ΑΛΚΟΟΛ & ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΗΠΤΙΚΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1

    ΑΛΚΟΟΛ & ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΗΠΤΙΚΑ

    Καλησπερα παιδιά , χωρίς ειρωνία σας παρακαλώ να μου απαντησετε σε κατι....
    Ας πουμε το μεσημερη λαμβάνω την νατικαταθληπτική αγωγή μου , και μπορεί να πιω 2-3 λιτρα κρασί το βράδι ...
    τι παρενεργειες μπορεί να έχω ???
    Δεν μπορω πουθενα να βρω της παρενεργειες αντικαταθληπτικών και αλκοολ ... ( μονο κρασΙ)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    115
    δεν ξερω τι ακριβως μπορεις να παθεις,αλλα αλκοολ και αγωγη δεν παει μαζι.πιες ενα ποτυρακι,αντε δυο..2,3 λιτρα κρασι πρεπει να πιεις?


    3. Mε ποια φάρμακα επιτρέπεται να πίνω αλκοόλ και με ποια όχι;
    Σεβαστείτε το σημαντικότερο ίσως κανόνα της σωστής λήψης φαρμάκων, σύμφωνα με τον οποίο τα φάρμακα δεν συνδυάζονται με το αλκοόλ. O κανόνας αυτός είναι ιδιαίτερα αυστηρός όσον αφορά τα αντιαλλεργικά φάρμακα (αντιισταμινικά), τα φάρμακα που δρουν στο κεντρικό νευρικό σύστημα (π.χ. τα ηρεμιστικά) και ορισμένα αντιβιοτικά (π.χ. μερικές κεφαλοσπορίνες). Tο αλκοόλ μπορεί να αλλοιώσει το μεταβολισμό και τη δράση των φαρμάκων εξαιτίας του ότι και το ίδιο επηρεάζει πολύπλευρα το κεντρικό νευρικό σύστημα. Η ιδιομορφία του αλκοόλ είναι ότι αρχικά δρα διεγερτικά στο κεντρικό νευρικό σύστημα αλλά στη συνέχεια έχει κατασταλτική δράση. Αποφεύγετε, λοιπόν, την κατανάλωση αλκοόλ όταν λαμβάνετε φάρμακα.

    4. Tι θα συμβεί αν πιω αλκοόλ με ένα αντιβιοτικό;
    Ένα ποτηράκι κατά λάθος πιθανότατα δεν θα σας βλάψει. Όμως, η χρήση αλκοόλ με τα αντιβιοτικά κατά κανόνα απαγορεύεται, όχι μόνο επειδή μπορεί να αλλοιωθεί ο μεταβολισμός και η δράση του αντιβιοτικού, αλλά κυρίως επειδή το αλκοόλ σε συνδυασμό με ορισμένα αντιβιοτικά μπορεί να σας προκαλέσει συμπτώματα εφάμιλλα του εμφράγματος. Πρόκειται για την αντίδραση της δισουλφιράμης, όπου ο ασθενής νιώθει ένα έντονο αίσθημα βάρους στο στήθος, η πίεσή του μπορεί να μειωθεί σε ανησυχητικά επίπεδα και το αποτέλεσμα να είναι μοιραίο.
    __________________

    Το να μπερδεύουμε αλκοόλ και φάρμακα, είτε κατά λάθος είτε σκοπίμως, μπορεί να έχει καταστροφικές συνέπειες. Αν παίρνουμε δηλαδή ένα αντιβιοτικό κατά τη διάρκεια της εβδομάδας και το Σαββατοκύριακο κατά τη βραδινή μας έξοδο καταναλώσουμε αλκοόλ, αυτό μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα επιπτώσεις στην υγεία μας, με πρώτη την καταστολή του νευρικού μας συστήματος.

    Όπως συμβουλεύουν οι ειδικοί: «Μην ανακατεύετε αλκοόλ και φάρμακα, όποιας μορφής κι αν είναι. Οι επιπτώσεις μπορεί να είναι πολύ σοβαρές, ειδικά αν έχετε προβλήματα υγείας τα οποία δεν γνωρίζετε, μπορεί να είναι ακόμα και θανατηφόρες».

    Οι ειδικοί προειδοποιούν: «Μη ξεχνάτε ότι τα φάρμακα συνταγογραφούνται για να μας βοηθούν όταν πονάμε και γενικότερα όταν αντιμετωπίζουμε ένα πρόβλημα υγείας».

    Η ένδειξη στις οδηγίες των φαρμάκων «Να μην χρησιμοποιείτε αλκοόλ παράλληλα με τη λήψη αυτού του φαρμάκου» δεν είναι περιττή ή ανούσια, αφού οι λόγοι που δεν πρέπει να μπερδεύουμε αλκοόλ και φάρμακα ποικίλουν από άνθρωπο σε άνθρωπο, ενώ η σοβαρότητά τους μπορεί να διαβαθμίζεται από μικρή έως και πάρα πολύ μεγάλη.

    Είτε λοιπόν το φάρμακο μας το έχει δώσει γιατρός είτε το έχουμε πάρει μόνοι μας, οι κίνδυνοι παραμονεύουν και ενίοτε παίζουμε με τη φωτιά.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Γεια! Επειδη παιρνω κι εγω φαρμακα, αντικαταθλιπτικα αλλα κ αλλα, θα σου πω το εξης! Κ το εχω συζητησει με οσους γιατρους εχω παει, ειναι απο τα βασικα π εχω ρωτησει!
    Το να πινεις μια στο τοσο δεν ειναι κακο! Αλλα εννοουμε μια στο τοσο, οταν θα πας σε ενα κλαμπ, στα μπουζουκια, οταν θα βγεις για φαγητο με καλη παρεα κ θα το σηκωνει το κλιμα, οταν θα πας για καμια μπυριτσα η κρασακι με τον γκομενο/τη γκομενα, εκει ναι, επιβαλλεται θα ελεγα να πιεις! φυσικα δεν θα γινεις κ κρασοκανατα να σε γυριζουν σπιτι σηκωτο κ να κανεις οχταρια, αλλα οπως πινει η υπολοιπη παρεα θα πιεις κ εσυ! δλδ δν θα βρεις αφορμη την εξοδο για να ξεδωσεις! επισης εγω οταν βγαινω κ πινω για λογους προστασιας δεν παιρνω τα φαρμακα εκεινο το βραδυ!
    αλλα το να πινεις 2-3 λιτρα κρασι καθε βραδυ, πρωτον η ποσοτητα ειναι πολυ μεγαλη, δευτερον η συχνοτητα παιζει επισης ρολο, κ τριτον κατα τη γνωμη μ πρεπει να αναζητησεις τα αιτια που σε οδηγουν στο ποτο κ σε κανουν να θες να πινεις τοσο πολυ!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    123
    ακουγεται σαν την πιο γλυκια συνταγη αυτοκαταστροφης..

  5. #5
    Σας ευχαριστώ πραγματικά ... μουτρα δεν εχω να ξαναπαω στην ψυχολογο και ψυχιατρο που με παρακολουθουν εδω και καιρό,
    διότι ειμουνα εξωτερικο , και επισης δεν εχω μουτρα μετα απο όλα αυτα που τους ςχω πει, ντρέπομαι κάπως anyway θα παω ομως,
    βασικα μια μερα πινω μια δεν πινω, δεν ειμαι αλκοολική η μοναξια με κανει να αναζητω συνροφια στο κρασι, και αμαα πιω θα πιω 2-3 λιτρα την φορα..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    115
    απλα εχε στο μυαλο σου οτι οι αλκοολικοι ειναι αυτοι που δεν παραδεχονται ποτε οτι εχουνε προβλημα μιας και το αλκοολ ειναι κοινωνικα αποδεκτο.προσεχε γιατι δεν πινεις και λιγο.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Καλημέρα..!!!Δεν χρειάζεται να ναι κάποιος γιατρός για να σου πει ότι φαρμακευτική αγωγή και αλκοολ δεν πάνε μαζί.Βέβαια οπως ειπαν πιο πάνω,σε καποιες στιγμές θα χρειαστεί να πιεις λιγάκι.Εσύ ομως πινεις 2-3 λίτρα καθημερινά,το οποίο είναι απο μόνο του πολύ,είτε παίρνεις χάπια είτε όχι.Εφόσον παίρνεις,ένας λόγος παραπάνω...Μην ψάχνεις να βρεις λύση στο αλκοολ.Το αλκοολ το μόνο που καταφέρνει είναι να καλύπτει τα προβλήματα που έχεις,μόνο για εκείνη τη στιγμή.Επίσης σε κάνει χειρότερα γιατί αν συνηθήσεις σε μία κατάσταση και προσπαθήσεις να το κόψεις,θα βγάλεις κι εκεί κάποια συμπτώματα που θα σε κάνουν χειρότερα.Οπως πχ με το τσιγάρο που σε άλλους βγάζει νεύρα,σε άλλους υπερφαγία και διάφορα άλλα.Κάνε την κίνηση σου και σταμάτησε να πίνεις γιατί οπως σου είπα δεν είναι λύση.Μην ντρέπεσαι,κανείς δεν θα σε κρίνει.Α και μη διευκρινίζεις ΜΟΝΟ κρασί,γιατί δεν κερδίζεις κάτι.Μπορεί να είναι πιο ''ελαφρύ' ποτό για τον οργανισμό αλλά εδώ μιλάμε για μεγάλη ποσότητα..!!!Πίνεις 2-3 λίτρα κρασί γιατί δεν γίνεται να πίνεις 2-3 λίτρα ουίσκι ή βότκα.Το κρασί σαν κρασί πίνεται σε τέτοιες ποσότητες.Οπότε μην το έχεις αυτό σαν δικαιολογία.Οι ποσότητες που πίνεις είναι υπερβολικές.Μην ρωτάς παρενέργειες και κοίτα να προσπαθήσεις να το σταματήσεις.....

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by garyfalia View Post
    Σας ευχαριστώ πραγματικά ... μουτρα δεν εχω να ξαναπαω στην ψυχολογο και ψυχιατρο που με παρακολουθουν εδω και καιρό,
    διότι ειμουνα εξωτερικο , και επισης δεν εχω μουτρα μετα απο όλα αυτα που τους ςχω πει, ντρέπομαι κάπως anyway θα παω ομως,
    βασικα μια μερα πινω μια δεν πινω, δεν ειμαι αλκοολική η μοναξια με κανει να αναζητω συνροφια στο κρασι, και αμαα πιω θα πιω 2-3 λιτρα την φορα..
    Καλησπερα Γαρυφαλια μου,θα σου πω μια απο τα ιδια και εγω..Δεν ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ!!
    Καταρχην ειναι τρομερα μεγαλη ποσοτητα κρασιου και να το πινεις και μερα παρα μερα ρε συ?Και με φαρμακα?Και εμενα μου αρεσει να πινω το βρισκω παρεακι και σε καταλαβαινω στα περι μοναξιας,αλλα τουλαχιστον πινε 2-3 ποτηρακια το βραδυ δεν το θεωρω too much!
    Kαι μια τελευταια ερωτηση..Εχεις τετοια αντοχη να πινεις τετοιες ποσοτητες μαζι με φαρμακα?Ειλικρινα μου κανει τεραστια εντυπωση με ή χωρις φαρμακα..

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    .Εχεις τετοια αντοχη να πινεις τετοιες ποσοτητες μαζι με φαρμακα?Ειλικρινα μου κανει τεραστια εντυπωση με ή χωρις φαρμακα..
    Νομίζω αυτή είναι κι η ουσία σε τέτοιες ποσότητες αλκοόλ.Δεν το πίνεις επειδή αντέχεις,δηλαδή δε το πίνεις απο ευχαρίστηση για να περάσεις καλα.Πίνεις επειδή νομίζεις θα βρει λύση στα προβλήματά σου αλλά όπως είπα ξεχνιέσαι για τις ώρες που θα είναι το αλκοολ στο αίμα σου.Την επόμενη μέρα θα είσαι χειρότερα.Πρέπει να βρούμε εμάς και λύση με το δικό μας μυαλό γαρυφαλιά κι οχι να βάλουμε κάτι σαν υποκατάστατο μέσα στο κεφάλι μας.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Νομίζω αυτή είναι κι η ουσία σε τέτοιες ποσότητες αλκοόλ.Δεν το πίνεις επειδή αντέχεις,δηλαδή δε το πίνεις απο ευχαρίστηση για να περάσεις καλα.Πίνεις επειδή νομίζεις θα βρει λύση στα προβλήματά σου αλλά όπως είπα ξεχνιέσαι για τις ώρες που θα είναι το αλκοολ στο αίμα σου.Την επόμενη μέρα θα είσαι χειρότερα.Πρέπει να βρούμε εμάς και λύση με το δικό μας μυαλό γαρυφαλιά κι οχι να βάλουμε κάτι σαν υποκατάστατο μέσα στο κεφάλι μας.
    Συμφωνω..!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Γαρύφαλια να σ πω κ εγώ ότι κόψε τα φάρμακα κ πινε μόνο γτ σε συνδυασμό προκαλείς πολλές ζημίες που μπορεί να μη φτιάχνονται θα κόψεις το αλκοόλ κανόνικα να μη το χρειάζεσαι μόνη σου κ αμα κουραστείσ από την προσπάθεια θα πάρεις τα φάρμακα ασε τα χαζά κ κοίτα να αλλάξεις το σκεπτικό σου αυτό είναι π σ οδηγεί στο αλκοόλ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Mπραβο.. μωρο μου...αργα και σταθερα βηματα προς την αιωνιοτητα!!!...

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    265
    Φιλη γαρυφαλια,εκανα ακριβως το ιδιο επι χρονια(οχι πια)και επειδη εχω πολυ καλο φιλο γιατρο,και καλο μαλιστα,δεν παθαινεις τιποτα ιδιαιτερο απο το 'κοκτεηλ' αυτο,μπροστα στην ζημια που σου κανει το αλκοολ(ναι το εχω περασει ΚΑΙ αυτο)αλλα δεν αφηνεις το φαρμακο να δρασει,δλδ απο την μια βαζεις και απο την αλλη βγαζεις.Μηδεν εις το πηλικον.Ισως ακουγεται 'χαλαρη' η απαντηση μου,αλλα επειδη εχω περασει και σοβααρη καταθλιψη(8 χρονια) και αλκοολισμο ,διοτι κακα τα ψεματα ,επειδη εκανα οπως ειπα ακριβως τα ιδια, 'μεταμφιεσμενο'αλκοολισμο εχεις(πασχεις)διοτι κρασακι επινα κι εγω(2λιτρα περιπου μερα παρα μερα και μετα περασα σε πιο 'σκληρο' αλκοολ,δεν μπορω πλεον να ειμαι 'αυστηρος'με κανεναν.Θα μπορουσα να γραφω σελιδες για την περιπτωση μου,αλλα ειναι τοσα πολλα και μου φαινονται τοσο μακρινα(δεν ειναι).Παντως σε καταλαβαινω απολυτα.Ειμαι 50 ετων.Ειθε να περασουν ολα συντομα.Φιλικα.
    Last edited by vagpap; 26-03-2013 at 13:51.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Γαρύφαλια να σ πω κ εγώ ότι κόψε τα φάρμακα κ πινε μόνο γτ σε συνδυασμό προκαλείς πολλές ζημίες που μπορεί να μη φτιάχνονται θα κόψεις το αλκοόλ κανόνικα να μη το χρειάζεσαι μόνη σου κ αμα κουραστείσ από την προσπάθεια θα πάρεις τα φάρμακα ασε τα χαζά κ κοίτα να αλλάξεις το σκεπτικό σου αυτό είναι π σ οδηγεί στο αλκοόλ
    α καλα εσυ εισαι αλλου για αλλου

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    265
    Quote Originally Posted by Piece Of Mind View Post
    α καλα εσυ εισαι αλλου για αλλου
    Οντως φιλε μου,καλα το λες.Δεν εχεις ιδεα 'που' εχω παει και 'τι' εχω δει.Φιλικοτατα.Sorry,νομιζα οτι μιλαγες σ'εμενα(μετα το ειδα)
    Last edited by vagpap; 26-03-2013 at 14:10.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ερωτηση - αντικαταθληπτικα
    By salala in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 25-05-2012, 09:54
  2. αντικαταθληπτικά και εμμονές
    By Eva1995 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 66
    Last Post: 09-05-2012, 03:37
  3. αλκοολ
    By maria90 in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 10
    Last Post: 05-06-2011, 20:39
  4. αντικαταθληπτικα για ΙΨΔ
    By el.gre in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 07-09-2010, 11:24
  5. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΗΠΤΙΚΑ.. "ΣΦΗΝΑΚΙΑ"
    By ALTRUIST in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 02-05-2008, 03:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •