Βοήθεια μιλάω λίγο!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875

    Βοήθεια μιλάω λίγο!!!

    Γνώρισα κάποιον συναντηθήκαμε μιλούσαμε για λίγο αλλά μετά δεν ξαναπήρε μάλλον γιατί δεν μιλάω πολύ μου είπε ότι τον πειράζει αυτό όμως εγώ εχω το πρόβλημα από τον πρώην μου που δεν με άφηνε να του μιλάω και ήμουν φοβισμένη. Μάλλον θα μου πάρει κάποιο διάστημα να επανέλθω γιατί τώρα μάλλον δεν μπορώ να εχω σχέση και φοβάμαι ότι θα μου φερθούν ξανά το ίδιο. Δεν ξέρω όμως πως να μιλάω πολύ και τι να λέω; μου είπε επίσης ότι δεν είμαι εκδηλωτική με πείραξε πολύ που με άφησε γιατί θα προσπαθούσα να είμαι διαφορετική

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Αν δε μιλας , δεν αφηνεις τον αλλο να σε γνωρισει... Μην φοβασαι να ξεδιπλωθεις , ολοι οι ανθρωποι δεν ειναι ιδιοι...αφησε τους να σε γνωρισουν ....

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ΕΙΧΑ και εγω το ιδιο προβλημα και εκανα παρεα για πολυ καιρο με μια απιστευτη διπλωματισα γουρου στη επικοινωνια κατσικωθηκα διπλα της και αρχιισα να την αντιγραφω κε ετσι εγινα αλλοος ανθρωπος το ιδιο θα σε συμβουλευα να κανεις χρειαζεσαι καπιο φιλο η γνωστο πιο ομιλιτικο απο σενα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    122
    Αλέξανδρε συμφωνώ, αν και καμιά φορά παίζει ρόλο και ο κατάλληλος άνθρωπος να πέσει δίπλα σου, εκεί που χωρίς προσπάθεια και ζόρι, ανοίγει το μαγκωμένο στόμα σου κι απο κει κι έπειτα δε κλείνει με τίποτα. έτσι τουλάχιστον έγινε με μένα. Ποτέ δεν έβγαινα σε παρέες,όπου και να με καλούσαν γιατί δε μίλαγα και πίστευα πως δεν έιχα κάτι να πω, ε, μέχρι που γνώρισα έναν άνθρωπο, που απ'τη πρώτη μέρα άνοιξε το στόμα μου κι απο τότε δεν κλείνει. Μέχρι που πίστευε οτι τον δούλευα όταν του λεγα πως ήμουν αντικοινωνική, καθόλου ομιλιτική κλπ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Τι συζητάμε με κάποιους τις πρώτες φορές;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    122
    δεν υπάρχει συγκεκριμένο θέμα..μπορεί μια συζήτηση να ξεκινήσει από τα ενδιαφέροντα, τις σχέσεις και να καταλήξει σε ταινίες, αμπελοφιλοσοφίες ή ακόμα και στο πώς προτιμάς το σουβλάκι...εαν αφεθείς χωρίς να σαι σφιγμένη και να σκέφτεσαι "τώρα τι λέμε;". το "μυστικό είναι να μη σκέφτεσαι, να μη σκέφτεσαι επίσης να πεις κάτι έξυπνο η ενδιαφέρον διότι άθελά σου η συζήτηση θα καταλήξει βαρετή και τυπική. πας χαλαρή, σα να συναντάς μια φίλη σου και τα λέτε, δεν είναι κάτι παραπάνω, μετά παίζει ρόλο και η χημεία που θα χετε. Δηλαδή αν δε πάει καλά μη σκεφτείς πως πάλι εσύ φταις. Πίστεψέ με, εαν μια βραδιά δεν πάει καλά και οι δυο έχουν μερίδιο, διότι εάν ο άλλος βλέπει πως είσαι σφιγμένη, και δεν ασχοληθεί, βαριέται κι εκείνος κι έχει και το μερίδιο του. Μη κάνεις το λάθος να τα ρίχνεις πάνω σου, γιατί το μόνο σίγουρο είναι πως όταν δε μιλάς βαριέσαι κι εσύ, δες το κι έτσι, δεν σ'ενδιαφέρει και τόσο ο άλλος, ειδάλλως αν σου τραβήξει το ενδιαφέρον ο άλλος και σε κερδίσει, ροδάνι θα πάει η γλώσσα σου, θα με θυμηθείς.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Συνήθως όταν γνωρίζω έναν καινούριο άνθρωπο (είτε άνδρα είτε γυναίκα) στις πρώτες μας συζητήσεις ψάχνω να βρω τι έχουμε κοινό, από προτιμήσεις μέχρι ιδέες και νοοτροπίες. Να θυμάσαι ότι, όπως περιμένεις εσύ να σε ρωτήσει ο συνομιλητής σου και να δείξει ότι ενδιαφέρεται, το ίδιο περιμένει και αυτός: να δείξεις ενδιαφέρον για το άτομό του. Διάλλεξε πράγματα για τα οποία πραγματικά νοιάζεσαι.
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by nikiii View Post
    Τι συζητάμε με κάποιους τις πρώτες φορές;
    εγω προσωπικα συζηταω οτι μου κατεβει αλλα δε ξερω αν αυτο ειναι καλη συμβουλη!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Πάντως κάναμε και έρωτα μιλούσαμε και τρεις μέρες κι αυτό ήταν όλο με πείραξε πολύ

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by nikiii View Post
    Πάντως κάναμε και έρωτα μιλούσαμε και τρεις μέρες κι αυτό ήταν όλο με πείραξε πολύ
    με το καλημερα κανατε ερωτα?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    122
    ααααα....αλλάζει το πράμα..κατα πολύ...τότε μάλλον δεν είχε ξεκαθαρίσει τί θέλει από σενα και δεν είχες ξεκαθαρίσει κι εσύ μέσα σου για το πως έβλεπες αυτόν τον άνθρωπο και τί παραπάνω ήθελες απο κείνον..δηλαδή 3 μέρες γνωριζόσασταν, κάνατε ό,τι κάνατε και μετά μη τον είδατε;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    122
    και μάλλον δε φταίει το οτι δε μιλάς πολύ...μην είσαι τόσο αφελής...

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by mpliki View Post
    ααααα....αλλάζει το πράμα..κατα πολύ...τότε μάλλον δεν είχε ξεκαθαρίσει τί θέλει από σενα και δεν είχες ξεκαθαρίσει κι εσύ μέσα σου για το πως έβλεπες αυτόν τον άνθρωπο και τί παραπάνω ήθελες απο κείνον..δηλαδή 3 μέρες γνωριζόσασταν, κάνατε ό,τι κάνατε και μετά μη τον είδατε;
    ναι βασικα αυτο ενοω αν κανει κανεις ερωτα με το καλημερα ειναι καπως απιθανο να παραμινει πιστος γιατι θα βρει και αλλες χιλλιες η χιλιους αντιστιχα να κανει το ιδιο και μετα να φυγι

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Συγνώμη που θα ρωτήσω μια άβολη ερώτηση, αλλά το πρόβλημά σου είναι/ζητάς βοήθεια για να καταλάβεις τι συνέβη με τον τύπο και θέλεις συμβουλές για αυτό, ή ότι καταλαβαίνεις και μόνη σου ότι έχεις κάποια θέματα στην εκφραστικότητά σου και καλό θα ήταν να τα διορθώσεις; Γιατί -και συγνώμη που θα το πω έτσι ωμά- το ένα είναι άξιο συζήτησης, ενώ το άλλο καθόλου.

    Ο τύπος πέρασε, ο τύπος πάει. Σε γνώρισε, του άρεσες αρκετά για να κάνετε σεξ, (ας υποθέσουμε -και αυτό είναι ΜΕΓΑΛΗ υπόθεση- ότι ήθελε κάτι περισσότερο από αυτό) τον ξενέρωσε η έλλειψη εκφραστικότητάς σου, ίσως να κατάλαβε και αυτό που λες μόνη σου, ότι δεν είσαι έτοιμη για σχέση, και επέλλεξε να εγκαταλείψει το πλοίο... μην το σκέφτεσαι πια σαν μεμονομένη περίπτωση, και επικεντρώσου αποκλειστικά στο ότι έχεις ένα πρόβλημα στο να εκφράζεσαι και να ανοίγεσαι σε άτομα που σε ενδιαφέρουν και θέλουν να είναι κοντά σου.

    Όπως σου πρότειναν και τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ, δεν υπάρχει μεμονομένη συνταγή επιτυχίας για αυτό. Σκέψου το απλά ότι και η συνομιλία είναι ένας τρόπος να μάθεις περισσότερα για αυτόν που έχεις απέναντί σου, να δεις που ταιριάζεται και που έχετε διαφορές, και θα σε βοηθήσει να διαμορφώσεις μια πιο ολοκληρωμένη άποψη για το άτομό του καθώς και να πάρεις μια πιο ενημερωμένη απόφαση για το πως θέλεις να εξελιχθεί η μεταξύ σας σχέση. Ρώτα τον για πράγματα που είναι σημαντικά για εσένα, και μη φοβηθείς να εκφράσεις τις απόψεις σου για κάτι που πραγματικά σε ενθουσιάζει.
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Δε μιλάς γιατί ζορίζεσε τι θα σκεφτεί για σένα αν σε εκτιμήσει κτλ όταν ήμουν στην εφηβεία το είχα. Όμως είναι πολύ κουραστικο...και όταν εισαι μαζί με τα άτομα και μετά όταν σκεφτεσε πωπω τι έκανα γιατι δεν είπα αυτό..εκεινο..το άλλο...ασε τον εαύτό σου ελεύθερο, μίλα για τα καθημερινα και ανάλογα με ποιόν είσαι..μετά για μουσική που προτιμάς..βιβλία...μέρη που πηγαίνεις κτλ

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Οταν μιλαω με διακοπτουν.
    By jimmaster in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 11-03-2013, 08:36
  2. Χρειαζομαι Βοηθεια λιγο!!!Σας παρακαλω!!
    By xrhstos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 20-06-2012, 16:27
  3. Χημική παράνοια & έμμεσες απειλές να μην μιλάω
    By flu in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 17-01-2012, 23:00
  4. ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ,ΜΑΛΛΟΝ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΖΗΤΗΣΩ ΑΠΟ ΕΙΔΙΚΟ!!!
    By ploupsycho in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 30-09-2011, 03:51
  5. Επιλογή ψυχολόγου...λιγο βοήθεια.
    By dimm in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 05-11-2009, 18:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •