Η αδερφή μου έχει κατάθλιψη.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    15

    Η αδερφή μου έχει κατάθλιψη.

    Καλησπέρα. Η αδερφή μου είναι 36 χρονών και τα τελευταία 3 χρόνια περνάει μια πολύ άσχημη φάση της ζωής της. Βλέπει μια ψυχολόγο, νομίζω πως την έχει βοηθήσει σε κάποιο βαθμό, αλλά τον τελυταίο καιρό νιώθω πως απλά αναμασάει το παρελθόν και δεν προχωράει. Αρνείται να πάρει χάπια. Κι έχω την εντύπωση πως η ψυχολόγος, όχι την κοροϊδεύει, ίσως την εκμεταλλεύεται ελαφρώς, διότι 3 χρόνια τώρα δίνει 50 ευρώ την εβδομάδα και πάλι, κάθε φορά που γυρνάει απο εκεί είναι τόσο επιθετική και εκτοξεύει ασύλληπτες κατηγορίες ενάντια σε όλους μας και κυρίως στη μαμά μου. Μιλάει συνέχεια για το παρελθόν και τη νοοτροπία μας που την έχουν καταστρέψει, πως δεν την προσέχουμε, δεν τη νοιαζόμαστε και δεν την καταλαβαίνουμε καθόλου. Ζει μόνη της, αλλά εγώ ζω πολύ κοντά και βλεπόμαστε συχνά. Είναι τόσες οι ώρες στο τηλέφωνο, τόσες οι αιτιάσεις και οι ιστορικές αναδρομές, τόσες οι συζητήσεις και οι αναλύσεις, που νιώθω γριά. Και δεν ξέρω και πως να τη βοηθήσω. Σκέφτηκα πως αν έβρισκα κάποιον που να έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο, ίσως να τη βοηθούσα. Συγγνώμη για το κείμενο-σεντόνι.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Καλησπέρα...Μιλησε κανένας από εσάς με την ψυχολόγο?Μπορεί να ακούγεται λίγο ''άκυρο'' καθώς οπως είναι λογικό δεν μιλανε παρά μόνο με τον ασθενη,αλλά 3 χρόνια είναι αρκετά...Το λέω γιατί μπορεί απλά να μη ταιριάζουν κι όχι ότι είναι λάθος ο ειδικός..!!!Επίσης ,εμένα το πρωτο πράγμα που μου είπε ο γιατρός,είναι οτι δεν ξανα αναλύεις τίποτα γιατί ολα αυτά είναι σαν να σε γυρνάνε πίσω...!!!Εσύ το μόνο που μπορείς να κάνεις πιστεύω,είναι να μην πέφτεις στην παγίδα να αναλύεις μαζί της τα γεγονότα που την απασχολούν.Αυτό είναι παγίδα και δεν πρεπει να γίνεται.Δεν σου μιλάω σαν ειδικός,σου μιλάω σαν θεραπευόμενος που δεν είμαι καλά,αλλά μετά από 1 μηνα νομίζω νιώθω καλύτερα...!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    188
    Την επομενη φορα ρωτησε την αδελφη σου αφου τελειωσει την γκρινια.
    "Ενταξει. Τα πραγματα ειναι ακριβως οπως τα περιγραφεις. Ολοι οι υπολοιποι σου καταστρεψαν την ζωη. Αλλα ειναι ολοφανερο οτι εγω δεν μπορω να κανω κατι για αυτο πλεον γιατι ανηκει πια στο παρελθον και ο χρονος πισω δεν γυρνα. Αλλο τοσο δεν μπορεις να κανεις κατι εσυ για αυτο. Ανυσηχω για εσενα. Τι χρειαζεται για να φροντισεις τον εαυτο σου απο εδω και περα?"
    Για να δουμε τι θα σου πει.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    15
    καλησπέρα. Μίλησε η μαμά μου και της είπε η ψυχολόγος πως να μην ανησυχει και πως πάει καλύτερα. Όσο για τη γκρίνια, της συνέστησε υπομονή. Προσπαθώ όσο μπορώ να μη μιλάω για το παρελθόν, αλλά αυτή θεωρεί πως όλα οφείλονται εκεί και πως δε θα προχωρήσουμε αν δεν τα αναλύσουμε άλλη μία φορά. Το νιώθω κι εγώ πως είναι παγίδα, αλλά όταν δε συζητάμε γ' αυτά, είναι σα να κλείνεται σε ένα καβούκι.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    15
    Μη νομίζεις. Τα έχω πει αυτά με διάφορους τρόπους. Συνήθως απαντάει πως τώρα είναι αργά ή ότι δε μπορεί να τα περιμένουμε όλα από αυτή και πως δε μπορεί να μας βρει αυτή τη λύση. Η πιο συγκεκριμένη απάντηση είναι πως πρέπει να αλλάξουμε τη νοοτροπία μας, γιατί όλα λειτουργούν αθροιστικά. Πολύ συχνό, επίσης, είναι και το ότι αυτή μας τα έλγε τόσα χρόνια, αλλά δεν την άκουγε κανείς. Ευχαριστώ, πάντως, ρε παιδιά. Και μόνο που τα λέω (σε αγνώστους) βοηθάει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Καταρχήν εμένα η ψυχολόγος μου είπε ότι στις αρχές πρέπει να γίνονται οι συναντήσεις κάθε εβδομάδα κι έπειτα κάθε μήνα.....η αδερφή σου 3 χρόνια συνεχόμενα πηγαίνει κάθε βδομάδα?
    Επίσης έχει κόλλημα με την ιδέα ότι δε τη θέλετε κι αυτό της δημιουργεί λύπη, κι η λύπη αργά ή γρήγορα (πολύ πιθανόν) να γίνει κατάθλιψη κανονικότατη. Που σημαίνει νόσος. Πιθανόν να "κολλάει" επειδή απλά δεν έχει καλη ψυχολογία, ας πάρει μια ελαφριά 6μηνη αγωγη να της ανέβει η πολυσυζητημένη σεροτονίνη. Αν και μια αλλαγή ψυχολόγου νομίζω θα ήταν αρκετή

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    188
    Quote Originally Posted by Kat Bak View Post
    καλησπέρα. Μίλησε η μαμά μου και της είπε η ψυχολόγος πως να μην ανησυχει και πως πάει καλύτερα. Όσο για τη γκρίνια, της συνέστησε υπομονή. Προσπαθώ όσο μπορώ να μη μιλάω για το παρελθόν, αλλά αυτή θεωρεί πως όλα οφείλονται εκεί και πως δε θα προχωρήσουμε αν δεν τα αναλύσουμε άλλη μία φορά. Το νιώθω κι εγώ πως είναι παγίδα, αλλά όταν δε συζητάμε γ' αυτά, είναι σα να κλείνεται σε ένα καβούκι.
    Για καποιο λογο της εχουν γινει καποια πραγματα εμμονη. Για αυτο σου λεω να την ρωτησεις τι χρειαζεται να κανει απο εδω και περα.
    Οταν καποιος εχει εμμονη για κατι δεν ακουει. Δεν σκεφτεται, δεν νιωθει, παρα μονο ποναει η ψυχη του και η ειρωνεια ειναι οτι σην ουσια δεν καταλαβαινει γιατι ποναει.Προσπαθησε να της δειχνεις το "απο εδω και περα τι κανεις" μπας και το συλλαβει και αρχισει να το σκεφτεται.
    Η αδελφη σου εχει μπει σε μια διαδικασια λογο της εμμονης της για κατι(πχ οτι την καταστρεψανε) να βολευεται σε αυτο το μοτιβο και να λεει ολο το ιδιο και το ιδιο με διαφορετικες λεξεις η εκφρασεις. Αυτο ειναι ιδιο με τον αλκοολισμο. Δηλαδη η απεξαρτηση απο αυτην την εμμονη δεν γινεται αν δεν το θελησει η ιδια, και αν το θελησει πραγματικα θα εχει εκρηξεις θυμου. Μην πτοηθεις. Συνεχισε να προσπαθεις να την κανεις να σκεφτει απο εδω και περα πως θα ηθελε να ζει. Κανεις δεν θελει να ποναει. Ουτε η αδελφη σου. Σιγουρα η ψυχολογος ξερει να την δασκαλεψει,προσπαθησε και εσυ αλλα προς θεου, μην σου γινει εμμονη στο τελος εσενα το προβλημα της. Φροντισε παραλληλα τον εαυτο σου με υπομονη και δωσε της χρονο.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    15
    Ναι, ρε παιδί μου, κάθε εβδομάδα, εκτός από τα καλοκαίρια που δεν πηγαίνει για 1 μήνα. Η αλήθεια είναι πως δεν υπάρχουν και χρήματα ούτε δουλειά κανονική και δε βοηθάει κι η τύχη. Δεν είναι σε καλή κατάσταση. Προσπαθώ να την πείσω για φαρμακευτική αγωγή, αλλά δεν το δέχεται.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Αστην τότε και άμα της έρθει καμμιά κατάθλιψη θα στρώσει, σκληρο αυτό το ξέρω αλλα...έτσι θα εκτιμήσει κι εσας καλύτερα αντί να σας φέρετε έτσι..διοτι εσείς θα τη στηρίξετε οταν δε θα μπορεί. Μερικοί λένε ότι...η κατάθλιψη έιναι ένα είδος ξεκαθαρίσματος του εαυτού μας, μετά δλδ απο τη πτώσή μέσα απο αυτή αναθεωρούμε κάποια πράγματα. Τωρα τπτ δεν έχει γρίνιάζει μόνο άστην

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by Anna M. View Post
    Για καποιο λογο της εχουν γινει καποια πραγματα εμμονη. Για αυτο σου λεω να την ρωτησεις τι χρειαζεται να κανει απο εδω και περα.
    Οταν καποιος εχει εμμονη για κατι δεν ακουει. Δεν σκεφτεται, δεν νιωθει, παρα μονο ποναει η ψυχη του και η ειρωνεια ειναι οτι σην ουσια δεν καταλαβαινει γιατι ποναει.Προσπαθησε να της δειχνεις το "απο εδω και περα τι κανεις" μπας και το συλλαβει και αρχισει να το σκεφτεται.
    Η αδελφη σου εχει μπει σε μια διαδικασια λογο της εμμονης της για κατι(πχ οτι την καταστρεψανε) να βολευεται σε αυτο το μοτιβο και να λεει ολο το ιδιο και το ιδιο με διαφορετικες λεξεις η εκφρασεις. Αυτο ειναι ιδιο με τον αλκοολισμο. Δηλαδη η απεξαρτηση απο αυτην την εμμονη δεν γινεται αν δεν το θελησει η ιδια, και αν το θελησει πραγματικα θα εχει εκρηξεις θυμου. Μην πτοηθεις. Συνεχισε να προσπαθεις να την κανεις να σκεφτει απο εδω και περα πως θα ηθελε να ζει. Κανεις δεν θελει να ποναει. Ουτε η αδελφη σου. Σιγουρα η ψυχολογος ξερει να την δασκαλεψει,προσπαθησε και εσυ αλλα προς θεου, μην σου γινει εμμονη στο τελος εσενα το προβλημα της. Φροντισε παραλληλα τον εαυτο σου με υπομονη και δωσε της χρονο.
    Ακριβώς αυτό πιστεύω κι εγώ, πως έχει "βολευτεί" μέσα στην οδύνη της κι είναι ακόμα πιο δύσκολο να ξεκουνηθεί. Επίσης, έχεις δίκιο, κοντεύω να χαζέψω, όλη μέρα σκέφτομαι αυτό το πράμα. Νιώθω κι εγώ πως χάνω το κουράγιο μου. Και δεν ξέρω, να της μιλήσω ανοιχτά, να της πω αυτό που πιστεύω για την εμμονή ή θα προκαλέσω άλλη μια έκρηξη κι άλλο ένα "μα εσείς με σπρώξατε σ' αυτό και τώρα με κατηγορείτε κι από πάνω";

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Μπράβο αδερφός, λίγοι στηρίζουν έτσι την αδερφή τους, πάντος το κάνεις και για το γιατι να σε κατηγορεί και να σου ρίχνει ευθύνες αδικα. Κάποτε θα το καταλάβει τώρα όσο και να λές..

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by elli1 View Post
    Μπράβο αδερφός, λίγοι στηρίζουν έτσι την αδερφή τους, πάντος το κάνεις και για το γιατι να σε κατηγορεί και να σου ρίχνει ευθύνες αδικα. Κάποτε θα το καταλάβει τώρα όσο και να λές..
    Καλέ, αδερφή είμαι και το κάνω γιατί αδερφή μου είναι, πως θα την παρατήσω; Καμιά φορά, φτάνω στα όρια και λέω, θα την αφήσω, αλλά αυτό δε γίνεται. Ελπίζω μόνο κάποτε να συνέλθει και δε με νοιάζει πραγματικά να καταλάβει αν είναι άδικο ή όχι. Έτσι κι αλλιώς, το βλέπω σα σύμπτωμα μιας αρρώστιας, δεν είναι έτσι στ' αλήθεια. Πιστεύω αν έπαιρνε χάπια, θα ανέβαινε λίγο και θα έβγαινε από τη λούμπα. Αν τα αρχίσεις είναι εθιστικά; Είναι δύσκολο μετά να τα παρατήσεις; Και, βοηθάνε; Στην καθημερινότητα κι αυτά;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γεια σου κατμπακ. Αντιμετωπιζε η αδερφη σου καποια προβληματα που οδηγησαν στην καταθλιψη?

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Γεια σου κατμπακ. Αντιμετωπιζε η αδερφη σου καποια προβληματα που οδηγησαν στην καταθλιψη?
    Γεια σου κεράσι. Ανέκαθεν ήταν κάπως δύσκολη στις συναναστροφές και ανασφαλής. Πριν από 3 χρόνια, μάλωσε πολύ άσχημα με το συνεργάτη της, με τον οποίο δούλευε για πάνω από 10 χρόνια κι ο οποίος ήταν ενας εξαιρετικά καταπιεστικός και εκμεταλλευτής άνθρωπος. Πριν την οριστική ρήξη, η αδερφή μου είχε έρθει πολύ κοντά με το μαθητή αυτού του σιχαμένου ανθρώπου και νομίζω πως αυτός ζήλεψε και γι' αυτό τελικά διέκοψαν τις σχέσεις τους. Το θέμα είναι πως μετά από λίγο, εξαφανίστηκε δίχως καμιά αιτία ΚΑΙ ο μαθητής, με τον οποίο μάλλον ήταν ερωτευμένη. Από κει κι έπειτα, πήρε την κατηφόρα. Επίσης, πιστεύει πως όταν ήταν 4 έπεσε θύμα σεξ. κακοποίησης στο σπίτι μιας θείας, αλλά χωρίς να μπορεί να θυμηθεί κάτι ή κάποιον συγκεκριμένα. Επίσης, πάσχει από μια δυσλειτουργία της υπόφυσης, το οποίο είναι μόνιμο θέμα κατηγόριας στους γονείς μας, ότι δεν την προσέξανε, δεν τρέξανε και δεν ασχοληθήκανε. Όλα αυτά μαζί είναι πάρα πολλά, το αναγνωρίζω, αλλά αυτό το βάσανο με καθημερινά τηλεφωνηματα 2 και 3ωρών είναι μεγάλο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Δε σε πιανω, τι εννοεις καθημερινα τηλεφωνηματα?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Η αδερφή μου έχει προ?
    By aderfoula123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 30-09-2012, 22:56
  2. Νομίζω πως η κοπέλα μου έχει κατάθλιψη...
    By JohnPappas in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 15-11-2011, 15:28
  3. ο φιλος μου εχει καταθλιψη
    By sunset in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 14-04-2010, 00:18
  4. Η ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΣΩΜΑΤΙΚΕΣ?
    By bana in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 24-03-2010, 18:36
  5. Ο γυιος μου εχει καταθλιψη
    By panos-Kreta in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 76
    Last Post: 24-04-2009, 17:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •