ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΣΤΡΑΒΑ :(
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300

    ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΣΤΡΑΒΑ :(

    Πριν 2-3 μηνες περνουσα απο ενα μαγαζι με ρουχα και ζητουσαν υπαλληλο. Ειπα οτι ενδιαφερομαι αλλα τελικα ειπα στον υπευθυνο οτι δεν ενδιαφερομαι. Τις τελευταιες μερες σκεφτομαι μηπως ηταν τελικα λαθος που ειπα οχι, πως πεταξα μια ευκαιρια.
    Αυτο ομως ειναι ενα παραδειγμα μονο. Το σκεφτομαι για πολλα πραγματα. Για σχολες, σχεσεις, ανθρωπους. Αν επελεγα αυτη τη σχολη, αν δεν ειχα φυγει απο εκει, αν ειχα κανει το ενα το αλλο...
    σκεφτομαι οτι αν ημουν πιο κοινωνικος και οχι τοσο επιλεκτικος με τις παρεες μου θα ηταν πολυ καλυτερη η ζωη μου...
    μου τη δινει που ειμαι σε αυτη την κατασταση...μου τη δινει που εχω μπλεξει με ψυχιατρους, σεμιναρια ψυχολογιας, φαρμακα, αγωγες, φορουμ ψυχολογιας και δεν ξερω εγω τι αλλο...ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ....ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ. Δεν υπερβαλλω.
    Ευχομαι απλα η ζωη μου να ηταν πιο φυσιολογικη...
    Γιατι να μη μπορω να ζησω φυσιολογικα;;
    Νιωθω πολυ μονος...απιστευτα μονος
    Βυθιζομαι συνεχεια στις αρνητικες σκεψεις, αλλα δε μου παει και τιποτα καλα για να σκεφτω θετικα.
    Σχολη, προσωπικα, ΟΛΑ ΧΑΛΙΑ. Και δεν υπερβαλλω. Ακομα και μια πρακτικη που ηταν να κανουμε στη σχολη δεν ξεκινησε ακομα για διαφορους λογους.
    Προχθες ενας συμφοιτητης μου εκανε παρτι και δε με καλεσε και παροτι δεν κανουμε παρεα και δεν τον συμπαθω και τρελα με πληγωσε πολυ.
    Ακομα και αυτο το παλιοχαπι που επαιρνα μηπως μου φτιαξει τη διαθεση ειναι ΣΕ ΕΛΛΕΙΨΗ.
    Δε γουσταρω να ειμαι γκρινιαρης αλλα δε μπορω ρε παιδια. Δε μου παει τιποτα καλα ((
    Ποτε θα σταματησει αυτο;;;;
    Αν συνεχισω ετσι θα χασω και τη χρονια στη σχολη...
    Και αν υπαρχει Θεος δε μπορει να με λυπηθει λιγο;;; Τι εχω κανει πια; Εχω την εντυπωση οτι με τιμωρει. Μπορει επειδη παρατησα το πανεπιστημιο, μπορει επειδη ειμαι σπαταλος, μπορει επειδη φερομαι ανωριμα, δεν ξερω, παντως ειναι λες και με τιμωρει...Και ενταξει, αλλα ποτε θα σταματησει η τιμωρια του;;; Και γιατι να με τιμωρει;; Εγω φταιω μονο;;; Και στο φιναλε, ας φροντιζε να ερθουν αλλιως τα πραγματα για να μην κανω αυτα τα λαθη. Αλλα δεν το εκανε. Με παρατησε εντελως. Δε με αγαπαει ο Θεος. Αν με αγαπουσε μερικα πραγματα θα ηταν διαφορετικα
    Καλα, μαλακιες λεω, αλλα ειμαι πολυ χαλια...
    Αυτα...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    122
    οπα...μη βάζεις θεούς και δαίμονες στη μέση, όλα αυτά είναι δικές μας επινοήσεις! πες το δύναμη, σύμπαν, όπως θες, επηρεάζεται απ'την αύρα σου, απ'τον τρόπο σκέψης σου. Το να κατηγορείς τον καθένα και τον εαυτό σου για οτιδήποτε σου συμβαίνει, καταρχήν είναι ανώριμο, κι ύστερα δεν έχει και κανένα κέρδος! Έχεις προσέξει ποτέ, -γιατί δεν μπορεί θα χεις έστω και η μία μερα απ'τις 365 θα ήταν καλή- ότι όταν είσαι χαλαρός και λίγο σταρχιδιστής, όλα είναι ελαφρώς πιο εύκολα; δες το πιο απλά! τα γεγονότα δεν αλλάζουν, ο περίγυρος δεν αλλάζει, παρά μόνο το βλέμμα μας στην τάδε πραγματικότητα! μπορεί να μας προσπερνούσε ένας στον δρόμο κι εσύ να έλεγες πως σε κοιτούσε περίεργα ενώ εγώ να βλεπα πως απλώς έπεσε το βλέμμα του πάνω σου. όλα ειναι στο κεφάλι μας! δυστυχώς έτσι είναι! δεν υπάρχουν μαγικά φίλτρα! ούτε υπάρχει η μέρα που θα ξυπνήσεις κι έτσι απλά όλα σου τα προβλήματα θα χουν λυθεί (η ματια σου σ'αυτα μπορει). Δεν μιλάω εκ του ασφαλούς, είμαι μπλεγμένη σε μία παρόμοια κατάσταση,ούτε εμένα μ'αρεσουν οι παροτρύνσεις της "θετικής σκέψης", όμως έχω καταλάβει πως μόνο το μυαλό μας μπορεί να μας σώσει, ούτε η τέλεια παρέα, ο τέλειος φίλος, ούτε η τέλεια σχέση, τίποτα! όλα αυτά θα τα βλέπουμε εμείς τέλεια όταν θα μάθουμε να κοιτάμε αλλιώς τα πράγματα, ή καλύτερα τους εαυτούς μας!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Βρε με το ΑΝ.... αντικατεστησε το με το ΘΑ!..

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Γεια σου Στέφανε...!!!Σε τέτοιες καταστάσεις της ζωης μας,είναι λογικό να σκεφτόμαστε αρνητικά και θέλει αρκετή προσπάθεια να σκεφτούμε θετικά.Σε καταλαβαίνω..... ''Πριν 2-3 μηνες περνουσα απο ενα μαγαζι με ρουχα και ζητουσαν υπαλληλο. Ειπα οτι ενδιαφερομαι αλλα τελικα ειπα στον υπευθυνο οτι δεν ενδιαφερομαι. Τις τελευταιες μερες σκεφτομαι μηπως ηταν τελικα λαθος που ειπα οχι, πως πεταξα μια ευκαιρια.'' ............Αυτό είναι μια επιπλέον παγίδα για εσένα.Όχι το ότι δεν ενδιαφέρεσαι αλλά το ότι το σκέφτεσαι σαν αρνητικό.Μην επιβαρύνεις άλλο τις σκέψεις σου με νέα πράγματα.Αυτό είναι μεγάλο λάθος και σου το λέω επειδή τα χω περάσει...κι εγώ σκεφτόμουν τα ίδια...''μηπως δεν έπρεπε''? ''μηπως έκανα λάθος?'' κι ολα αυτά που σαν αποτέλεσμα είχαν να κανουν χειρότερο το πρόβλημά μου!!!Πρεπει να μιλησεις σε καποιον και να αρχισεις να βαζεις σε μία σειρά τις σκέψεις σου και να βρεις τι ακριβώς είναι αυτό που σε απασχολεί....!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    ναι αλλα δε μπορω mpliki να σκεφτομαι θετικα οταν ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΣΤΡΑΒΑ. η μια αναποδια μετα την αλλην. ελα λιγο στη θεση μου

Similar Threads

  1. Σχεδόν 20 χρόνια πανε..
    By Akostakis78 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 29
    Last Post: 03-09-2020, 17:13
  2. ολα στραβα
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 20-02-2013, 22:14
  3. Όλα τα στραβά σε μενα.
    By Rame in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 27-05-2012, 08:33
  4. ολα καλά θα πανε
    By lilium in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 08-09-2010, 22:07
  5. ΠΑΝΕ ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΣΧΟΛΕΙΟ ...;
    By Thessalo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 40
    Last Post: 09-07-2008, 00:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •