Άγχος για ομιλία - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Οτι μαγευτηκαν ολοι απ την εξαιρεtικη ομιλια μου. Εχασες που δεν ησουν!
    Ε.......ναι,μετά από μία εξαιρετική ομιλία-ένα τσιγάρο πάει!
    Ναι αν το ήξερα θα είχα έρθει με τα 4

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Στην επομενη θα σ εχω πρωτη μουρη!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Στην επομενη θα σ εχω πρωτη μουρη!
    Μωρό μου!

    http://www.newsbomb.gr/media/k2/item...8565fb4_XL.jpg

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Παιδιά ψάχνοντας παλιά threads για παρηγοριά βρήκα αυτό εδώ και αποφάσισα να δημοσιεύσω. Εχω και εγώ μια ομιλία/ παρουσιαση και τα έχω παίξει τελείως.... να πω ότι και στο παρελθόν είχα αναγκαστεί να κάνω μια παρουσίαση και δεν κατάφερα να σταυρώσω λέξη αλλά τότε είχα ''σωθεί'' από τους άλλους! τώρα δεν θα είναι κανείς εκεί για να με ''σώσει''! Να πω ότι έχω καθυστερήσει να πάρω το πτυχίο μου, χρωστώντας κάτι μαλακίες μαθήματα και φταίει αυτό το πράγμα...γράφω γιατί μάλλον είναι παρήγορο να ξέρεις ότι την στιγμή που θα είσαι με το ζόρι το κέντρο της προσοχής ,μπορεί να νιώθεις καλύτερα έχοντας κάπου να πεις το ''δράμα'' που νιώθεις ότι πέρασες.....Επίσης ήθελα να ρωτήσω (αν και λίγο αργά το θυμήθηκα) αν κατά την γνώμη σας σε τέτοιες καταστάσεις πρέπει να σκέφτεσαι την διαφυγή από αυτό το μαρτύριο΄( αν δεν νιώθω καλά θα σταματήσω την διαδικασία) ή αν πρέπει να εγκλωβιστείς σε αυτό....(δεν έχω άλλη επιλογή, πρέπει να δώσω την ομιλία και θα τα καταφέρω). Τι βοηθάει πιο πολύ? λογικά σε βοηθάει η αίσθηση διαφυγής.... αλλά γενικότερα είναι σωστός δρόμος να αντιμετωπίζεις τέτοιες καταστάσεις? ή είναι σαν να τρέχεις να φύγεις από το πρόβλημα ?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εχω κανει τετοιες παρουσιασεις , οταν σπουδαζα , επειδη κι εγω κομπλαρα , κοιταζα συνεχως ενα συγκεκριμενο ατομο , δεν αφηνα το βλεμμα μου να πλαναται αοριστως , να γνωριζεις αριστα το θεμα για το οποιο θα μιλησεις , ναχεις σημειωσεις , και κατι που τοχα διαβασει και μειχε βοηθησει , φαντασου ολους τους ακροατες σου , να καθονται σε μια λεκανη , και να κανουν την αναγκη τους , αληθεια λεω , βοηθαει . Πιες και λιγο κρασακι , στην αναγκη .........

    Οχι διαφυγη .......................

  6. #21
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Λοιπόν παιδιά, σε λίγες μέρες θα κάνω μια ομιλία σε μεγάλο κοινό και μετά θα ακολουθήσουν ερωτήσεις. Το στυλ θα είναι σαν το ted, δε θα είμαι σταθερός πίσω απο το μικρόφωνο και λέω να βάλω και λίγο χιούμορ για να μη κοιμούντε απο κάτω. Το πρόβλημά μου είναι οτι αγχώνομαι μήπως μπλοκαριστώ εκείνη την ώρα και γενικά σαν ιδέα με στρεσάρει. Έχω ξανακάνει στο παρελθόν και κατάλαβα οτι η φωνή μου είναι φωνή αγχωμένου ατόμου, δεν είναι οπως οταν είμαι σπίτι μου και μιλάω σε ένα φίλο μου και γενικά δεν το χω αυτό των πολιτικών και των celebrities που βγαίνουν στα μεσα και μιλάνε άνετα και η σκέψη μου μπλοκάρεται κάπως. Δεν ξέρω επίσης που να κοιτάω. Πειτε καμμιά σκέψη.

    Καταρχήν κεράσι, είσαι άντρας?! Σε είχα για γυναίκα τόσο καιρό! χαχαχαχα

    Σε καταλαβαίνω απόλυτα, έχω κάνει πολλές παρουσιάσεις και εχω μιλησει και σε τιβι και όταν αυτές ήταν σε μεγάλο κοινό ή σημαντικές για εμένα με επιανε κοκομπλόκο.

    ΟΜΩΣ

    Επειδή η ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ειναι το Α και το Ω, σε συμβουλεύω τα εξής

    1) Κάνε πρόβες συνέχεια, σε καθρέφτη ή κάμερα και οπωσδηποτε να αυτοηχογραφείσαι. Θα δεις μετα στις ηχογραφησεις τι σ αρεσει και τι δεν σ αρεσει στον τονο της φωνης σου , στις κινησεις σου κτλ. Αυτες τις πρόβες παρε τις ΠΟΛΥ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ. Δηλ. θα εισαι συγκεντρωμενος και θα φανταζεσαι οτι απέναντι σου κάποιος σε καρφωνει ΄΄η σε κοιταζει περιεργα και θα μιλας σαν να του απευθυνεσαι.

    2)Οταν κανεις τις προβες τσεκαρε το χώρο (πχ θα εχεις μικροφωνο?). Καλό ειναι να το ξερεις γιατι πχ. αν δεν εχεις μικροφωνο πρέπει να σκεφτεις τι θα κανεις με τα χέρια.
    Επίσης, πρέπει να σκεφτείς πώς θα νιωθεις καλύτερα. Πχ. να περπατάς στη σκηνη άνετος (οπως κανουν ολοι οι μετρ της παρουσιασης) ή νιωθεις πιο ασφαλής να εισαι όρθιος σε μία γωνια?

    3)Για μένα έχει σημασία ο λόγος σου να εχει μια φυσικότητα. Και να είσαι παραστατικός ωστε όλα αυτα που λες να φαινεται ότι τα πιστευεις και είσαι μεγαλος γνωστης του θεματος. Πρόσεχε, μην εισαι μονότονος. Ο ρυθμος παιζει μεγάλο ρόλο.

    4) Δωσε βάση στις διαφανειες, μην τις κανεις πολυ busy. Σκοπος ειναι να υπαρχουν πισω βοηθητικές, το κοινο να προσεχει εσένα και όχι την παρουσίαση.
    5) Πάρε feedback από άλλους γνωστες του θέματος (ή και άσχετους). Ρωτα τους "καταλαβες τι θέλω να πω εδω? Ποιο ειναι το νόημα της παρουσίασης".
    6) Το αστείο είναι δικοπο μαχαιρι, κατα την γνωμη μου. Αν αποτυχεις, θα είναι άβολο. Καλύτερα δουλεψε την αμεσότητά σου στο λόγο σου.
    7) ΠΡΟΒΑ ΠΡΟΒΑ ΠΡΟΒΑ
    8) Δες ομιλιες στο youtube (οπωσδηποτε ΟΜΠΑΜΑ)

    δεν γνωριζω το θέμα σου αλλιώς θα σου έλεγα κι αλλα χαχαχαχα

    ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!

    ΥΓ: Nα είσαι ο εαυτος σου, μονο ετσι θα φανεις αυθεντικός κουλ!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Καλε Σονγκ , αμα μπορουσε να τα κανει ολα αυτα , δεν θανοιγε θεμα το παιδι ....! αυτα ειναι για ρητορα , οχι για ντροπαλο ......

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    παιδιά παρότι είχα πιει αλκοόλ και πήγα, μετά παρακολουθώντας κάποιες παρουσιάσεις τελικά το έβαλα στα πόδια..... Να ρωτήσω και κάτι άλλο? Τι θα κάνατε στη θέση μου? θα λέγατε την αλήθεια στον καθηγητή ή θα βρίσκατε μια δικαιολογία του τύπου ''ήμουν άρρωστος''? ας μου απαντήσει κάποιος......δεν ξέρω τι να κάνω!

  9. #24
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Καλε Σονγκ , αμα μπορουσε να τα κανει ολα αυτα , δεν θανοιγε θεμα το παιδι ....! αυτα ειναι για ρητορα , οχι για ντροπαλο ......

    Mac, γι αυτό του λέω του παιδιού να προετοιμαστεί καλά! Αν είσαι καλά προετοιμασμένος έχεις πολύ μεγάλη αυτοπεποίθηση. By the way, μπερδεύτηκα και απαντούσα στο κεράσι που άνοιξε το θέμα όχι στον φοιτητή.

  10. #25
    Quote Originally Posted by cube View Post
    παιδιά παρότι είχα πιει αλκοόλ και πήγα, μετά παρακολουθώντας κάποιες παρουσιάσεις τελικά το έβαλα στα πόδια..... Να ρωτήσω και κάτι άλλο? Τι θα κάνατε στη θέση μου? θα λέγατε την αλήθεια στον καθηγητή ή θα βρίσκατε μια δικαιολογία του τύπου ''ήμουν άρρωστος''? ας μου απαντήσει κάποιος......δεν ξέρω τι να κάνω!
    cube, μπορείς να πεις ότι σε είχε πιάσει το στομάχι σου και γενικώς στρεσάρεσαι να μιλάς σε μεγάλο κοινό. Αν και στη θέση σου δεν θα το έλεγα γιατί μπορεί να πας την επόμενη φορά καλά προετοιμασμένος και να φυσάς! Προετοιμάσου και κάνε την παρουσίαση σε κάποιον φίλο σου

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    ρε συ και πέρυσι χρωστούσα το ίδιο μάθημα και παρότι είχα κάνει εργασία μετά δεν πήγα....δεν ξέρω αν υπάρχει επόμενη φορά.... τα έκανα σκατά....είχα μάθει τα λόγια μου... μια χαρά προετοιμασμένη πήγα, αλλά μετα φοβήθηκα...αλλά αν πω στον καθηγητή ότι προσπάθησα ότι πήγα ότι παρακολούθησα τις παρουσιάσεις άλλων παιδιών και απλά δεν μπόρεσα δεν θα το εκτιμήσει περισσότερο από το να πω μια ηλίθια δικαιολογία? με τον ίδιο καθηγητή θα αναγκαστώ να κάνω και άλλη παρουσιαση, καλύτερα δεν είναι να με ''ξέρει''?

  12. #27
    εχεις καλή σχέση μαζί του? μπορείς να μιλήσεις άνετα? Ή σε κρατάει σε απόσταση?

    Εγώ σαν Σονγκχουα δεν θα το ελεγα γιατί δεν θέλω να δημιουργω εντυπώσεις αν πιστεύω ότι μπορώ με προσπάθεια να το ξεπεράσω και να τα καταφέρω.

    ό,τι σε κάνει να νιώθεις καλύτερα......

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ΣονγκΧουά View Post
    Mac, γι αυτό του λέω του παιδιού να προετοιμαστεί καλά! Αν είσαι καλά προετοιμασμένος έχεις πολύ μεγάλη αυτοπεποίθηση. By the way, μπερδεύτηκα και απαντούσα στο κεράσι που άνοιξε το θέμα όχι στον φοιτητή.

    Σωστο ειναι αυτο για την καλη προετοιμασια , αλλα την αυτοπεποιθηση δεν την αποκτας ' ετσι ' γνωριζοντας καλα το θεμα , ετσι νομιζω , κρινοντας εξ ιδιων , οταν εκανα παρουσιασεις στην σχολη , ηξερα το θεμα , αλλα αν δεν ειχα σημειωσεις , θα εξελισσοταν σε πανωλεθρια . Τωρα που εχω περισσοτερη αυτοπεποιθηση , και να με βαλεις να μιλησω για κατι που το ξερω ετσι κι ετσι , θαμαι ανετος , κι ας πω μπουρδες ......

  14. #29
    μα το ξέρει το θέμα! έτσι δεν είναι, κύβε?

    απλά θέλει να μπει στη λογική να κάνει πρόβες κτλ να σκεφτεί επακριβώς τι θα πει κτλ.

    τι να πω, εγω κανω παρουσιάσεις σε μεγάλα ακροατήρια και η εμπειρία με χει διδάξει ότι φυσάς όταν ξέρεις καλά το μάθημα σου... χρειάζεται και λίγο ταλέντο αλλά στην περίπτωση αυτή, σκοπός είναι η κυβος να ειναι διεκπαιρεωτικη και οχι να εντυπωσιασει τα πλήθη.

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    μάλιστα. όχι δεν έχω ιδιαίτερες σχέσεις με τον καθηγητή δεν με ξέρει καν.....αλλά τώρα τελείωσαν αυτά.... θα πρέπει να του πω να κάνω την παρουσίαση μόνο σε αυτόν για να μη χάσω το εξάμηνο...αλλά να πω συγγνώμη δεν μπορούσα να έρθω, χτες κάτι μου έτυχε? να το παίξω άνετη λες εσύ δηλαδή.....οχ δεν ξέρω αν θα με πιστέψει γιατί είμαι και μεγάλο έτος..... και νεκρή έπρεπε να πάω.....

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. ρισπερνταλ..και ομιλια
    By stroke in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 29-03-2023, 15:56
  2. Μια εξαιρετική ομιλία στο TED
    By Lou! in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 19-02-2013, 16:36
  3. Διαταραχή με την έντονη ομιλία!
    By felix in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 15-01-2011, 00:42
  4. ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ
    By SILIA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 19-02-2009, 22:32
  5. Μη καθαρη ομιλια.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 17-03-2008, 20:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •