Τι είναι τελικά η συγχώρεση? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 56
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    21
    Συγχώρεση σημαίνει να φτάσεις στο σειμιο να καταλάβεις οτι ο άλλος/η δεν αξιζε, τον συγχωρείς και προχωράς λέγωντας...συγχωρεμένος να σαι...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Για μενα σημαινει ,οτι προχωρω
    και οτι εγω δεν φερω καμια ευθυνη για αυτα που εκαναν οι αλλοι σε μενα ..
    Και η συγχωρεση δεν ειναι παντα απαραιτητη ..για την πορεια σου στο τωρα ,αν εσυ μπορεις να διαχωρισεις το τωρα ,απο το τοτε ..
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,650
    Quote Originally Posted by soft View Post
    και οτι εγω δεν φερω καμια ευθυνη για αυτα που εκαναν οι αλλοι σε μενα ..
    χαχαχαχαχ!

    γέλασα αυθόρμητα, διότι μου φάνηκε πολύ αστείο!
    Last edited by Lou!; 25-03-2013 at 10:26.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,650
    συγχώρεση: [για μένα]

    ετυμολογικά από το συν + χώρος, δηλ να συνυπάρχεις με τον άλλο στον ίδιο χώρο.

    για μένα η συγχώρεση έχει διαβαθμίσεις, δεν είναι συγχωρώ ή δεν συγχωρώ, αλλά συγχωρώ λίγο, περισσότερο, απόλυτα, καθόλου κλπ.

    μηδενική συγχώρεση είναι ουσιαστικά η εκδίκηση, να θέλεις να κάνεις κακό στον άλλο, για κάποιο κακό που σου έκανε.

    ελάχιστη συγχώρεση μπορεί να έιναι το να μην κάνεις κακό στον άλλο, αλλά να σου τρώει τα σωθικά ο θυμός για αυτό που σου έκανε.

    μέτρια συγχώρεση μπορεί να είναι να δείξεις κατανόηση για την αδυναμία του άλλου, κατανόηση για την αδυναμία τη δική σου να τον ανεχτείς, και να απομακρυνθείς. ουδετερότητα. δεν τον ξαναδέχεσαι στη ζωή σου, αλλά αφήνεις να φύγει το κακό περιστατικό και να μην σε τρώει.

    μεγάλος βαθμός συγχώρεσης είναι να μπορείς να δεχτείς την συνύπαρξη με τον άλλο, ακόμα και μετά τη σύγκρουση. να μπορείς να ξεπεράσεις αυτό που σε πλήγωσε και να τον ξαναδεχτείς. αυτό ουσιαστικά προϋποθέτει μεγάλη εσωτερική δυνατότητα να κατανοείς τις αδυναμίες του άλλου, να μην τις παίρνεις προσωπικά και να μην στέκεσαι σε αυτές.

    ο απόλυτος βαθμός συγχώρεσης είναι η αγάπη των αγίων. αυτοί είναι τόσο απαλλαγμένοι από το εγώ τους και συμπάσχουν τόσο πολύ με τον πόνο των άλλων, που αν τους κάνεις κακό, νιώθουν τον δικό σου πόνο που σε οδήγησε στην επιθετικότητα και μπορεί να κλαίνε για τη δική σου οδύνη.

    όσον αφορά το ερώτημα αν πρέπει να συγχωράμε και πόσο, νομίζω ότι δεν έχει κανένα νόημα το 'πρέπει'. η συγχώρεση προκύπτει αυθόρμητα [στον όποιο βαθμό προκύψει] στον άνθρωπο ως εσωτερική δυνατότητα, όπως και η αγάπη, ή δεν προκύπτει. δεν υπάρχει πρέπει να συγχωρέσω.

    συγχωράς όταν μπορείς [κατα κάποιον τρόπο], και στο βαθμό που μπορείς. όταν δεν μπορείς, δεν συγχωράς.

    αυτοί που μπορούν να συγχωρούν είναι τυχεροί ή μακάριοι, διότι μπορούν να απαλλαγούν πιο εύκολα από την οδύνη που συνοδεύει το να σε έχει πληγώσει κάποιος στο παρελθόν.

    [αυστηρά προσωπική μου άποψη περί συγχώρεσης]

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,664
    Ενδιαφέρουσες απόψεις.
    Νομίζω πάντως ότι το συμπέρασμα από την συζήτηση είναι ότι: συγχώρεση είναι αυτό που ο καθένας θεωρεί ότι είναι.
    Η συγχώρεση κατά την άποψή μου έχει να κάνει περισσότερο με ηθικούς κανόνες και ένας ηθικός κανόνας συνήθως δεν σέβεται τα ανθρώπινα συναισθήματα αντιθέτως τα καταπιέζει. Η παιδεία και η ηθική (δηλαδή η μαύρη παιδεία) είναι ακόμα στενά συνδεδεμένες και δυστυχώς ακόμα και σήμερα η ψυχολογία δεν έχει ξεκαθαρίσει τα όριά της με την ηθική. Πιπιλάμε την καραμέλα της συγχώρεσης χωρίς να ξέρουμε τι σημαίνει και προσπαθούμε να στηρίξουμε πάνω σε μία ασαφή έννοια ένα οικοδόμημα που που δεν μπορεί παρά να έχει σαθρά θεμέλια. Προσωπικά η ετυμολογικά "από το συν + χώρος, δηλ να συνυπάρχεις με τον άλλο στον ίδιο χώρο" δεν μου λέει απολύτως τίποτα. Δεν είναι λοιπόν τυχαίο ότι γύρω από την συγχώρεση έχουν αναπτυχθεί διάφοροι μύθοι (όπως και γύρω από κάθε ιδεολόγημα) όπως: "αν δεν συγχωρέσεις θα ζεις με το μίσος" ή "αν δεν μπορείς να συγχωρείς δεν μπορείς να αγαπάς" ή "η συγχώρεση είναι το μέσο της θεραπείας". Θα ήθελα πολύ να μάθω εάν κάποιος θεραπευτής έχοντας ως θεραπευτικό μέσο την συγχώρεση κατάφερε να οδηγήσει κάποιον ασθενή στην θεραπεία.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    ..Δεν είναι λοιπόν τυχαίο ότι γύρω από την συγχώρεση έχουν αναπτυχθεί διάφοροι μύθοι (όπως και γύρω από κάθε ιδεολόγημα) όπως: "αν δεν συγχωρέσεις θα ζεις με το μίσος" ή "αν δεν μπορείς να συγχωρείς δεν μπορείς να αγαπάς" ή "η συγχώρεση είναι το μέσο της θεραπείας". Θα ήθελα πολύ να μάθω εάν κάποιος θεραπευτής έχοντας ως θεραπευτικό μέσο την συγχώρεση κατάφερε να οδηγήσει κάποιον ασθενή στην θεραπεία.
    Ναι όπως το λες ένα σωρό ενοχικοί μύθοι.. ίσως γιατί οι άνθρωποι κάποτε δεν καταλάβαιναν αλλιώς κάποιες έννοιες, παρά μόνο με την επιβολή του φόβου..
    Όπως το "αγάπα τον άλλον σαν τον εαυτό σου" ε δεν λέει τίποτα αυτό, σε κάποιον που δεν έμαθε ποτέ ν' αγαπάει πρώτα τον εαυτό του.
    Αν δεν αγαπάς εσένα, είναι δυνατόν ν' αγαπήσεις άλλον? Μάλλον το αντίθετο θα συμβεί..
    Πιστεύω, ότι η συγχώρεση/κατανόηση δεν μπορεί να είναι από μόνη της θεραπευτικό μέσο, αλλά μπορεί ν' αποτελεί μέρος μιας θεραπείας..
    Πάντως, δεν είναι και μικρό πράγμα να εξασφαλίσεις εσωτερική ελευθερία, από συναισθήματα που σε κρατάνε συνέχεια δεμένο με τον άλλο, που σ' έβλαψε.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  7. #22
    Για εμένα συγχώρεση είναι να μπορέσω να κατανοήσω μια συμπεριφορά μια πράξη να προσπαθήσω να μπω στη θέση τ άλλου αν θες, αν μπορέσω να δικαιολογήσω αυτη τη συμπεριφορά με βάση τ δικό μου χαρακτηρα και τις κινήσεις μου και την αποδεχτώ,δώσω το ελαφριντικό τότε προχωρώ και γυρίζω σε μια σχέση που πάει ένα βήμα παραπάνω..

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,664
    Quote Originally Posted by moby View Post
    Για εμένα συγχώρεση είναι να μπορέσω να κατανοήσω μια συμπεριφορά μια πράξη να προσπαθήσω να μπω στη θέση τ άλλου αν θες, αν μπορέσω να δικαιολογήσω αυτη τη συμπεριφορά με βάση τ δικό μου χαρακτηρα και τις κινήσεις μου και την αποδεχτώ,δώσω το ελαφριντικό τότε προχωρώ και γυρίζω σε μια σχέση που πάει ένα βήμα παραπάνω..
    Συμφωνώ στο ότι η κατανόηση παίζει σημαντικό ρόλο. Όμως έχω μία απορία: μπορεί να υπάρξει κατανόηση χωρίς αποδοχή?
    Εαν δηλαδή κατανοήσω, αυτομάτως αποδέχομαι κιόλας?

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,664
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Πάντως, δεν είναι και μικρό πράγμα να εξασφαλίσεις εσωτερική ελευθερία, από συναισθήματα που σε κρατάνε συνέχεια δεμένο με τον άλλο, που σ' έβλαψε.
    Εννοείται! Είναι μια μορφή λύτρωσης. Για να μην παρεξηγηθώ, η συγχώρεση με την έννοια: "δεν νοιώθω πια αρνητικά συναισθήματα γι'αυτόν που με έβλαψε" δεν έχει κάτι το αρνητικό από την στιγμή που έχει προκύψει αβίαστα και είναι το αποτέλεσμα μιας εσωτερικής διεργασίας και όχι αυτοσκοπός. "Δεν καταπίεσα τον εαυτό μου για να το πετύχω". Αλλά και πάλι η εξάλλειψη κάθε αρνητικού συναισθήματος δεν αποτελεί προυπόθεση για να έρθει αυτή η εσωτερική ελευθερία που αναφέρεις.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Συμφωνώ στο ότι η κατανόηση παίζει σημαντικό ρόλο. Όμως έχω μία απορία: μπορεί να υπάρξει κατανόηση χωρίς αποδοχή?
    Εαν δηλαδή κατανοήσω, αυτομάτως αποδέχομαι κιόλας?
    Ναι, η κατανόηση είναι αποτέλεσμα της αποδοχής, που όμως δεν σημαίνει δέχομαι και συμφωνώ άνευ όρων με τον άλλο, αλλά ότι γίνομαι
    αντικειμενικός και ψύχραιμος παρατηρητής μιας κατάστασης.. χωρίς να χρειάζεται όμως και συνέχεια να κατακρίνω. Και μάλλον μόνο
    έτσι αντιλαμβάνομαι τελικά τα πράγματα όπως ακριβώς είναι και μπορώ να προχωρήσω και σε αλλαγές..

    Είχαμε ξανακάνει συζήτηση στο θέμα του Θεολόγου.. Πιστεύω λοιπόν, ότι ο καθένας λειτουργεί και συμπεριφέρεται σύμφωνα με τα σχήματά του..

    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    ..Αλλά και πάλι η εξάλλειψη κάθε αρνητικού συναισθήματος δεν αποτελεί προυπόθεση για να έρθει αυτή η εσωτερική ελευθερία που αναφέρεις.
    Όχι βέβαια! Η εσωτερική ελευθερία πιστεύω, ότι είναι αποτέλεσμα γνώσης/παιδείας! Γιατί μόνο με γνώση.. μπορείς να διαχειριστείς ακόμα και τ' αρνητικά συναισθήματα.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ενδιαφερον θεμα, συγχωρεση λοιπον. Μια εννοια-πραξη παρεξηγημενη και παρεξηγησιμη.
    Χωρις να εχω διαβασει τις απαντησεις των αλλων μελων, θα πω συνοπτικα τι ειναι για μενα συγχωρεση.. καταρχην διαχωριζω την συγχωρεση σε 1) αυτην που εχει να κανει με αλλους και 2) αυτην π εχει να κανει με μενα.
    1) Συγχωρω καποιον τι σημαινει για μενα.. Ασχετα αν εχει δειξει μεταμελεια για τις πραξεις του (για τις οποιες μπορει να ευθυνομαι κι εγω, μπορει και οχι), εγω επιλεγω συνειδητα να διαγραψω μεσα μου τα οσα συνεβησαν, να τα αφησω στην ακρη, να τα θαψω βαθια οσο κ αν με πονεσαν, ωστε τωρα να μην με πονανε.. Ειναι μια πραξη που την κανω οταν την νιωθω, ασχετως μεταμελειας του αλλου προσωπου οπως προειπα.. συγχωρω γιατι θελω να δωσω μια δευτερη ευκαιρια.. γιατι θελω να προσπαθησω για μια νεα αρχη.. γιατι θελω να ειμαι ηρεμη μεσα μ κ εξω μου.. συγχωρω γιατι το νιωθω εν ολιγοις..
    2) Συγχωρω τον εαυτο μου για τα λαθη κ τις βλακειες π εκανε σημαινει για μενα, οτι εχω πληρη επιγνωση των σφαλματων κ αδυναμιων μου, εχω κατανοησει τη λαθος σταση μ και τις λαθος κινησεις μ, εχω μετανιωσει για την αυτοκαταστροφικη μ συμπεριφορα, κ αποφασιζω να τα αφησω στο παρελθον κ να κανω μια νεα αρχη.. εν ολιγοις μεσα μ εξιλεωνομαι, ηρεμω και ανασυντασσω δυναμεις προκειμενου να αποφυγω τα ιδια λαθη..

    Αυτα! Κ βαλτε κανα πιο easy θεματακι next time, δν το κατεχω το τοσο θεωρητικο! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #27
    Δεν ειναι καθολου ευκολη υπόθεση η συγχώρεση όταν ακόμα πληρωνεις τη ζημια που σου εκαναν, όταν αυτος ζει ανεμελος κι εσυ αναλογιζεσαι το κοστος και μπαλώνεις. Σε τετοιες περιπτωσεις και σ αυτο συμφωνω με τη Λου μόνο όσοι ειναι Αγιοι μπορουν να δωσουν συγχωρεση. Οσοι αλλοι σ αυτο το σημειο επιμενουν ότι ειναι δυνατη η συγχωρεση απλα θεωρητικολογουν επειδη δεν ειχαν καποια ιδιαιτερη εμπερια, δεν μπηκαν στο χωρό που λεμε για να ξερουν πως χορεουν. Μια λύση, όπως λες Λακρυ, ειναι να τα θαψει κανεις βαθια όσο κι αν τον πόνεσαν. Προσθετω, συναμα να γινει πιο σκληρος χαρακτηρας για να μην του ξανακανουν τα ίδια αλλά και για να δει προοδο στη ζωη.
    γιάννης

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,664
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    ... να τα θαψω βαθια οσο κ αν με πονεσαν, ωστε τωρα να μην με πονανε..

    Αυτα! Κ βαλτε κανα πιο easy θεματακι next time, δν το κατεχω το τοσο θεωρητικο! :)
    Κάπως έτσι γεννιούνται οι νευρώσεις (στην καλύτερη περίπτωση)

    Θα φροντίσω την επόμενη φορά για κάτι πιο ... ανάλαφρο :)

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    δεν συγχωρω, απλα ξεχναω. που σημαινει οτι οσο θυμαμαι, θα σε γαμαω. ειτε με τον εναν τροπο, ειτε με τον αλλο. μονο ο χρονος γιατρευει τις πληγες.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    Αυτό που κάποιοι άνθρωποι δεν μπορούν να συγχωρέσουν τους άλλους. Είναι σαν γκρεμίζουν τις γέφυρες που θα χρειαστούν κάποια στιγμή οι ίδιοι να περάσουν.
    Για μένα κάθε άνθρωπος έχει ανάγκη να τον συγχωρούν....:o
    Last edited by Κλειδί Σκέψης; 28-03-2013 at 23:08.
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΝΕΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΑΠΑΤΑ? ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ 'Η ΚΑΚΟΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ?
    By VICKY88 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 23-11-2012, 09:53
  2. υπερβολικη οργη ή συγχωρεση?
    By Ακροβατης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 14-05-2011, 18:13
  3. Τελικά είναι σίγουρο ότι...
    By alexandros3 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 23-01-2011, 12:00
  4. ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ;
    By deleted-member06-04-2015 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 08-03-2010, 02:51
  5. Τι είναι τελικά απάτη?
    By sagi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 14-12-2007, 22:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •