Ψυχολογικός εκβιασμός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 68
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    16

    Ψυχολογικός εκβιασμός

    Καλησπέρα σας,
    Δεν ξέρω πώς να αρχίσω να γράφω αυτά που έχω στο μυαλό μου και ίσως λίγο διστάζω αλλά θα προσπαθήσω, συχρωρέστε με αν είναι λίγο μπερδεμένα..

    Είμαι η Χ., 28 χρονών, έχω έναν αδερφό που είναι 30, ο Ψ. ας πούμε και οι γονείς μου είναι 72 και 65 χρονών.
    Μέχρι πριν 6-7 χρόνια είχαμε μια μέση έως καλή οικονομική κατάσταση, δούλευαν και οι 2 γονείς μου ως ελέυθεροι επαγγελματίες, ο πατέρας μου του Πολυτεχνείου και η μητέρα μου της Νομικής και τα προβλήματα που είχαμε πολύ απέχουν από αυτά που αντιμετωπίζουμε τώρα.
    Κάποια στιγμή οι δικοί μου χώρισαν και έμειναν σε διάσταση για περίπου 6 χρόνια, μέχρι τον περασμένο Νοέμβρη που μένουμε ξανά οι 3 μας.

    Σαν παιδιά δεν μας έλειψε τίποτα, πήραμε την ίδια ανατροφή και είχαμε τις ίδιες ευκαιρίες και δυνατότητες. Καθώς όμως ποτέ 2 άνθρωποι δεν είναι οι ίδιοι, μοιάζω με τον Ψ. όσο μια σταγόνα νερό με ένα μπουκάλι οξύ. Καμία ομοιότητα δηλαδή. Εγώ σπούδασα, ίσως κάτι που δεν με ενθουσίαζε, αλλά πήρα το πτυχίο μου και μετά ασχολήθηκα με διαφορετικό τομέα, στο σχολείο ήμουνα μέτρια μαθήτρια , είχα από μικρή ηλικία μερικούς σταθερούς και καλούς φίλους τους οποίους εφερνα και στο σπίτι, μετρούσα πάντα τα λόγια μου μήπως άθελά μου προσβάλλω κάποιον, βοηθούσα και βοηθάω όσο μπορώ και προσπαθώ ότι μπορώ να το κάνω μόνη μου χωρίς βοήθεια, να το κάνω. Αυτονομία σε όσα μπορώ.

    Ο Ψ ήταν σχετικά τεμπέλης, δεν είχε διάθεση να διαβάσει, τους φίλους του σπάνια τους βλέπαμε στο σπίτι, ήταν πιο κλειστός χαρακτήρας και στις Πανελλήνιες πέρασε σε μια σχολή την οποία παρακολούθησε για 2-3 εξάμηνα και την παράτησε. Δούλεψε για 1-2 χρόνια στην νύχτα, και παράλληλα έδωσε με το 10% και πέρασε σε μια άλλη σχολή της αρεσκείας του, την ίδια χρονιά που πέρασα και εγώ στην σχολή μου. Οι δικοί μου του πήραν αυτοκινητάκι για να πηγαινοέρχεται, νοίκιασαν σπίτι, το επίπλωσαν, και μετά απο 3 εξάμηνα.. την παράτησε. Λίγο καιρό μετά και ενώ ήταν σε διάσταση οι δικοί μου η κατάσταση άρχισε να αλλάζει.

    Μας είπε πως ένα βράδυ στην δουλειά γνώρισε μια κοπέλα στην ηλικά του, ορφανή και γόνο πλούσιας οικογένειας, μεγαλωμένη εσώκλειστη στο Παρίσι, και μετά από σύντομο χρονικό διάστημα -3,4 μήνες- άρχισε να μένει μαζί της΄στο σπίτι της στο κέντρο της πόλης. Στην αρχή στην πόλη μας και το καλοκαίρι η κοπέλα νοίκιασε ένα σπίτι κοντά στο χωρίο που είναι το εξοχικό μας.
    Αποκόπηκε από όλους τους φίλους του, άλλαξε τηλέφωνο, σταμάτησε από την δουλειά του, πούλησε το αυτοκίνητο του γιατί ήθελε να πάρει ένα πιο "οικογενειακό" και οι έπεισε τους δικούς μου να του αγοράσουν ένα αυτοκίνητο των 30.000 ευρώ, και στα περισσότερα από αυτά ο λόγος που έλεγε ήταν η κοπέλα, που δεν ήθελε ο φίλος της να δουλεύει νύχτα, που δεν ήθελε ο φίλος της να τρέχει με το αυτοκίνητο κλπ. Έτσι χωρίς εισόδημα εφόσον δεν δούλευε τον στήριζαν οικονομικά οι δικοί μου.
    Παράλληλα με αυτά εμφανίστηκε ένας καινούριος φίλος, ο Κ. ας πούμε, κολλητός της κοπέλας που έγινε κολλητός και με τον αδερφό μου. τον Κ. τον βλέπαμε συχνά πυχνά, είχε μια δουλειά που του επέτρεπε Ιούνιο- Σεπτέμβρη να έχει άδεια και να έρχεται να μένει στο εξοχικό μας και όταν δεν ήταν πορστά ο αδερφό μου, μας έλεγε για την κοπέλα αυτή, πόσο δυναμική είναι, παρά τα όσα της έχουν τύχει στην ζωή της, πόσο συνεσταλμένη είναι και πόσο διστάζει να γνωρίσει τους γονείς του φίλου της επειδή είναι ορφανή και δεν θέλει να γνωρίσει 2 νέους "γονείς" που ίσως αργότερα τους αποχωριστεί αν χωρίσει με τον φίλο της , πως μεγάλωσε στο Παρίσι, πως ασχολείται με τον χορό από χόμπι αλλά έχει επιχειρήσεις στην Ελλάδα και την Κύπρο τις οποίες διαχειρίζεται με τον αδερφό της, πόσο πλούσια είναι, άξια, κλπ κλπ. Πληροφορίες γενικά, τις οποίες σπάνια έδινε ο αδερφός μου ο οποίος γενικότερα πολύ λίγο μιλάει για την ζωή του.
    Και όλα αυτά τα χρόνια 3-4 ξέραμε πως ο αδερφός μου ζεί με μια κοπέλα με αυτά τα χαρακτηριστικά την οποία δεν έχουμε δει ή ακούσει ποτέ αλλά όποτε ήταν στο εξοχικό μαζί φρόντιζαν να το αφήνουν πεντακάθαρο, μας έστελνε και κουλουράκια - πίτες και γλυκά και κάτι τυπικά δωράκια σε Χριστούγεννα και Πάσχα.
    Πριν 2 χρόνια μας είπε πως παρακινημένος από την κοπέλα θέλει να κάνει μια καινούρια αρχή και να διαβάσει ξανά για να μπει στο Πανεπιστήμιο, στην Νομική. Έτσι οι γονείς μου που το όνειρό τους ήταν να εχουν τα παιδιά τους ίσες αν όχι καλύτερες ευκαιρίες από τους ίδιους, βρήκαν τον καλύτερο καθηγητή της πόλης και πλήρωναν 50ευρώ την ώρα, για 8 ώρες την εβδομάδα και 5 μήνες για να διαβάζει ο Ψ. και να περάσει σε σχολή του 18,5! Ένας μαθητής όμως του 9-10
    δύσκολα γίνεται του 18-19, και έτσι με το 12 που έβγαλε πέρασε σε μια άλλη σχολή.
    Και όποτε του έλεγαν οι δικοί μου για να γνωρίσουν την κοπέλα έλεγε πως "δεν είναι έτοιμη ακόμα, και πρέπει να σέβεστε την κατάστασή της".
    Μετακόμισε και με την κοπέλα πιο κοντά στο σπίτι μας, γιατί έχει και πρόβλημα εκ γενετείς με την καρδία της και ήθελε πιο καθαρό αέρα από αυτόν του κέντρου, και νοίκιασαν ένα σπίτι. Αλλά τώρα έπρεπε και αυτός να συμβάλει στα έξοδα του σπιτιού γιατί "δεν είναι ζιγκολό να μένουν μαζί και αυτός να μην πληρώνει τίποτα" και πηγαινοερχόταν στην πόλη που είναι η σχολή του 2 μέρες την εβδομάδα γιατί "δεν μπορεί να την αφήσει μόνη της, και αν πάθει κάτι?". Και τα έξοδα του αυξήθηκαν. Πληρώναμε ξενοδοχείο για 2 μέρες την εβδομάδα, πούλησε και το αμάξι το κιανούριο γιατί "έτρωγε πολλή βενζίνη" και πήρε ένα 15ετίας, και είχε και βενζίνες, και τα έξοδά του και να λίγα χρήματα "να πηγαίνει ένα σουπερ μάρκετ" και να λίγα χρήματα "να κινείται".
    Και όποτε του έλεγαν οι δικοί μου για να γνωρίσουν την κοπέλα έλεγε πως "μπλεκόμαστε στα προσωπικά του, και πως θα έρθει η ώρα για όλα".
    Και εδώ και ένα χρόνο ο πατέρας μου βγήκε στην σύνταξη.. και το γραφέιο της μαμάς μου έπαψε να δουλεύει όπως δούλευε, η δουλειά της έπεσε κατά 80-90% και μας έμεινε το δάνειο για το γραφείο και ένα γραμματάκι από την Εφορία.
    Και τον Οκτόβρη μας είπε πως η κοπέλα είναι έγκυος. και πως έπρεπε και να αλλάξουν σπίτι γιατί ο ιδιοκτήτης το ήθελε για ιδιοχρησία. Και επειδή η κοπέλα ήθελε καθαρό αέρα και "έτσι έχει μάθει, τί να κάνω εγώ τώρα", και νοίκιασαν μια μεζονέτα στα βόρεια προάστια της πόλης με 600ε/μήνα, αλλά έπρεπε να συμβάλει και ο αδερφός μου, αλλά οι δικοί μου δεν είχαν καθόλου περιθώριο.. Έτσι, επειδή "έπρεπε να τον στηρίξουν και αυτόν που κάνει ένα βήμα στην ζωή του", τους έπεισε να πάρουν δάνειο. Αλλά δεν μπόρεσαν να το πάρουν, και η μαμά μου κατηγορούσε τον εαυτό της που δεν μπορούσε να σταθεί στο παιδί της, να τον βοηθήσει να στήσει το σπιτικό του, και δεν κοιμόταν το βράδυ, και δανείστικε από όπου μπορούσε αλλά δεν ήταν αρκετά, μέχρι που την λύση έδωσε ο αδερφός μου και φόρτωσαν με 6.000ε τις πιστωτικές.. Μετά έπρεπε να πάρει και έπιπλα, γιατί "όλα τα αγόρασε η κοπέλα, πρέπει και εγώ σαν άντρας να πάρω κάτι, ένα τραπέζι, ένα καναπέ εστω", και αφού δεν μπορούσε να φορτώσει άλλο την πιστωτική, πούλησε ένα χωραφάκι που είχε η μαμά μου από τον μπαμπά της και του το είχε γράψει, πήρε ένα αστείο ποσό για την αξία του ακινήτου, και η μαμά μου ζήτησε ένα ποσό από αυτά για να ξεπληρώσει τουλάχιστον αυτά που δανείστηκε, και έτσι ο Ψ. "αναγκάστηκε να δώσει τα λεφτά ΤΟΥ στην μαμά μου".
    Μετά ήρθαν οι εξετάσεις για προγεννητικό έλεγχο και δώσε εξετάσεις, και δώσε έξοδα που ο Ψ. "με τί λεφτά να συμβάλει για το παιδί του?", και δώστου τύψεις οι γονείς μου..
    Τα Χριστούγεννα πλησίαζαν, και η μαμά μου έκανε ετοιμασίες για την νύφη, γιατί "μαμά, αν δεν πάμε στον αδερφό της, θα φάμε όλοι μαζί να την γνωρίσετε", αλλά τελικά δεν αισθανόταν καλά και δεν πήγαν πουθενά.. ούτε στον αδερφό της, ούτε στους γονείς μου..
    Και κάθε Κυριακή ο αδερφός μου απαντάει στα τηλεφωνήματα των γονιών μου, και έρχεται σπίτι, και τσακώνονται, γιατί αυτός "π'ως θα ζήσει με 50ευρώ την εβδομάδα?", και "αισθάνεται ντροπή που τον ζει η κοπέλα του", και "πως θα αναθρέψει το εγγόνι τους αν δεν του δίνουν χρήματα"..
    Και για γάμο ούτε κουβέντα.. και για να την γνωρίσουμε ούτε κουβέντα, μόνο για λεφτά..
    Και μετά θυμώνει, και φωνάζει "που δεν τον στηρίζει κανείς σε αυτόν τον κόσμο", και που εμείς"ζούμε στο ζεστό σπιτάκι μας, και αυτός δεν έχει ούτε πετραίλαιο να βάλει στο σπίτι", και χτυπάει κάτω από την ζώνη.. Και φεύγει.. μέχρι την άλλη Κυριακή.
    Και εγώ? Ψάχνω στο σπίτι για ηρεμιστικά, κάνω ησυχία μήπως και ακούσω καμιά περίεργη ανάσα, κανένα θόρυβο περίεργο, έχω το τηλέφωνο μου κοντά και έιμαι σε επιφυλακή.. αν γίνει κάτι? ποιον παίρνω? το 166? την νονά μου? τους γείτονες?
    Και περιμένω για την επόμενη γύρα..
    Και οι δικοί μου δεν κοιμούνται τα βράδια, σηκώνονται το πρωί με μαύρους κύκλους, πινουν ένα τσάι και παίρνουν τα φάρμακά τους, και έχουν τύψεις που δεν μπορούν να σταθούν στο παιδί τους, που δεν είναι ικανοί μετά από 30 και 40 χρόνια δουλειάς να ξοδέψουν 100 ευρώ.
    Μέχρι την επόμενη κυριακή..
    Και θέλω να τους φωνάξω, να τους ταρακουνήσω, να τους βγάλω από όλο αυτό το σκεπτικό, να τους πω πως παιδί δεν σημαίνει τίποτα αν είναι παιδί που εκμεταλλεύεται, που κάνει γκριμάτσες αδιαφορίας όταν εσύ κλαις ταπεινωμένος μπροστά του, που έχει ξεχάσει την λέξη "ευχαριστώ" και τόσα άλλα.
    Και εγώ σε 20 μέρες θα πάω στο ξενοδοχέιο που δουλεύω σε άλλη πόλη, και φοβάμαι πως μια μέρα θα τους πάρω τηλέφωνο και δεν θα το σηκώσουν, ή θα συγχιστούν τόσο πολύ μετά από καυγά και θα πάθουν κανένα εγκεφαλικό, ή θα πιαστεί στα χέρια ο Ψ. με τον μπαμπά μου και θα έχουμε ατυχήματα..

    Είναι πολλά, το ξέρω, αλλά είναι όσο πιο περιληπτικά μπόρεσα να τα γράψω.
    Θέλω να τους βοηθήσω αλλά δεν ξέρω πως..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    188
    Ειμαστε σιγουροι οτι ο Ψ εχει κοπελα? η μηπως ειναι μια δηκαιολογια να παιρνει λεφτα απο τους γονεις σου?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    16
    Προσπάθησα να τα γράψω λίγο αντικειμενικά, αλλά πιστεύω πως το όλο θέμα ¨κοπέλας" είναι δικαιολογία για να παίρνει χρήματα.
    Δεν μπορώ να ξέρω με τί ασχολείται πραγματικά ή που ξοδέυει τα χρήματα αυτά, αυτό που με απασχολεί είναι το τί μπορώ να κάνω εγώ, αν μπορώ να κάνω κάτι, είτε για να τον απομακρύνω είτε για να σταματήσει να τους συμπεριφέρεται έτσι..

  4. #4
    Ο αδερφός σου μηπως είναι μπλεγμένος πουθενά, τζόγο, ουσίες????? Δε πιστεύω πως υπάρχει κοπέλα, ακόμα και όταν έμεινε έγκυος δε την έφερε να τη γνωρίσουν δε γίνονται αυτά τα πράγματα... Ξέρεις που είναι το νέο του σπίτι, πήγαινε εφνιδιαστικά, παρακολούθησε τον! Κάτι περίεργο παίζει... Μίλησε με τους γονείς σου, κάνε μια κουβέντα και πες τους πως όλα αυτά τα χρόνια είναι δίπλα στο παιδί τους, έχει φτάσει 30 χρονών αν θέλει να αγοράζει καναπέδες, σπίτια και αυτοκίνητα να συντηρεί το παιδί του να πάει να δουλέψει, δε χρειάζεται να νιώθουν τύψεις στα 60-70 τους, τ αλλο να κάνουν πια.......................

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Anna M. View Post
    Ειμαστε σιγουροι οτι ο Ψ εχει κοπελα? η μηπως ειναι μια δηκαιολογια να παιρνει λεφτα απο τους γονεις σου?
    an υποθεσουμε οτι δεν εχει κοπελα που μπωρει να ναι αρκετα πιθανο τοτε ισως να εχει κατι αλλο λογο που τον ξερει μονο ο ιδιος...οστοσο ωρα το πως απ μαθητης του 10 αποφασισε να γινει του 18 μου φενετε ανεξηγιτο... δηλαδη εφαγε ενα φλας αισθανθηκε μια εσωτερικη αλλαγη και αλλαξε

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by moby View Post
    Ο αδερφός σου μηπως είναι μπλεγμένος πουθενά, τζόγο, ουσίες????? Δε πιστεύω πως υπάρχει κοπέλα, ακόμα και όταν έμεινε έγκυος δε την έφερε να τη γνωρίσουν δε γίνονται αυτά τα πράγματα... Ξέρεις που είναι το νέο του σπίτι, πήγαινε εφνιδιαστικά, παρακολούθησε τον! Κάτι περίεργο παίζει... Μίλησε με τους γονείς σου, κάνε μια κουβέντα και πες τους πως όλα αυτά τα χρόνια είναι δίπλα στο παιδί τους, έχει φτάσει 30 χρονών αν θέλει να αγοράζει καναπέδες, σπίτια και αυτοκίνητα να συντηρεί το παιδί του να πάει να δουλέψει, δε χρειάζεται να νιώθουν τύψεις στα 60-70 τους, τ αλλο να κάνουν πια.......................
    ναι αυτο σκεφτομουν κοπελα δε θα χει αλλα κατι αλλο θα παιζει ιδικα οταν αλλαξε ξαφνικα

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    16
    Χμ.. εδώ υπάρχει ένα θεματάκι. Γνωρίζω περιοχή, αλλά ούτε δρόμο, ούτε διεύθυνση ούτε τίποτα..
    Οι γονείς μου όποτε προσπαθώ να τους πω οτι ίσως τα πράγματα δεν είναι όπως τους παρουσιάζονται, αντιδρούν, μου λένε να μην είμαι καχύποπτη με τον αδερφό μου, πως και αυτός έχει δίκιο, πως δεν μπορεί να προσφέρει στο σπίτι του και πως είναι λογικό να νιώθει έτσι..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Μισσυ πολυ περιεργο το να εχει ο αδελφος σου σχεση τοσα χρονια , να ειναι ετοιμη να γεννησει η κοπελα και εσεις να μην την εχετε γνωρισει την κοπελα.
    Εγω στην θεση σας θα ανησυχουσα πολυ περισσοτερο , και μαλλον θα χρησιμοποιουσα ανηθικους τροπους για να μαθω τι συμβαινει...

  9. #9
    Quote Originally Posted by missy View Post
    Χμ.. εδώ υπάρχει ένα θεματάκι. Γνωρίζω περιοχή, αλλά ούτε δρόμο, ούτε διεύθυνση ούτε τίποτα..
    Οι γονείς μου όποτε προσπαθώ να τους πω οτι ίσως τα πράγματα δεν είναι όπως τους παρουσιάζονται, αντιδρούν, μου λένε να μην είμαι καχύποπτη με τον αδερφό μου, πως και αυτός έχει δίκιο, πως δεν μπορεί να προσφέρει στο σπίτι του και πως είναι λογικό να νιώθει έτσι..
    Ασε τ κουβέντα τότε, ξέρεις πότε θα δεις τον αδερφό σου? Δηλαδή έρχεται όταν δεν έχει λεφτά έτσι απροειδοποιητα ή έρχεται ανα τακτα χρονικά διαστηματα?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Μισσυ πολυ περιεργο το να εχει ο αδελφος σου σχεση τοσα χρονια , να ειναι ετοιμη να γεννησει η κοπελα και εσεις να μην την εχετε γνωρισει την κοπελα.
    Εγω στην θεση σας θα ανησυχουσα πολυ περισσοτερο , και μαλλον θα χρησιμοποιουσα ανηθικους τροπους για να μαθω τι συμβαινει...
    Τί τρόπους?

  11. #11
    Αυτος ο κολλητος ο Κ. που βρισκεται? Παιζει να μην υπαρχει ούτε σπίτι.... Επίσης, εσύ με τον αδερφό σου δε βγαίνετε, να τν πάρεις ένα τηλ να πάτε γ καφέ ας πούμε...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by moby View Post
    Ασε τ κουβέντα τότε, ξέρεις πότε θα δεις τον αδερφό σου? Δηλαδή έρχεται όταν δεν έχει λεφτά έτσι απροειδοποιητα ή έρχεται ανα τακτα χρονικά διαστηματα?
    Η Κυριακή είναι η μέρα μας :P αλλά μπορεί και μεσοβδόμαδα καμιά φορά..

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by moby View Post
    Αυτος ο κολλητος ο Κ. που βρισκεται? Παιζει να μην υπαρχει ούτε σπίτι.... Επίσης, εσύ με τον αδερφό σου δε βγαίνετε, να τν πάρεις ένα τηλ να πάτε γ καφέ ας πούμε...
    Δεν είχαμε ποτέ πολύ στενές σχέσεις. Όποτε του λέω να πάμε για καφέ βρίσκει δικαιολογίες, μία δεν έχει χρόνο, μια δεν μπορεί..

    ο Κ. μένει εδώ στην πόλη, αλλά έχω καιρό να τον ακούσω.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Εννοω αυτο που ειπε και ο Moby πιο πανω. Παρακολουθηση . . .

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    18
    Missy γεια σου.Ούτε και γω πιστευω πως ο αδερφος σου εχει σχεση διοτι αν ειχε τωρα με την εγκυμοσυνη θα την ειχατε γνωρισει δεν ειναι λογικο ολο αυτό. Ισως έχει αλλα μπλεξιματα
    ενδεχομενως σοβαρά οπότε καλό ειναι να ακολουθήσεις τον τροπο που σου συστηνουν,παρακολουθηση για να δεις τι ακριβως παίζει. Αν δεν μπορεις να την κανεις εσύ η κάποιο αλλο κοντινο σου ατομο που εμπιστεύεσαι να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό διοτι πρεπει να ανακαλυψεις τι συμβαινει προτου η κατασταση ξωκοίλει. Μακαρι να πανε ολα καλα και να σκορπαει τα χρηματα για καλο σκοπο αλλα αν δεν ειναι ετσι καλο ειναι να το μαθεις για να ξερετε πως θα κινηθείτε.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 19-12-2012, 22:42
  2. Ψυχολογικός Βιασμός (?)
    By Νάντια in forum Κακοποίηση
    Replies: 46
    Last Post: 05-10-2012, 16:33
  3. Ψυχολογικός φάρος!!!
    By IRENEMARINA in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 02-11-2011, 15:46
  4. Ψυχολογικός εκβιασμός "παιδιών" (μετά την ενηλικίωση) από γονείς
    By akritziab in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 10-06-2008, 15:19
  5. ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΕΚΒΙΑΣΜΟς
    By mariza in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 23-06-2006, 02:25

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •