Αγαπημενο μου ημερολογιο,
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451

    Αγαπημενο μου ημερολογιο,

    "Το παιδι σε λιγο θα κλεισει δεκα μηνες εδω μεσα! Θα πρεπει να προγραμματισουμε τεχνητους πονους! Ποτε σας βολευει;"

    "Ας το κανουμε Σαββατο, στις 25, που ειναι και γιορτη."

    Κι ετσι γεννηθηκε στη Θεσσαλονικη ειναι ασπρο ασπρο και ξανθο μωρο, 10 το πρωι, μαζι με την παρελαση. Γεννηθηκε μεγαλο και ψηλο, ομως αργησε να μιλησει και να περπατησει. Δεν ηξερε οτι επροκειτο να περασει τη ζωη του σε τρεις διαφορετικες χωρες, μεχρι να μεγαλωσει αρκετα και να επιλεξει μονο του που θελει να παραμεινει. Εκλαιγε ομως πολυ. Οταν δε μπορουσε να λυσει το προβλημα στα μαθηματικα, εκλαιγε. Οταν δεν του πετυχαινε η χειροτεχνια, εκλαιγε, οταν επαιρνε κατω απο τη βαση στο γυμνασιο, εκλαιγε, και οταν δε βιωνε τις εφηβικες απογοητευσεις, εκλαιγε ακομη περισσοτερο. Βιωσε πολυ εντονα την κοροιδια, βλεπετε τα παιδια ειναι σκληρα. Το παιδι αυτο ηταν κοντο και χοντρουλικο, σαν κεφτεδακι, ασχημουτσικο και ντροπαλο. Δεν ειχε ελπιδα... Μεχρι που το πηρε αποφαση και σε ενα καλοκαιρι εγινε αλλος ανθρωπος. Ετσι, το λυκειο περασε πιο ευχαριστα, με το πιτσηρικι να παιρνει εν μερει την εκδικηση του. Ομως βλεπετε, τα γυμναστηρια και τα κομμωτηρια αλλαζουν μονο το εξω, οχι το μεσα. Η εφταημερη εκδρομη θα την βρει να ειναι μονη στο δωματιο και να κλαιει. Εκλαιγε γιατι ηταν μονη, αισθανοταν μονη, ειχε την αναγκη να ανηκει καπου αλλα δεν γινοταν αποδεκτη. Αλλαζε σχολεια συνεχεια βλεπετε.....και φτανει η μερα των εξετασεων, το παιδι προοδευει και περναει στη σχολη του τριτο στη σειρα. Γελια, χαρες, διασκεδαση, τραπεζια και ερχεται η προταση της γιαγιας να παει το παιδι να μεινει μονο του στο κεντρο της πολης. Ακολουθουν 4 χρονια ξεγνοιαστα, με τις χαρες αλλα και τις λυπες. Προσπαθει να επιβεβαιωθει, να ανηκει επιτελους καπου, το κανει ομως με τον λαθος τροπο. Καταληγει σε μια μεγαλη σχεση, η οποια οδηγει στην τρελη ιδεα της προτασης γαμου. Τα σχεδια παρολαυτα χαλανε, ανησυχο το νιατο βλεπετε.....και οδηγειται σε μια σειρα πολλων διαφορετικων συντροφων. Αλλαγη πουκαμισου καθε βδομαδα, αδιαφορια, αλλαζονια, σκληροτητα. Και ξαφνικα ολα αυτα τελειωνουν, το νιατο μας αποφοιτα και φευγει εκτος Ελλαδος για να κυνηγησει τον δρομο της γνωσης. Εναν δρομο μοναχικο, απομονωμενο, ο οποιος συνοδευεται απο τασεις αυτοκτονιας, καταθλιψη και ενα καρο ψυχοφαρμακα. Και τωρα; Τωρα τι γινεται;

    Ειναι Σαββατο απογευμα, η θλιψη εχει χτυπησει κοκκινο. Ο λογος γνωστος. Η μοναξια, η απεραντη μοναξια. Τι και αν εξω ο ηλιος σε προσκαλει για βολτα; Το παιδι αυτο παντα εβαζε τα κλαματα, απο μωρο.... Κλαιει γιατι του λειπει καποιος, κλαιει για την απορριψη, στο μυαλο του ακομη κυλανε οι ειρωνιες των συμμαθητων. Κλαιει γιατι θεωρει τον εαυτο του διχως αξια, διχως λογο να του δινει σημασια κανεις. Ψαχνει παρηγορια σε τραγουδια και ποιηματα, σε στιχακια που εγραφε μικρή. Κουραστηκε να κανει υπομονη. Συνεχεια για ολα υπομονη. Το μονο που ηθελε παντα, ειναι καποιος να της κραταει το χερι εξω στον ηλιο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Πολύ ωραίο το θέμα!.. Ίσως σε κάποιους να θυμίζει ένα κομμάτι κι από τη δική τους ζωή.. Αλήθεια, θάθελες να σου πει κάποιος κάτι.. ή απλά το άνοιξες για να γράφεις μόνο η ίδια;
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Μαρκελα καλησπερα. Ειναι ευπροσδεκτα ολα τα σχολια, εαν θελετε να γραψετε κι εσεις κατι απο τη ζωη σας. Εγω μοιραστηκα τα παραπανω, λογω των επικειμενων γενεθλιων μου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by howtodream8 View Post
    Μαρκελα καλησπερα. Ειναι ευπροσδεκτα ολα τα σχολια, εαν θελετε να γραψετε κι εσεις κατι απο τη ζωη σας. Εγω μοιραστηκα τα παραπανω, λογω των επικειμενων γενεθλιων μου.
    Καλησπέρα! Εύχομαι προκαταβολικά από καρδιάς, νάσαι πολύχρονη κι ό,τι επιθυμείς να έρθει σύντομα στη ζωή σου!.. :-)

    Όσα και να σου πω είμαι σχεδόν σίγουρη, ότι επειδή είσαι ειδικός, τα γνωρίζεις, όμως μου είναι ανακουφιστικό το να μιλήσω..
    Δεν ξέρω αν θα μεταφέρω ικανοποιητικά, κάτι που πρόσφατα έχω διαβάσει, από έναν επίσης ειδικό και που με ξάφνιασε ευχάριστα!
    Έλεγε λοιπόν, ότι πριν προχωρήσουμε σε μια ισορροπημένη σχέση, χρειάζεται να έχουμε καταφέρει να ζούμε ακόμα και μόνοι μας,
    αν είν' απαραίτητο ή δεν γίνεται διαφορετικά, το ίδιο ισορροπημένα και χρήσιμα και χωρίς έντονη την ανάγκη της έλλειψης του άλλου..
    Επίσης, και κάτι άλλο πολύ σημαντικό που έλεγε, ακόμα και για άτομα, που είναι σε πολύ μεγάλη θλίψη, είναι ότι και κανένας να μη μας θέλει,
    μας θέλει και μας αγαπά ο Θεός, έτσι όπως ακριβώς είμαστε, γιατί για κείνον αξίζουμε, όπως έτσι κι αλλιώς αξίζουμε το καλύτερο δυνατό στη ζωή.

    Αναρωτιέμαι, τώρα μήπως αυτή, που κλαίει σήμερα, είναι η μικρή Χαουτου.. που θέλει να την αγκαλιάσεις και να της πεις, ότι μέχρι στιγμής
    έχει όλα όσα χρειάζεται - δύναμη και γνώση - για να προχωρήσει, ακόμα και αν δεν έχει βρει αυτόν που θα την συμπληρώσει.
    Η αλήθεια είναι, ότι οι περισσότεροι δεν είχαμε την παιδική ηλικία που θα θέλαμε, αλλά γι' αυτό φταίνε πολλά.. και κυρίως η έλλειψη παιδείας..
    Οι γονείς μας θέλω να πιστεύω, ότι κάνανε το καλύτερο που εκείνοι νόμιζαν, για μας.. σύμφωνα με όσα κι εκείνοι έμαθαν καλώς ή κακώς από
    τους δικούς τους.. Πολλά απ' όσα μας δίδαξαν, χωρίς ίσως και να φταίνε, ήρθαν σε σύγκρουση με τα πραγματικά μας θέλω και ανάγκες..
    Κάποια άλλα, δημιούργησαν φόβους και μας μείωσαν σε αυτοπεποίθηση και αυτοεκτίμηση. Όμως όλα ή τα περισσότερα μπορούν ν' αλλάξουν.

    Τίποτα δεν χάθηκε και πιστεύω, ότι τίποτα δεν συμβαίνει τυχαία! Μάλλον τελικά, δεν θα πρέπει ποτέ να ξεχνάμε τη δύναμη μας και την αξία μας!..
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Ολος αυτος ο αγωνας ναι, ειναι κομματι της ζωης μου και οχι μονο. Η μικρη μεγαλωνει και συνειδητοποιει πώς ειναι ο κοσμος. Δεν ειναι ετσι οπως ακριβως τον ειχε φανταστει. Και νιωθει πολυ διαφορετικη, σε σχεση με τον περιγυρω. Ειναι μονη γιατι βρισκεται σε μια συνεχη μαχη με τον εαυτο της, προσπαθει να τον αποδεχτει, να τον αγαπησει, τον ποναει. Η σιωπη ειναι μια καλη της φιλη. Καποτε δεν τα πηγαιναν καλα, τωρα τα βρηκανε. Καθεται τα ξημερωματα, με την οθονη και διαβαζει.....χθες το βραδυ διαβαζε βιογραφιες μεγαλων ελληνων ηθοποιων...λυκουργος καλλεργης, σαπφω νοταρα, γκιωνακης, καββαδια... Την εξιταρει το θεατρο. Θα μπορουσε να γινει ηθοποιος, αλλα στην τεχνοκρατικη κοινωνια στην οποια ζουμε, προτεραιοτητα εχουν αλλα... Θα ξημερωσει Κυριακη, τί ομορφες που ειναι οι Κυριακες οταν ξυπνας με καποιον διπλα σου..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Quote Originally Posted by howtodream8 View Post
    .... Κλαιει γιατι του λειπει καποιος, κλαιει για την απορριψη, στο μυαλο του ακομη κυλανε οι ειρωνιες των συμμαθητων. Κλαιει γιατι θεωρει τον εαυτο του διχως αξια, διχως λογο να του δινει σημασια κανεις.
    Σου εύχομαι χρόνια πολλά! ..κι απο δω και πέρα να μη κλαίς..να χαμογελάς, περάσαν όλα ..πάμε για άλλα!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Περασαν; Δεν περασαν. Ενας αγαπημενος μου στιχος λεει:

    And there's no remedy for memory your face is
    Like a melody, it won't leave my head.

    Η μνήμη,
    κύριο όνομα των θλίψεων,
    ενικού αριθμού,
    μόνον ενικού αριθμού
    και άκλιτη.
    Η μνήμη, η μνήμη, η μνήμη.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Κουκλίτσα θα σε πω δύο κουβέντες γτ μας δουλεύεις κ το χω καταλάβει καταρχάς κόψε τη μαλακία με το τρίτο πρόσωπο αυτό δείχνει η ότι την έχεις δει η αν λες αλήθεια ότι δεν αποδέχεσαι τον εαυτό σου τα αλλά που λες ότι έκανες δείχνουν ότι αμα θέλεις μπορείς οπότε απλά συνεχίζεις η αυξάνεισ την προσπάθεια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    Χρόνια σου Πολλά, λοιπόν και επίσημα!

    Ωραίο το κείμενο, αλλά να σου εξομολογηθώ πως μας διηγείσαι μια φυσιολογική ζωή ενός μέσου ελληνόπουλου των τελευταίων 2-3 δεκαετιών.

    Ζήσαμε δυστυχώς την εποχή του "Τίποτα" και της "Βαρεμάρας" και τώρα μας τα ζητάνε "Όλα πίσω". Υπομονή. Έχε ανοιχτή την καρδιά σου και όλα θα γίνουν. Ολα τα καλά θέλουν το χρόνο τους...
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Σε ευχαριστω πολυ! Μα ναι, φυσιολογικη ηταν και ειναι, ηταν απλα μια αναγκη εξομολογησης.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    21
    Καλημέρα και Χρόνια καλύτερα. Πολλοί είμαστε έτσι...μεσα σ αυτούς και εγω, κάπως έτσι μεγάλωσα. Εγινα αντρας ξαφνικά στα δέκα μου, βιωσα απόριψη, ψέμα, ευθύνες, απώλειες...και τα βιωνω συνέχεια. Κοίτα τον ήλιο...γενικά κοίτα. Εικόνες...δεν υπάρχει κάτι ποιό ομορφο απ τις εικόνες. Να ανοίγεις την ψυχή σου...κάποια στιγμή θα βρεθει το άτομο που θα ξεκλειδώσει πράγματα. Μην φοβάσαι να την ανοιξεις και ζησε. Μονος/η μπορείς να εισαι ακόμα και αν εισαι με κόσμο(όπως εγω). Αλλά η μοναξιά και η θλίψη φτιάχνουν χαρακτηρα...σε κάνουν φιλοσοφο. Κανένας δεν ειχε ποτέ αναγκη να σκεφτεί απο χαρά αλλωστε. Εχεις το εξείς συν. Εχεις σκεφτεί πολύ, εχεις αναλύσει πολύ, εισαι αρκετα κλικ μπροστα απο τους αλλους. Εκμεταλευσου το και χαμογελα. Εσυ βγαίνεις κερδισμένη παντα, απο οποιαδηποτε κατασταση....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Καλημερα και σε ευχαριστω θερμα! Η αληθεια ειναι οτι εχω σταθει τυχερη, ειμαι υγιης, εχω μια οικογενεια. Εαν δεν επαιρνα και τα φαρμακα θα ηταν ακομη καλυτερα :-) Σημερα λεγαμε με μια φιλη μου οτι πολλες φορες ειναι δυσκολο να τα συνδιαζεις ολα. Αυτη θυσιασε σπουδες για να ακολουθησει τον αγαπημενο, εγω θυσιασα τη συντροφικοτητα για να τριγυρναω. Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια, εκτιμω την ευγενεια των αγνωστων και σιχαινομαι την επικριση διχως να υπαρχει βαση.

Similar Threads

  1. Αγαπημένο ζώο;
    By vince8 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 17-09-2011, 22:15
  2. Αγαπημένο ερωτικό τραγούδι
    By Forever.young in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 05-11-2010, 13:04
  3. Ποιό είναι τα αγαπημένο σας χρώμα;
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 20-10-2010, 18:41
  4. ΜΟΥ ΚΛΕΨΑΝΕ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΣΚΥΛΑΚΙ :(((
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 22-08-2010, 21:32
  5. Ημερολόγιο
    By frouto in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 254
    Last Post: 11-07-2007, 13:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •