κρισεις πανικου στον υπνο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    28

    κρισεις πανικου στον υπνο?

    Καλημερα σε ολους,

    εδω και κτ μηνες ο υπνος μου γενικοτερα ειναι βασανο. πλεον αντι να με ξεκουραζει με κουραζει περισσοτερο!
    οι ωρες που κοιμαμαι ειναι αλλοκοτες (αλλοτε πολυ νωρις το βραδυ,αλλοτε αργα το πρωι, αλλοτε...καθολου) κ η ποιοτητα κακιστη. Οταν τελικα καταφερνω να κοιμηθω αρχιζει το παρτυ. Πολλοι κ συχνοι εφιαλτες κ πολλα...ασχετα ονειρα που ομως ειναι τοσο πολυ εντονα που πολλες φορες οταν ξυπναω μες τον υπνο μου δεν μπορω κυριολεκτικα να διαχωρισω την πραγματικοτητα απο τον ονειρικο κοσμο κ αν συνεβησαν ολα αυτα στον υπνο μου η στα αληθεια κ μου παιρνει καποια λεπτα μεχρι να συνελθω κ να...επανελθω στην πραγματικοτητα. Εκτος απο ολα αυτα τον τελευταιο καιρο πεταγομαι στον υπνο μου εντρομος σε κατασταση εξαλλη, μουσκεμα στον ιδρωτα με φοβερη ταχυκαρδια,πληρη συγχυση του μυαλου μου (σα να μην μπορω να σκεφτω), νομιζω οτι θα πεθανω η οτι χανω τον ελεγχο του εαυτου μου η οτι δεν εχω συνειδηση κ το κυριοτερο αισθανομαι πληρως αποκομμενος απο την πραγματικοτητα, σα να μην υπαρχει τπτ, σα να ειμαι ξενος του εαυτου μου κ να βρισκομαι σε καποιο ονειρο!! Μετα απο μερικα λεπτα πληρους "αποσυνδεσης" βρισκω το κουραγιο καπως και προσπαθω να ηρεμησω τον εαυτο μου ειτε με βαθιες αναπρνοες,ειτε με νερο κ τα καταφερνω αλλα αισθανομαι κουρελι ολη την αλλη ημερα η ειμαι ασχημα ψυχολογικα κ σωματικα εξαντλημενος!!επειδη αρχιζει να γινεται ολο κ πιο συχνο αυτο το φαινομενο αρχιζω κ ανησυχω κ δεν ξερω που να απευθυνθω!!
    καθε συμβουλη ειναι δεκτη! :)

  2. #2
    Πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιον ψυχολόγο για αρχή και αυτός θα σε παραπέμψει αλλού αν χρειαστεί, γενικώς παίρνεις φάρμακα ή όχι; Αυτά τα συμπτώματα τα είχα και εγώ και γενικώς κάπως έτσι ξεκινάνε τα πάντα, η κατάθλιψη που ίσως περνάς, η ψύχωση και πολλά άλλα, δεν είμαι γιατρός δεν θέλω να σε τρομάξω.
    Εγώ βλέπω πολλά όνειρα ακόμα και τώρα που παίρνω χάπια και μου είπε ο γιατρός ότι οφείλεται στα χάπια, αλλά μπορώ να ξεχωρίσω ότι είναι όνειρα, γιαυτό σε ρώτησα αν παίρνεις χάπια, πάντως να ξέρεις η ψύχωση μου και οι κρίσεις πανικού, κάπως έτσι άρχισαν έβλεπα όνειρα και δεν μπορούσα να ξεχωρίσω αν είναι αληθινά ή ψευδαίσθηση.
    Είμαστε ένα τίποτα, μέχρι να το συνειδητοποιήσουμε και να προχωρήσουμε στην ζωή, αυτοί είμαστε.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    28
    ευχαριστω για την απαντηση σου κατ αρχας! οχι δεν παιρνω χαπια που να το προκαλουν ολο αυτο. γενικοτερα εχω πολυ αγχος λογω καποιων εξετασεων που εχω κ εδω κ 1,5 χρονο διαβαζω σχεδον καθημερινα κ ειναι καθημερινη εννοια μου το διαβασμα γτ κρινεται ως ενα βαθμο το μελλον μου!απο κει κ περα το διαστημα που δεν μπορω οπως ειπα να διακρινω το ονειρο απο την πραγματικοτητα ειναι ελαχιστα δευτερολεπτα μολις ξυπναω ισως λογω συχγησης. οι κρισεις με ανησυχουν πιο πολυ γτ εκει βιωνω εκτεταμενο κ οξυ αγχος με ολα τα παρεπομενα συμπτωματα!

  4. #4
    Παντελη ολα αυτα που περιγραφεις μου ακουγονται τοσο γνωριμα . Ειχα περασει και εγω απο αυτην την κατασταση , ιδιαιτερα των ονειρων / διαχωρισμος πραγματικοτητας/που ειμαι τι κανω / δεν ειμαι εγω αυτη . Αυτη η κατασταση λοιπον εχει ονομα και λεγεται πανικος . Ολες αυτες οι κρισεις πανικου , η αποπραγματοποιηση που βιωνεις , ο φοβος απωλειας ελεγχου ειναι συμπτωματα του πανικου . Και ναι το καταραμενο αγχος εχει απιστευτη δυναμη και μπορει να προκαλεσει ακομα και αυτα τα συμπτωματα,τα οποια εγω τοτε τα ταυτιζα με << ωωωω , τρελενομαι , δεν ειμαι καλα !>> . Αλλα οχι , ειναι υπερβολικο αγχος που ξεσπαει ετσι . Εγω κοιμομουν μετα τις 5μισι , οταν αρχιζε και ξημερωνε γιατι ειχα απανωτες κρισεις πανικου . Ποσο συχνα το παθαινεις ? Εγω επαιρνα ζαναξ των 0,25 για να με ηρεμει για να μπορω να κοιμαμαι σαν ανθρωπος . Εγω βεβαια παθαινα κρισεις πανικου μεσα στην ημερα γιατι ειχα διαταραχη πανικου . Παντως αν γινεται συχνα μην το αφηνεις , πανε σε εναν ψυχολογο να σου δωσει τις καταλληλες συμβουλες και ολα θα πανε μια χαρα :)

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    28
    ευχαριστω για την απαντηση σου "αγχος προσωποποιημενο" :) οτι εχω αγχος εχω παρα πολυ ειναι η αληθεια! κρισεις πανικου μεσα στην ημερα δεν παθαινω αλλα εχω που κ που επεισοδια αποπραγματοποιησης/αποπροσωποιησης που με τρομοκρατουν ή διαρκής "αμφιβολιας" οπως ειπες (που ειμαι..τι κανω...ποιος ειμαι κτλ.) που μεταφραζονται σε πολλες φορες ανυποφορη δυσφορια ομως κανω υπομονη αφου ειναι παρωδικα! το προβλημα ξεκιναει οταν κλεινω τα ματια μου για να κοιμηθω! αλεπαλληλες σκεψεις που δε με αφηνουν να κοιμηθω κ οταν τα καταφερνω μεταφραζονται σε ''τρελα ονειρα" κ ολα οσα περιγραφω παραπανω με ενα συνεχες μπερδεμα καθ ολη τη διαρκεια της νυχτας!ειτε κοιμηθω ειτε οχι με το ξημερωμα παντα ηρεμω κ ειμαι σα να μην συνεβη τπτ (παροτι ειμαι κομματια)...λες κ οταν ξημερωνει επανερχομαι.. :)
    χαπια κ τετοια δεν τα συμπαθω ειναι η αληθεια κ ταποφευγω..το καταπολεμαω καπως με το ποτο (ξερω πως δεν ειναι λυση αλλα πραγματικα ηρεμω κ μπορω να κοιμηθω σαν ανθρωπος κ εγω) να σαι καλα!!

  6. #6
    pandelic85 αυτά τα συμπτώματα τα είχα και εγώ, είχα συνειδητοποιήσει, αν και το έχω ξανά αναφέρει μέσα στο φόρουμ, θα σου φέρω ένα παράδειγμα, ξυπνούσα κάθε βράδυ στις δύο η ώρα, όταν κατάλαβα ότι περνούσε από πάνω από το σπίτι μου ένα αεροπλάνο και υποσυνείδητα επειδή φοβάμαι τα αεροπλάνα φοβόμουνα μην πέσει, ήταν το δρομολόγιο του εκείνη την ώρα και άλλα πολλά παραδείγματα, είχα πρόβλημα γιατί κοιμόμουνα με ωτοασπίδες, όταν τις έβγαλα με άγχωναν και φοβόμουνα όλους τους θορύβους και ξυπνούσα χωρίς να καταλάβω τι φταίει υποσυνείδητα, έχεις σκεφτεί ενδεχομένως να βάλεις ωτοασπίδες για να δοκιμάσεις, δεν λέω ότι είναι και το ότι καλύτερο.
    Γιαυτό πρέπει να πας σε κάποιον ψυχολόγο να δει από που πηγάζουν οι φοβίες σου, συνήθως γιαυτό παθαίνουμε κρίσεις πανικού από το άγχος και τις φοβίες που έχουμε υποσυνείδητα, το καταλαβαίνω ότι έχεις άγχος για το μέλλον σου άλλα πρέπει να ηρεμήσεις και όντως η λύση δεν είναι το ποτό για να χαλαρώνεις, το υποσυνείδητο σου είναι το κουμπί.
    Είμαστε ένα τίποτα, μέχρι να το συνειδητοποιήσουμε και να προχωρήσουμε στην ζωή, αυτοί είμαστε.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Έχεις ένταση πριν κοιμηθείς απο τα διαβάσματα κτλ. Πριν απο τον ύπνο κάθησε και χαλάρωσε με ένα βιβλίο, πιές γάλα μη τρώς μετά τις 8 και "αδειασε" απο σκεψεις. Κι όταν πέσεις για ύπνο να έχεις κλειστό φώς εννοείται

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Να πινεις και καμια βαλεριανα προν κοιμηθεις, διαβασε κατι ευχαριστο ή δες κανενα αναλαφρο φιλμ.
    Καλο θα ηταν να ρθυμισεις τις ωρες του υπνου σου γιατι ο ακανονιστος υπνος και ειδικα η ελλειψη του βραδινου υπνου μπορει να προκαλεσει απο κρισεις πανικου μεχρι ενα σκασμο αλλα πραματα.
    Βαλε προγραμμα υπνου. Και οχι τυπου κοιμαμαι 8ωρο αλλα το πρωι. Βραδυ!
    Επισης το αλκοολ μπορει βραχυπροθεσμα να σου δινει την εντυπωση οτι βοηθαει αλλα στην πραγματικοτητα εντεινει το αγχος και ενδεχομενος το επομενο βραδυ να εισαι χειροτερα.
    Και εννοειται να απευθυνθεις σε καποιον ειδικο.
    Και αν μπορεσεις να αποφυγεις τα φαρμακα ακομα καλυτερα.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    10
    Θα σου προτεινε να ασκήσε καθημερινά!Μειωνει το στρες και κουραζει το σωμα οποτε θα κοιμασαι ανετα :D !Μείωσε τον καφε,βαλε μουσικουλα να ξεχαστεις και βγες λιγακι εξω στη φυση αν ειναι εφικτο!Μια βολτουλα σε παραλία ή βουνο θα σου καθαρισει το μυαλο! Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου ψυχικη γαληνη!
    vivere memento

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    28
    Παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους για τις συμβουλες σας!!να ειστε καλα κ πανω απ ολα ΥΓΕΙΑ!!! :)

  11. #11
    Στο να έχουμε ηρεμο υπνο συμβάλλει το πως περναει η μερα μας, επειδη η σκεψη αναλογίζεται συνήθως τα πιο πρόσφατα. Αν κανουμε πραγματα που μας ευχαριστουν και πραγματα που θεωρουμε επιτυχίες αυτο μας γεμιζει με θετίκή σκέψη.
    γιάννης

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    28
    φιλε γιαννη συμφωνω σαυτο που λες...δυστυχως εγω εδω κ 1.5 χρονο εχω στο μυαλο μου μονο το διαβασμα κ το αγχος των εξετασεων που εχω να δωσω γτ δυστυχως η ευτυχως για μενα ειναι ενα κομβικο σημειο αυτο οσον αφορα την επαγγελματικη κατα καποιο τροπο αποκατασταση! δυστυχως τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα για ολους εμας τους νεους ανθρωπους με τοση ανεργια που βρισκομαστε "εγκλωβισμενοι" σε ενα φαυλο κυκλο κ παλευουμε με τις ελαχιστες πιθανοτητες να κανουμε κτ καλο στη ζωη μας κ να ξεκινησουμε κτ! νιωθω ντροπη που στα 27 μου δεν εχω βρει ακομη καποια δουλεια. ξερω πως σαν κ μενα ειμαστε εκατομμυρια νεοι αλλα ο καθε ανθρωπος αντιδραει διαφορετικα!πιθανοτατα εγω αντιδραω μεσω του αγχους κανοντας κακο στον εαυτο μου τελικα. οποτε οπως καταλαβες αυτον ολο τον καιρο οσο θετικη σκεψη κ αν εχω κ οσα πραγματα κ αν κανω που με ευχαριστουν εχω αυτο το "σαρακι" που με τρωει κ το καταλαβαινω!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Αν πχ σταματάς το διάβασμα στις οχτώ το βράδυ θα πηγαίνεις κ μια ώρα γυμναστήριο έχει ένα πρόγραμμα αεροβηκι με βάρη μια ώρα από αυτό εγγυημένα θα πέσεις τούβλο αν δεν πέσεις στείλε μου όλα τα μπινελίκια που ξέρεις σε μύνημα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Μαλλον ειναι καποια κατασταση που σε αγχωνει στον ξυπνιο σου κ νιωθεις εντονο αγχος προτεινω να κουβεντιασετε μαζι με ειδικο για ολη σου την καθημερινοτητα

Similar Threads

  1. κρισεις πανικου στον υπνο
    By a+b in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 19
    Last Post: 05-10-2013, 01:51
  2. Σενάρια στον ύπνο μου
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 28-05-2012, 06:24
  3. μολισ την ακουσα στερεο.....(σα κριση πανικου στον υπνο)
    By kapamaru!! in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 5
    Last Post: 03-03-2012, 05:42
  4. ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ Η ΑΠΛΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΦΙΑΛΤΗΣ???
    By Agia in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 31-08-2010, 02:43
  5. τικ στον ύπνο
    By Vivickoula in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2010, 11:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •