Μαγνητική τομογράφια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595

    Μαγνητική τομογράφια

    Εχω κανει 2 φορες μαγνητικη τομογραφια και τις 2 φορες βγηκαν πολυ καλες, δηλαδη δεν βρεθηκε κατι να μην λειτουργει σωστα.Ομως εχω δει σε ενα σαιτ να δειχνει τον εγκεφαλο ενος σχιζοφρενους και ενος υγιους ατομου και να φαινεται στον σχιζοφρενη διαφορετικα ο εγκεφαλος του, δηλαδη καποιες περιοχες που απεικονιζονταν με πιο κοκκινο χρωμα και ηταν λογω υπερεκκριση ντοπαμινης.
    Αραγε μπορει μια μαγνητικη να δειξει διαφορα στον εγκεφαλο?Εχει κανει κανεις και αν ναι τι ειπε ο ψυχιατρος?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170
    εχω κανει και γω μαγνητικη και εγκεφαλογραφημα χωρις να υπαρχει κατι. πιστευα και εγω οτι κατι πρεπει να εμφανιστει αλλα καταληξα στο συμπερασμα οτι μπορει να ειναι κατι αμυδρο που οι γιατροι να μην μπορει να το εντοπισουν .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    στη μαγνητικη δε φαινονται αλλοιωσεις αυτο που λες ειναι η fMRI η αλλιως λειτουργικη μαγνητικη τομογραφια καθως και η ΡΕΤ τομογραφια εκπομπης ποζιτρονιων αλλα το κοστος ειναι τεραστιο και παλι δεν ειναι σιγουροι για αυτα μονο υποθεσεις ειναι!

    και γω εκανα και ηλεκτροεγκεφαλογραφημα και μαγνητικη και βγηκαν φυσιολογικες!αλλα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,650
    Η απλή μαγνητική δείχνει τους ιστούς όχι τα νεύρα η fmri το αίμα που συγκεντρώνεται δηλαδή αμα έχεις ψύχωση θα σ δείξει την υπέρλειτουργία της περιοχής αφού θα έχει μαζευτεί πολύ αίμα η πετ δε ξέρω τι κάνει νομίζω μπορεί να δείξει την φαιά ουσία που αυτό δεν ξέρω τι σημαίνει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Από ότι ξέρω η μαγνητική δείχνει τις αλλοιώσεις του εγκεφάλου αλλά δεν νομίζω να δείχνει την σχιζοφρένεια, γιατί ο ψυχίατρος αν ήταν θα μας την συνιστούσε και για την ψύχωση ενδεχομένως αν είχαμε υποτροπιασμούς κτλ για να δει, δεν έχω κάνει αλλά από διάφορους γνωστούς μου που έχουν κάνει αυτά δείχνει, γενικός είναι περισσότερο για τις νευρολογικές παθήσεις.
    Είμαστε ένα τίποτα, μέχρι να το συνειδητοποιήσουμε και να προχωρήσουμε στην ζωή, αυτοί είμαστε.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    27
    an den kano lathos magnitikos tomografos bori na diksi an iparxi sxizofrenia alla se morfi FMRI apoti thimame

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Εγω εχω κανει ηλεκτροεγκεφαλογραφημα οπου δεν εδειξε τιποτα, ολα φυσιολογικα, θελω να ρωτησω η μαγνητικη τομογραφια πως γινεται? Σε βαζουν σε εναν κλειστο περιστρεφομενο κυλινδρο κ σ κανουν κ καποια ενεση νομιζω? Η κανω λαθος? Αν ξερει καποιος ας μ πει!
    Επισης αυτο το pet (απεικονιση με εκπομπη ποζιτρονιων) ειναι ο μονος τροπος να φανει απεικονιστικα ο εγκεφαλος ατομου με καταθλιψη η διπολικη διαταραχη (για ψυχωση δεν ξερω) κ δειχνει ποιες περιοχες κ ημισφαιρια του εγκεφαλου εχουν εντονη διεγερτικοτητα κ ποια οχι, αλλα αυτο δν ξερω καν αν γινεται στην Ελλαδα..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    27
    exo vgali 4 magnitikes mia gonatou dio engefalou k mia engefalikon angion o magnitikos tomografo einai san fournos den peristrefete tipota apla benis sen ena kilindro k prepi na min kanis kamia kinisi ne minis akinitos 15-20 lepta sto telos sou vazoun ena oro k telio ego mia fora etixe me oro ta alla itan xoris oro . to pio asximo einai o thorivos pou kani i magnitiki ise akinitos k mesto kefalisi ena bip bip bip se treleni :)

  9. #9
    Δράττομαι της ευκαιρίας για το θέμα από την συζήτηση που κάναμε, αν τελικά υπάρχει διάγνωση για την σχιζοφρένεια ή την ψύχωση και θέλω να βάλω το εξής άρθρο http://gr.cchr.org/quick-facts/disor...existence.html
    Last edited by ΜΑΡΙΑΝΝΑ3; 30-03-2013 at 11:11.
    Είμαστε ένα τίποτα, μέχρι να το συνειδητοποιήσουμε και να προχωρήσουμε στην ζωή, αυτοί είμαστε.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ρε συ φρικαρα τωρα λιγο.. να ειμαι κλεισμενη σε εναν φουρνο, για 15-20 λεπτα ακινητη, να κοντευω να παθω ασφυξια, να εχω κ ορο, δν νομιζω θα το αντεχα.. φυσικα αν υπηρχε σοβαρος λογος να γινει, θα εκανα... παντως πρεπει να ειναι τρομακτικο.. τον ορο γιατι σου τον βαζουν ομως? με ποιο σκεπτικο? γιατι απ οσο ξερω οταν ειναι πχ να βγαλεις ακτινογραφιες θωρακα, χερια, ποδια κτλ, απλα στεκεσαι χωρις ορους κτλ!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. Η Μαγνητική...
    By Nantina in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 42
    Last Post: 28-09-2011, 01:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •