Η κοπέλα μου μάλλον έχει ΟΔΠ.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 59
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    40

    Η κοπέλα μου μάλλον έχει ΟΔΠ.

    Είχα γράψει πρόσφατα για τη σχέση μου από απόσταση και γενικά κάποιες περιέργες συμπεριφορές από μέρους της κοπέλας μου που με προβλημάτιζαν.

    Την προηγούμενη Κυριακή έγινε ένα περιστατικό που ήταν σα να με ταρακούνησε. Σε πολύ γενικές γραμμές άρχισε να μιλάει άσχημα για μία κοινή μας φίλη και πώς έχει βαλθεί να μας χωρίσει. Χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες, αυτό το περιστατικό ήταν το έναυσμα για να αρχίσω να ψάχνω σε όρους της Ψυχολογίας τέτοιου είδους αντιδράσεις.

    Με μεγάλη μου έκπληξη έπεσα στην Οριακή Διαταραχή Προσωπικότητας (Borderline Personality Disorder) όπου "ως δια μαγείας" πολλές συμπεριφορές της, καθώς και το ιστορικό της με σχέσεις, άρχισαν να βγάζουν απόλυτο νόημα!

    - Πάντα αυτή εγκατέλειπε σχέσεις. Δε την έχει εγκαταλειψει ποτέ κανείς.
    - Έχει μεγάλη δυσκολία σε απλή οικονομική ή οργανωτική διαχείριση.
    - Αντιδρά βίαια (λεκτικά) όταν έχει νεύρα ή στεναχώρια και δε σηκώνει καμία συζήτηση.
    - Σε οποιαδήποτε προσπάθειά μου να την ηρεμίσω, εκείνη προσπαθεί να μείνει μόνο και να κόψει επαφή.
    - Την εκνευρίζει όταν προσπαθώ να εξηγώ τους ανθρώπους ή καταστάσεις.
    - Στην αρχή ζήσαμε για 2 μήνες με πολύ πάθος και έρωτα και τελείως ξαφνικά έβαλε φρένο η ίδια, διατηρώντας τη σχέση σε μία... ουδέτερη ένταση.
    - Μιλάει άσχημα για φίλες της που με έχουν γνωρίσει ή μπορεί να αλλάζει πολύ εύκολα γνώμη για τις φίλες της.


    Από τότε που τη γνώρισα, είχα αντιληφθεί ορισμένα σημάδια συμπεριφοράς που απλά δεν έβγαζαν νόημα και λογική. Είχαν έντονο παρορμιτισμό, παραλογισμό και κυκλοθυμισμό. Μέχρι πρόσφατα τα θεωρούσα απλά σημάδια που μπορεί να έχει οποιοσδήποτε άνθρωπος όταν περνά μία άσχημη περίοδο ή απλά είχε κάποιες άσχημες εμπειρίες στη ζωή του.

    Μίλησα και με μία ψυχολόγο φίλη μου, και πλέον έχω μία σχετική βεβαιότητα πως ο άνθρωπος αυτός είναι Οριακός. Αυτή η υπόθεση βέβαια εγκυμωνεί έναν τεράστιο κίνδυνο που ισχύει για κάθε ψυχική πάθηση. Για να είναι 100% έγκυρη διάγνωση πρέπει να γίνει από ειδικό και πάλι με ένα μικρό ποσοστό αβεβαιότητας. Για τη συγκεκριμένει πάθηση πρέπει να πληρούνται 5 από 9 κριτήρια διαταραχής, ενώ εγώ πιστεύω ότι πληρούνται μόνο 3.

    Σε κάθε περίπτωση, έχω τις εξής απόριες:

    α) Πώς λές σε έναν άνθρωπο που έχει ψυχολογική πάθηση και ξέρεις ότι μπορεί να αντιδράσει και εγωιστικά ή βίαια, ότι ίσως θα ήταν καλό να επισκεφτεί έναν ειδικό για να δει τι έχει;

    β) Για τη συγκεκριμένη Διαταραχή, έχω διαβάσει ότι μόνο η σωστή θεραπεία (πολύ πιθανά και με χρήση φαρμάκων) μπορεί να τη θεραπεύσει. Όταν ξέρεις πως ένας άνθρωπος που αγαπάς θα σου κάνει συνεχώς τη ζωή δύσκολη και θα σε πληγώνει, άσχετα με το τί συζητήσεις κάνετε ή όσο και αν του δείχνεις ότι είσαι δίπλα του, πόσο δίκαιο είναι για τον εαυτό σου να μένεις μαζί του; Η συγκεκριμένη Διαταραχή χαρακτηρίζεται από υψηλή φοβία απόρριψης. Με τί καρδιά λοιπόν "χτυπάς στο αδύνατο σημείο" του άλλου και τον "απορρίπτεις" φεύγοντας από δίπλα του;

    γ) Το ότι ξέρω πως αυτός ο άνθρωπος πάσχει από αυτή τη Διαταραχή (αν και όπως είπα ποτέ δεν μπορείς να είσαι ποτέ σίγουρος), ξαφνικά με έκανε να νοιώθω μία λύπηση και μία προστασία απέναντί του που αργά ή γρήγορα ο άλλος θα το αντιληφθεί. Δεν το αντέχω αυτό το συναίσθημα. Πώς μπορώ να τον αντιμετωπίσω πάλι ισάξια και ως υγειή όταν έχω τέτοιες υπόννοιες;

    Θα εκτιμούσα κάθε απάντηση και άποψη, ειδικά άμα προέρχεται από κάποιον Ειδικό είτε για τη συγκεκριμένη πάθηση ή γενικά για ψυχολογικές παθήσεις.

    Και κάτι τελευταίο... η σχέση αυτή νοιώθω ότι αρχίζει να γίνεται δυσβάσταχτη και είναι άδικη εις βάρους μου. Δεδομένου όμως ότι πραγματικά νοιάζομαι για εκείνη, πώς θα μπορούσα να την "εγκαταλείψω" όταν η συγκεκριμένη Διαταραχή ξεκινάει από το φόβο "εγκατάλειψης". Θα ήταν σα να της έχωνα άλλη μια βαθιά μαχαιριά στην καρδιά. Ειλικρινά θέλω να τη βοηθήσω, αλλά αυτό δε μπορεί να γίνει επ' άπειρο χρονικά. Και τα δικά μου συναισθηματικά αποθέματα τελειώνουν κάποτε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    628
    Με εχουν σοκαρει οσα λες. Και ο λογος? και εγω ακριβως αυτη την συμπεριφορα εχω. Εγω παντως δεν θα εκνευριζομουν αν μου ελεγε ο αντρας μου να επισκευτω καποιον ειδικο. Ισα ισα θα καταλαβαινα οτι με νοιαζεται. Θα ηταν ενα ξελαφρωμα για μενα να μπορεσω να πω σε καποιον τριτο ολα αυτα που με πηγαινουν στο κοκκινο και τα κραταω μεσα μου. Να παρω απο καπου βοηθεια. Μην της πεις οτι υποψιαζεσαι οτι εχει την συγκεκριμενη παθηση. Απλα μετα απο ενα ξεσπασμα της, οταν ηρεμησει, προτεινε της να ξεκινησει να βλεπει καποιον ψυχολογο ο οποιος θα την βοηθησει να δει τα πραγματα αλλιως.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    40
    Όταν λες \"ακριβώς αυτή τη συμπεριφορά\" εννοείς ότι πληροίς όλα αυτά τα σημεία που έγραψα;

    Γιατί ας πούμε υπάρχει αυτή η εμμονή με τις σχέσεις; Γιατί δε σηκώνει κουβέντα όταν προσπαθώ να κάνω επικοδομιτικό διάλογο; Μία συνεχής αρνητικότητα. Και σε φάσεις που είμαστε χαλαρά, απλά περνάμε καλά, αλλά μην τυχόν και συζητήσουμε κάτι σοβαρό... αμέσως θα βάλει φρένο. Ακούγεται φυσιολογικό σε σχέση αυτό;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    628
    Εννοω πως κι εμενα δεν με εχει εγκαταλειψει ποτε κανεις, εχω μεγαλο προβλημα οργανωσης, αντιδρω βιαια (φωναζω, βριζω) οταν ειμαι συγχισμενη, δεν σηκωνω κουβεντα και κανω τα αδυνατα δυνατα να βγω απο πανω, θελω να μενω μονη μου μετα απο αυτο και η παρουσια του αλλου μου φερνει εμμετο (μεταφορικα). Κυκλοθυμικη μεχρι εκει που δεν παει αλλο...
    Θες κι αλλα?

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    40
    Μάλλον όχι...

    Αυτό που είπες ότι θέλεις να μένεις μόνη σου μετά από κάποια ένταση ή καυγά... Συνήθως κάνεις εσύ το πρώτο βήμα να ξαναέρθεις σε επαφή ή περιμένεις από τον άντρα σου. Ή για να θέσω καλύτερα την ερώτηση: Μετά από κάποια ένταση, με ποιον τρόπο αισθάνεσαι εσύ πιο άνετα να \"επανέλθετε\" στα φυσιολογικά σας; Με κάποιο άσχετο θέμα πχ; Με γλυκόλογα; Αυτό γίνεται μετά από 1-2 ώρες πχ ή μπορεί και 1-2 μέρες; κλπ κλπ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    628
    του κραταω μουτρα οχι για να τον πικαρω αλλά γιατι πραγματικα μου βγαινει ετσι. Δεν θελω ουτε να τον βλεπω μπροστα μου. Αυτο μπορει να κρατησει απο ωρες μεχρι και βδομαδες. Περιμενω απο εκεινον να με καταλαβει αλλά τις περισσοτερες φορες το αφηνει κι αυτος να περασει ετσι αυτο το διαστημα ωσπου να ξεχαστει και να ηρεμησω. Εμενα ομως αυτο με εκνευριζει περισσοτερο γιατι διαιωνιζεται μια κατασταση ξανα και ξανα.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    40
    Το πιστεύω ότι δεν θέλεις να τον πικράνεις. Το ίδιο πιστεύω και για την κοπέλα μου. Όμως, ειδικά αφού σε εκνευρίζει που διαιωνίζεται αυτή η κατάσταση, δεν έχει προσπαθήσει ακόμα και να πιέσεις τον εαυτό σου; Όχι συναισθηματικά... Να πεις απλά μία κουβέντα, ένα απλό \"μην ανησυχείς\" και μετά να απομονωθείς. Καταλαβαίνω ότι ακόμα και αυτή η κουβέντα έχει τη δυσκολία της σε τέτοια κατάσταση, αλλά αν ξέρεις ότι είναι σημαντικό για τον άλλο, δε θα έκανες αυτή τη στοιχειώδη υποχώρηση;

    Σημείωση: Δεν απευθύνομαι προσωπικά στην gramble. Διερώταμαι δυνατά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    628
    διστυχως οχι, δεν θα την εκανα γιατι εκνευριζομαι. Παραπανω απ\' το κανονικο. Φτανω στα κοκκινα και εκεινη την στιγμη μονο αυτο δεν σκεφτομαι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    αγαπητε wannabe σκύλε, από τα οσα γράφεις θα θελα να σε ρωτήσω κάτι: πιστεύεις οτι με την κοπέλα επικοινωνείτε? κ κάτι ακομα: υπάρχει εμπιστοσύνη μεταξύ σας?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Συζητάς με τον ψυχολόγο πως να την χωρίσεις αν την χωρίσεις.Δεν ξέρω πόσο ένας υγιής άνθρωπος που επιθυμεί να κάνει μια σχέση μπορεί να παραμείνει σε τέτοιες συμπεριφορές....Αυτό θα μας το πεις εσύ να ξέρω και για το μέλλον μου....χαχα..Καλή επιτυχία.....
    Ό,τι μας αναφέρεις μοιάζει να είναι αυτό που λες οριακή συμπεριφορά αλλά μη βιαστείς να βγάλεις διάγνωση...Μπορεί να έχει απλά στοιχεία όπως εγώ και να μην έχει την διαταραχή.Μπορεί να μην έχει και τίποτα απ\'όλα αυτά..Πριν από το οτιδήποτε μια επίσκεψη σε ειδικό είναι ωφέλιμη.....

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    40
    Με την κοπέλα επικοινωνούμε άριστα όταν είμαστε σε ήρεμες συνθήκες. Για την ακρίβεια όταν εκείνη είναι ήρεμη. Το πρόσωπο που παρουσιάζει τότε είναι εντελώς διαφορετικό από το \"άλλο\". Ακούει προσεκτικά, κάνουμε επικοδομιτικούς διαλόγους, δείχνει τρυφερότητα, κλπ.

    Η εμπιστοσύνη που υπάρχει ανάμεσά μας, φαντάζομαι είναι αυτή που υπάρχει στα περισότερα ζευγάρια. Επειδή παίζει και η απόσταση στη μέση, ίσως κάποια φορά υπάρξει μία ζήλεια αλλά σε φυσιολογικά επίπεδα. Σε γενικές γραμμές όμως θα έλεγα ότι ναι... εμπιστευόμαστε ο ένας τον άλλο.

    Εάν υφίσταται πρόβλημα εμπιστοσύνης τον τελευταίο καιρό, μάλλον οφείλεται σε μένα και την \"ιδέα\" μου ότι ίσως είναι Οριακή, άρα ντεφάκτο κάποια στιγμή θα με εγκαταλείψει. Δε νομίζω όμως ότι το μεταφέρω στη σχέση μας. Ίσα ίσα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    628
    εγω οταν εκνευριζομαι αλλαζει το προσωπο μου. Αφου ουτε κι εγω με αναγνωριζω. Ειναι να με φοβασαι εκεινη την ωρα. Ο τροπος που κινουμαι, η φατσα μου, ειναι σαν να λενε :\"μην την ακουμπατε, κινδυνος θανατος\".

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    40
    Originally posted by kassi_21
    Συζητάς με τον ψυχολόγο πως να την χωρίσεις αν την χωρίσεις.Δεν ξέρω πόσο ένας υγιής άνθρωπος που επιθυμεί να κάνει μια σχέση μπορεί να παραμείνει σε τέτοιες συμπεριφορές....Αυτό θα μας το πεις εσύ να ξέρω και για το μέλλον μου....χαχα..Καλή επιτυχία.....
    Ό,τι μας αναφέρεις μοιάζει να είναι αυτό που λες οριακή συμπεριφορά αλλά μη βιαστείς να βγάλεις διάγνωση...Μπορεί να έχει απλά στοιχεία όπως εγώ και να μην έχει την διαταραχή.Μπορεί να μην έχει και τίποτα απ\'όλα αυτά..Πριν από το οτιδήποτε μια επίσκεψη σε ειδικό είναι ωφέλιμη.....
    Ευχαριστώ για την \"καλή επιτυχία\" :)

    Άμα ο ειδικός δεν δει την ίδια πώς θα βγάλει διάγνωση; Το να πάω εγώ για να δω πώς να αντιμετωπίσω ενδεχόμενο χωρισμό το καταλαβαίνω. Αυτό όμως πώς βοηθά εκείνη;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Χμμμμ την έχεις βγάλει οριακή στάνταρ έτσι;
    Λοιπόν σε αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει η απειλή της απόρριψης και ίσως να κάνει τα πάντα να μην την χωρίσεις αλλά να σε προλάβει αυτή...
    Να είσαι περιποιητικός μαζί της αλλά να μην την φοβίζεις με το πόσο σοβαρά πάει η σχέση....
    Μην δείχνεις εντελώς αδιάφορος αλλά φτάνε μέχρι εκεί που σου θέτει τα όριά της...
    Τα άτομα αυτά αν και θέλουν να δεθούν το φοβούνται τόσο που προτιμούν να σε εγκαταλείψουν γι\'αυτό τους τον φόβο....
    Επιμένω στον ψυχολόγο.Μερικές ιδέες δικές μου οι παραπάνω...Δεν χρειάζεται να πιστεύεις ότι θα σε εγκαταλείψει σίγουρα......

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Τώρα για τον ψυχολόγο τι να πω;Να της πεις ότι πας εσύ να έρθει κι αυτή για παρέα;Δεν ξέρω...Βρες τρόπο αν σε ενδιαφέρει η σχέση και σε προβληματίζουν κάποια πράγματα.Άσε που αν όντως έχει κάτι θα έχεις κάνει κι ένα καλό για την ίδια....

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •