ΤΟ ΧΘΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΡΙΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    72

    ΤΟ ΧΘΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΡΙΟ

    Διάβασα κάπου ότι τα δυο πιο μάταια συναισθήματα είναι η ενοχή για το χθες και η αγωνία για το αύριο. Σωστό. Πραγματικά δεν μας βοηθάει σε τίποτα να νιώθουμε ενοχές για ότι έχει γίνει " μην κλαις για το γάλα που χύθηκε" καθώς και το να αγωνιούμε για το τι θα συμβεί αύριο. Αυτό που προτείνει το βιβλίο είναι να ζούμε όσο καλύτερα γίνεται το τώρα.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    πολυ σωστο,
    ποιο βιβλιο ειναι???

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    341
    Οντως. Δεν έχουν άδικο όσοι λένε ότι σήμερα είναι η πρώτη μέρα της υπόλοιπης ζωής μας...

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    72
    Το βιβλίο λέγεται ΟΙ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΩΝ ΣΦΑΛΜΑΤΩΝ ΜΑΣ συγγραφέα δεν θυμάμαι θα τοδω και θασας πω

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    72
    Αλλά ας μου πει κάποιος πόσο εύκολο είναι να σκέφτεσαι με κανόνες. Αυτό πρέπει να το σκέφτομαι αυτό όχι. Οταν είσαι καλά όλα είναι εύκολα. Δεν έχεις λόγο να σκεφτείς αρνητικά και αν το κάνεις είσαι μαζοχιστής. Οταν όμως δεν είσαι? Αντε και για το χθες να μην έχω ενοχές , αν όμως το χθες είναι ίδιο και ίσως χειρότερο από το σήμερα αυτόματα η σκέψη μου πάει στο αύριο. Χάλια είμαι πάλι σήμερα. γαμώτο. Κουράστηκα. Αυτή τη στιγμή που σας γράφω νιώθω χάλια. Και επιμένω σωματικά χάλια απλά το σώμα παρασύρει τη διάθεση μου. Τη φάυλος κύκλος είναι αυτός στον οποίο έχω μπλέξει. Πραγματικά δεν μπορώ να ξεχωρίσω το σωματικόαπό το ψυχολογικό πιο γεννάει πιο. Αυτό που ξέρω είναι ότι όταν το σώμα μου είναι καλά είμαι και εγώ καλά. Ενας άνθρωπος με τις καλές και κακές του στιγμές. Δεν μπορώ να συνεχίσω νιώθω χάλια

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    341
    Νους υγιής εν σώματι υγιές. Λες να μην ξέρανε τι λέγανε οι αρχαίοι ημών πρόγονοι?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    εγώ κάποτε περιφρονούσα το σώμα του κ τα σημάδια που μου δινε!το αγνοουσα....τώρα, σιγά σιγά βλεπω τί σημασία που έχει κ πόσο αλληλενδετα ειναι το σωμα με την ψυχή, με το μυαλό...
    Λοιπον, δεν ειναι τυχαίο που όταν δεν εισαι καλά, δεν εινα καλά κ το σώμα...Δεν ξέρω αν εχει σημασία ποιο προυπάρχει αλλά ότι ψυχή κ σώμα προσπάθουν να σου δειξουν κάτι...οτι κάτι πάει στραβα...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •