Η κοπέλα μου μάλλον έχει ΟΔΠ. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 59
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    ελπιζω παντως να καταλαβες οτι ναι μεν η κοπελα σου εχει καποια δυσλειτουργεια αλλα παντως οριακη δεν ειναι

    το μονο κοινο ειναι οτι και μεις δεν λειτουργουμε σωστα στη σχεση
    βασικα δεν λειτουργουμε καν...
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  2. #32
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    διαβαζωντας αυτο το θρεντ (ισως και απο αλλα), μου εμεινε ενα ερωτημα.....
    για ποιο λογο κανετε (κανουμε) την ζωη σας δυσκολη????


    Ειλικρινα και με καθε συμπαθεια, αναρωτιεμαι, δεν υπαρχει αλλη διοδος???

  3. #33
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    40
    Originally posted by interappted
    ελπιζω παντως να καταλαβες οτι ναι μεν η κοπελα σου εχει καποια δυσλειτουργεια αλλα παντως οριακη δεν ειναι

    το μονο κοινο ειναι οτι και μεις δεν λειτουργουμε σωστα στη σχεση
    βασικα δεν λειτουργουμε καν...
    Μόνο αυτό το κοινό βρίσκεις; Η εμμονή ότι οι φίλες της με γουστάρουν ή ότι θέλουν το κακό στη σχέση μας δεν είναι οριακή συμπεριφορα; Και δε μιλάω για απλή ζήλεια που ίσως κι εγώ μπορεί να ένοιωσα ανά καιρούς. Μιλάω για εμμονή.

    Το ότι σε περιόδους άγχους τρώει μετά μανίας τα νύχια της (σε σημείο που μπορεί και να ματώσει το δάχτυλο) δεν είναι κάποια ένδειξη;

    Δεν ξέρω ειλικρινά. Μετά το τελευταίο τηλεφώνημα πάντως που προανέφερα κι εγώ άρχισα να πιστεύω ότι ίσως δεν πρόκειται τελικά για οριακή. Θα μπορούσε κάλλιστα πχ να είναι η πρώτη της σχέση στην εφηβεία που ήταν έντονα δυσλειτουργική.

    Η αστεία σκέψη της ημέρας: Μήπως πρέπει να πάω εγώ σε ειδικό; :D

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by ifiwasadog
    Originally posted by Wondering
    Και ενω ημουν καλα... μια χαρα... ξαφνικα πάλι επεσα αρχισαν οι ζηλειες, οι κακιες και δεν το θελω... δεν το θελω να ειμαι κακια... μου βγαινει να τον πονεσω οπως με ποναει με τα λόγια του αλλα δεν μαρεσει... προσπαθω να μην το κανω γίνεται ομως ανεξέλεκτο..λες και δεν ειμαι εγω...
    Ποια λόγια του σε πονάνε; Γιατί τα δικά μου λόγια προς εκείνη είναι απαλά, γλυκά και καθησυχαστικά. Όχι για να μην εκνευριστεί, αλλά επειδή πραγματικά τα εννοώ.



    Στα τηλεφωνήματά μας, αλλά και στα μηνύματά μας, τα γλυκόλογα είναι κατά κανόνα από μέρους μου. Με πληγώνει αφάνταστα που δεν γράφει πια γλυκόλογα. Θα πάρει απλά ένα τηλέφωνο το βράδυ για να πει καληνύχτα.

    Και αυτό που με κρατάει ίσως είναι ακριβώς αυτό που περιγράφεις κι εσύ. Ότι σύντομα για 2 βδομάδες θα είμαστε μαζί και μακάρι να χαλαρώσουμε και να περάσουμε όμορφα όπως κάθε άλλη φορά. Η απόσταση όμως δημιουργεί εντάσεις, θέλουμε δε θέλουμε. Το άγχος της ήταν... και μετά τις διακοπές τι;
    Αχ φτωχό παιδί τι τραβάς κι εσύ!!!!Λοιπόν δεν γράφει πια γλυκόλογα γιατί οι προθέσεις της σοβάρεψαν και την ανησυχούν....την φοβίζουν κ.τ.λ.Λογικά θα σκέφτεται ότι και αυτή σχέση θα τελειώσει ενώ δεν έχει ξεκινήσει ακόμα...
    Τώρα για το πως αντιμετωπίζεται αν ήξερα θα το έκανα κι εγώ...We need a psychotherapist here....Μην το ψάχνεις πολύ.Είναι δικό της πρόβλημα!!!

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by krino
    διαβαζωντας αυτο το θρεντ (ισως και απο αλλα), μου εμεινε ενα ερωτημα.....
    για ποιο λογο κανετε (κανουμε) την ζωη σας δυσκολη????


    Ειλικρινα και με καθε συμπαθεια, αναρωτιεμαι, δεν υπαρχει αλλη διοδος???

    Παιδικά τραύματα...

    +ένας μαζοχισμός...Χαχα...

    Αυτό που είπε η Ίντερ ότι οι οριακοί δεν λειτουργούν καν με τη σχέση το ψηφίζω...Ένα υπέρ!!!

    Άλλη δίοδος;Νικολούλη και ΦΩΣ ΣΤΟ ΤΟΥΝΕΛ!!!!

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    Originally posted by ifiwasadog
    Originally posted by interappted
    ελπιζω παντως να καταλαβες οτι ναι μεν η κοπελα σου εχει καποια δυσλειτουργεια αλλα παντως οριακη δεν ειναι

    το μονο κοινο ειναι οτι και μεις δεν λειτουργουμε σωστα στη σχεση
    βασικα δεν λειτουργουμε καν...
    Μόνο αυτό το κοινό βρίσκεις; Η εμμονή ότι οι φίλες της με γουστάρουν ή ότι θέλουν το κακό στη σχέση μας δεν είναι οριακή συμπεριφορα; Και δε μιλάω για απλή ζήλεια που ίσως κι εγώ μπορεί να ένοιωσα ανά καιρούς. Μιλάω για εμμονή.

    Το ότι σε περιόδους άγχους τρώει μετά μανίας τα νύχια της (σε σημείο που μπορεί και να ματώσει το δάχτυλο) δεν είναι κάποια ένδειξη;

    Δεν ξέρω ειλικρινά. Μετά το τελευταίο τηλεφώνημα πάντως που προανέφερα κι εγώ άρχισα να πιστεύω ότι ίσως δεν πρόκειται τελικά για οριακή. Θα μπορούσε κάλλιστα πχ να είναι η πρώτη της σχέση στην εφηβεία που ήταν έντονα δυσλειτουργική.

    Η αστεία σκέψη της ημέρας: Μήπως πρέπει να πάω εγώ σε ειδικό; :D
    κοιτα σιγουρα μαζι με το δεισλειτουργικο στη σχεση προφανως ειναι ζηλιαρα κ ισως ακομα χειροτερα κτητικη!
    το οτι τρωει τα νυχια της επισης μαλλον μεταφρεζεται σε αγχος κ μαλιστα υπερβολικο.Για τις φιλες της δεν εχω να πω κατι νιμιζω οτι ο ορος λυκοφιλια τα λεει ολα..δεν ξερεις τι κουφα μπορει να ακουει απο τις λυκοφιλες της για σενα...
    παντως σιγουρα αν οχι η πρωτη της σχεση η η οικογενεια της
    σιγουρα την εχουν κανει ανασφαλη.κι η ανασφαλεια μεταφραζεται δυσκολα στις σχεσεις
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    Originally posted by krino
    διαβαζωντας αυτο το θρεντ (ισως και απο αλλα), μου εμεινε ενα ερωτημα.....
    για ποιο λογο κανετε (κανουμε) την ζωη σας δυσκολη????


    Ειλικρινα και με καθε συμπαθεια, αναρωτιεμαι, δεν υπαρχει αλλη διοδος???
    ολοι εχουμε τις αμυνες μας αλλα καποιων η ζωημπορει να ειναι δυσκολοτερη απο τον μεσο ορο
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Ίντερ πολύ ξηγημένες απαντήσεις σήμερα.Είσαι στο απώγειο της καριέρας σου ως θεραπευόμενη θεραπεύτρια...

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΓΙΝΩ Ο ΘΕΡΑΠΕΥΤΗς ΜΟΥ!
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Ναι ομολογώ πως μερικές φίλες μου δημιουργούσαν ανασφάλειες.....και το έβγαζα στη \"σχέση\" που είπαμε ο Θεός να την κάνει...
    Πάταξον λυκοφιλία,πάταξον...
    Δεν είναι όλες οι οριακές κτητικές.Νομίζω.Είναι θέμα ανθρώπου...Υπάρχουν και τρελά κτητικές που είναι αυτό και μόνο αυτό..Η καχυποψία παίζει μεγάλο ρόλο νομίζω στους οριακοκάτι...Βέβαια ε,χμμμ δυστυχώς αρκετές φορές έπεφτα μέσα στην καχυποψία η ρουφιάνα..Γαμώ την γκαντεμιά μου...
    Αυτό που είχα και είναι σφαλτό είναι ότι όλες με ζηλεύουν,όλες θέλουν να με βλάψουν.Μη ζητάς τώρα εξήγηση γι\'αυτό.Είναι ολόκληρη αυτοψυχανάλυση...
    Αν και ζηλεύω σε λογικά πλαίσια κτητική δεν είμαι...Υπάρχουν σου λέω πολύ πιο κτητικές.Μην τα ρίχνουμε όλα σε μία διαταραχή...
    Πώς το έλεγε ο Αλέξανδρος Ίντερ;Είμαστε οριακές κατίνες...

    Βέβαια μια απαισιοδοξία την διακρίνουμε στα λεγόμενα της φίλης σου...

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Λοιπόν τον Αλέξανδρο θα τον έλεγα Οριακόbuster....
    Εξολοθρευτής Οριακών.....

  12. #42
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    40
    Originally posted by kassi_21
    Αχ φτωχό παιδί τι τραβάς κι εσύ!!!!Λοιπόν δεν γράφει πια γλυκόλογα γιατί οι προθέσεις της σοβάρεψαν και την ανησυχούν....την φοβίζουν κ.τ.λ.Λογικά θα σκέφτεται ότι και αυτή σχέση θα τελειώσει ενώ δεν έχει ξεκινήσει ακόμα...
    Τώρα για το πως αντιμετωπίζεται αν ήξερα θα το έκανα κι εγώ...We need a psychotherapist here....Μην το ψάχνεις πολύ.Είναι δικό της πρόβλημα!!!
    Έχει βάση αυτό που λες αφού στο τελευταίο τηλεφώνημα που μιλάγαμε εκτενώς εξέφρασε ένα τεράστιο άγχος του στυλ \"και μετά τις διακοπές τι;\". Ή \"πες οτι περνάμε τέλεια, μετά τί?\"

    Δεν ξέρω πώς να το διαχειριστώ αυτό. Από τη μία όσο πιο πολύ προσπαθώ να τη διαβεβαιώνω ότι όλα είναι καλά και όμορφα, τόσο πιο πολύ αυτή αγχώνεται γιατί το νοιώθει σαν πίεση (νομίζω). Από την άλλη, όσο δείχνω να χαλαρώνω (κομμένα τα γλυκόλογα και οι καληνύχτες, κλπ) φοβάμαι ότι αρχίζει να πιστεύει ότι και εγώ απομακρύνομαι, άρα και αυτή βάζει άμυνες.

    Συμφωνώ ότι είναι δικό της θέμα. Η δική μου απορία είναι, τί πρέπει πια να κάνω σε αυτή τη σχέση για να αισθανθεί και αυτή πάλι χαλαρά και να ρίξει τις άμυνές της; Δεν ξέρω αν αυτό που ζητάω είναι εγωιστικό από μέρους μου. Απλά επειδή βλέπω κάτι παράλογο να συμβαίνει χωρίς να υπάρχει λόγος, θέλω απλά να φύγει από τη μέση. Να πεις ότι διαφωνούμε συνέχεια ή ότι καυγαδίζουμε να το καταλάβαινα... θα υπήρχε ασυμφωνία χαρακτήρα, άρα στο τέλος καπούτ. Αλλά πραγματικά δε συμβαίνει κάτι τέτοιο. Ίσα ίσα που έχουμε πολλά κοινά και λειτουργούμε παρόμοια στις σχέσεις μας.

    Όσον αφορά αυτό που προαναφέρθηκε για τις ανασφάλειες. Φυσικά και όλοι έχουμε ανασφάλειες και φυσικά ο καθένας τις εκφράζει διαφορετικά. Το θέμα όμως είναι να το αναγνωρίζουμε αυτό και να μη γαμ** και την ψυχολογία του άλλου. Και φυσικά όσο μεγαλώνουμε να μαθαίνουμε να μην επαναλαμβάνουμε συμπεριφορές που ξέρουμε ότι στο παρελθόν πόνεσαν και εμάς και τους άλλους.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    123
    ifiwasadog...χώρησα... ρώτησες μετα τις διακοπές τι... σε εμενα ηρθε ο χωρισμος... οχι γιατι δεν υπαρχει αγαπη...απλα γιατι υπαρχουν τριτοι... πιο δυνατοι... καταστραφηκα... δεν θελω να ζω αλλο... μακαρι να μην ξανα ξυπνησω το πρωι... μακαρι να τελειωναν ολα... αφου δεν μπορω να εχω εσενα το μωρακι μου, την αγαπη μου, ζωη μου... εισαι η ζωη μου..σε εχασα παει τελειωσαν ολα...

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    ifiwasadog χαλαρωσε η σχεση δεν θελει τοσο αναλυση
    ο,τι ειναι να γινει θα γινει κ τζαμπα σπας το κεφαλι σου τωρα..
    τη λυση θα στη δωσει η ζωη οπως παντα
    αν εχεις αγχωθει τοσο μαλλον αυτο ειναι που εκλαμβανει σαν πιεση

    σου μιλαω τοσο απο την πλευρα του πιεζομενου οσο κι απο την πλευρα του \"πιεστη\"
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    123
    interαppted εχεις απόλυτο δίκιο, δεν θα μπορούσες να το πεις καλύτερα, ετσι ειναι, όσο και να τα αναλύουμε η ζωη παιζει τα δικά της παιχνιδια... και ειναι πολλά...

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •