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    18
    mpliki κ εγώ τον εαυτό μ θέλω να βρω γιατί όπως ειπες δεν θα μπορείς να προσφερεις στον άλλον..τα έχω κανει σκατά..

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by mpliki View Post
    ρε συ, λογικό να θέλεις να ξαναβρείς τον εαυτό σου, άλλωστε εαν εσύ δεν είσαι ισορροπημένος δεν θα μπορείς
    να προσφέρεις και στον άλλο. Τώρα όσον αφορά τις φίλες, όλο λόγια, κι απορώ που έδινες και βάση, εκείνη προφανώς
    για να εντείνει τις δικές σου ενοχές χρησιμοποίησε και τις φίλες της, για να σου πει, πως δεν είναι εκείνη η τρελή
    αλλά εσύ, "το λένε και οι φίλες μου", διότι εαν εκείνη ήταν υγιής(ψυχικά) όχι απλά δεν θα σου μετέφερε τα λόγια
    των φίλων της αλλά θα τους έβαζε και όρια, και ακόμα καλύτερα δεν θα τους έλεγε τα πάντα για τη σχεση σας
    για να μη τη προκαταβάλλουν αρνητικά απέναντί σου. Εκείνη ψάχνει να βρεί το δίκιο της παντού, δεν θέλει να δει το άδικό της
    διότι πέρασε πολλά, άρα και αισθάνεται πως η ζωή της χρωστάει μόνο αγάπη, εκεί χάνει το παιχνίδι, για όσα της φταίξανε
    άλλοι παράγοντες, εναποθέτει τις ευθύνες αλλού και καταστρέφει την κάθε της σχέση! πιστεύει πως δικαιολογημένα σε
    απάτησε, εσύ εφταιγες, εσύ δεν της πρόσφερες αρκετά, αυτά όμως πρέπει να τα διορθώσει με τη βοήθεια κάποιου ειδικού
    που θα χει όρεξη ν'ασχοληθεί μαζί της, και να τη βγάλει απ'αυτή τη λανθασμένη πορεία. Εσύ απ'την άλλη πάρε λίγο τα πάνω σου,
    δεν έφταιγες, αυτός είσαι, ίσα ίσα ήθελες να της συμπληρώσεις τα κενά αγάπης, όμως με λάθος τρόπο και με λάθος άνθρωπο,
    δεν μπορούσες να είσαι 100% εκεί, γιατί πίσω απ'όλα ακόμα έβλεπες τη προδοσία της. Για να βοηθήσεις έναν άνθρωπο πρέπει
    να το θέλει κι ο ίδιος, αλλιώς μια τρύπα στο νερό. Πολύ φοβάμαι, πως λόγω της ευαισθησίας σου πάντα θα πέφτεις σε ανθρώπους
    που θα σε χρειάζονται και δεν θα είναι ικανοί να σου προσφέρουν όσα εσύ έχεις να προσφέρεις. Να μη νιώθεις ενοχές, προσπάθησες,
    ήσουν εκεί, μέχρι που έχασες και τον εαυτό σου. Τί άλλο χρειάζεται για να καταλάβεις πως είσαι εντάξει;
    Αλήθεια τα είπες όλα...Σε ευχαριστώ πάλι πολύ που καταλαβαίνεις από ενα ποστ,όταν σε άλλους εχω μιλήσει ατελείωτες ώρες και ακόμη δεν εχουν καταλάβει...Τα είπες όλα στο ποστ σου.Είναι αυτό που λέμε κερατάς και δαρμένος...Όσο γι αυτό που λες τι χρειάζεται...Εγώ ξέρω ότι είμαι εντάξει αλλά όλες οι σκέψεις με κάνανε πλεον να μην είμαι εντάξει και ξεκίνησε ένας νεός αγώνας για να μπορέσω να τα ξεπεράσω όλα αυτά.Δεν είναι κι ότι πιο εύκολο να σου πω την αλήθεια,αλλά θα τα καταφέρω...!!!

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. "Κατάθλιψη θα σε νικήσω" : κάτι δικο μου για εσάς!
    By σανυ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 24-04-2012, 08:15
  2. Νομιζω εχω καταθλιψη
    By confuse in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 03-04-2012, 14:58
  3. νομιζω οτι εχω καταθλιψη
    By LIGHTST0RM in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 02-12-2010, 21:40
  4. Αντιπάθειες, εμπάθειες & συμπάθειες μέσα στο φόρουμ
    By sabb in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 115
    Last Post: 26-11-2010, 05:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •