Ψυχωση απο κανναβη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437

    Ψυχωση απο κανναβη

    Γεια σας ειμαι ο κωστας και εχω ιστορικο πολιτιξικομανιας στα 14 ξεκινησα με κανναβη απο τα 17 μεχρι τα 23 με ηρωινη και εννοιοτε εκανα περιστασιακη χρηση κοκαινης lsd xtc και μανιταρια.Πριν απο 2 χρονια ειχα 2 ψυχωσικα επεισοδια στο δευτερο πηδηξα απο τον πρωτο οροφο γιατι νομιζα οτι με κυνηγαει ενας τυπος να με σκοτωσει τον οποιο τυπο δεν τον γνωριζω.Οταν επαθα το πρωτο επεισοδιο πηγα σε ψυχιατρο οπου μου διεγνωσε σχιζοειδης ψυχωση και μου εδωσε ζυπρεξα οπου τα πηρα για 10 μερες και τα σταματησα λογω των παρενεργειων.Οταν ημουν στο νοσοκομειο με πολαπλα καταγματα οι ψυχιατροι εκει μου ειπανε οτι εχω σχιζοφρενεια παρανοικου τυπου το ιδιο μου ειπε και ο ψυχιατρος που ειχα παει στην αρχη.Συνεχισα με τον ιδιο ψυχιατρο για περιπου 2 χρονια ακολουθωντας φαρμακευτικη αγωγη με αντιψυχωσικα και ψυχοθεραπεια οσπου πριν απο ενα μηνα τον σταματησα και πηγα σε αλλον οπου του ειπα το ιστορικο πολιτοξικομανιας και του ειπα επισης οτι ενα χρονο εκανα συστηματικη χρηση κανναβης αριστης ποιοτητας και μου ειπε οτι το επαθα απο την κανναβη,πηγα και σε ενα κεντρο προληψης ουσιων(εγω πηγα να ρωτησω για απεξαρτηση)οπου μιλησα με μια ψυχολογο και μου ειπε οτι το επαθα απο τα drugs.Λιγο πριν παθω τα ψυχωσικα επεισοδια ειχα πολλα στρεσογονα γεγονοτα στην ζωη μου μολις ειχα χωρισει απο μια σχεση στην οποια ειχα ξεγυμνωθει ψυχικα και το μαγαζι μου ητανε για κλεισιμο.Εγω δεν θελω να πιστεψω οτι το επαθα απο την κανναβη αλλα ξερω οτι ειναι μια δικαιολογια για να συνεχισω την χρηση σκεφτηκα να παω στον γριβα να παρω μια ακομη γνωμη ο καινουργιος ψυχιατρος μου ειπε οτι ειναι στο χερι μου να γινω καλα αλλα πρεπει να κοψω εντελως την κανναβη.Εχω κανει μια φορα αποχη απο τις ουσιες για περιπου 2 χρονια οταν ειχα μια σχεση οπου δεν ηθελε η τοτε κοπελα μου να κανω χρηση αλλα παλι ακομα και τοτε εκανα χρηση κρυφα.
    Απο την μια χαιρομαι που δεν εχω σχιζοφρενεια αλλα απο την αλλη μου ειναι πολυ δυσκολο να κοψω εντελως την κανναβη 16 χρονια χρηστης ειμαι ολοι μου οι φιλοι ειναι χρηστες και εξαρτημενοι απο τον τζογο.Ο γιατρος μου προτεινει ριζικη αλλαγη στην ζωη μου δηλαδη καινουργιες παρεες και να βρω ενδιαφεροντα επισης μου λεει οτι η κανναβη μου κατεστρεψε την ζωη.


    Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος εδω μεσα εχει ιστορικο ψυχωσης απο ουσιες και πως το αντιμετωπισε?

    Τι θα μου προτεινατε να κανω νιωθω πελαγομενος.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Aπο την μια λες οτι εχεις σχιζοφρενεια παρανοικου τυπου οπως διεγνωσε ο ψυχιατρος και απο την αλλη στην τελευταια παραγραφο λες οτι δεν εχεις!!!..

    Εγω εχω ψυχωσικη συνδρομη λογω κανναβης μετα απο δυο χρονια υπερβολικης χρησης....την εκοψα.. αρχισα θεραπεια με αντιψυχωτικα..κατα διαστηματα επινα αρκετο αλκοολ και ειχα και θεματα με τον τζογο...απο την μια εξαρτηση στην αλλη δηλαδη....εκοψα το αλκοολ για πεντε χρονια..παραλληλα δουλευα..και ημουν μια χαρα...

    Τωρα ομως τα τελευταια δυο χρονια ταλαιπωρουμαι με ψυχωτικα επεισοδια....το φαρμακο ειναι να κανεις οτι θελεις αλλα με μετρο....τον τελευταιο καιρο πινω κανα ξυδι οταν εχω καλη ψυχολογια και δεν με παιρνει απο κατω...οπως και μαυρο...ηπια πριν ενα μηνα..οπως ειπες φουντα αριστης ποιοτητας...και καραγουσταρα...δεν με χαλασε...ναι ομως ειχα καλη ψυχολογια..αλλα και δεν το συνεχισα...δεν εκατσα να πλακωθω..ουτε να ψαχτω την επομενη μερα..

    Αυτο που εχω να σου προτεινω, που μαλλον το ξερεις και συ ο ιδιος λογω εμπειριας ειναι οχι καθημερινη χρηση και πλακωματα...λανγκσαμ λανγκσαμ....και θα εισαι μια χαρα...

    Συνεχιζεις αγωγη?..η την εκοψες...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    115
    εγω εκανα χρονια χρηση ελαφρων και βαριων ναρκωτικων,μου χουν μεινει διαφορα λογω της χρησης,οπως θεμα μνημης,αποπραγματοποιηση/αποπροσωποποιηση αλλα οχι ψυχωτικα επεισοδια ψυχωσεις κτλπ.Το χασις παντως επειδη ειναι ψυχοτροπο μπορει να προκαλεσει ψυχωσεις κ.α. εφοσον ο οργανισμος του χρηστη εχει την προδιαθεση για κατι τετοιο.Κοφτε τα ολα να ησυχασετε,δεν πινω ουτε ναρκωτικα ουτε αλκοολ και παρολο που βασανιζομαι απο διαφορα,ειμαι 1000 φορες καλυτερα απ οτι οταν επινα

    Καλη δυναμη

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    Σακη καλησπερα σχιζοφρενεια παρανοικου τυπου ηταν η διαγνωση απο τον πρωτο ψυχιατρο και απο τους ψυχιατρους στο νοσοκομειο ο καινουργιος γιατρος και μια ψυχολογος
    διεγνωσαν ψυχωση οφειλωμενη σε ουσιες.Εννοειται οτι συνεχιζω αγωγη και δεν προκειται να την σταματησω μονος μου γιατι το εκανα μια φορα και πηδηξα απο τον πρωτο οροφο.
    Το καλο στην ολη υποθεση ειναι οτι δεν ειχα κανενα συμπτωμα της ψυχωσης απο τοτε που επεσα και μετα παρολο που πινω μαυρο καθε μερα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Δεν διαβασα ολα οσα γραψατε, παντως καλο ειναι οταν καποιος εχει διεγνωσμενη ψυχωση, κ μαλιστα αρτι (δλδ προσφατα) διαγνωσμενη, καλο ειναι να αποφευγει ταυτοχρονα να κανει χρηση ουσιων, οποιες κ αν ειναι αυτες :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Για να μην επηρεαζεσε σχεδον καθολου απο την καθημερινη χρηση χασις, μαλλον τα ψυχωτικα επεισοδια ειναι παρωδικα και μπορεις να τα ξεπερασεις ολοκληρωτικα κοβωντας το χασις και τα φαρμακα...δηλαδη αν κανεις οφ..στο δικο μου μυαλο παντα..δεν θα χεις αναγκη και να συνεχιζεις και την αγωγη...και σιγα σιγα να εισαι μια χαρα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ενα 40% τών ψυχώσεων εχουν σαν "αφορμη" τη χρήση κάναβης !

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Φίλε εγώ θα σ πω μια συμβουλή από τα ιατρικά που χω διαβάσει κ αυτα που καταλαβα θα στο πω απλά το φάρμακο σου καλύπτει το πρόβλημα κ δεν φαίνεται το τσιγάρο σε ανεβάζει κ το φάρμακο σε κατεβάζει αυτό αμα γίνεται συχνά καίγεται κ δεν το καταλαβαίνεις εμένα δεν μ φαίνεται καλό αυτό γιατρός δεν είμαι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Καταρχην φιλε μ αυτο π κανεις δεν εχει νοημα διοτι εαν παιρνεις αντιψυχωσικα και δυνατα μαλιστα και ταυτοχρονα πινεις κ το χορταρι σου, ουσιαστικα κανεις μια τρυπα στο νερο, διοτι το χασις επιδρα στην ντοπαμινη, τα αντιχυχωσικα ομως εχουν αντιντοπαμινεργικη δραση, οποτε τζαμπα παιρνεις τα φαρμακα, τζαμπα κ το χασισακι διοτι δεν την ακους προφανως οπως θα ηθελες, και ετσι μενεις στασιμος! Η το ενα η το αλλο, διαλεξε! Φυσικα οφειλεις να υπολογισεις κ τις συνεπειες! Εαν επιλεξεις το χασισακι, πιθανον να την ακουσεις 2-3 φορες και την 4η να καταληξεις σε ψυχιατρικο τμημα νοσοκομειο η κλινικης με υποτροπιαζον ψυχωσικο επεισοδιο. Αντιθετως, εαν επιλεξεις να κοψεις τα χορτα κ ο,τι αλλη μαλακια πινεις κ αποφασισεις οτι πρεπει να παρεις τα φαρμακα ωστε να αντιμετωπισεις την ψυχωση, αμα ολα πανε καλα, σε 5 χρονια μπορει κ να τα κοψεις, ασε που αμα πηγαινεις καλυτερα ο γιατρος θα στα μειωνει κ μπορει να σου δωσει πιο ελαφρια, συν οτι θα μπορεις να εχεις μια καλυτερη ποιοτητα ζωης σε πολλους τομεις, δουλεια, σχεση, κοινωνικες συναναστροφες κτλ.. You choose! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    lacrymosa καλημερα ο γιατρος μου ειπε οτι το χορτο μαζι με τα αντιψυχωσικα ειναι ανταγωνιστικα σε οτι αφορα την ντοπαμινη.Οσο για το αν την ακουω απο το χορτο να σε πω οτι την ακουω κανονικοτατα.Θα ηθελα να σου πω οτι μου ειπε ο γιατρος οτι δεν πρεπει να πιω ουτε ενα τσιγαρο οπως γραφω και πιο πανω δεν εχω κανει ποτε ουσιαστικη αποχη απο τις ουσιες και μου ειναι παρα πολυ δυσκολο ειναι σαν να λες σε εναν εξαρτημενο απο τον τζογο να μην παιξει ουτε ενα κινο στην ζωη του για παντα.Μεχρι και σε κεντρο απεξαρτησης σκεφτηκα να παω.

  11. #11
    Εγω εχω ιστορικο ψυχωσης απο καναββη απ'οσο λενε οι γιατροι. Η σχιζοφρενεια δεν περναει ομως και ας εχω κοψει το χορτο. Και εγω ειχα χωρισει απο μια σχεση τοτε, επινα πολυ χορτο και αλκοολ και και επαθα οξυ ψυχωσικο επεισοδιο. Ημουνα 2 μηνες σε κλινικη. Το αντιμετωπησα με αντι ψυχωσικα, εκοψα τα παντα, εννοειται, και καθε μερα προσπαθω να κανω πραγματα γιατι δεν εχω ακομα διαθεση οπως παλια.

Similar Threads

  1. ΔΕΝ έχω ψύχωση
    By skata in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 57
    Last Post: 22-11-2013, 08:40
  2. Ψύχωση
    By marspy in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 27-01-2011, 21:05
  3. ΙΨΔ ή Ψύχωση?
    By Konstantinoss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 27-01-2011, 20:23
  4. κάνναβη, γιατί ταμπού;
    By too_brave in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 24
    Last Post: 30-10-2009, 15:18
  5. ψύχωση....
    By neve in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 06-07-2007, 18:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •