ΔΕΝ έχω ψύχωση - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 58
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    αν κάποιος ξέρει κάποιον καλό ψυχολόγο στον δημόσιο τομέα ας μου στείλει μήνυμα γιατί έχω απογοητευτεί πάρα πολύ

  2. #32
    Quote Originally Posted by skata View Post
    Γεια σας παιδιά θέλω να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας και να πω τα νέα μου. Μίλησα με κάποια από το τμήμα που πάω (όχι με την ψυχολόγο μου επειδή αυτή δεν μιλάει τηλεφωνικώς η βλαμμένη) και δεν παραδέχτηκαν τίποτα περι ψύχωσης. Τέλος πάντων στο σημερινό ραντεβού (αν και δεν μιλήσαμε περι ψύχωσης) ήταν απαράδεκτες και η ψυχολόγος και η ψυχίατρος. Με λίγα λόγια με έδιωξαν. Μου είπαν ή παίρνεις φάρμακα ή δεν σε αναλαμβάνουμε και αυτό έγινε επειδή έχω μιλήσει για την αυτοκτονία που θέλω να κάνω. Ειλικρινά πείτε μου πως είναι δυνατόν να διώχνουν έναν άνθρωπο που βρίσκεται σε τραγική κατάσταση; Ντροπή τους. Και μου λέει η μία ''δεν σε διώχνουμε έτσι, άλλωστε εσύ ήρθες σε εμάς''
    Έλεος και κατά τα άλλα επιτελούν κοινωνικό έργο.
    εκτος απο τα λεφτα που δεν παιρνουν ειναι και το ποιον τους τετοιο που σε εδιωξαν.βεβαια μετραει οτι στο δημοσιο δεν παιρνουν λεφτα αλλα ειναι και κατι αλλο που τους κανει τους λειτουργους αυτους να συμπεριφορονται σαν ψυχομπατσοι...αυτο το κατι αλλο δεν το εχω διευκρινησει τι ειναι αλλα υποψιαζομαι η αισθηση εξουσιας που εχουν πανω μας...

  3. #33
    παντως χαηρι μην περιμενεις να βρεις απο αυτους τους 2.αλλαξε τους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by skata View Post
    αν κάποιος ξέρει κάποιον καλό ψυχολόγο στον δημόσιο τομέα ας μου στείλει μήνυμα γιατί έχω απογοητευτεί πάρα πολύ
    Αν μενεις θεσσαλονικη εχω να σου προτεινω, αν μενεις αθηνα δν εχω ιδεα απο κει!! :) στειλε μ πμ αν θες ν μ πεις κατα που πεφτεις για να σ πω αναλογως!! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    σκ γενικά πάντως να ξέρεις ότι η αυτοκτονία τρομάζει. εγώ έχω κάνει κάπου στις 5 απόπειρες, 4 κατέληξαν στο νοσοκομείο και οι 2 σε νοσηλεία σε ψυχιατρείο.

    και εμένα η τωρινή ψυχίατρος που πάω, όταν είχα πρωτοπάει, έτυχε και έκανα μία απόπειρα τότε και μου είπε: "αν το ξανακάνεις δεν θα μπορέσω να συνεχίσω να σε βλέπω, σε προειδοποιώ!"

    τεσπά, η επειλή της απόπειρας τρομάζει πολύ και πιστεύω ότι σου μίλησαν έτσι επειδή μάλλον τους τρόμαξες αν τους είπες ότι θέλεις να αυτοκτονήσεις!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Και επειδή τους τρόμαξα δηλαδή με παρατάνε αβοήθητη; Και μία άλλη κοπέλα είχε κάνει απόπειρα και την έβλεπαν κανονικά. Εμένα γιατί με έδιωξαν;

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Καλημέρα!
    Αν είσαι Αθήνα, ψάξε στο από κάτω link (είναι τα δωρεάν του δήμου)
    http://www.elliniko-argyroupoli.gr/search.php

    Μην περιμένεις και πολλά πράγματα από πουθενά,
    είτε είναι τα δημόσια του δήμου,
    είτε ιδιωτικά όπου θα έχεις πιο ...απαλή μεταχείριση
    αλλά επί της ουσίας θα σε απομυζούν οικονομικά.
    Αν βέβαια έχεις οικονομικά προβλήματα και μετράει αυτό για σένα.
    Αν δεν έχεις, πάσο.
    Και μη νομίζεις ότι η αντιμετώπισή τους απέναντι σε σένα είναι διαφορετική
    απ' ό,τι στους άλλους. Καρμπόν είναι σε όλους.
    Και το να δηλώνεις προαναγγελία αυτοκτονίας
    φυσικό είναι να τρομάζει τους άλλους.
    Ποιος θα 'θελε να επωμιστεί τέτοιο βάρος;
    Κι εσύ το ίδιο θα 'κανες αν ήσουν στη θέση τους.
    Τη δύναμη ν' αλλάξεις τον τρόπο που βλέπεις τα πράγματα
    θα τη βρεις μόνο μέσα σου,
    σε σένα την ίδια και τη δύναμη της θέλησής σου.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Συμφωνώ με την Τζόαν!
    Εξάλλου κι: " Ο σκοπός της Ψυχολογίας είναι να μας δώσει μια εντελώς διαφορετική
    οπτική γωνία για πράγματα, που ήδη γνωρίζουμε καλά " Paul Valery

    Αν λοιπόν εκτός από το ότι τρόμαξαν.. είχες ίσως κι εσύ τέτοια αμυντική στάση απένταντί τους,
    που κάπου έμμεσα τους απέρριπτε.. επόμενο είναι να μην ήθελαν συνέχεια της συνεργασίας..
    Να ξέρεις ότι τα αυτοκτονικά άτομα, έχουν και περιορισμένη την ικανότητα να εξετάσουν ή και
    να δεχτούν ότι υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις στα επείγοντα προβλήματά τους, κάτι που κι
    εσένα μάλλον σε χαρακτηρίζει, μια και συνέχεια επαναλαμβάνεις, σ' όσα θέματα έχεις ανοίξει μέχρι
    τώρα ότι " λύση στο πρόβλημά μου δεν υπάρχει.. " οπότε κι αυτό σίγουρα δυσκολεύει κατά πολύ και
    τη συνεργασία από τη δική σου μεριά με κάποιο ειδικό.. Χρειάζεται να το δεις λίγο κι αυτό..

    Κάτι άλλο, που θα μπορούσες να κάνεις, αν δεν υπάρχει περίπτωση να σε δουν
    ξανά οι συγκεκριμένοι.. είναι ν' απευθυνθείς άμεσα στην κοινωνική λειτουργό
    του δήμου της περιοχής σου και πιστεύω ότι θα δώσει λύση.. Απ' όσο τουλάχιστον γνωρίζω..
    το να σε κατευθύνει ανάλογα.. είναι μέσα στις αρμοδιότητες της.

    Ρίξε αν θες μια ματιά και στο κοινωνικό ιατρείο Αθήνας, στην οδό Κάνιγγος 33 και Στουρνάρη,
    στον 1ο όροφο, όπου καθημερινά τις εργάσιμες ημέρες (11:00-18:00)
    εντελώς δωρεάν, παρέχεται εκτός των άλλων ψυχιατρική και ψυχοκοινωνική υποστήριξη..
    Ραντεβού, μπορεί να κλείσει κάποιος στο τηλ 210 3802037, τις πρωινές ώρες (10:00-14:00) των εργασίμων ημερών.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    ευχαριστώ Joan και μαρκελα θα τηλεφωνήσω
    Πάντως δεν θεωρώ πως είναι λόγος για να με διώξουν αυτός μαρκελα γιατί άμα τα είχα όλα καλά δεν θα τις είχα ανάγκη και δεν θα πήγαινα...λογικό είναι
    δηλαδή ποιος είναι ο ρόλος τους ; να πηγαίνεις και να συζητάς μικροπροβλήματα και τα προβλήματα τα οποία όντως είναι σοβαρά να μην θέλουν να τα ακούσουν κ να με διώχνουν;

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Aκου, sk.
    Καταλαβαίνω το παράπονό σου,
    αλλά αυτό που θεωρείς αδιαφορία από μέρους των γιατρών
    άλλες φορές είναι έτσι ακριβώς όπως το λες,
    άλλες πάλι όχι.
    Κι αν είναι όντως αδιαφορία ή οικονομική εκμετάλλευση, οk, τι έγινε;
    Δεν μπα να είναι; Θα το αφήσεις να σου καθορίσει τη ζωή;
    Τόσο πολύ τους έχεις ανάγκη;
    Απ' τον τρόπο που γράφεις δείχνει ότι τα 'χεις τετρακόσια,
    διαφορετικά θα 'γραφες ασυναρτησίες.
    Το περασμένο Σάββατο βρέθηκα στα επείγοντα της παθολογικής
    στον Ευαγγελισμό και μέσα ήταν μόνο όσοι πέθαιναν
    ή όσοι διασωληνώνονταν.
    Οι υπόλοιποι ήμασταν στημένοι απ' έξω όρθιοι επί 3-4 ώρες
    με πεταλούδες στο χέρι
    και τρέχαμε να διεκπαιρεώσουμε και τα διαδικαστικά στα ταμεία.
    Οι γιατροί έτρεχαν σαν παλαβοί δουλεύοντας ο ένας για τρεις
    αφού έπρεπε να εφημερεύουν τουλάχιστον δύο νοσοκομεία στην περιοχή
    και εφημέρευε μόνο ένα με τις περικοπές.
    Κάθε φορά που σε πιάνει έντονη κατάθλιψη
    πήγαινε μια βόλτα στα επείγοντα να δεις τα περιστατικά
    και θα εκτιμήσεις ότι είσαι μια χαρά άνθρωπος.
    Ή ακόμα καλύτερα κάνε μια βόλτα στον καθαρό αέρα.
    Mην ψειρίζεις τίποτα και κοίτα μπροστά.
    Μην αγχού! :-)
    Last edited by Joann; 24-03-2013 at 13:55.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by skata View Post
    ευχαριστώ Joan και μαρκελα θα τηλεφωνήσω
    Πάντως δεν θεωρώ πως είναι λόγος για να με διώξουν αυτός μαρκελα γιατί άμα τα είχα όλα καλά δεν θα τις είχα ανάγκη και δεν θα πήγαινα...λογικό είναι
    δηλαδή ποιος είναι ο ρόλος τους ; να πηγαίνεις και να συζητάς μικροπροβλήματα και τα προβλήματα τα οποία όντως είναι σοβαρά να μην θέλουν να τα ακούσουν κ να με διώχνουν;
    Κοίτα, το ότι πάμε σ' έναν ειδικό δεν σημαίνει, ότι είμαστε κι έτοιμοι να βοηθηθούμε και να δεχτούμε κι όσα θα μας πει. Και γι' αυτό είμαι απόλυτα σίγουρη!
    Φαντάσου, ότι όλη η διαδικασία είναι ένα είδος επανεκπαίδευσης, οπότε για ν' αλλάξουν όσα χρειάζεται.. πρέπει να το θέλουμε κι εμείς..
    Ίσως λοιπόν τα μηνύματα που του στέλνουμε, είναι ότι τελικά δεν το θέλουμε και τόσο, γιατί δεν είμαστε ακόμα σε θέση.. παρά την αρχική μας πρόθεση.
    Ούτε βέβαια σημαίνει, ότι κι όλοι οι ειδικοί είναι κατάλληλοι για μας.. Παίζουν πολλά μέχρι να καταλήξουμε τι θέλουμε.. οπότε " ψάχνοντας πας στη Πόλη! " :)
    Last edited by μαρκελα; 24-03-2013 at 13:56.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  12. #42
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1
    Καλησπέρα και απο εμένα. Μήπως μπορεί κάποιος να μου συστήσει έναν καλό ψυχοθεραπευτή;

  13. #43
    Rich-Deleted-06-06-2016b
    Guest
    Quote Originally Posted by Αλεξάνδρα 9 View Post
    Καλησπέρα και απο εμένα. Μήπως μπορεί κάποιος να μου συστήσει έναν καλό ψυχοθεραπευτή;

    Tι ψυχοθεραπευτές και μαλακίες.. Αλεξάνδρα, μόνη σου πρέπει να σταθείς στα πόδια σου..

    Αυτή η κατηγορία είναι "αέρας κοπανιστός."

    Αυτό που κάνει ο κάθε ψυχοθεραπευτής για εμένα, είναι να σου λέει κάποια πράγματα τα οποία δεν χρειάζεται να είσαι επιστήμονας, τα καταλαβαίνεις και απο μόνος σου...

    Εντάξει δεν λέω να βλέπεις κάποιον ψυχίατρο μία φορά το τρίμηνο/τετράμηνο για να σου ρυθμίζει τα φάρμακα, άλλα μέχρι εκεί..

    Εκτός αν θέλεις να σε "αρμέγουν" (κοινώς να στα τρώνε...)

    Αν επιμένεις όμως (που μάλλον αυτό θα κάνεις) σου προτείνω αυτόν:http://www.vrisko.gr/details/ck2_dg4...�νος&where= Τον είχα πάρει το 2006, είναι παρα πολύ καλός, σχετικά νέος σε ηλικία και έχει εργαστεί στο Αιγινήτειο.. (δεν ξέρω αν εργάζεται ακόμα)
    Last edited by Rich-Deleted-06-06-2016b; 24-03-2013 at 21:32.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Καλά λες αυτά είναι αέρας κοπανιστός και εγώ αυτό κατάλαβα. Θα αυτοκτονήσω να ησυχάσω τέλος.

  15. #45
    Rich-Deleted-06-06-2016b
    Guest
    Quote Originally Posted by skata View Post
    Καλά λες αυτά είναι αέρας κοπανιστός και εγώ αυτό κατάλαβα. Θα αυτοκτονήσω να ησυχάσω τέλος.
    Skata, (καλά τι username είναι αυτό που επέλεξες;)) αν αισθάνεσαι έτσι, ή αν έχεις τέλος πάντων τέτοιες τάσεις, προσπάθησε να ασχοληθείς με δραστηριότητες που σε ευχαριστούν έτσι ώστε να αποφύγεις αυτές τις αρνητικές σκέψεις...

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΩΣΗ;
    By LILA28 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 12-06-2012, 00:37
  2. Ψύχωση
    By marspy in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 27-01-2011, 21:05
  3. ΙΨΔ ή Ψύχωση?
    By Konstantinoss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 27-01-2011, 20:23
  4. ψύχωση....
    By neve in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 06-07-2007, 18:41
  5. Ψύχωση;
    By Orion in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 07-01-2007, 01:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •