ΝΙΑΣΙΝΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26

Thread: ΝΙΑΣΙΝΗ

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547

    ΝΙΑΣΙΝΗ

    Kαλημεριζω το φορουμ!

    Λοιπον ανοιξα και στο θεμα "γενικα" ενα τοπικ περι συμπληρωματων διατροφης αλλα θελω να μιλησω συγκεκριμενα για την καταθλιψη και την Νιασινη (γνωστη και ως βιταμινη β3) αφου στο αλλο που ανοιξα δεν εγινε η κουβεντα που περιμενα να γινει - μου κανει εντυπωση που λιγος κοσμος τα ξερει αυτα. Τολμω να πω πως για πολλες ηπιες-μετριες περιπτωσεις ισως να απογευονταν τελειως τα χημικα και τα χαπια....

    Λοιπον δεν ειναι μπαρουφες και αλλα λογια ν αγαπιομαστε. Ξερω οτι η δικη μου καταθλιψη "εφυγε" ως ενα σημειο ισως και συμπτωματικα με την ληψη νιασινης (και κοντευω τωρα 2 μηνες... μπορει και να τους περασα δεν θυμαμαι) ομως σιγουρα η νιασινη επαιξε ρολο. Και εξηγω καλυτερα.

    Καταρχην συμβαλλει στην ανοδο των επιπεδων σεροτονινης στον εγκεφαλο. Δευτερον εγω που παιρνω τις καψουλες των 100mg το λεω με απολυτη βεβαιοτητα (τουλαχιστον ετσι λειτουργησε σε μενα) οτι οσο σκατα και να αισθανεσαι.... ακομα και αν πασχεις απο αυτοκτονικες τασεις και ξερω γω τι αλλο γαμησετα, αν παρεις νηστικος μια καψουλα των 100μγ θα νιωσεις ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΗ αμεση κατι που δεν εχει σχεση με αγχολυτικο ή αντικαταθλιπτικο... ειναι αλλη φαση τελειως... αιματωνεται καλυτερα ολο το σωμα και νιωθεις μια εντονη ζεστασια που απο μονη της θα σε κανει να νιωσεις ωραια. Σου ανοιγει η ορεξη για φαγητο, χαμογελας, μιλας, νιωθεις πιο ωραια, σκεφτεσαι πιο γρηγορα... Δεν ξερω αν "θεραπευει" βεβαια... Υπο την εννοια οτι κανεις θεραπεια και μετα απο 3 μηνες την κοβεις τελειως και εισαι οκ... δεν αποκλειεται... γιατι κι εγω περασα απο σκαμπανεβασματα μεχρι να την συνηθισει ο οργανισμος μου. Πρωτη μερα πηρα 3 καψουλες και την αλλη μερα ειχα ναυτια και κριση πανικου. Τπτ το ανησυχητικο ομως... Και τωρα παιρνω καθημερινα απο 100 μεχρι 250 mg σπασμενα σε 3 δοσεις και ομολογω πως καθε μερα ειναι καλυτερη απ την προηγουμενη. Συν οτι εχει αλλα τοσα καλα που κανει στο σωμα. Η πρωινη "τουαλετα" ειναι κατι το ευχαριστο χαχαχα (βοηθαει παρα πολυ σε δυσκοιλιοτητες και σε μας με αγχη γενικως σε ΧΑΛΑΡΩΝΕΙ), ολο τον χειμωνα καπνιζα (τωρα το εκοψα ευτυχως) και δεν επαθα φαρυγγυτιδα (σε αντιθεση με περσυ)... Παω για γυμναστικη και νιωθω αγριο θηριο. Αποτοξινωνει τον οργανισμο, καθαριζει νεφρα και συκωτι... Γενικως ολες οι Β εχουν παρομοιες ιδιοτητες και συνεργαζονται καλυτερα μεταξυ τους. Ομως η Β3 ειναι κατι το ιδιαιτερο.

    ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν ειμαι γιατρος. Το τι θα κανει ο καθενας που θα διαβασει αυτα που λεω ειναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΥΘΥΝΗ. Η νιασινη σε μεγαλες δοσεις ειναι ΤΟΞΙΚΗ για το συκωτι, μπορει να οδηγησει μεχρι και σε προσωρινη τυφλωση. Επισης δεν κανει να την παιρνετε ταυτοχρονα με αντικαθλιπτικα και αλλα φαρμακα. Υπαρχουν παντου στο google οδηγιες να την παιρνετε και το youtube αλλα και γιατρο μπορειτε να ρωτηστε.

    Επισης: Να παρετε το nicotinic acid...οχι τις υπολοιπες μορφες... (πχ niacinamide, sustained release κτλ)... Mονο την μορφη που λεω εγω. Αυτη ειναι η αποδοτικη. Με προσοχη στην αρχη να περιμενετε μια αντιδραση του οργανισμου που λεγεται αναψοκοκκινισμα. Ειναι απολυτα νορμαλ και ακινδυνο. Εως απολαυστικο. Σε μεγαλες δοσεις μπορει να γινει σαν εγκαυμα απ τον ηλιο... Ομως και παλι ειναι ακινδυνο. Εμενα μαρεσει η αισθηση. Για αρχη 50mg ειναι καλα... Μετα σιγα σιγα την πας μεχρι τα 250. Αναλογα τον ανθρωπο ειναι αυτο. Εγω ημουν πολυ χαλια και εφτασα να παιρνω αρκετη. Μαλιστα την συνδυασα με omega 3-6-9 και για κανα μηνα σχεδον πηρα και 5htp αλλα αυτο μου θυμισε αντικαταθλιπτικο και σε συνδυασμο με την νιασινη ανεβαζε πολυ την σεροτονινη και δεν μπορουσα να κοιμηθω ή ενιωθα πολυ ασχημα. Σκετη η νιασινη σε συνδυασμο με ενα συμπλεγμα Β και ομεγα λιπαρα πιστευω ειναι μια χαρα αντικατασταση των φαρμακων για μενα. Επισης και πολλη γυμναστικη. Ασε που κανει καλο και στο σεξουαλικο. Μιλαμε να το παρεις πριν απο σεξ να πετας στον ουρανο

    Και παλι το ξαναλεω οτι κανετε ειναι υπ ευθυνη σας, ομως δεν μπορουσα να μην μοιραστω αυτο που εζησα μεχρι τωρα. Και συνεχιζω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547
    Το Point απο ολο αυτο ειναι πως με καταλληλα συμπληρωματα διατροφης και ασκηση πιστευω η καταθλιψη νικιεται πολυ πιο αποτελεσματικα απ οτι με φαρμακα. Ξερω πολλοι θα σπευσουν να πουνε πως υπαρχουν και σοβαρες περιπτωσεις με τασεις αυτοκτονιας κτλ που δν ειναι να τις αφησεις στο ελεος καποιας βιταμινης. Συμφωνω. Κατι ομως μου λεει πως ενα μεγαλο ποσοστο ειναι απλα λογω αγνοιας των ανθρωπων που ακουνε οτι τους λενε οι γιατροι και οι φαρμακοβιομηχανιες. Κοψτε την σαβουροφαγια, το τσιγαρο, το ποτο και τα ναρκωτικα, βαλτε την εντονη γυμναστικη στη ζωη σας, φατε υγιεινα και παρτε νιασινη και διαφορα αλλα συμπληρωματα και ειμαι 10000% σιγουρος πως η βελτιωση θα ειναι δραματικη

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547
    Μια παρενεργεια που παρατηρησα ειναι πως μεγαλη δοση επειδη φερνει ενεργεια (για να ειμαι ακριβης μεταβολιζει καλυτερα το φαγητο οποτε απο αυτα που τρωμε γινονται διαθεσιμα μεγαλυτερα ποσα ενεργειας για το σωμα... αλλο ενα καλο που κανει αυτη η βιταμινη) πρεπει να την διοχετευσεις γιατι αν καθισεις στην καρεκλα θα φλιπαρεις χαχα... Μπορει να φερει τρομερα νευρα αν την παρεις ενω πχ μαλωνεις με καποιον.... Γιαυτο θελει οχι πανω απο 100 mg καθε δοση.... γενικως θελει μετρο και πειραματισμο μεχρι να βρεις τη χρυση τομη. Οταν την βρεις ομως ειναι αλλη φαση. Γενικως δεν θελει φοβο. Επειδη αυξανει τις αισθησεις (την χαρα, τον ενθουσιασμο, την ορεξη, την λιμπιντο) δεν θελει φοβο οταν την παιρνεις. Αν φοβασαι, θα στο ενισχυσει... για λιγο αφου παντα στο τελος μονο καλα σε κανει να αισθανεσαι....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    που την βρηκες αυτη τη νιασινη και ποιος σου ειπε να την παρεις ωστοσο;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Μπράβο που αισθάνεσε καλύτερα..αυτη τη παίρνεις προληπτικά? Η σε οξεια φάση? Γιατί η οξεία φάση δε παλεύετε....τώρα με τα φάρμακα νοιώθω καλύτερα,,αλλά μια ζωή να τα πέρνω όχι ότι δε θέλω..απλα μη τα συνηθίσω και τι γίνετε μετα. Αρα ψάχνω λύση για μετά το τέλος της αγωγής μου για να σταθεροποιηθούν οι ουσιες αυτές στον εγκέφαλο που προκαλούν τη κατάθλιψη

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    καλα εκανες κ ξεκινησες μια συζητηση για τις βιταμινες .κ μακαρι να ενδιαφεροταν περισσοτερα μελη .δυστυχως εδω στην ελλαδα υπαρχει μεγαλη αγνοια ....
    στην ελλαδα μονο ψυχοθεραπεια κ φαρμακα υπαρχουν . προσωπικα εχω δοκιμασει πολλα συμπληρωματα . εχω καταθλιψη κ δε με βοηθησαν . ωστοσο αναγνωριζω την μεγαλη αξια τους . εξαλλου στο εξωτερικο πχ αμερικη τις προτεινουν ακομη κ καθηγητες πανεπιστημιου .
    εχω παρει κ γω νιασινη . μαλιστα σε μεγαλητερες δοσεις 1500 mg ημερησιως . εγω ακολουθω τις δοσολογιες που παιρνουν στις ηπα γιατι εκει ειναι η νο1 χωρα κ ξερουν πολυ καλυτερα την δουλεια τους . οσο δε οτι ειναι τοξικη για το συκωτι αυτο ειναι αναληθες . για να ειναι τοξικη η β3 θα πρεπει να παρεις πολυ μεγαλητερες δοσεις κ παλι δεν ειναι τοξικη για το συκωτι αλλα πεθαινεις . κ φυσικα ουδεις σωφρον θα το εκαμνε .γενικα οι περισσοτερες προειδοποιησεις για τις βιταμινες ειναι η μπαρουφες η υπερβολες ... πχ στην αμερικη που οπως εχω πει παιρνουν μεγαλυτερεςδοσεις σπανια παρουσιαζεται σοβαρο προβλημα . πχ εδω κ δεκαετιες εχουν αναφερθει ελαχιστοι θανατοι απο βιταμινες ....αν θυμαμαι καλα ουτε 10 δεν ειναι .
    εγω αρχισα να ακολουθω τις χαμηλες δοσολογιες που προτεινουν εν ελλαδι . μαλιστα πηγα σε διατροφολογο .. μεχρι που κατι δε μου πηγαινε καλα κ εκανα δικη μου ερευνα . παραδειγματος χαριν μου εγραψε να παιρνω βιταμινη c 60 mg η οποια ειναι κ η ημερισια συνιστωμενη . μου ειπε ταχα μου οτι αν παρω μεγαλητερη δοση θα εχω διαρροια τρομαρα μου . για να παθεις διαρροια απο βιταμινη c η δοση πρεπει να ναι αρκετα μεγαλητερη απο 60 πχ 500 ... επιπλεον ενα διαστημα επαιρνα αντιβιωση κ επειδη καταστρεφει την c της ειπα να μου αυξησει την δοση . αυτη δεν συμφωνησε να την αυξησω . κ εγω στηριζομενος σ αυτο το απλο δεδομενο καταλαβα οτι μου δινει χαμηλη δοση ... αρχισα να παιρνω μονος μεγαλητερη δοση κ φυσικα ουτε διαρροια επαθα ουτε κατι αλλο αν κ εχω προβληματα γαστρεντερολογικα ..... αφου το παθημα εγινε μαθημα επικοινωνησα με αμερικη με ειδικη γιατρο κ μου επιβεβαιωσε τις αποψεις μου .
    αφου παιρνεις β3 κανονικα θα επρεπε να παιρνεις κ c γιατι η β3 μπορει να σου αυξησει την πιεση ενω η c την μειωνει . επισης βοηθα κ στην καταθλιψη .
    οι βιταμινες κ τα συμπληρωματα δεν ειναι μονο για ελαφριες μετριες περιπτωσεις ειναι κ για βαρειες .

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    καλα εκανες κ ξεκινησες μια συζητηση για τις βιταμινες .κ μακαρι να ενδιαφεροταν περισσοτερα μελη .δυστυχως εδω στην ελλαδα υπαρχει μεγαλη αγνοια ....
    στην ελλαδα μονο ψυχοθεραπεια κ φαρμακα υπαρχουν . προσωπικα εχω δοκιμασει πολλα συμπληρωματα . εχω καταθλιψη κ δε με βοηθησαν . ωστοσο αναγνωριζω την μεγαλη αξια τους . εξαλλου στο εξωτερικο πχ αμερικη τις προτεινουν ακομη κ καθηγητες πανεπιστημιου .
    εχω παρει κ γω νιασινη . μαλιστα σε μεγαλητερες δοσεις 1500 mg ημερησιως . εγω ακολουθω τις δοσολογιες που παιρνουν στις ηπα γιατι εκει ειναι η νο1 χωρα κ ξερουν πολυ καλυτερα την δουλεια τους . οσο δε οτι ειναι τοξικη για το συκωτι αυτο ειναι αναληθες . για να ειναι τοξικη η β3 θα πρεπει να παρεις πολυ μεγαλητερες δοσεις κ παλι δεν ειναι τοξικη για το συκωτι αλλα πεθαινεις . κ φυσικα ουδεις σωφρον θα το εκαμνε .γενικα οι περισσοτερες προειδοποιησεις για τις βιταμινες ειναι η μπαρουφες η υπερβολες ... πχ στην αμερικη που οπως εχω πει παιρνουν μεγαλυτερεςδοσεις σπανια παρουσιαζεται σοβαρο προβλημα . πχ εδω κ δεκαετιες εχουν αναφερθει ελαχιστοι θανατοι απο βιταμινες ....αν θυμαμαι καλα ουτε 10 δεν ειναι .
    εγω αρχισα να ακολουθω τις χαμηλες δοσολογιες που προτεινουν εν ελλαδι . μαλιστα πηγα σε διατροφολογο .. μεχρι που κατι δε μου πηγαινε καλα κ εκανα δικη μου ερευνα . παραδειγματος χαριν μου εγραψε να παιρνω βιταμινη c 60 mg η οποια ειναι κ η ημερισια συνιστωμενη . μου ειπε ταχα μου οτι αν παρω μεγαλητερη δοση θα εχω διαρροια τρομαρα μου . για να παθεις διαρροια απο βιταμινη c η δοση πρεπει να ναι αρκετα μεγαλητερη απο 60 πχ 500 ... επιπλεον ενα διαστημα επαιρνα αντιβιωση κ επειδη καταστρεφει την c της ειπα να μου αυξησει την δοση . αυτη δεν συμφωνησε να την αυξησω . κ εγω στηριζομενος σ αυτο το απλο δεδομενο καταλαβα οτι μου δινει χαμηλη δοση ... αρχισα να παιρνω μονος μεγαλητερη δοση κ φυσικα ουτε διαρροια επαθα ουτε κατι αλλο αν κ εχω προβληματα γαστρεντερολογικα ..... αφου το παθημα εγινε μαθημα επικοινωνησα με αμερικη με ειδικη γιατρο κ μου επιβεβαιωσε τις αποψεις μου .
    αφου παιρνεις β3 κανονικα θα επρεπε να παιρνεις κ c γιατι η β3 μπορει να σου αυξησει την πιεση ενω η c την μειωνει . επισης βοηθα κ στην καταθλιψη .
    οι βιταμινες κ τα συμπληρωματα δεν ειναι μονο για ελαφριες μετριες περιπτωσεις ειναι κ για βαρειες .

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    σορυ για το οτι εμφανιστηκε 2 φορες η ιδια απαντηση .προβλημα με τη συνδεση

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547
    Quote Originally Posted by stefanos14587 View Post
    που την βρηκες αυτη τη νιασινη και ποιος σου ειπε να την παρεις ωστοσο;
    Μου την προτεινε κι εμενα ενα ατομο με αγχωδη διαταραχη αλλα επειδη ασχολουμαι με βαρη ετσι κι αλλιως την ηξερα (γιατι κανει καλο και στο χτισιμο μυων) οπως και πολλα αλλα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547
    Quote Originally Posted by elli1 View Post
    Μπράβο που αισθάνεσε καλύτερα..αυτη τη παίρνεις προληπτικά? Η σε οξεια φάση? Γιατί η οξεία φάση δε παλεύετε....τώρα με τα φάρμακα νοιώθω καλύτερα,,αλλά μια ζωή να τα πέρνω όχι ότι δε θέλω..απλα μη τα συνηθίσω και τι γίνετε μετα. Αρα ψάχνω λύση για μετά το τέλος της αγωγής μου για να σταθεροποιηθούν οι ουσιες αυτές στον εγκέφαλο που προκαλούν τη κατάθλιψη
    Οχι δεν την παιρνω προληπτικα. Την παιρνω ως "θεραπεια" οταν νιωθω σκατα. Βασικα δεν ειμαι γιατρος οκ? Θελω να πω πως βαφτιζω καταθλιψη τα συμπτωματα μου χωρις βεβαιοτητα. Και σιγουρα "σοβαρη" μορφη δεν ειμαι και δεν υπηρξα ποτε. Γιαυτο εγραψα και το "disclaimer" πιο πανω. Ειχα και εχω καποια θεματα και αγχη σαν νεος ανθρωπος που απλα εχω την ταση να τα παιρνω πιο "τοις μετρητοις" απο τον μεσο ανθρωπο. Γιαυτο ξεσπαω σε γυμναστικη (παλιοτερα σε καπνισμα και ποτο) και βιταμινες και αλλα βοηθηματα. Ομως η νιασινη τολμω να πω πως "ξυπναει" το μυαλο απο τον ληθαργο της καταθλιψης και του αγχους. Μπορει να φερει μεχρι και ακραια νευρα ή εντονες αντιδρασεις αλλα σιγουρα την καταθλιψη την παταει κατω εστω και προσωρινα. Σου ανοιγει την ορεξη για τα παντα. Φαι, σεξ, κοινωνικη συναναστροφη κτλ...

    Δεν ξερω με ποιον τροπο το κανει αυτο γιατι δεν ξερω κι εγω αν ειχα ενδεχομενως καποια ελλειψη σε αυτην, παντως ξερω οτι ενα υγιες σωμα ειναι πολυ πιο δυσκολο να μην συνοδευεται απο ενα υγιες μυαλο αν με πιανεις. Γιατι πηρα και ωμεγα λιπαρα μαζι... (Τα χρειαζομαι και για το γυμναστηριο βεβαια)

    Ρωτα για σιγουρα, ομως πιστευω πως αν μετα το τελος της αγωγης αρχισεις το τρεξιμο/γρηγορο περπατημα και παρεις καποια συμπληρωματα ουτε που θα ξανακοιταξεις πισω στα κωλοχαπα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547
    Quote Originally Posted by wstyron View Post
    καλα εκανες κ ξεκινησες μια συζητηση για τις βιταμινες .κ μακαρι να ενδιαφεροταν περισσοτερα μελη .δυστυχως εδω στην ελλαδα υπαρχει μεγαλη αγνοια ....
    στην ελλαδα μονο ψυχοθεραπεια κ φαρμακα υπαρχουν . προσωπικα εχω δοκιμασει πολλα συμπληρωματα . εχω καταθλιψη κ δε με βοηθησαν . ωστοσο αναγνωριζω την μεγαλη αξια τους . εξαλλου στο εξωτερικο πχ αμερικη τις προτεινουν ακομη κ καθηγητες πανεπιστημιου .
    εχω παρει κ γω νιασινη . μαλιστα σε μεγαλητερες δοσεις 1500 mg ημερησιως . εγω ακολουθω τις δοσολογιες που παιρνουν στις ηπα γιατι εκει ειναι η νο1 χωρα κ ξερουν πολυ καλυτερα την δουλεια τους . οσο δε οτι ειναι τοξικη για το συκωτι αυτο ειναι αναληθες . για να ειναι τοξικη η β3 θα πρεπει να παρεις πολυ μεγαλητερες δοσεις κ παλι δεν ειναι τοξικη για το συκωτι αλλα πεθαινεις . κ φυσικα ουδεις σωφρον θα το εκαμνε .γενικα οι περισσοτερες προειδοποιησεις για τις βιταμινες ειναι η μπαρουφες η υπερβολες ... πχ στην αμερικη που οπως εχω πει παιρνουν μεγαλυτερεςδοσεις σπανια παρουσιαζεται σοβαρο προβλημα . πχ εδω κ δεκαετιες εχουν αναφερθει ελαχιστοι θανατοι απο βιταμινες ....αν θυμαμαι καλα ουτε 10 δεν ειναι .
    εγω αρχισα να ακολουθω τις χαμηλες δοσολογιες που προτεινουν εν ελλαδι . μαλιστα πηγα σε διατροφολογο .. μεχρι που κατι δε μου πηγαινε καλα κ εκανα δικη μου ερευνα . παραδειγματος χαριν μου εγραψε να παιρνω βιταμινη c 60 mg η οποια ειναι κ η ημερισια συνιστωμενη . μου ειπε ταχα μου οτι αν παρω μεγαλητερη δοση θα εχω διαρροια τρομαρα μου . για να παθεις διαρροια απο βιταμινη c η δοση πρεπει να ναι αρκετα μεγαλητερη απο 60 πχ 500 ... επιπλεον ενα διαστημα επαιρνα αντιβιωση κ επειδη καταστρεφει την c της ειπα να μου αυξησει την δοση . αυτη δεν συμφωνησε να την αυξησω . κ εγω στηριζομενος σ αυτο το απλο δεδομενο καταλαβα οτι μου δινει χαμηλη δοση ... αρχισα να παιρνω μονος μεγαλητερη δοση κ φυσικα ουτε διαρροια επαθα ουτε κατι αλλο αν κ εχω προβληματα γαστρεντερολογικα ..... αφου το παθημα εγινε μαθημα επικοινωνησα με αμερικη με ειδικη γιατρο κ μου επιβεβαιωσε τις αποψεις μου .
    αφου παιρνεις β3 κανονικα θα επρεπε να παιρνεις κ c γιατι η β3 μπορει να σου αυξησει την πιεση ενω η c την μειωνει . επισης βοηθα κ στην καταθλιψη .
    οι βιταμινες κ τα συμπληρωματα δεν ειναι μονο για ελαφριες μετριες περιπτωσεις ειναι κ για βαρειες .
    Πες τα ανθρωπε μου! Επιτελους ενας γνωστικος....

    Ναι θελω να παρω και c για το γυμναστηριο αλλωστε...τουλαχιστον 500mg... Τι διαρροια και μαλακιες... Εδω με την νιασινη ακομα παω τουαλετα και νιωθω το εντερικο μου να δουλευει αψογα. Ολα τα νιωθω να δουλευουν αψογα. Μονο που ειπα με την νιασινη αμα παρω πολυ (ισως ειναι αυτο με την πιεση που λες) νιωθω υπερδιεγερση. Για το θεμα της πιεσης δεν με νοιαζει γιατι δεν ειχα ποτε δεν ειμαι ουτε 30 χρονων. Να μην σου πω το γουσταρω το πουσαρισμα αυτο. (αυτο για την πιεση που λες ομως δεν το θεωρω λογικο αφου η νιασινη προκαλει διαστολη των αγγειων αρα και πτωση της πιεσης, επισης δινεται σε καρδιακους και διαβητικους αποκλειεται να ανεβαζει πιεση... εκτος αν εννοεις οτι ανεβαζει πιεση στις δοσεις τις τεραστιες που λες 1,5g και πανω) Παω γυμναστηριο και λυγιζω τα σιδερα χαχα ή κανω τρεξιμο και παω σαν το ανεμο. Το aftermath βεβαια (οταν περασει η αναμπουμπουλα της νιασινης) με αφηνει με απιστευτα καθαρο μυαλο και αισθηση του τωρα. Σαν να καθαριζει ενα συννεφο μεσα στο μυαλο μου. Και το σωμα το νιωθεις ατσαλινο βεβαια.

    Εννοειται βοηθαει στην καταθλιψη. Βεβαια εδω και παρα πολλους μηνες εκανα τις δικες μου προσπαθειες (ομολογω ειμαι πολυ πιο δυνατος απο οσο νομιζα) απλα το φοβομουν οτι με το που εμπαινε ο κωλοχειμωνας και με την ανεργια εδω στην πολη μου θα ξανακυλουσα.... Αλλα ευτυχως αυτο τον χειμωνα το γλιτωσα... Δεν ξερω τι απο ολα βοηθησε τοσο ομως σιγουρα η νιασινη επαιξε καποιο ρολο. Μαλιστα ειχα την τυχη να βρω ονλαιν την καλυτερη μορφη flushing Niacin, μη φαρμακευτικη, σε φοβερα καλη τιμη.

    Τα ωμεγα απ την αλλη μου εφερναν ενα αλλο ειδος ευφοριας... Αλλα και αυτα ειναι πολυ καλα.

    Ειχα διαβασει ενα αρθρο ενος γιατρου που ειχε αναλαβει περιπτωσεις ανθρωπων που ηταν για χρονια υπο στρες (οπως εγω με τα επαγγελματικα και τα προσωπικα μου προβληματα) οπως αιχμαλωτους πολεμου, αστεγους-απορους κτλ και παρατηρησε πως ο οργανισμος τους "τραβουσε" τρελες δοσεις νιασινης και πως τελικα ξεπερασαν ολο το σοκ με την βοηθεια της β3.... Δεν ξερω αν ειναι placebo ή οχι αλλα ενιωθα πως κι εγω σαν να το τραβαει ο οργανισμος μου.... Πως ετρεφα το νευρικο συστημα αφου το κακοποιουσα για χρονια...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547
    Quote Originally Posted by wstyron View Post
    προσωπικα εχω δοκιμασει πολλα συμπληρωματα . εχω καταθλιψη κ δε με βοηθησαν . ωστοσο αναγνωριζω την μεγαλη αξια τους . εξαλλου στο εξωτερικο πχ αμερικη τις προτεινουν ακομη κ καθηγητες πανεπιστημιου .
    Εννοειται δεν θα σε βοηθησουν αν δεν κανεις κι αλλες αλλαγες στο lifestyle σου. Διακοπη καπνισματος/αλκοολ και ασκηση σαν πρωτο βημα ασ πουμε.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547
    ΞΥΠΝΑΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    ξυπνήσαμε!!!!

    για να καταλάβω, ποια είναι η διαφορά μιας ουσίας χημικής ένωσης που ονομάζεται φάρμακο από μια ουσία χημική ένωση που ονομάζεται βιταμίνη ή συμπλήρωμα διατροφής;

    εγώ από το μάθημα της χημείας ξέρω 3-4 πράγματα:

    και τα μεν και τα δε είναι χημικές ενώσεις. απλά τα μεν παρασκευάζονται τεχνητώς στο εργαστήριο, ενώ τα δε ή τα παίρνουμε κατ ευθείαν από τη φύση ως μαντζούνια, ή τα παίρνουν από τη φύση και υφίστανται μερική επεξεργασία, πχ η βαλεριάνα που είναι μαντζούνι και την κάνουν ταμπλέτες.

    και τα μεν και τα δε έχουν κάποιο θεραπευτικό έυρος. αν είσαι κάτω από το θεραπευτικό εύρος δεν σε πιάνουν, αν είσαι πάνω από το θεραπευτικό εύρος μπορεί μια ουσία, είτε λέγεται "φάρμακο", είτε λέγεται "βότανο" να είναι τοξική για τον ανθρώπινο οργανισμό.

    και τα "φάρμακα" και τα "μαντζούνια" έχουν ωφέλη και παρενέργειες.

    επίσης τα θεραπευτικά αποτελέσματα κάθε φαρμάκου ή βιταμίνης ή συμπληρώματος, οπως και οι παρενέργειες, αλλά και η τοξικότητα, εξαρτώνται όχι μόνο από την ουσία και τη δοσολογία, αλλά και από την αλληλεπίδραση της ουσίας με τον κάθε οργανισμό.

    πχ το λίθιο που είναι μέταλλο και χρησιμοποιείται ως ψυχοφάρμακο μπορεί να κάνει βλάβες στα νεφρά σε κάποιους ασθενείς που έχουν ευπάθεια με τα νεφρά τους, αλλά και η νιασίνη ή το τάδε βοτάνι μπορεί να κάνει κάποιο άλλο πρόβλημα σε κάποιον οργανισμό που είναι ευπαθής σε κάποια παράμετρο που την επηρεάζει το βοτάνι.

    εμένα ο θείος μου κόντεψε να πεθάνει όταν ήταν μικρός επειδή έφαγε... κεράσια! μετά έμαθε ότι ήταν αλλεργικός στα κεράσια και έκτοτε δεν τρώει κεράσια, διότι για αυτόν το κεράσι είναι ουσία δηλητηριώδης.

    η μάνα μου δεν έχει ένα έζυμο, τη λακτάση, και αν πιει γάλα διαταράσσεται όλο το γαστρεντερικό της. για αυτήν το γάλα είναι ουσία πολύ προβληματική.

    γι' αυτό και τα φάρμακα τα παίρνουμε με επίβλεψη γιατρού και πότε πότε κάνουμε εξετάσεις αίματος να δούμε μήπως επηρεάζουν στραβά κάποιο όργανο κλπ.

    στα συμπληρώματα διατροφής υπάρχει ο επιπλέον κίνδυνος ότι δεν υπάρχει έλεγχος για την παραγωγή τους. οι εταιρείες μπορούν να τα κυκλοφορούν χωρίς να είναι υποχρεωμένες να έχουν κάποιες εγκρίσεις, όπως είναι υποχρεωμένες οι φαρμακευτικές. οπότε πάιρνες χάπι βαλεριάνας και δεν ξέρεις και αν είναι χάπι βαλεριάνας η σκόνη από ποντίκι. επίσης όταν παίρνεις τα μαντζούνια κατ' ευθείαν από το βουνό, δεν ξέρεις καν τι δόση παίρνεις!
    Last edited by Lou!; 09-03-2013 at 02:45.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    οι διαφορες δεν ειναι μονο κατ ονομα .
    υπαρχει κ τριτος τροπος παρασκευης που δεν τον αναφερεις . ειναι οι λεγομενες συνθετικες ουσιες /βιταμινες /μεταλλα κτλ
    οι βιταμινες κ τα φυσικα συμπληρωματα σε γενικες γραμμες εχουν πολυ λιγοτερες παρενεργειες απο τα φαρμακα . επισης θεραπευουν περισσοτερες ασθενειες . θα αναφερω μονο οτι η βιταμινη β3 σε πειραμα εξαφανισε την νοσο αλτσχαιμερ μπορει οποιος θελει να δει το λινκ http://articles.washingtonpost.com/2...se-brain-cells .κ δεν ειναι η μονη ασθενεια ...... στο αρθρο αναφερονται κ επιφυλαξεις πχ η μεγαλη δοση .
    υπαρχει κ η βιταμινη c η οποια σε μεγαλες δοσεις μειωνει τα καρδιακα προβληματα δεν εχω λινκ να παραθεσω . δεν ξερω κανενα φαρμακο που να ειναι τοσο αποτελεσματικο οσο αυτες οι βιταμινες . κανενα φαρμακο δεν εξαφανιζει τα συμπτωματα αλτσχαιμερ απλα επιβραδυνει την εξελιξη της νοσου .εχουν γινει ερευνες απο κορυφαια πανεπιστημια για την υπεροχη των φυσικων συμπληρωματων .... ενα αλλο πλεονεκτημα ειναι οτι ειναι ποιο φθηνα απο τα φαρμακα γενικα μιλωντας . εδω στην ελλαδα δυστυχως ειναι ακριβα .
    στην αμερικη ερευνα εχει δειξει οτι παιρνοντας προληπτικα συμπληρωματα εχεις καλητερη υγεια .
    οσο δε για θανατους ειναι παρα πολυ σπανιοι .για το οτι δεν υπαρχει ελεγχος αυτο δεν ειναι ακριβες . δε γνωριζω λεπτομερειες αλλα υπαρχουν προγραμματα κ φορεις που ελεγχουν . υπαρχουν κ ανεξαρτητα εργαστηρια . οσο δε για το οτι δε ξερεις αν οντως παιρνεις αυτο που αγοραζεις δεν θυμαμαι να χω διαβασει περιπτωση ...
    αρκετες φορες γινεται λαθος με την δοση αλλα οπως εχω πει υπαρχουν ανεξαρτητα εργαστηρια που κανουν ελεγχους κ οποιος θελει γινεται μελος με μια μικρη συνδρομη κ ενημερωνεται ποιες μαρκες δεν εχουν σωστη δοση .εγω πασχω απο καταθλιψη κ επειδη το οξειδωτικο στρες ειναι μεγαλο ειναι απαραιτητο να παιρνω αντιοξειδωτικες βιταμινες για να μειωνεται η ζημια απο τις ελευθερες ριζες . αν αναλογιστει κανεις ποσες παρενεργειες εχουν τα ψυχοφαρμακα κ καποιες απ αυτες δεν μας τις λενε μπορει να καταλαβει την αξια των φυσικων συμπληρωματων τα οποια εχουν κ αυτα τα αρνητικα τους αλλα πολυ λιγοτερα . οποιος θελει να ενημερωθει μπορει να διαβασει το βιβλιο της jane carper για τον εγκεφαλο κυκλοφορει στα ελληνικα .

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΝΙΑΣΙΝΗ - ΛΙΝΟΛΕΙΚΟ ΟΞΥ - 5HTP
    By jimmaster in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 12-02-2013, 11:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •