Άγχος για ομιλία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780

    Άγχος για ομιλία

    Λοιπόν παιδιά, σε λίγες μέρες θα κάνω μια ομιλία σε μεγάλο κοινό και μετά θα ακολουθήσουν ερωτήσεις. Το στυλ θα είναι σαν το ted, δε θα είμαι σταθερός πίσω απο το μικρόφωνο και λέω να βάλω και λίγο χιούμορ για να μη κοιμούντε απο κάτω. Το πρόβλημά μου είναι οτι αγχώνομαι μήπως μπλοκαριστώ εκείνη την ώρα και γενικά σαν ιδέα με στρεσάρει. Έχω ξανακάνει στο παρελθόν και κατάλαβα οτι η φωνή μου είναι φωνή αγχωμένου ατόμου, δεν είναι οπως οταν είμαι σπίτι μου και μιλάω σε ένα φίλο μου και γενικά δεν το χω αυτό των πολιτικών και των celebrities που βγαίνουν στα μεσα και μιλάνε άνετα και η σκέψη μου μπλοκάρεται κάπως. Δεν ξέρω επίσης που να κοιτάω. Πειτε καμμιά σκέψη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    ..................
    Last edited by soft; 24-03-2013 at 00:05.
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ξερεις τι μου θυμησες? Οταν στο λυκειο μας εβαζε ο λυκειαρχης με τη σειρα να λεμε την προσευχη θυμαμαι οταν ειχε φτασει η σειρα μ, εκανα τα παντα προκειμενου να το αποφευγω, αλλα τελικα δεν την γλυτωσα! Ειχα απο τοτε εντονο φοβο οταν προκειται να μιλησω μπροστα σε κοινο, τοτε ηταν κ η απαρχη της αγχωδους διαταραχης! Σε παρουσιαση εργασιας στο πανεπιστημιο μονο συγκοπη π δεν επαθα να μιλαω με το μικροφωνο μπροστα σε ακροατηριο 300 ατομων, αλλα το οτι ειχα μαθει σχεδον απεξω την εργασια με εσωσε! διοτι αλλιως ειχα σχεδιασει να την παρουσιασω κ τελικα λογω του αγχους αλλιως μ βγηκε! αλλα δν ηταν ασχημο το αποτελεσμα! με επιασε αγχος π τα μισα τα ειπα απεξω κ μπορει να ειχα περασει στην επομενη διαφανεια κ εγω ακομη να εξηγουσα τα της προηγουμενης! Τελικα 8 πηρα, δν ειναι κ ασχημα, αν κ επρεπε παραπανω! Μια τεχνικη ειναι να παρουσιασεις με αμεσοτητα κ να εχεις "επικοινωνια" με το κοινο, αλλιως αμα πιασεις την παρλα μονος σ οι μισοι θα κοιμηθουνε κ εσυ τζαμπα θα αγχωθεις!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Η πιο φρικιαστική εμπειρία μου μπροστά σε κοινό ήταν η πρώτη φορά που έπρεπε να κάνω παρουσίαση για ενα μαθημα του μεταπτυχιακου στα αγγλικά. Τότε συνειδητοποίησα πόσο τυχερή ήμουν όταν οι παρουσιάσεις ηταν στη γλώσσα μου. Σκέψου καταρχάς πόσο τυχερός είσαι που λόγω γλώσσας έχεις τη δυνατότητα να πεις με πολλούς τρόπους αυτο που θέλεις ακόμη και αν κολλησεις. Είναι πολυ σημαντικό αυτο. Επίσης, σκέψου ότι είναι εύκολη η επικοινωνία με τους από κάτω και μπορείς να έχεις μια καλή αλληλεπίδραση. Τέλος, το πιο σημαντικό κομμάτι είναι (εκτός απο τις άπειρες πρόβες που εξυπακουονται) να αγαπάς αυτο το οποίο παρουσιάζεις. Οι καλύτερες παρουσιάσεις που έκανα ποτέ ηταν πανω σε ιδέες και πράγματα που είτε είχα σκεφτεί εγώ είτε τα αγαπούσα πολύ. Νομίζω σε αυτή την περίπτωση μπαίνεις στον αυτόματο, από ένα σημείο και μετα σε συνεπαίρνει το πάθος για αυτά που λες.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Κerasi μην αγχωνεσαι..Σκεψου μονο οτι θα τρεμουν τα ποδια σου,θα στεγνωσει το στομα σου,τα χερια σου θα ιδρωνουν,λεξη απο το στομα δεν θα βγαινει,η καρδια σου θα χορευει,μετα ισως να ζαλιστεις και να λιποθυμισεις και εν τελει να το αποφυγεις ολο αυτο!

    Πιες ενα ουισκακι πριν βγεις στο κοινο!Εγω αυτο θα εκανα..Και μετα θα κελαηδουσα!

  6. #6
    Αν και πιστεύω ότι το αντικείμενο που σπούδασες έχει σχέση με την σεξολογία αν θες διέψευσε με, γιατί βλέπω ότι έχεις μία ένεση στο φόρουμ, έτσι πρέπει να έχεις άνεση και στον λόγο σου και ας σε βλέπουν, δεν πρέπει να αισθανθείς ότι όλοι κρέμονται από τα λόγια σου και να σου κοπεί η γλώσσα, να αισθανθείς ότι είσαι μόνο σου και ανυψώνεσαι στην συζήτηση σιγά σιγά, νιώθω ότι είσαι ένα έξυπνο παιδί και επικοινωνιακό οπότε θα τα καταφέρεις, μην αγχώνεσαι για τίποτα, όλα θα πάνε καλά.
    Είμαστε ένα τίποτα, μέχρι να το συνειδητοποιήσουμε και να προχωρήσουμε στην ζωή, αυτοί είμαστε.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Λοιπον παιδια, επαναφερω ενα παλιοτερο θεμα μου. Αν σκεφτειτε οτι πρεπει να κανετε μια ομιλια σε μεγαλο κοινο που δε το γνωριζετε, πως σας φαινετε? Γραφτε κανενα τιπ γιατι προκειται να κανω καποιες ομιλιες και με αγχωνει, παρολο που ξερω το θεμα πολυ καλα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    kerasi ειχα διαβασει σε ενα βιβλιο που ασχολουνταν με κοινωνικες φοβιες, οτι καποιος, που ειχε συχνες διαλεξεις, αλλα ετρεμε απο το αγχος του γι αυτες...
    φανταζοταν το κοινο του με κατεβασμενα τα παντελονια στη τουαλετα!!! κ ελεγε οτι αυτο τον βοηθουσε! δν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο σαν σκεψη, για να μην σε πιασουν τα γελια... αλλα ειπα να στο γραψω μπας κ εχεις καμια παρομοια ιδεα.......
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Κερασι...απλα....χαχαχαχαχαχ� �χαχα..οκ!!Πες αυτα που λες και εδω.. "σεξ κανατε" "ποσες φορες" "σε ποια σταση"....

    Θα το ξεπερασεις το αγχουλακι μωρε!!Για τι θεμα θα μιλησεις βασικα??χαχαχαχαχαχα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Quote Originally Posted by hapydays View Post
    kerasi ειχα διαβασει σε ενα βιβλιο που ασχολουνταν με κοινωνικες φοβιες, οτι καποιος, που ειχε συχνες διαλεξεις, αλλα ετρεμε απο το αγχος του γι αυτες...
    φανταζοταν το κοινο του με κατεβασμενα τα παντελονια στη τουαλετα!!! κ ελεγε οτι αυτο τον βοηθουσε! δν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο σαν σκεψη, για να μην σε πιασουν τα γελια... αλλα ειπα να στο γραψω μπας κ εχεις καμια παρομοια ιδεα.......
    Kοιταξε χαπυ, δεν εχω κοινωνικη φοβια, ισα ισα, απλα σκεφτομαι οτι θα παω να μιλησω σε πολλα ατομα που δεν τα ξερω και στρεσαρομαι. Δεν ξερω γιατι. Και παλιοτερα που εχω μιλησει και σαν μαθητης ακομα, δεν τα χω παει καλα, πχ απ τη φωνη μου καταλαβαινεις οτι ειμαι αγχωμενος, η εγρηγορση δεν ειναι ιδια με οταν ειμαι μονος μου ή με ατομα που τα ξερω, σκεφτομαι που να κοιταω, πηγαινω πανω-κατω και πολλοι μου πανε μετα οτι ζαλιζονται και ενω εχω σκεφτει να βαλω και χιουμορ μεσα, να χει καποιο σασπενς κλπ δε μου βγαινει. Σκεφτομαι επισης ποσο κοντα να χω το μικροφωνο, ακουγομαι σωστα, οτι με κοιτανε χιλιαδες ματια κλπ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Γραφτε κανενα τιπ γιατι προκειται να κανω καποιες ομιλιες και με αγχωνει, παρολο που ξερω το θεμα πολυ καλα.
    Κάπου, κάποιος (νομίζω ο Μπουσκάλια) ανέφερε ότι όταν είναι σε κοινό ψάχνει να βρει δύο μάτια που να αιθάνεται καλά.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,193
    Θα μας πεις πώς πήγε η ομιλία;
    Για το σεξ μιλήσατε;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Πως να πηγε ντιανα? τελεια, ολη η αιθουσα εκανε τσιγαρο!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,193
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Πως να πηγε ντιανα? τελεια, ολη η αιθουσα εκανε τσιγαρο!
    Τί εννοείς;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Οτι μαγευτηκαν ολοι απ την εξαιρεtικη ομιλια μου. Εχασες που δεν ησουν!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ρισπερνταλ..και ομιλια
    By stroke in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 29-03-2023, 15:56
  2. Μια εξαιρετική ομιλία στο TED
    By Lou! in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 19-02-2013, 16:36
  3. Διαταραχή με την έντονη ομιλία!
    By felix in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 15-01-2011, 00:42
  4. ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ
    By SILIA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 19-02-2009, 22:32
  5. Μη καθαρη ομιλια.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 17-03-2008, 20:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •