Ψυχαναγκασμοι..Πως να τους αντιμετωπισω;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1

    Ψυχαναγκασμοι..Πως να τους αντιμετωπισω;

    Καλησπερα..λοιπον,ε απο μικρο με θυμαμαι να χω θεμα με ψυχαναγκασμους..δεν τα θυμαμαι ολα θα αναφερω οσα μπορω να θυμηθω..Απο παλια θυμαμαι οτι παντα οταν εγραφα μια εκθεση και μου ερχοταν μια λεξη περιττη παντα επρεπε να την βαζω..το βραδυ,οταν κανω προσευχη αμα δεν ακουστει καθαρα ή πω κατι λαθος ξαναλεω εκεινο το κομματι οσες φορες χρειαστει μεχρι να ακουστει σωστα,οταν παω να βαλω χρονοδιακοπτη στην τηλεοραση πρεπει να πατησω το κουμπι ''ΟΚ'' 4-5 φορες..οταν μου ρθει μια ιδεα στο μυαλο (π.χ. οτι εχω κατι ή αν μου πουν να φανταστω κατι) θα πρεπει να το κανω ή απλα να με τεσταρω εστω και λιγο να δω αν ισχυει,οταν πω ή σκεφτω κατι κακο για τον εαυτο μου,ή πουν οι αλλοι θα πρεπει να βρω ξυλο να χτυπησω,οταν φευγω απο το σπιτι πρεπει παντα να τσεκαρω αν εχω κλεισει τα παντα και εχω παρει τα παντα 4-5 φορες ή παντα οταν εκανα κατι,ειτε εβγαινε καλο ειτε κακο,παντα επρεπε να με βγαζω βιντεο που το κανω για να το επιβεβαιωσω ο ιδιος και οταν βγαινω εξω πολλες φορες πρεπει να δω πισω μου να δω αν ειναι κανεις...Περα απο αυτα ειχα και κατι εμμονες σκεψεις/ιδεες (ακομα με απασχολουν αλλα πιο λιγο)..που αμα μου ερθουν..δεν φευγουν ευκολα..(εχουν σχεση με σεξουαλικο περιεχομενο και με κατι φοβιες )(επισης αυτες οι σκεψεις μου χουν δημιουργησει προβλημα με το αγχος πανικο,εχω γραψει και topic στο θεμα αγχος/φοβιες..http://www.e-psychology.gr/forum/sho...2)ειδικο επισκεπτομαι εδω και 5 μηνες αλλα τον εχω ελλατωσει κατα πολυ(1-2 φορες τον μηνα παω πλεον)και οταν πηγαινα δεν ειχαμε συζητησει ποτε για αυτα αλλα μονο για τις φοβιες που με απασχολουσαν...τι λετε να κανω?ποιοι τροποι αντιμετωπισης μπορουν να με βοηθησουν?εχετε περασει εσεις κατι παρομοιο?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    Καλό θα ήταν αφού σε απασχολεί σαν θέμα να το πεις στον ειδικό που πηγαίνεις.. προσπάθησε να καταλάβεις τι σου συμβαίνει, καθυστέρησε όσο περισσότερο μπορείς τη ψυχαναγκαστική πράξη, Ασχολήσου με δραστηριότητες που σε ευχαριστούν και σε κάνουν να ξεφύγεις από την έμμονη ιδέα...
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  3. #3
    Η γνωστικη συμπεριφορικη ψυχολογια βοηθαει πολύ στο να ξεπερασει το ατομο τις φοβιες και τους ψυχαναγκασμους. Αν θες βρες ενα καλο ψυχολογο αυτης της μεθοδου.
    Σημαντικο ειναι το ότι συνηδητοποιεις ήδη ποιες πραξεις σου συγκεκριμενες απ οτι φαινεται ειναι ψυχαναγκαστικες. Σαν πρωτο βημα προσπαθα καθε φορα που υποτιθεται χρειαζεται να γινουν να τις αναβαλλεις ή να μην τις κανεις. Στην αρχη θα νιωθεις μεγαλη ψυχικη πιεση που δεν τις εκανες, με τον καιρο όμως η πιεση αυτη θα μειωνεται όλο και περισσοτερο. Ειναι κι αυτο ενας τροπος στο να ξεπερασεις καποια θεματα.
    γιάννης

Similar Threads

  1. Πως να το αντιμετωπισω....
    By jennyjuly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 16-09-2012, 19:28
  2. ΝΕΟΙ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΙ!
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 04-03-2011, 19:36
  3. ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΙ ΣΤΟ ΓΡΑΨΙΜΟ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 25-12-2010, 09:59
  4. ΟΙ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 08-09-2010, 21:49
  5. Πώς να το αντιμετωπίσω;;
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 28-05-2010, 13:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •