Η κοπέλα μου μάλλον έχει ΟΔΠ. - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 59 of 59
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    αν βρισκω περα απο το γιο μου κατι ενδιαφερον στη ζωη ειναι να δω τα σεναρι που μου επιφυλλασει..καλα?κακα?
    καταλαβα οτι ζορι δεν χρειαζεται
    ο,τι κ να κανονιζουμε εμεις με τα θελω μας η τα ονειρα μας η ζωη κοβει κ η ζωη ραβει.
    το παν ειναι να μπορουμε να αποκτησουμε την ιδιοτητα του χαμελεοντα(γκουχου)για να επιβιωνουμε στο εκαστοτε περιβαλλον-συνθηκες
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    133
    nai kai mia zoi tha kathomai na paristano ton xameleonta gia ton ekastote malaka ... den tin kanoume me elafra pidimatakia leo ego??

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    ψτττττττ κοπελια!!!!δεν θελω ηττες...
    το περιβαλλον δεν το ειπα μονο για τον εκαστοτε μλκ αλλα για τα σεναρια της ζωης γενικα
    παρε να δεις τους 300 να ξυπνησει μεσα σου ο πολεμιστης
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by ifiwasadog
    Η αστεία σκέψη της ημέρας: Μήπως πρέπει να πάω εγώ σε ειδικό; :D
    εμενα προσωπικα δεν μου φαίνεται αστείο....

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by ifiwasadog
    Όσον αφορά αυτό που προαναφέρθηκε για τις ανασφάλειες. Φυσικά και όλοι έχουμε ανασφάλειες και φυσικά ο καθένας τις εκφράζει διαφορετικά. Το θέμα όμως είναι να το αναγνωρίζουμε αυτό και να μη γαμ** και την ψυχολογία του άλλου. Και φυσικά όσο μεγαλώνουμε να μαθαίνουμε να μην επαναλαμβάνουμε συμπεριφορές που ξέρουμε ότι στο παρελθόν πόνεσαν και εμάς και τους άλλους.
    Συμφωνώ..ποιος ανθρωπος δεν εχει ανασφάλειες? Και φυσικά ο καθένας τις εκφράζει διαφορετικά κ ΝΑΙ το θέμα ειναι να μη γ*μαει την ψυχολογία του άλλου....Από τη μία ομως εσύ γιατί κολλάς σε μία σχέση που γα*ιεται η ψυχολογία σου (αν κατάλαβα καλα αυτο λες) και απο την άλλη ακομα και γινόταν μια διάγνωση οτι η κοπέλα σου πάσχει απο κάτι π.χ. διπολική διαταραζή εσένα αυτο πώς θα σε επηρέαζε? εννοώ θα είχες να αποδώσεις σε κάτι τη συμπεριφορά της? να τη δικαιολογήσεις? Εχεις σκεφτεί την περίπτωση που ενας ειδικος θα σου έλεγε πώς δεν έχει τίποτα απο οσα φοβάσαι..ούτε οριακή ούτε τίποτα? Τί θα έκανες τότε? Πώς θα το αντιμετώπιζες?

  6. #51
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    40
    Originally posted by Sofia
    ..Από τη μία ομως εσύ γιατί κολλάς σε μία σχέση που γα*ιεται η ψυχολογία σου (αν κατάλαβα καλα αυτο λες) και απο την άλλη ακομα και γινόταν μια διάγνωση οτι η κοπέλα σου πάσχει απο κάτι π.χ. διπολική διαταραζή εσένα αυτο πώς θα σε επηρέαζε? εννοώ θα είχες να αποδώσεις σε κάτι τη συμπεριφορά της? να τη δικαιολογήσεις? Εχεις σκεφτεί την περίπτωση που ενας ειδικος θα σου έλεγε πώς δεν έχει τίποτα απο οσα φοβάσαι..ούτε οριακή ούτε τίποτα? Τί θα έκανες τότε? Πώς θα το αντιμετώπιζες?
    Το γιατί κολλάω έχει περισότερο να κάνει με τις ανοχές μου. Γενικά είμαι υπομονετικός και ανεκτικός... μέχρι ένα σημείο φυσικά. Αυτό το σημείο τυχαίνει να είναι λίγο ψηλά σε μένα. Από εκεί και πέρα δε σημαίνει πως δεν έχω μπει ήδη στη διαδικασία να βάζω φραγμούς και να πω ότι στην επόμενη κρίση έφυγα.

    Επίσης κολλάω γιατί η κοπέλα δείχνει θετικά σημάδια, όπως το ότι αναγνωρίζει ότι αυτή τραβάει τα ζόρια και η ίδια δηλώνει πως προσπαθεί να το δουλέψει. Βέβαια το \"προσπαθώ\" από το \"το δουλεύω\" μπορούν να έχουν τεράστια απόσταση. Δεν μπορώ επίσης να αγνοήσω το γεγονός ότι έχουμε και αρκετές ήρεμες φάσεις που περνάμε πολύ ωραία.

    Σχετικά με το τελευταίο σου ερώτημα. Όπως προείπα, ναι είναι πολύ πιθανό να μην παίζει ντε φάκτο κάποια ψυχική διαταραχή και να είναι απλές συμπεριφορές υπερβολικής ανασφάλειας ή εγωισμού. Σε αυτή την περίπτωση ισχύει απλά ότι η συμπεριφορά μου παραμένει ίδια. Δηλαδή ανεκτική μέχρι ένα σημείο όπου αν δεν φανούν σημάδια βελτίωσης, απλά αποχωρώ.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    ifiwasadog χαλαρωσε η σχεση δεν θελει τοσο αναλυση
    ο,τι ειναι να γινει θα γινει κ τζαμπα σπας το κεφαλι σου τωρα..
    τη λυση θα στη δωσει η ζωη οπως παντα
    αν εχεις αγχωθει τοσο μαλλον αυτο ειναι που εκλαμβανει σαν πιεση

    σου μιλαω τοσο απο την πλευρα του πιεζομενου οσο κι απο την πλευρα του \"πιεστη


    για ξανασκεψου το αυτο καλυτερα
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  8. #53
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    40
    Originally posted by interappted
    ifiwasadog χαλαρωσε η σχεση δεν θελει τοσο αναλυση
    ο,τι ειναι να γινει θα γινει κ τζαμπα σπας το κεφαλι σου τωρα..
    τη λυση θα στη δωσει η ζωη οπως παντα
    αν εχεις αγχωθει τοσο μαλλον αυτο ειναι που εκλαμβανει σαν πιεση

    σου μιλαω τοσο απο την πλευρα του πιεζομενου οσο κι απο την πλευρα του \"πιεστη


    για ξανασκεψου το αυτο καλυτερα
    Αυτό το σκέφτομαι από την πρώτη φορά που το έγραψες και περιμένω απλά... να συμβεί. Μακάρι να μπορούσα με ένα διακόπτη να χαλάρωνα.

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    κανεις μας δεν εχει ετσι απο μονος του..ο διακοπτης ειναι πολυ καλα κρυμμενος μεσα μας κ ωφειλουμε να ψαξουμε να τον βρουμε..να μαθουμε να χειριζομαστε τον εαυτο μας..σημερα ειχα οικτρη μερα την εκανα οικτρη κ για το γιο μου..μεχρι που καθησα κ διαβασα καλα τα χαπια μου..ολα ρυθμιζουν ορμονες..τη χαρα κ τη λυπη..με 300mg efexor xr(μειωνει την ορμονη της λυπης κ αυξανει της χαρας θα πρεπε να ημουν χαζοχαρουμενο..αλλα..τελικα ειμαστε ενα συστημα.ο εγκεφαλιος δλδ σκεψη-συναισθημα αν δεν πατησεις enter στη σκεψη για να την επεξεργαστεις δεν θα τη μετατρεψει σε συναισθημα..

    οαντως εχω δει οτι ειναι δυσκολο σε καποιον να αντεξει στην πιεση που προκαλειται στον αλλον στο τι θα γινει τελικα?το αγχος μεταδιδεται αρνητικα στον αλλον τοσο που γινεται πιεση
    κι οταν ενα μπαλονι το φουσκωσεις πολυ η πιεση του αερα θα το σπασει..ειτε το μπαλονι εισαι εσυ ειτε αυτη
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  10. #55
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    40
    Originally posted by interappted
    οντως εχω δει οτι ειναι δυσκολο σε καποιον να αντεξει στην πιεση που προκαλειται στον αλλον στο τι θα γινει τελικα?το αγχος μεταδιδεται αρνητικα στον αλλον τοσο που γινεται πιεση
    Κι εγώ το έχω δει. Με έχω δει να το προκαλλώ εγώ, αλλά μου το έχουν προκαλέσει και με μένα.

    Ίσως με χαλάει περισότερο η αδικία της υπόθεσης. Χωρίς ΚΑΜΙΑ πρόφαση, πήρε το μπαλόνι και άρχισε να το φουσκώνει δυνατά. Στο σημείο που έγινε η αλλαγή και από τα μέλια και τα ζουμιά, το γύρισε σε άγχος, δεν έγινε κάτι από μέρους μου. Ούτε στη συνέχεια άσκησα πίεση για το μέλλον ή για εμάς γενικά. Γενικά η προσέγγισή μου στις σχέσεις είναι: \"Νοιώσε το τώρα και μη ρωτάς. Χτίζε την εμπιστοσύνη σου σιγά σιγά και μην αφήνεις τις άμυνές σου να κάνουν επίθεση\".

    Όταν λοιπόν ο άλλος από μόνος του βάζει φρένο στα συναισθήματά του και επίτηδες απομακρίνεται από τη σχέση, χωρίς εξηγήσεις ή έστω το δικαίωμα της συζήτησης και της επικοινωνίας υπάρχει μία αδικία... προς εμένα, εκείνη αλλά και τη σχέση.

    Το άγχος που έχει συσωρευτεί μέσα μου τον τελευταίο καιρό είναι ακριβώς επειδή δεν μου αφήνει περιθώριο ο άλλος να κάνουμε μία συζήτηση με ανοιχτά τα αυτιά μας, έστω στο ελάχιστο ρηγμένες τις άμυνές μας και όχι με προκαθορισμένα κλισέ.

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    σωστοτατη η προσεγγιση σου στις σχεσεις

    το αγχος σου αρα ειναι οτι δεν ξερεις,δεν σου αφησε το περιθωριο να καταλαβεις τι γινεται τελικα
    σωστα?
    ειναι το τοπιο σου θολο
    οσο αζαξ κ να ριξεις θα παραμεινει θολο..αν δεν νιωσει εκεινη ετοιμη να σου ανοιχτει
    ισως κ να κανει εναν απολογισμο των συναισθηματων της κ των περιθοριων των αμυνων της
    αφου ηδη ειπαμε οτι ειναι δυσλειτουργικη στις σχεσεις της
    Ασε την να σου ξεκαθαρισει απο μονη της το τοπιο..

    κ για να μην παρεξηγηθω δεν ειμαι καμια Ροζιτα Σωωκου αλλα περα απο το οτι πενθω για το θανατο του αντρα μου,απο τα 23 μου (κ ειμαι 30)ετρεχα σε γιατρους γιατι δεν μπορουσα να στεριωσω σε σχεση.Τωρα που δεν ψαχνομαι κ τωρα που η σχεση μου ειναι πανω απο ολα με το γιο μου
    εχοντας απομακρυνθει απο το θεμα σχεσεις μπορω πια να διακρινω τι εφταιγε τοτε..που δεν μπορεις να φανταστεις πωε ειναι να μην στεριωνεις ουτε καν με τον πατερα του παιδιου σου...
    αναλυσα λοιπον το θεμα σχεσεις κ ξερεις τι ειδα??
    οτι πολλες φορες πηγα να παρω το ρολο του χρονου,της ζωης
    να μην ζω με ερωτηματικα,να μαθω τι νιωθει ο αλλος γιατι φαιρεται ετσι?γιατι αλλαξε...
    φιλε μου αυτο ειναι ελλειψη σεβασμου
    ο αλλος μπλοκαρε για τους χ,ψ,ω λογους κι οταν νιωσει οτι εχει να πει κατι σε εμενα θα το κανει αλλιως ακομα κ προβολεα στα ματια να του ριξω..θα επικρατησει η σιωπη!κ τι να πει αλλωσρτε αν ειναι λιγο στα χαμενα του
    ?
    ολοι οι ανθρωποι δεν λειτουργουνε σαν κι εμας που εχουμε την αναγκη να εκφρασουμε οτιδηποτε ειναι στο μυαλο μας με τον συντροφο μας
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  12. #57
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    40
    Originally posted by interappted
    φιλε μου αυτο ειναι ελλειψη σεβασμου
    ο αλλος μπλοκαρε για τους χ,ψ,ω λογους κι οταν νιωσει οτι εχει να πει κατι σε εμενα θα το κανει αλλιως ακομα κ προβολεα στα ματια να του ριξω..θα επικρατησει η σιωπη!κ τι να πει αλλωσρτε αν ειναι λιγο στα χαμενα του
    ?
    ολοι οι ανθρωποι δεν λειτουργουνε σαν κι εμας που εχουμε την αναγκη να εκφρασουμε οτιδηποτε ειναι στο μυαλο μας με τον συντροφο μας
    Έχεις απόλυτο δίκιο. Άμα όλοι οι άνθρωποι λειτουργούσαν σαν εμάς ή εμείς σαν όλους τους ανθρώπους, τότε όλοι οι άνθρωποι δεν θα είχαν πρόβλημα επικοινωνίας ;)

    Και το βασικότερο είναι αυτό που είπες ότι αν ο άλλος θέλει να μιλήσει θα μιλήσει. Όταν όμως ο άλλος αυτά που λέει ξέρεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ότι είναι άμυνές του που δεν έχουν λόγο να υπάρχουν, με πιάνει ένα παράπονο. Το παράπονο υπαγορεύει \"Οι άμυνές σου κάνουν και τους δύο μας δυστυχείς και δεν υπάρχει λόγος. Μην το κάνεις αυτό στον εαυτό σου!\".

    Και στο καπάκι όμως, το παράπονο συμπληρώνεται \"... αλλά τελικά ποιος είμαι εγώ που θα σου πω τί να κάνεις στον εαυτό σου;\"... Το λέω γιατί πραγματικά νοιάζομαι για τον άλλο ή απλά για να εξυπηρετήσω τα δικά μου συμφέροντα ώστε ο άλλος να είναι όπως ΕΓΩ τον θέλω; Και ο φαύλος κύκλος συνεχίζεται...

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    το πιασες
    το ξερω οτι στην πραξη ειναι δυσκολο αλλα πας καλα!
    ο αλλος ειναι ο αλλος κ ειναι αυτος που θα ορισει τι θελει τι δεν θελει αν θελει πως το θελει
    οπως εσυ θες να σου μιλησει κ να σου εξηγησει ΤΩΡΑ ε,αυτη δεν θελει ΤΩΡΑ!Μπορει να θελει ΑΡΓΟΤΕΡΑ κι εσυ να μην θελεις τοτρ γιατι θα ειναι πολυ ΑΡΓΟΤΕΡΑ για σενα....
    το χω κι εγω αυτο το ΘΕΛΩ ΤΩΡΑ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ε ,οχι επειδη θεμε εμεις το τοπιο να ειναι πεντακαθαρο γιατι αλλιως τα σεναρια σπηλμπεργκιζουν δεν θα κατσει ο αλλος με το στανιο να πει!μπορει να μην ξερει καν τι εχει να πει να το ψαχνει.....
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by interappted
    το πιασες
    το ξερω οτι στην πραξη ειναι δυσκολο αλλα πας καλα!
    ο αλλος ειναι ο αλλος κ ειναι αυτος που θα ορισει τι θελει τι δεν θελει αν θελει πως το θελει
    οπως εσυ θες να σου μιλησει κ να σου εξηγησει ΤΩΡΑ ε,αυτη δεν θελει ΤΩΡΑ!Μπορει να θελει ΑΡΓΟΤΕΡΑ κι εσυ να μην θελεις τοτρ γιατι θα ειναι πολυ ΑΡΓΟΤΕΡΑ για σενα....
    το χω κι εγω αυτο το ΘΕΛΩ ΤΩΡΑ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ε ,οχι επειδη θεμε εμεις το τοπιο να ειναι πεντακαθαρο γιατι αλλιως τα σεναρια σπηλμπεργκιζουν δεν θα κατσει ο αλλος με το στανιο να πει!μπορει να μην ξερει καν τι εχει να πει να το ψαχνει.....
    Ποιός Σπίλμπεργκ όταν μας πιάσει το όριο σαν καβούρι;;;;Ευτυχώς το πιάνω το νεύρο κ λέω δεν ρωτάω ευγενικά τι έγινε μπας κ λέμε μπας κ πάμε για υποψηφιότητα καλύτερης σκηνοθεσίας;;Οπότε έχουμε κ το τοπίο πεντακάθαρο κ την ψυχίατρο να μην αναστενάζει πάλι τον/την εγκατέλειψες και να προσπαθείς με νύχια κ δόντια να εξηγήσεις ότι δεν έφταιγες εσύ.......Από τότε που έμπλεξα με αυτήν καταριέμαι τον εαυτό μου.Πώς χαλβάδιασες έτσι Μαρία;;;Μου ασκεί πολύ κακή επιρροή και πιστεύω ότι με αδικεί πολλές φορές....Ε,έλεος πια η αποκάλυψη κοπελιά..Πιάσε κ λίγο την υποστηρικτική που έχει αραχνιάσει...μπας κ δεν βγω από το ιατρείο ένα με το πάτωμα...

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •