Ο αδερφος μου μπαινει στην εφηβεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    20

    Unhappy Ο αδερφος μου μπαινει στην εφηβεια

    Καλησπερα, διαβαζω πολυ καιρο το φορουμ αλλα μια συζητηση που ειχα εγινε αφορμη να γινω και μελος :)
    λοιπον, ο αδερφος μου μπαινει στην εφηβεια τωρα (παει πρωτη γυμνασιου, εγω τωρα τελειωνω) και δεν ξερω πως να του φερθω, τι ρολο να πρωτοπαρω για την ακριβεια.
    ο πατερας δεν υπαρχει, η μητερα ειναι σε μετακαταθλιπτικο σταδιο, για την ακριβεια ειναι στον κοσμο της πλεον, εχει χασει καθε ωριμοτητα, ευθυνη και σεβασμο προς τα παιδια της και οσο να ΄ναι κι εγω εχω τους προβληματισμους μου, αλλα περα απ' αυτα τι μπορω να κανω;
    τωρα ειναι 12 παει στα 13. εχει αρχισει ασχημες παρεες. δεν διαβαζει , αν κι εχω κανει αποπειρες πετυχημενες και μη, τωρα δεν ερχεται να τον διαβασω ουτε και μονος του κανει τιποτα περα απο την αντιγραφη πριν το μαθημα, μου εχει μιλησει κ ασχημα κιολας και με εχει κοροιδεψει μαλιστα για το αν διαβασε. ασχολειται πολυ με το ποδοσφαιρο, οπου πιστευω ξεσπαει στην ουσια μαυτα που αντιμετωπιζει και την αγνοια και παιζει ονλαην παιχνιδια. δεν εχει αλλες ασχολιες. του ειχα δωσει να διαβασει χαρρυ ποτερ πχ διαβασε λιγο και το παρατησε. δεν του αρεσει η ζωγραφικη οπως εμενα, εν ολιγοις δεν μπορω να ανακαλυψω καποιο αλλο ενδιαφερον του.
    (!ηταν λιγο ακαταστατο το ποστ!)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    122
    Κάπου πρέπει να ξεσπάει κι εκείνος, και δυστυχώς στην εφηβεία δεν ακούμε κανέναν,ειδικά όταν δεν έχουμε τα σωστά πρότυπα από τους γονείς, γιατί σου λέει "εδώ η μάνα μου δε μου βάζει χέρι, θα μου βάλεις εσύ;". είσαι αγόρι ή κοπέλα; γιατί συνήθως τ'αγόρια όταν έχουν μεγαλύτερα αδέρφια γένους αρσενικού, τα βλέπουν ως πρότυπα, και προσπαθούν να τους μοιάσουν, εκτός κι αν βέβαια ο μεγαλύτερος αδερφός δεν είναι και τόσο γαμάτος (μεγαλοπαρέες, έξοδοι, κάπνισμα,γκομενάκια και πάει λέγοντας). Διότι ξέρεις τώρα, ένας αδερφός λίγο πιο ευαίσθητος,ηθικός και εσωστρεφής δεν μπορεί να επιβληθεί και να γίνει πρότυπο. Εάν πάλι μιλάμε για μεγαλύτερη αδερφή ή που θα σε γράφει και θα σε χλευάζει ή σε άλλες περιπτώσεις θα προσπαθεί να σε προστατεύσει ως ο "άντρας του σπιτιού". Όπως και να χει θα σου λεγα να συμβουλευτείς κάποιον ειδικό, που θα μπορούσε να σε βοηθήσει, ώστε να πατήσεις τα κουμπιά του και να τον προσεγγίσεις σωστά.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    122
    ποιός είναι ο ρόλος της μητέρας στην περίπτωσή σας;

  4. #4
    Πρέπει να πάτε σε κάποιον ιδικό, παιδοψυχολόγο για να δει ο αδερφός προς τα που τείνει, με διάφορα τεστ θα μπορέσει να δει τι φταίει και αν έχει μαθησιακές δυσκολίες, εσύ βλέπεις να τείνει κάπου; π.χ μπορεί να είναι καλύτερος στην θεωρεία από την πράξη, που είναι καλύτερος σε πια μαθήματα; στους γονείς σου το έχεις αναφέρει; Το ενδεχόμενο να απευθύνεται κάπου υπάρχει; αν το συζητήσεις με του γονείς σου, ο αδελφός σου μπορεί να είναι ένα πολύ έξυπνο παιδί και να καταλαβαίνει ότι κάτι συμβαίνει στο σπίτι και να μην το συζητάει.
    Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά προσπαθώ να καταλάβω.
    Είναι καλό και εσύ να μιλήσεις με κάποιον ιδικό-αρμόδιο γιατί και εσύ είσαι στην εφηβεία ή με κάποιον καθηγητή σου για τα προβλήματα που περνάς στο σπίτι, θα σε βοηθήσει.
    Ο πατέρας δεν υπάρχει το λες μεταφορικά ή κυριολεκτικά;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ξερεις σερκους δεν ειναι οτι ολα τα παιδια πρεπει να διαβαζουν...μαλλον νορμαλ ειναι ο αδερφος σου που δε γουσταρει να διαβασει και εσυ το χεις το προβλημα γτ θες να τον βαλεις στο καλουπι που θεωρεις εσυ σωστο. Κι αυτοι που διαβαζουνε δε το κανουν απο χομπυ. Ουτε ειναι το θεμα να τον πιεσει η μανα σου αν ηταν καλα. Αυτο ειναι το προβλημα? Αστον να ασχοληθει με οτι τον εκφραζει. Αφου παιζει μπαλα ας το κανει επαγγελματικα, να γραφτει σε συλλογο και να κανει προπονηση καθημερινα. Ας βγαλει το λυκειο και μετα ας κανει οτι κρινει καλυτερο. Δεν ειναι απαραιτητο να σπουδασει. Ειναι δυνατον να λες με απορια οτι δε του αρεσει η ζωγραφικη οπως εσενα ή ο χαρυ ποτερ? Πρεπει να χετε τις ιδιες ασχολιες???? Γιατι? Και μενα δε μ αρεσει ο χαρυ ποτερ. Μαλλον επειδη η μανα σου ειναι απουσα την εχεις δει μαμα. Πρωτη γυμνασιου παει, και τα video games θα παιξει και μπαλα θα παιζει, τι να κανει? να γινει σπασικλας απο τωρα? Χαλαρωσε....

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    20
    @mpliki κοπελα ειμαι. για την ακριβεια με βλεπει σαν δικαιολογια οταν κανει πραγματα που εχω κανει κι εγω και δεν ειναι σωστα (πχ απουσιες που εχει πολλες) : α η αδερφη μου γιατι εχει τοσες απουσιες ; , ετσι λεει.
    πιστευω οτι με βλεπει εστω και ελαφρα σαν προτυπο γιατι δεν ειμαι πιο αγοροκοριτσο και δεν εχω φιλες οσες φιλους. ειναι οντως ευαισθητο και εσωστρεφες παιδι και προβληματισμενος πολυ , εως διχασμενος θα ελεγα και θελω να τον βοηθησω για ολα αυτα. η μητερα ειναι σχεδον ανυπαρκτη, δεν κανει τιποτα μεσα στο σπιτι και δεν ασχολειται καθολου με τον μικρο, ειναι ενα πολυ κακο παραδειγμα και ευχομαι οντως ο αδερφος μου να το καταλαβαινει αυτο, βεβαια κοιμαται ακομα μαζι της πραγμα που με φοβιζει. εγω εχω το πανω χερι στο σπιτι παρολαυτα δηλαδη αν πω εγω κατι θα γινει ειτε με καλο ειτε με κακο τροπο, γιατι οσο να 'ναι εδω και εναμιση μηνα προσπαθω να βαλω καποια ταξη στο σπιτι, πριν δε θα μου επιτραπει η λεξη να πω πως ητανε. ειναι λιγο τραγικο το θεμα αλλα με μπαλωματα θελω να κανω κατι και φοβαμαι οτι οταν μπει για τα καλα στην εφηβεια, δεν θα με ακουει καθολου και ουτε θα μπορω να επικοινωνησω μαζι του. (παντως με οσα εχουν συμβει σε τοσο λιγο διαστημα, τον εχουν μεγαλωσει αποτομα)

    @Μαριαννα3 δεν εχει μαθησιακες δυσκολιες, πρωτη γυμνασιου ειναι και του αρεσουν πιο πολυ οι φυσικες επιστημες και πιο πολυ ο αθλητισμος (λεει θελει να γινει ποδοσφαιριστης αν και ειναι πολυ μικρος για να ξερει τι θα κανει). αποκλειεται να μην καταλαβαινει τι γινεται γιατι κ ο ιδιος "βαζει χερι" στη μητερα του και της λεει ας πουμε :γιατι δεν κανεις τιποτα ή γιατι παλι δεν μαγειρεψες ή γενικα της λεει καποια πραγματα που δειχνουν και οτι καταλαβαινει αλλα και οτι σαν να τον πληγωνει που δεν εχει μια σωστη μητερα και δεν ξερει τι να κανει. ειναι διχασμενος πολυ, τον παιρνει απο κατω η κατασταση που βρισκεται σπιτι με δυο γυναικες η μια (εγω) αυστηρη και λογικη και η αλλη (μανα) σε αλλη πραγματικοτητα. η μητερα μου δεν υπαρχει μεταφορικα και ο πατερας μου δεν υπαρχει κυριολεκτικα.

    @kerasi φυσικα και την εχω δει μαμα, ε αδερφη του ειμαι και μανα δεν γνωριζει τι να κανω; αγνοια; και φυσικα δεν θελω να σταματησει την προπονηση και να παιζει βιντεο γκειμς, εγω στην ηλικια του ημουν πολυ χειροτερη, αλλα με καποιο μετρο. οχι να φευγει σαββατο 9 το πρωι και να γυρναει 11 το βραδυ. και δευτερα πρωι να παραπονιεται οτι γραφει διαγωνισμα και να τον ξυπνησει η γιαγια μου πιο νωρις να ριξει μια ματια... και φυσικα δεν του εδωσα το χαρι ποτερ για να το διαβασει, αλλα για να δω αν θα του αρεσει να διαβαζει βιβλια, στην προσπαθεια να βρω καποιο ενδιαφερον του. η ζωγραφικη επειδη ειναι εκφραση θα μου αρεσε πολυ να μου ζωγραφισει κατι για να το δω, μπας και βγαλω κανα παραπανω συμπερασμα...οσο για τα μαθηματα , εβγαλε 4 9αρια και στα δυο τριμηνα... μου ακουγεται καπως υπερβολικο να μη τον καταπιεσω να διαβασει γιατι αν δεν διαβασει θα μεινει στην ιδια ταξη... αδικο εχω ; αυτο το χαλαρωσε με ηρεμουσε πριν τελειωσει το δημοτικο, γιατι πιστευα οτι θα αρχισει να διαβαζει εστω και λιγο στο γυμνασιο.. στο δημοτικο ειχε 7 στον ελεγχο ....

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    20
    επισης, υπαρχει κ η γιαγια μου (η οποια ειναι 72 χρονω και βασταει γερα , δουλευει ακομα) που περιπλεκεται στα πραγματα. ειναι ενα μηχανικο ον. δηλαδη ολη την ωρα αναφερεται σε νουθεσιες. το καθιερωμενο ειναι να ρωτησει τον αδερφο μου αν διαβασε, αν ηρθε νωρις και γενικα προσπαθει να τον βαλει στο σωστο δρομο με εναν εντυπωσιακα απαισιο τροπο, τον οποιο κι εγω σιχαινομαι. θα καταλαβατε τι εννοω. παραλληλα, βριζει και την μανα μου για το χαλι της και την επικρινει που δεν κανει τιποτα για να βοηθησει τον μικρο. οχι απαραιτητα στα μαθηματα. ας πουμε σημερα επρεπε να πανε να βγαλει ταυτοτητα γιατι την χρειαζονται στην ομαδα που παιζει. ε, δεν πηγε, ενω ηξερε οτι ληγει η προθεσμια. τι να πω μετα απο κατι τετοια; δεν ειμαι τοσο κουλ, ωστε να πω νταξει και τι εγινε θα την παει μεθαυριο :confused:

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    122
    τί να σου πώ ρε συ...κουράγιο..ο στυλοβάτης του σπιτιού έγινες πριν το καταλάβεις.. Παιδιά όπως εσείς δεν πάνε χαμένα στις περισσότερες περιπτώσεις, ωριμάσατε πιο γρήγορα, δεν είναι απαραίτητα καλό, όμως σίγουρα πήρατε εφόδια για το αύριο. Ο αδερφός σου πιστεύω όλα τα καταλαβαίνει, είναι και η ηλικία τέτοια που αναπτύσσεται η κρίση, συγχρόνως όμως μπλέκονται και τα συναισθήματα και γίνεται ένας αχταρμάς! και καλα, εννοείται, αυτά που κάνει δεν είναι υπερβολικά για έναν έφηβο, όμως μπορούν να γίνουν, απλά πιστεύω πως δεν θα κάτσει να τον "διαβάσεις" εσύ, είναι δύσκολο, πιο εύκολο μου φαίνεται να του γυρίσει μια μέρα το μάτι και ν'ανοίξει κανα βιβλίο μόνος. Καλά κάνεις και ψάχνεις για ενδιαφέροντα,όμως μην απογοητεύεσαι που δεν του αρέσει το διάβασμα ή η ζωγραφική, μπορεί αργότερα να του αρέσει η μουσική ή ο προγραμματισμός ή ακόμα και τα ηλεκτρολογικά βρε αδερφέ! ποτέ δε ξέρεις. μη τρελαίνεσαι! όχι ακόμη τουλάχιστον, όσο για το σχολείο, έτσι για να τον τσιτώσεις λίγο πές του απλά "αν χάσεις τη τάξη απλά θα έχεις περισσότερα χρόνια μέχρι να ξεμπερδέψεις απ'το σχολείο, όπως θες!". εσύ σκέφτεσαι να περάσεις σε πανεπιστήμιο της πόλης σου; δηλαδή θα είσαι απο κοντά του να υποθέσω..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    122
    ντάξει κοίτα δεν μπορώ να σχολιάσω τη μητέρα σου, μπορεί στα μάτια σου να φαίνεται αδικαιολόγητη, όμως φαντάζομαι πως θα πέρασε κι εκείνη τα δικά της τράβαλα. και θα μου πεις τώρα "είναι όμως μάνα πάνω απ'όλα"..δεν είναι πάντα έτσι..πιστεύεις πως δε θα θελε να είναι η καλύτερη των μανάδων; κάτι συμβαίνει μέσα της.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    συνεχισε αυτο που κανεισ να τ δειχνεισ πιο ειναι το σωστο κ θα καταλαβει μεγαλωνοντασ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Τον μικρό δεν μπορείτε να τον παρετε σε ειδικο γιατι αυτο θα του ρίξει την αυτοεκτίμηση, μπορεί να του λειτουργησει αρνητικα (μα με θεωρουν προβληματικο άρα μπορει να ειμαι). Καλύτερα θα ήταν εσεις να επισκεφθητε ειδικο και να του ζητησετε καθοδήγηση πως χειριζεστε το παιδι.
    Διαβαζοντας λιγο τα μηνυματα σου το παραπονο σου νομιζω εστιαζετε στο ότι δεν ειναι καλος μαθητής, εγω δεν εντοπίζω πρόβλημα κοινονικοποίησης του, ήτοι δυσκολία συνανανστροφης, μααλον καποια πραγματα που περιγραφεις ειναι συμπεριφορα αντιδρασης και οχι τετοια δυσκολία. Για το οτι δεν διαβαζει σημασία εχει το αν ειναι ευστροφος, με επιπεδο κατανοησης και αντιληψης, οξυδερκης στο να μαθαινει γενικά. Αν εχει τετοια χαρακτηριστικα με τον καιρο αν του κινηθει το ενδιαφερον για τα μαθηματα θα στρωθει στο διαβασμα και θα προχωρησει. Υπαρχουν παραδειγματα ανθρωπων που διεπρεψαν που στο σχολείο ήταν κακοι μαθητες. Αν ειναι ετσι τα πραγματα θα πρεπει να του κινηθει το ενδιαφερον ή να του προκληθει η ταση και να στραφει στο διαβασμα ή δίνοντας του εσεις εμμέσως κινητρα. Με το ζορι και την επιβολή πάντως όχι, επειδη ετσι πιθανον να τα μισησει.
    Ως προς τις παρεες επεδιωκε να τον φερνεις κοντα σε παιδια καλους χαρακτηρες πχ επισκεψεις σε οικογενειακους φιλους, συγγενεις, κυκλο κλπ όπου υπαρχουν τετοια παιδια ώστε να συναναστρεφεται μαζι τους και να δημιουργηθουν φιλίες. Ενδυναμώνοντας τις φιλιες αυτες με διαφορους τροπους θα ξεκόψει απο κακες παρεες και θα ανατροφοδοτείτε με θετικά στοιχεία και κίνητρα από παιδια που λόγω της ανατροφης τους κλπ θα τον ανατροφοδοτήσουν με στοιχεία χρησιμα στις μετεπειτα στη ζωη διαπροσωπικες του σχεσεις. Και μ αυτους ακομα για πιο λόγο να μην τους κανει παρεα? φτανει να του μαθετε τον τροπο πως να τους αντιμετωπιζει και πως να διακρινει στις παρεες αυτές αυτα που τον ωφελουν και να απορριπτει τα υπόλοιπα. Αν εχει κλιση στον αθλητισμο βοηθηστε τον να προχωρησει, οι ποδοσφαιριστες βγαζουν περισσοτερα απο πολλους αλλους με πτυχία.
    γιάννης

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Πρεπει λιγο να τον συγκρατησετε με τις παρεες ομως θεωρω οτι δεν πρεπει να τον αντιμετωπιζετε σαν αρρωστο,δεν ειναι αρρωστος ειναι απλα εφηβος,κ ουτε εχει νοημα να τον πιεζετε με τα μαθηματα παρα μονο σε λογικο πλαισιο,Ποιος ειπε οτι μονο ενα μελετηρο παιδι αξιζει?Ισως ο δικος σας να ειναι καλυτερος απο πολλους αριστουχους,Κ ειναι λιγο νωρις ισως για να βρει αυτο που του αρεσει,Ετσι κ μεινει μονο στο ποδοσφαιρο μπορει να προσπαθησει να ασχοληθει επαγγελματικα με αυτο σε καποια ομαδα η να προσπαθησει να γινει γυμναστης

Similar Threads

  1. Ο αδερφός μου
    By anewuser in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 17-12-2012, 09:56
  2. Ο αδερφός
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 12-07-2011, 05:22
  3. Ξεχασιάρης αδερφός
    By ΜΕΘ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 24-09-2010, 01:44
  4. Οταν μπαινει ο πρωην στη μεση..
    By Giorgos22 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 12-05-2009, 12:48
  5. σεξ στην εφηβεια
    By anitak in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 129
    Last Post: 05-07-2008, 23:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •