ΔΕΝ έχω ψύχωση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 58
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    μα όλα τα έχω πει για να τα πω πηγαίνω εκεί
    απλά δεν έχω ούτε παραισθήσεις ούτε ακούω φωνές ούτε τίποτα τέτοιο....για αυτό μπήκα και ρώτησα άλλωστε
    γιατί αν ψύχωση είναι όλα όσα διαβάζω στο διαδίκτυο τότε δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ σύμπτωμα.

  2. #17
    δεν μπορώ να βγάλω διάγνωση δεν είμαι γιατρός και δεν έχω άποψη, αλλά ψύχωση θεωρείται και η εμμονή που έχουμε με κάτι ενδεχομένως μήπως αυτό εννοούσαν;
    Όταν είπαν ότι έχεις ψύχωση δεν το είπαν με ιατρικούς όρους, αλλά εννοούσαν την εμμονή σου, γιατί έχεις πάθει μία εμμονή με το πτυχίο ελπίζω να το βλέπεις και εσύ;
    Γιατί είσαι συνειδητοποιημένο παιδί και έχεις μία σχετική μόρφωση.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Ναι αλλά έτσι όπως το είπαν δηλαδή ότι ''υποπτεύονται ψύχωση'' ήταν σαν διάγνωση, αλλιώς θα έλεγε ''έχει πάθει ψύχωση με το τάδε πρόβλημα'', αλλά δε το είπαν έτσι. Και ειδικά το ρήμα υποπτεύομαι όπως καταλαβαίνεις δεν θα το χρησιμοποίησαν για να πουν απλά πως έχω εμμονή, ότι έχω εμμονή με το πρόβλημα μου το ξέρω και εγώ και δεν χρειάζεται γιατρός 5 μήνες για να μου πει πως το υποπτεύεται...ήταν η διαγνωση που υποπτεύονται η ψύχωση

  4. #19
    Rich-Deleted-06-06-2016b
    Guest
    Quote Originally Posted by skata View Post
    σε ευχαριστώ....δεν τα έχω απορώ από που και ας που τους ήρθε πως έχω ψύχωση
    εσάς ο γιατρός σας ρώτησε για αυτά τα συμπτώματα και έκανε διάγνωση ή τα είπατε μόνοι σας πχ; πως σας έκανε την διάγνωση;

    Aγαπητέ/η Skata

    Ένας έμπειρος καλός γιατρός, σε καταλαβαίνει και μόνο απ'το βλέμμα αν έχεις ψύχωση..

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Quote Originally Posted by Richter View Post
    Aγαπητέ/η Skata

    Ένας έμπειρος καλός γιατρός, σε καταλαβαίνει και μόνο απ'το βλέμμα αν έχεις ψύχωση..
    ευχαριστώ για την απάντηση
    κατάλαβα είναι άχρηστοι η ψυχολόγος κ η ψυχίατρος στην οποία πάω

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    σκατα αυτα τα συμπτωματα που εβαλεσ κανενασ δεν τα χει αυτα αμα τα ειχανε δε θα μπορουσαν να μιλησουν οι περισσοτεροι ειμαστε πιο ελαφρια λιγο καχυποψια λιγο παρανοικο ιδεασμο λιγο καμια σκεψη οτι εχεισ δυναμεισ που οι αλλοι δεν εχουν κατι τετοια οι φωνεσ μπορει να ειναι χωρισ ηχο δηλαδη σκεψεισ οτι μιλασ με το θεο πολυ απλα πραγματα αυτα που εβαλεσ εσυ παντωσ ειναι σπανια κ απορω κ που τα βρηκεσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Quote Originally Posted by elis View Post
    σκατα αυτα τα συμπτωματα που εβαλεσ κανενασ δεν τα χει αυτα αμα τα ειχανε δε θα μπορουσαν να μιλησουν οι περισσοτεροι ειμαστε πιο ελαφρια λιγο καχυποψια λιγο παρανοικο ιδεασμο λιγο καμια σκεψη οτι εχεισ δυναμεισ που οι αλλοι δεν εχουν κατι τετοια οι φωνεσ μπορει να ειναι χωρισ ηχο δηλαδη σκεψεισ οτι μιλασ με το θεο πολυ απλα πραγματα αυτα που εβαλεσ εσυ παντωσ ειναι σπανια κ απορω κ που τα βρηκεσ
    γεια σου elis :)
    μα όπου και να έψαξα τέτοια βρήκα και πολύ χειρότερα μάλιστα....
    ίσως να έχεις δίκιο βέβαια δεν είναι όλες οι μορφές ίδιες και τα συμπτώματα να είναι πιο ελαφριά
    πάντως ούτε και αυτά τα συμπτώματα που ανέφερες τα έχω....

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by skata View Post
    γεια σου elis :)
    μα όπου και να έψαξα τέτοια βρήκα και πολύ χειρότερα μάλιστα....
    ίσως να έχεις δίκιο βέβαια δεν είναι όλες οι μορφές ίδιες και τα συμπτώματα να είναι πιο ελαφριά
    πάντως ούτε και αυτά τα συμπτώματα που ανέφερες τα έχω....
    Γειά σου :)
    Πάντως, μην απορρίπτεις έτσι τους ειδικούς και χωρίς νάσαι σίγουρη τι άκουσες! Κι εντάξει, αυτοί υποπτεύονται ότι από κάτι πάσχεις.. νεύρωση ή
    ψύχωση, γιατί πριν ν' αρχίσεις να ψάχνεσαι στο νετ - κάτι που δεν κι ό,τι το καλύτερο - δεν τους ρώταγες, όχι μόνο για να σου ξαναπούν
    τί είν' αυτό που δεν άκουσες καλά, αλλά και που στηρίζουν τις υποψίες τους, δλδ ποιά είναι τα συμπτώματά σου.
    Αντί να τρελαίνεσαι και να ψάχνεις έτσι πρόχειρα, για κάτι τόσο σοβαρό, μια λύση είναι κι αυτή κι ίσως είναι η πιό ενδεδειγμένη κι αν δεν μείνεις
    τελικά ικανοποιημένη απ' όσα σου πουν τότε συνεχίζεις, όπως εσύ πιστεύεις ότι είναι το καλύτερο. :)
    Last edited by μαρκελα; 20-03-2013 at 14:08.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Σκατα πολλες φορες οι ειδικοι πεφτουν εξω στις διαγνωσεις, κ περα απο τα αντικειμενικα κριτηρια για να "καταταξουμε" αν θες καποιο ατομο σε καποια κατηγορια του dsm συμφωνα με τα συμπτωματα που παρουσιαζει, υπαρχουν κ τα υποκειμενικα κριτηρια με τα οποια ο καθε γιατρος θα κανει διαφοροδιαγνωση σε εναν ασθενη! Δεν ειναι τυχαιο οτι πολλες φορες παει ενα ατομο σε 5 γιατρους κ παιρνει κ 5 διαφορετικες διαγνωσεις, οποτε μην σε εκπλησσει! Να ξερεις παντως οτι συνηθως η αληθεια ειναι καπου στη μεση! Περαν αυτου, αν ειχες ψυχωση νομιζω θα το γνωριζες καιρο τωρα! Υπαρχουν καποιες προυποθεσεις για να κατηγοριοποιησουμε εναν ψυχωτικο, αναλογα με τις ιδεες/σκεψεις/πραξεις που εφαρμοζει! Επισης οπως ολες γενικα οι ασθενειες εχει διαβαθμισεις! Καποιος που απλα εχει εντονο αγχος κ καχυποψια κ φοβαται μν παει κατι στραβα μπορει για καποιον γιατρο να σημαινει, εχει παρανοικες ιδεες κ εντονη κ παθολογικη καχυποψια κ ετσι να παρεις την ταμπελα του "ψυχωτικου", παντως μν κολλας σε ταμπελες, σημασια εχει κ θελω να το θυμασαι αυτο, να εχει ποιοτητα η ζωη σου! Μπορει εγω πχ να εχω 100 διαγνωσεις κ ασθενειες κ να παιρνω 5 φαρμακα τη μερα, αλλα λειτουργω σε ολα μου αψογα! Αυτο ειναι που εχει σημασια! Τα ξαναλεμε! Take care! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    sk δεν νομίζω ότι εχεις ψύχωση, συνήθως η ψύχωση κάνει καραμπάμ και δεν κρύβεται εύκολα. δεν είναι μόνο οι φωνές που δεν φαίνονται σε τρίτο παρατηρητή, η όλη συμπεριφορά είναι πολύ αλλοπρόσαλη. συνήθως μόλις πιάσεις κουβέντα με ψυχωσικό λέει ασυναρτησίες, πράγματα που δεν στέκουν, ασύνδετοι συνειρμοί χωρίς καμία λογική, περίεργες πεποιθήσεις ότι τους παρακολουθούν, ότι θέλουν να τους βλάψουν. τεσπά ό,τι εμμονή κουβαλάει ο καθένας διογκώνεται σε παράλογο βαθμό.

    φυσικά ειδικός δεν είμαι κ δεν επιτρέπονται οι διαγνώσεις στο φόρουμ. το επισημαίνω, διότι παλιά άμα γράφαμε καμιά γνώμη περί διάγνωσης τρώγαμε παρατήρηση!

    το άρθρο που βρήκες στο ίντερνετ νομίζω ότι καλά τα λέει περί ψυχωσης.

    το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι την επόμενη φορά που θα πας να τους ρωτήσεις για αυτο το θέμα. να τους πεις ότι σου φάνηκε οτι άκουσες ότι υποπτεύονται ψύχωση, άκουσες καλά ή παράκουσες; αν σου πουν ότι άκουσες καλά να τους ρωτήσεις και που το βασίζουν. δεν είναι καθόλου ντροπή να το ρωτήσεις, ούτε τους προσβάλλεις, απλά ρώτα με τακτ. πχ μην τους πυροβολήσεις με θυμωμένο ύφος "την άλλη φορά με βγάλατε τρελή, ότι έχω και ψύχωση, σας άκουσα που το συζητάγατε πίσω από την πλάτη μου!!!"

    ρώτα ευγενικά: "την άλλη φορά άκουσα το και το, άκουσα καλά, και αν ναι, που το βασίζετε;"
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    sk δεν νομίζω ότι εχεις ψύχωση, συνήθως η ψύχωση κάνει καραμπάμ και δεν κρύβεται εύκολα. δεν είναι μόνο οι φωνές που δεν φαίνονται σε τρίτο παρατηρητή, η όλη συμπεριφορά είναι πολύ αλλοπρόσαλη. συνήθως μόλις πιάσεις κουβέντα με ψυχωσικό λέει ασυναρτησίες, πράγματα που δεν στέκουν, ασύνδετοι συνειρμοί χωρίς καμία λογική, περίεργες πεποιθήσεις ότι τους παρακολουθούν, ότι θέλουν να τους βλάψουν. τεσπά ό,τι εμμονή κουβαλάει ο καθένας διογκώνεται σε παράλογο βαθμό.

    φυσικά ειδικός δεν είμαι κ δεν επιτρέπονται οι διαγνώσεις στο φόρουμ. το επισημαίνω, διότι παλιά άμα γράφαμε καμιά γνώμη περί διάγνωσης τρώγαμε παρατήρηση!

    το άρθρο που βρήκες στο ίντερνετ νομίζω ότι καλά τα λέει περί ψυχωσης.

    το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι την επόμενη φορά που θα πας να τους ρωτήσεις για αυτο το θέμα. να τους πεις ότι σου φάνηκε οτι άκουσες ότι υποπτεύονται ψύχωση, άκουσες καλά ή παράκουσες; αν σου πουν ότι άκουσες καλά να τους ρωτήσεις και που το βασίζουν. δεν είναι καθόλου ντροπή να το ρωτήσεις, ούτε τους προσβάλλεις, απλά ρώτα με τακτ. πχ μην τους πυροβολήσεις με θυμωμένο ύφος "την άλλη φορά με βγάλατε τρελή, ότι έχω και ψύχωση, σας άκουσα που το συζητάγατε πίσω από την πλάτη μου!!!"

    ρώτα ευγενικά: "την άλλη φορά άκουσα το και το, άκουσα καλά, και αν ναι, που το βασίζετε;"
    Oλα αυτα που αναφερεις Lou ισχυουν μονο στην ενεργη φαση της ψυχωσης!!...οταν περασει ο καιρος και καταλαγιασουν τα συμπτωματα ειμαστε απολυτα φυσιολογικοι και λειτουργικοι επι το πλειστον οπως ολοι!!...

  12. #27
    το ΑΠΟΛΥΤΑ φυσιολογικοι μου αρεσε...ποσο μακρυα ειναι βρε σακη απο την πραγματικοτητα...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Nαι ρε συ διανυω περιοδο αισιοδοξιας!!!1...χαχαχα.... ελα βρε μετα το σωνω λεγοντας ως επι το πλειστον....χαχαχαχαχα....γεια σου Μητσο......

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Γεια σας παιδιά θέλω να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας και να πω τα νέα μου. Μίλησα με κάποια από το τμήμα που πάω (όχι με την ψυχολόγο μου επειδή αυτή δεν μιλάει τηλεφωνικώς η βλαμμένη) και δεν παραδέχτηκαν τίποτα περι ψύχωσης. Τέλος πάντων στο σημερινό ραντεβού (αν και δεν μιλήσαμε περι ψύχωσης) ήταν απαράδεκτες και η ψυχολόγος και η ψυχίατρος. Με λίγα λόγια με έδιωξαν. Μου είπαν ή παίρνεις φάρμακα ή δεν σε αναλαμβάνουμε και αυτό έγινε επειδή έχω μιλήσει για την αυτοκτονία που θέλω να κάνω. Ειλικρινά πείτε μου πως είναι δυνατόν να διώχνουν έναν άνθρωπο που βρίσκεται σε τραγική κατάσταση; Ντροπή τους. Και μου λέει η μία ''δεν σε διώχνουμε έτσι, άλλωστε εσύ ήρθες σε εμάς''
    Έλεος και κατά τα άλλα επιτελούν κοινωνικό έργο.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    122
    καλά ας έπαιρναν 70 ευρώ την ώρα να σου λεγα αν θα ασχολούνταν...ψάξου να βρείς κάποιον άλλο δημόσιο γιατρό...υπάρχουν και καλοί..απλά ψάξε..

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΩΣΗ;
    By LILA28 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 12-06-2012, 00:37
  2. Ψύχωση
    By marspy in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 27-01-2011, 21:05
  3. ΙΨΔ ή Ψύχωση?
    By Konstantinoss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 27-01-2011, 20:23
  4. ψύχωση....
    By neve in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 06-07-2007, 18:41
  5. Ψύχωση;
    By Orion in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 07-01-2007, 01:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •