Ακμή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15

Thread: Ακμή

  1. #1

    Ακμή

    Όλοι πάνω κάτω αντιμετωπίζουμε στην εφηβεία θέματα ακμής είτε πιο ελαφριάς μορφής είτε πιο βαριάς. Η πρώτη μορφή μπορεί και θεραπεύεται μόνο με κάποιες κρέμες ενώ η πιο βαριά με χάπια. Εγώ τυχαίνει να παίρνω εδώ και 3 μήνες περίπου τα accuran(τερατογόνα χάπια) (παρόλο που δεν είχα πολύ μεγάλο πρόβλημα ακμής αλλά ήταν εσωτερική κυστική) με τα οποία έχω δει εν μέρη σημαντική βελτίωση αλλά θεωρώ ότι θα έπρεπε να ήταν μεγαλύτερη. Εσείς έχετε κάποια εμπειρία πάνω σε αυτό το θέμα; Ποια είναι η άποψη σας γενικώς με το θέμα της ακμής;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Καλησπερα! Κλεινω 5 μηνες που παιρνω τα συγκεκριμενα φαρμακα. Ως εφηβη δεν ειχα ουτε ενα σπυρακι και η εκρηξη εγινε στα 23 μου χρονια. Βελτιωση εχω δει, με πολλες παρενεργειες βεβαια. Να σημειωσω οτι τα χαπια αυτα φερνουν και καταθλιψη, οποτε εαν ηδη κανεις θεραπεια για την καταθλιψη, γινεται μιση δουλεια. Βεβαια δεν ξερω ποσο ακομα θα συνεχιστει ολο αυτο, με εριχνε πολυ ψυχολογικα, ωστοσο τα χαπια ηταν η μονη λυση.

  3. #3
    έπαιρνα το συγκεκριμένο φάρμακο για έξι μήνες, ξέρεις ότι δεν πρέπει να μείνεις έγκυος αν είσαι γυναίκα γιατί υπάρχει το ενδεχόμενο τερατό γέννησης, συν ότι ανεβάζει τον διαβήτη και εγώ είχα τάση προς διαβήτη όπου έκανα συχνά εξετάσεις και καμπύλη σακχάρου και έκανα και δίαιτα συγχρόνως δεν έτρωγα ότι νάνε είναι ένα πολύ αποτελεσματικό φάρμακο, όμως αρκετά επικίνδυνο, αν και το συνιστούν όλοι οι δερματολόγοι.
    Είμαστε ένα τίποτα, μέχρι να το συνειδητοποιήσουμε και να προχωρήσουμε στην ζωή, αυτοί είμαστε.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    RIGEL
    Posts
    826
    καυλοσπυρα είναι
    όταν αρχίσεις το κουρμπετι θα φύγουν

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    καλησπερα! στην εφηβεια αντιμετωπισα κι εγω τεραστιο θεμα ακμης! πηγαινα για χρονια σε δερματολογο! σε καποια φαση ηταν τοσο εντονη η ακμη π παστωνα το προσωπο μου με μεικ-απ (παρ ολο π επρεπε να μενουν οι ποροι ανοιχτοι), γτ φαινοταν ασχημα κ ντρεπομουν να βγω στον κοσμο! ταλαιπωρηθηκα απο το συγκεκριμενο θεμα οσο δν φανταζεσαι! εκανα θεραπεια με αλοιφες κ κρεμες, εβαζα 3 φορες τη μερα απο 2-3 αλοιφες, επλενα με ειδικο σαπουνακι το προσωπο, εβαζα χαμομηλια, κ σε καποια φαση π παρουσιασα κυστικη ακμη πηρα κ χαπια για 1 μηνα, δν θυμαμαι ποια χαπια! δν ηταν απο τα βαρια τα τερατογονα παντως! τωρα π ειμαι 22 το προσωπο μ ειναι σε αψογη κατασταση εκτος απο καποια σημαδακια κ τρυπουλες π μ χουν αφησει.. μην απογοητευεσαι..βρες μια καλη δερματολογο κ κανε θεραπεια για οσο χρειαστει! το αποτελεσμα ομως θα σε αποζημιωσει! been there! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Σέρρες
    Posts
    35
    Κατα την γνωμη μου η λυση ειναι να εισαι καθαρη/ος . Τιποτα αλλο. Και καμια κρεμα οταν εχεις πολλαααα σπυρακια. Μια φιλη μου εβαζε τετοιες κρεμες και επερνε και χαπια και κατελιξε να εχει παντου σημαδια και να γεμισει αμετριτα σπυρακια! Ετσι κι αλιως θα φυγουν. Εγω πλενω το προσωπο μου πρωι μεσημερη βραδυ και σπανια βγαζω σπυρακια...=/

  7. #7
    Νομίζω ότι ήταν πρόκειται για ελαφριά ακμή η κρέμες μπορούν και δρουν ανάλογα, αντίθετα όταν πρόκειται για κυστικές και μάλιστα εσωτερικές (που οι πιο πολλοί την έχουν) οι κρέμες είναι πραγματικά πεταμένα λεφτά κατά την άποψη μου. Έχω δώσει τόσα λεφτά και έχω δοκιμάσει πάρα πολλές δίχως κανένα αποτέλεσμα και έχω καταλήξει ότι αυτά που μπορούν και κάνουν δουλειά κοστίζουν μονάχα 3-8€ το πολύ. Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ τα χάπια μοναδική λύση και δεν τα συστήνω σε κανένα λόγο των παρενεργειών που έχουν και όχι μόνο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by thomas98 View Post
    καυλοσπυρα είναι
    όταν αρχίσεις το κουρμπετι θα φύγουν
    Μιλησε ο αρχιγαμιας ! χαχαχαχα! ο μαθημενος χρονια το κουρμπετι! :p

    Τεσπα, για να ειναι οντοπικ, θελω να πω οτι σε περιπτωση κυστικης ακμης συμφωνω οτι το να βαζεις κρεμες ειναι δωρο αδωρο. Επισης σε ακμη βαριας μορφης ειναι δωρο αδωρο, διοτι κ αποτελεσμα δεν θα εχει, και μπορει να σου ερεθισει χειροτερα το προσωπο. Εχω ειχα παρει αντιβιοτικα δεν θυμαμαι ποια, παντως δεν ηταν τερατογονα κ τα πηρα πολυ λιγο, δεν ειχα παρενεργειες. Κατα τ αλλα η ατομικη υγιεινη κ καθαριοτητα του προσωπου παιζει πολυ σημαντικο ρολο στην προληψη κ στη θεραπεια της ακμης! Δλδ θελει συχνη αλλαγη πετσετας, να μην βγαζει η πετσετα χνουδια κ να μην ειναι τραχεια η επιφανεια της, επισης ποτε να μην σκουπιζουμε το προσωπο μας με χαρτομαντιλο, αλλα παντα με την πετσετα και ταμποναριστα, οχι θαρρεις κ λερωθηκαμε στο paintball κ θελουμε να βγαλουμε τη μπογια. Επισης τα σπυρακια ΔΕΝ τα σπαμε, δεν τα ξυνουμε οσο κ αν μας φαγουριζουν, κ δεν πιανουμε με τα χερια το προσωπο μας, διοτι αν εγω ακουμπησω πχ ενα σπυρακι π εχω στο μετωπο κ μετα αρχισω να ακουμπαω κ το πηγουνι κ τα μαγουλα μ, το μικροβιο θα μεταφερθει κι εκει κ θα δημιουργησει κ εκει. Καθαρισμος προσωπου με σαπουνακι καθαρισμου φαρμακειου κ οχι απ αυτα π πουλανε σε κατι μαγαζια που τα δινουν ολα με 5 ευρω. Πολυ καλα ειναι της Avene το πρασινο και της Roc. Καλο ειναι να συστησει δερματολογος τη λοσιον καθαρισμου. Επισης δεν παστωνουμε καθημερινα το προσωπο μας με μεικ απ κ ποσο μαλλον υγρης μορφης, κ αν το κανουμε καπου καπου χρησιμοποιουμε μεικ απ π μας εχει συστησει ο δερματολογος κ ειναι φαρμακειου κ υποαλλεργικο. Και δεν βαζουμε πανω στα σπυρακια, προτιμοτερο ειναι να βαλουμε πανω στα σπυρακια πρωτα καποιο στικ να μαραθουνε λιγο κ μετα το μεικ-απ. Επισης αν ασχολουμαστε με τον αθλητισμο κ ιδρωνουμε παντα πλενουμε το προσωπο μας, κ ποτε δεν κοιμομαστε με το μεικ-απ κ προσεχουμε στον υπνο να μη ξυνονται! Αυτα κ αλλα πολλα! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    Να προσθέσω σ' όσα είπαν τα παιδιά παραπάνω τη σωστή διατροφή. Το Α και το Ω. Προφανώς(?) θα σου το έχει πει και ο γιατρός σου . Απέφυγε σοκολάτες, τηγανιτά, λιπαρά, φαστ φουντ.
    Κάτι πολυ καλό που μου είπε φίλος ο οποίος ασχολείται με φυτικά παρασκευάσματα : Kάθε πρωί νηστική στίψε ένα λεμόνι σε λίγο χλιαρο νερό με μια κουταλιά μέλι. Καθαρίζει τον οργανισμό. Και όλα από μέσα μας ξεκινάνε.
    Προσωπικά ποτέ μου δεν θα άφηνα τον γιο μου (που πέρασε εφηβεία με ακμή ) να πάρει φάρμακα με παρενέργειες.
    Να μετατρέψεις το "ετσι συνέβη" σε "ετσι το θέλησα" αυτό και μόνο ονομάζω λύτρωση ΝΙΤΣΕ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Παιδια θυμηθηκα Vibramycin λεγεται το φαρμακο που ειχα παρει! Ειναι αντιβιοτικο κατα βαση αλλα κανει και για κυστικη ακμη! Φρυνη καλα λες οτι δεν θα αφηνες τον γιο σου να παρει φαρμακα, αλλα στην κυστικη ακμη ειναι εσωτερικο το θεμα και δεν φευγει με κρεμες! Επισης αμα κανεις εξετασεις οσο παιρνεις τα φαρμακα για να δεις την ηπατοτοξικοτητα δεν νομιζω να κινδυνευεις! Το κακο ειναι αυτο δυστυχως, οτι μπορει να ειναι τερατογονα! Αλλα σε σοβαρη ακμη ειναι αποτελεσματικα! Επισης ξερω κοπελες που ειχαν χαλια προσωπο απο την ακμη, πηραν φαρμακα κ σε 6 μηνες δεν ειχε μεινει τιποτα! Αυτα παντα φυσικα σε συννενοηση με το δερματολογο, τι φαρμακο θα παρει κ ποσο! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Η ακμη δεν εχει καμια σχεση με τη διατροφή.
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by Flumen View Post
    Η ακμη δεν εχει καμια σχεση με τη διατροφή.
    Συμφωνω, αλλα παντα μια σωστη και ισορροπημενη διατροφη βοηθαει σε πολλες καταστασεις, παθολογικες και ψυχολογικες! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    Quote Originally Posted by Flumen View Post
    Η ακμη δεν εχει καμια σχεση με τη διατροφή.
    Aυτό είναι συμπέρασμα δικό σου ή στο είπε κάποιος γιατρός-διατροφολόγος, κάποιος ειδικός τέλος πάντων?
    Να μετατρέψεις το "ετσι συνέβη" σε "ετσι το θέλησα" αυτό και μόνο ονομάζω λύτρωση ΝΙΤΣΕ

  14. #14
    Η ακμή σαφώς και έχει να κάνει με την διατροφή για αυτό και όταν βρίσκεσαι σε περίοδο θεραπείας ο δερματολόγος τονίζει να αποφεύγουμε τροφές που επηρεάζουν αρνητικά την ακμή είναι υπερφορτωμένα με ορμόνες γαλακτοκομικά προϊόντα, το κρέας, η σοκολάτα, οι τηγανιτές πατάτες και διάφορα άλλα junk foods. Αντίθετα, οι τροφές που έχουν αποδειχτεί ότι «κάνουν καλό» στο δέρμα, και στον υπόλοιπο οργανισμό φυσικά, είναι κυρίως τα φρούτα και τα λαχανικά.

    Για να το θέσουμε απλά -και κατανοητά- η ακμή είναι μία διαταραχή ανατροπής των κυττάρων του δέρματος, η οποία ονομάζεται κερατινοποίηση. Η ακατάλληλη αυτή τροπή του δέρματος οδηγεί σε παρακράτηση κυττάρων, τα οποία μπλοκάρουν τους αδένες λίπους και τους πόρους και παγιδεύουν τις πρωτεΐνες και το σμήγμα (το φυσικό έλαιο του δέρματος) κάτω από το δέρμα. Οι πρωτεΐνες και τα λίπη αυτά αποτελούν τροφή για τα P.acnes, τα βακτήρια που προκαλούν την ακμή.

    Κατά την φυσιολογική διαδικασία ανάπλασης του δέρματος συμμετέχουν αμέτρητοι παράγοντες και τα φαγητά που τρώμε είναι ένας από τους βασικότερους. «Το σώμα, συμπεριλαμβανομένου του μεγαλύτερου οργάνου του που είναι το δέρμα, χρησιμοποιεί τις βιταμίνες και τις θρεπτικές τροφές που καταναλώνουμε για να ‘επιδιορθωθεί’ και να ‘αναδομηθεί’», λέει η Marmur. Χωρίς, φυσικά, να θέλει να υπερβάλει, η δερματολόγος υπολογίζει πως η διατροφή επηρεάζει την ακμή κατά 25%. Το υπόλοιπο 75% έχει να κάνει με ορμόνες, στρες, επίπεδα ύπνου, το πού μένει κανείς και το πόσο περιποιείται το δέρμα του.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    συμφωνώ απόλυτα με την εμπεριστατωμένη απόψη σου
    Να μετατρέψεις το "ετσι συνέβη" σε "ετσι το θέλησα" αυτό και μόνο ονομάζω λύτρωση ΝΙΤΣΕ

Similar Threads

  1. Ακμή και κακή ψυχολογία....
    By σανυ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 55
    Last Post: 09-01-2013, 16:33
  2. το αγχος προκαλει ακμη?
    By afrula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-06-2009, 19:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •