Αντικαταθλιπτικά και σεξ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    2

    Αντικαταθλιπτικά και σεξ

    Ζητώ συγγνώμη αν το θέμα έχει ξανασυζητηθεί, δεν μπόρεσα να διαβάσω όλες τις παλιές σας συζητήσεις. Έχω ξεκινήσει seroxat μετά από έντονες κρίσεις πανικού που με οδήγησαν τελικά σε κατάθλιψη. Με έχει βοηθήσει πολύ. Συμπτώματα άσχημα δεν έχω πολλά, εκτός από τη γνωστή αύξηση βάρους, είχα κ πολλές ημικρανίες τις πρώτες μέρες. Έχω χάσει τον εαυτό μου σεξουαλικά όμως. Δεν μπορώ καθόλου να συγκεντρωθώ στο σεξ, ο οργασμός έχει γίνει μακρινό όνειρο κ ενώ έχω διάθεση δεν μπορώ να ευχαριστηθώ τίποτα. Δεν περιμένω καμία συμβουλή, έτσι κ αλλιώς αν ανήκει στις παρενέργειες θα μάθω να ζω με αυτό. Απλώς ένιωσα ότι θα με βοηθούσε να το μοιραστώ κ να ακούσω κ άλλες περιπτώσεις. Σας ευχαριστώ κ καλώς σας βρήκα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    115
    Το χω περασει με σχεση μου Αλινα.Δεν νομιζω οτι φταιει το σεροξατ,αλλα η ψυχολογικη σου διαθεση και αυτα που σε απασχολουν.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Πόσο καιρό έχει που τα ξεκίνησες? Ανάλογα τη κατάθλιψη..πρώτα φεύγουν τα σωματικά συμπτωματα..μετά έρχετε ο ύπνος..ο όρεξη για φαγητό..και αρκετα αργοτερα η διάθεση..σιγά σιγά θεραπεύεσε θέλει υπομονή. Τρεις εώς 6 μήνες τα πρώτα αποτελέσματα τα βλέπεις συνήθως σε 5-6 εβδομάδες. Λογικό είναι να μην έχεις διάθεση για σεξ ακόμη.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    2
    Τόσο πολύ; Έπαιρνα τρανξέν για πάνω από ένα χρόνο κ από τα Χριστούγεννα ξεκίνησα τα σεροξάτ, δεν είναι πολύς καιρός δηλαδή. Απλώς το συνδυάζω γιατί μέχρι να τα ξεκινήσω ήμουν μια χαρά ακόμα κ στις μαύρες μου. Πάντως πολύ χρήσιμο φόρουμ αυτό, μόλις βρω χρόνο θα διαβάσω όσο περισσότερα μπορώ, νομίζω μας βοηθάει όλους η συζήτηση.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Εγώ που πάσχω απο κατάθλιψη φάσεις δλδ ανα διαστήματα ετών, η κατάθλιψη μου ειναι αρκετά σοβαρή που σημαίνει δε κοιμάμε, δε τρώω, είμαι όλη μέρα απο κρεββάτι σε καναπέ, δε μπορώ να κάνω τίποτα κτλ τότε μετά απο αυτά τα διαστήματα που έγραψα παραπάνω αισθάνομαι καλύτερα. Καλά κάνεις και παίρνεις αγωγή απο τη πρώτη σου φορά, δε θα το ξαναπάθεις, εγώ που δεν κάνανε διάγνωση και δε πήρα αγωγή, το ξανάπαθα και ξανα..και ξανα..μάλλον θα τα παίρνω εφ όρου ζωής. Κοίτα θ κάνει το κύκλο της και θα περάσει, θα ξανανοιώσεις. Την αγωγή να τη σταματήσεις Οπωσδήποτε μετά απο συμβουλή γιατρού ακόμη κι αν αισθάνεσαι καλά για πιθανον υποτροπή.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Εγώ που πάσχω απο κατάθλιψη φάσεις δλδ ανα διαστήματα ετών, η κατάθλιψη μου ειναι αρκετά σοβαρή που σημαίνει δε κοιμάμε, δε τρώω, είμαι όλη μέρα απο κρεββάτι σε καναπέ, δε μπορώ να κάνω τίποτα κτλ τότε μετά απο αυτά τα διαστήματα που έγραψα παραπάνω αισθάνομαι καλύτερα. Καλά κάνεις και παίρνεις αγωγή απο τη πρώτη σου φορά, δε θα το ξαναπάθεις, εγώ που δεν κάνανε διάγνωση και δε πήρα αγωγή, το ξανάπαθα και ξανα..και ξανα..μάλλον θα τα παίρνω εφ όρου ζωής. Κοίτα θ κάνει το κύκλο της και θα περάσει, θα ξανανοιώσεις. Την αγωγή να τη σταματήσεις μονο και Οπωσδήποτε μετά απο συμβουλή γιατρού ακόμη κι αν αισθάνεσαι καλά για πιθανον υποτροπή.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Εγω παιρνω το ζολοφτ στα 100 μγ με εχει βοηθησει παρα πολυ, μ εφερε απωλεια βαρους, βελτιωση διαθεσης, περισσοτερη οξυδερκεια κ πνευματικη διαυγεια, αλλα στο σεξ εχω ενα θεματακι, μια λυση ειναι αν κ δν διαβασα το θεμα σου να σταματας το φαρμακο για 1 μερα πριν κανεις σεξ κ μετα το ξαναρχιζεις, βεβαια αυτο ειναι δικη μ πατεντα την οποια εμπνευστηκα απο δω μεσα σε ενα παρομοιο θεμα π ειχα ανοιξει κ μ ειχαν απαντησει καποιοι, αν δν εισαι σιγουρη καλυτερα μν το επιχειρησεις κ συννενοησου με τον γιατρο πρωτα, ασχετα τι θε γινει κ τι θα σου δωσει/προτεινει, οφειλει να ειναι ενημερος για το γεγονος!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #8
    Έλλη καλησπέρα. Συμπάσχουσα εδώ!!!Πόσο χρονικό διάστημα συνολικά είχες κατάθλιψη;;;;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Καλησπέρα Serenity2, αν εννοεις πόσο μου κρατάει ενα επεισόδιο κατάθλιψης..μου κρατάει απο τότε που θα ξεκινήσω αγωγή και θα αρχίσουν να φεύγουν τα πρώτα συμπτώματα...5-6 εβδομάδες...έπειτα στους 3 μήνες ποιό καλά...και στο 9μηνο ειμαι οκ. Αλλά απο τις πρώτες εβδομάδες επειδη αρχίζω και ξαναλειτουργώ στη ζωή μου, ξεχνιέμαι δεν είναι δλδ ενοχλητικά τα συμπτώματα που απομένουν μεχρι να γίνω πλήρως καλα...Τώρα..αν εννοεις ποσες φορες σε ποσα χρόνια παλεύω με τη κατάθλιψη...απο τα 31 κι είμαι 43. Το επαθα ακριβώς όπως περιέγραψα ποιό πριν 4 φορες...4 μαυρες φορές...με καταλαβαίνεις. Διαρκει αρκετα αν βάλουμε και τις πρώτες βδομάδες εως ότου πας στο γιατρό. Δλδ κάθε 4-6 χρόνια. Στα μεσοδιαστήματα είμαι καλά. Φάρμακα πήρα τη προτελευταία φορά. Να διευκρυν'ισω οτι τις 2 πρώτες δεν ήταν όπως περιέγραψα αλλα περασε απο μόνη της σε εννια μήνες με ενα χρόνο χαλια..και όλο εκανα υπομονη κι έλεγα τι εχω?? Να φανταστεις δε μου κανε ο γιατρος διαγνωση κι ετρεχα στα νοσοκομεια κι εκει τιποτα παλι τα ιδια. Επισης το παθαινω μετα απο αλλαγη στη ζωη μου ...όμως η ζωή όλο αλλαγες είναι,,Τι να πω!! Αν κάποιος ειναι όπως κι η δική μου περίπτωση...ας μου πει πως το πάλεψε..τι κάνει γιαυτό...Προφανως αγωγή εφ όρου ζωής..δε ξέρω δε θέλω να το ξαναπάθω γιατί ξέρεις καλά πόσο χάλια είναι. Νασαι καλά κι εσυ!!

  10. #10
    Ok. Από τί αλλαγή το παθαίνεις;;;;

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    1
    Γεια σου Αλίνα, ελπίζω μέχρι τώρα που σου γράφω να έχεις βρεί λύση στο πρόβλημά σου! Κι εγώ είχα ξεκινήσει seroxat για αγχώδη διαταραχή και είχα το ίδιο πρόβλημα, είχα και δυσπαρεύνια. Ο γιατρός μου τα άλλαξε γι αυτόν το λόγο. Μου είπε ότι γενικά τα αντικαταθληπτικά προκαλούν πεσμένη διάθεση για sex κλπ , αλλά ειδικά το seroxat το κάνει πιο έντονα. Οπότε τώρα παίρνω zolotrin και είναι καλύτερα. Είναι και θέμα γενικότερης ψυχολογίας σίγουρα, αλλά ίσως πρέπει να τα αλλάξεις τα χάπια, σε συνεννόηση με το γιατρό σου πάντα...Good luck

  12. #12
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    73
    Quote Originally Posted by elli1 View Post
    Αν κάποιος ειναι όπως κι η δική μου περίπτωση...ας μου πει πως το πάλεψε..τι κάνει γιαυτό...
    elli κι εγω καπως ετσι ειμαι .πρωτη διαγνωση στα 18.σημερα ειμαι 39 ετων.οπως λες κι εσυ ειχα καταθλιπτικα επεισοδια....αναλογα την περιπτωση κραταγανε καποιο διαστημα...
    απο 6 μήνες μεχρι 1 χρόνο. εχουν υπαρξει αρκετα επεισοδια στην ζωη μου.δεν εχω παρει φαρμακα το παλευα μονος η με ψυχοθεραπεια.τελευταια νιωθω πολυ καταβεβλημενος απο διαφορες καταστασεις και δε ξερω αν ειναι η καταθλιψη η αλλα πραγματα που υπαρχουν γυρω μου που με κουραζουν και με στεναχωρουν.

Similar Threads

  1. Αντικαταθλιπτικά
    By no name in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 46
    Last Post: 05-04-2018, 18:18
  2. Αντικαταθλιπτικά και σεξ
    By howtodream8 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 21-06-2012, 14:34
  3. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ
    By CHRPAP in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 49
    Last Post: 06-03-2012, 17:58
  4. αντικαταθλιπτικα σε mp3...
    By james in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 21-08-2010, 16:20
  5. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ
    By CHRPAP in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 16-07-2008, 20:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •