Τι είναι τελικά η συγχώρεση?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 56
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663

    Τι είναι τελικά η συγχώρεση?

    θεωρώ την "συγχώρεση" μια παρεξηγημένη έννοια επειδή από όσο έχω καταλάβει, παρόλο που χρησιμοποιείται πολύ στην καθημερινότητά μας και της δίνουμε μεγάλη αξία, οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν τι είναι αυτό που αποκαλούν συγχώρεση.

    Τι σημαίνει τελικά για εσάς η συγχώρεση?

  2. #2
    Συγχώρεση όντως μία παρεξηγημένη έννοια, για μένα σημαίνει, π.χ ότι συνεχίζω παρόλα τα ελαττώματα και λάθη του άλλου να τον πονάω και να τον αισθάνομαι χωρίς να απαιτώ να έχω το ανάλογο αποτέλεσμα από την άλλη πλευρά, είναι το δικαίωμα της νόησης των πραγμάτων, πως αντιλαμβανόμαστε εμείς δηλαδή την κατάσταση, σημαίνει συμβιβάζομαι σε μία κατάσταση όσο και αν αυτή πονάει μεγάλη η έννοια της συγχώρεσης και πολλές οι ιδιορρυθμίες της. Συγχωρώ σημαίνει με άλλα λόγια για μένα, δεν περιμένω κάτι.
    Είμαστε ένα τίποτα, μέχρι να το συνειδητοποιήσουμε και να προχωρήσουμε στην ζωή, αυτοί είμαστε.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Σημαίνει βρίσκω ΕΓΩ πρώτα απο όλα την ησυχία μου, την ειρήνη μου. Το κάνω και για μένα και για τον άλλο. Δε ξέρω δε μπορώ να κρατησω μέσα μου αρνητισμό

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Σημασια εχει να συγχωρεις πρωτα τον εαυτο σου και επειτα να προχωρας για το μετεπειτα....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    158
    [QUOTE=ΜΑΡΙΑΝΝΑ3;429326]Συγχώρεση όντως μία παρεξηγημένη έννοια, για μένα σημαίνει, π.χ ότι συνεχίζω παρόλα τα ελαττώματα και λάθη του άλλου να τον πονάω και να τον αισθάνομαι χωρίς να απαιτώ να έχω το ανάλογο αποτέλεσμα από την άλλη πλευρά, είναι το δικαίωμα της νόησης των πραγμάτων, πως αντιλαμβανόμαστε εμείς δηλαδή την κατάσταση, σημαίνει συμβιβάζομαι σε μία κατάσταση όσο και αν αυτή πονάει μεγάλη η έννοια της συγχώρεσης και πολλές οι ιδιορρυθμίες της. Συγχωρώ σημαίνει με άλλα λόγια για μένα, δεν περιμένω κάτι.

    Πολυ ωραίο έτσι Μαριαννα μου όπως το γράφεις!!Δηλαδη πρεπει να συγχωρουμε συνεχως??Να αποδεχόμαστε και να συγχωρουμε όλα τα λάθη του άλλου??Να συμβιβαζόμαστε σε μια κατασταση που μας πληγωνει και μας στενοχωρει???Το να συγχωρουμε και να μας συγχωρούν σημάινει για μένα οτι δεν επαναλαμβάνουμε το ίδιο λαθος......

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Συγχωρώ για μένα, σημαίνει ότι δέχομαι και "παραβλέπω" το λάθος του άλλου, που παραβίασε εσκεμμένα ή μη τα όρια μου και κατά κάποιο τρόπο, ίσως και
    μ' ενόχλησε. Και βέβαια δεν σημαίνει, ότι υποχρεωτικά μετά την συγχώρεση, θα διατηρήσω αν δεν το θέλω, την οποιαδήποτε επαφή μαζί του, αλλά ότι κυρίως
    για δική μου ισορροπία δεν χρειάζεται να κρατάω μέσα μου αρνητικά συναισθήματα απένταντί του, όπως αγανάκτηση, κακία κ.ά. που ίσως με βλάπτουν
    τελικά μακροπρόθεσμα περισσότερο κι από τα λάθη του και δεν μ' αφήνουν να ελευθερωθώ κι απ' τον ίδιο.

    Περίπου το ίδιο σημαίνει και για μας. Αποδέχομαι/συγχωρώ τον εαυτό μου για τα λάθη του, γιατί αποτελούν τις εμπειρίες μου και προσπαθώ για το καλύτερο.. :)
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by elli1 View Post
    Σημαίνει βρίσκω ΕΓΩ πρώτα απο όλα την ησυχία μου, την ειρήνη μου. Το κάνω και για μένα και για τον άλλο. Δε ξέρω δε μπορώ να κρατησω μέσα μου αρνητισμό
    Αυτο ακριβως..!

  8. #8
    [QUOTE=ΝΙΚΙ;429344]
    Quote Originally Posted by ΜΑΡΙΑΝΝΑ3 View Post
    Συγχώρεση όντως μία παρεξηγημένη έννοια, για μένα σημαίνει, π.χ ότι συνεχίζω παρόλα τα ελαττώματα και λάθη του άλλου να τον πονάω και να τον αισθάνομαι χωρίς να απαιτώ να έχω το ανάλογο αποτέλεσμα από την άλλη πλευρά, είναι το δικαίωμα της νόησης των πραγμάτων, πως αντιλαμβανόμαστε εμείς δηλαδή την κατάσταση, σημαίνει συμβιβάζομαι σε μία κατάσταση όσο και αν αυτή πονάει μεγάλη η έννοια της συγχώρεσης και πολλές οι ιδιορρυθμίες της. Συγχωρώ σημαίνει με άλλα λόγια για μένα, δεν περιμένω κάτι.

    Πολυ ωραίο έτσι Μαριαννα μου όπως το γράφεις!!Δηλαδη πρεπει να συγχωρουμε συνεχως??Να αποδεχόμαστε και να συγχωρουμε όλα τα λάθη του άλλου??Να συμβιβαζόμαστε σε μια κατασταση που μας πληγωνει και μας στενοχωρει???Το να συγχωρουμε και να μας συγχωρούν σημάινει για μένα οτι δεν επαναλαμβάνουμε το ίδιο λαθος......
    Συγχώρεση είναι μία απλή έννοια συγχωρώ σημαίνει δυστυχώς αποδέχομαι και παραβλέπω πολλές φορές δεν σημαίνει συγχωρώ τα πάντα και συνεχίζω δεν το έθεσα έτσι εκτός αν είσαι άνθρωπος που συγχωρείς τα πάντα, το θέμα είναι εσύ τι θέλεις να συγχωρήσεις και όντως μαθαίνουμε από τα λάθη μας, απλά δεν είναι αυτή η έννοια της συγχώρεσης.
    Είμαστε ένα τίποτα, μέχρι να το συνειδητοποιήσουμε και να προχωρήσουμε στην ζωή, αυτοί είμαστε.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    158
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Συγχωρώ για μένα, σημαίνει ότι δέχομαι και "παραβλέπω" το λάθος του άλλου, που παραβίασε εσκεμμένα ή μη τα όρια μου και κατά κάποιο τρόπο, ίσως και
    μ' ενόχλησε. Και βέβαια δεν σημαίνει, ότι υποχρεωτικά μετά την συγχώρεση, θα διατηρήσω αν δεν το θέλω, την οποιαδήποτε επαφή μαζί του, αλλά ότι κυρίως
    για δική μου ισορροπία δεν χρειάζεται να κρατάω μέσα μου αρνητικά συναισθήματα απένταντί του, όπως αγανάκτηση, κακία κ.ά. που ίσως με βλάπτουν
    τελικά μακροπρόθεσμα περισσότερο κι από τα λάθη του και δεν μ' αφήνουν να ελευθερωθώ κι απ' τον ίδιο.

    Περίπου το ίδιο σημαίνει και για μας. Αποδέχομαι/συγχωρώ τον εαυτό μου για τα λάθη του, γιατί αποτελούν τις εμπειρίες μου και προσπαθώ για το καλύτερο.. :)

    Noμίζω οτι αυτη ειναι η καλυτερη απαντηση!!!Αυτο ακριβως πιστευω και εγω

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    158
    [QUOTE=ΜΑΡΙΑΝΝΑ3;429355][QUOTE=ΝΙΚΙ;429344]
    Συγχώρεση είναι μία απλή έννοια συγχωρώ σημαίνει δυστυχώς αποδέχομαι και παραβλέπω πολλές φορές δεν σημαίνει συγχωρώ τα πάντα και συνεχίζω δεν το έθεσα έτσι εκτός αν είσαι άνθρωπος που συγχωρείς τα πάντα, το θέμα είναι εσύ τι θέλεις να συγχωρήσεις και όντως μαθαίνουμε από τα λάθη μας, απλά δεν είναι αυτή η έννοια της συγχώρεσης.[/QUOTE
    Μαριάννα μου ειμαι ανθρωπος γενικά που συγχωρει ευκολα!!!.Αλλα:"συγχωρω αλλα δεν ξεχνω"!!!!!Και το κανω μονο και μονο για να τα εχω καλα με τον εαυτο μου, οταν συγχωρω τον αλλο αισθανομαι τοσο ήρεμη μεσα μου και η ψυχη μου γαληνευει.......

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    ΝΙΚΙ το συγχωρω αλλα δεν ξεχνω λιγο αντιφατικο μου κανει..Αν η συγχωρεση που υποτιθεται νιωθεις δεν αλληλεπιδρα και με τον αλλον τοτε τι συγχωρεση ειναι?Δεν ειναι μονο μια λεξη η συγχωρεση,ειναι συναισθημα του τυπου "παμε παρακατω" και "συνεχιζω να σ'αγαπω" με τα ελαττωματα σου.
    Εννοειται οτι δεν μπορεις να συγχωρεις ολον τον κοσμο θα ημασταν "Μεσσιες" ολοι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    158
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    ΝΙΚΙ το συγχωρω αλλα δεν ξεχνω λιγο αντιφατικο μου κανει..Αν η συγχωρεση που υποτιθεται νιωθεις δεν αλληλεπιδρα και με τον αλλον τοτε τι συγχωρεση ειναι?Δεν ειναι μονο μια λεξη η συγχωρεση,ειναι συναισθημα του τυπου "παμε παρακατω" και "συνεχιζω να σ'αγαπω" με τα ελαττωματα σου.
    Εννοειται οτι δεν μπορεις να συγχωρεις ολον τον κοσμο θα ημασταν "Μεσσιες" ολοι.
    Συγχωρω αλλα δεν ξεχνω οχι με την έννοια σε συγχωρω αλλα δε προκειται να ξεχασω αυτο που μου έκανες!!!!Γιατι δεν ειναι συγχωρεση αυτη...Σε συγχωρω, δεν κραταω μεσα μου αρντητικα συνασιθηματα και κακια, αλλα εχω και τις επιφυλαξεις μου μόνο και μόνο για να προστατευσω τον εαυτο μου...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Συγχωρεση ειναι να διαγραφεις το παρελθον...
    Συγχωρεση ειναι να "σβησεις" οριστικα ενα λαθος που σε πληγωσε και ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν θα το χτυπησεις στον αλλο..
    Αν του το χτυπησεις τοτε δεν τον εχεις συγχωρεσει....
    Σημερα ομως πολλοι δεν ξερουν τι θα πει συγχωρεση.... :-(

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Τυχαία λοιπόν ρίχνοντας ματιά, σε μια κυριακάτικη φυλλάδα, διάβασα άλλη μια εκδοχή για την "συγχώρεση".
    Λέει λοιπόν, ότι συγχώρεση/μετάνοια, είναι έννοιες παπαδίστικες, που χρησιμοποιούνται για συνετισμό και το μόνο που προξενούν είναι ενοχές.
    Οι λέξεις που χρειάζεται να τις αντικαταστήσουν είναι κατανόηση και ωριμότητα. Είναι ίσως η πιό κατάλληλη τοποθέτηση..
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    306
    Χμμ..Προσωπικά πιστεύω ότι αν κάποιος μου κάνει κακό μου είναι αδύνατο να το συγχωρέσω, μπορεί απλά να ξεχάσω το γεγονός αν δεν επαναληφθεί. Ευτυχώς τα άσχημα πράγματα που μου κάνουν τα ξεχνάω εύκολα.
    Στην ειδική περίπτωση που κάποιος ανήκει σε διαταραχή προσωπικότητας κλάσης Β με ό,τι αυτό συνεπάγεται, αν και θα έπρεπε να το συγχωρέσω γιατί είναι άρρωστος άνθρωπος, μου είναι αδύνατο να το συγχωρέσω γιατί όλα αυτά που θα κάνει θα μου καθιστά δύσκολο να ξεχάσω τα λάθη και τις στιγμές που πληγώθηκα.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΝΕΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΑΠΑΤΑ? ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ 'Η ΚΑΚΟΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ?
    By VICKY88 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 23-11-2012, 09:53
  2. υπερβολικη οργη ή συγχωρεση?
    By Ακροβατης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 14-05-2011, 18:13
  3. Τελικά είναι σίγουρο ότι...
    By alexandros3 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 23-01-2011, 12:00
  4. ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ;
    By deleted-member06-04-2015 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 08-03-2010, 02:51
  5. Τι είναι τελικά απάτη?
    By sagi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 14-12-2007, 22:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •