Minitran
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15

Thread: Minitran

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    138

    Minitran

    Γεια σας παιδια! Θελω να ρωτησω αν εχει παρει καποιος το συγκεκριμενο ηρεμιστικο/αντικαταθλιπτικο και αν τον βοηθησε. Μου το συνεστησε ο ψυχιατρος σαν ενα πολυ καλο φαρμακο αλλά διαβασα οτι ανηκει στα παλαιας γενιας αντικαταθλιπτικα και ειναι περισσοτερο τοξικο σε αντιθεση με τα νεας γενιας αντικαταθλιπτικα, γι'αυτο και οι περισσοτεροι ψυχιατροι αποφευγουν να το χορηγουν.
    Οποιος εχει εμπειρια με το συγκεκριμενο φαρμακο παρακαλω να ενημερωσει.
    Ευχαριστω εκ των προτερων!
    \"καταδίκη μιας κατάστασης σημαίνει την ασυνείδητη επιθυμία της\"-Freud-

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    11
    Παιρνω το 25αρι 13 μηνες.Εγω το χρεισιμοποιω για ηρεμιστικο.Ειχα θεμα με τον υπνο Επεφτα στο κρεβατι 2 και 4 φορες....αλλες τοσες σηκωνομουν και κατεληγα να κοιμαμαι 6 και 8 το πρωι.Με στρωσε.Το πρωτο 1,2 μηνες ειναι η αληθεια μου επεφτε λιγο βαρυ και προσπαθησα να αλλαξω,τελικα ξαναγυρισα και πλεον δεν εχω θεμα .Ημου δλδ υποτονικος για 1,2 ωριτσες το πρωι που ξυπνουσα.Αλλα σιγουρα βοηθησε.Περιπου ενα 2ωρο μετα με πιανει....και κοιμαμαι κοντα 10ωρο πλεον
    Καθαρα αντικαταθλιπτικο δεν ειναι,βασικα εχει δυο ουσιες αμιτριπτυλίνη και περφαιναζίνη(δεν ειμαι ειδικος)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    138
    Σ'ευχαριστω για την απαντηση! Ξερω οτι ειναι ηρεμιστικο/αντικαταθλιπτικο και οχι καθαρα αντικαταθλιπτικο.
    \"καταδίκη μιας κατάστασης σημαίνει την ασυνείδητη επιθυμία της\"-Freud-

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Βασικα εγω εχω την εντυπωση οτι περιεχει 2 δραστικες ουσιες, μια αντικαταθλιπτικη και μια αντιψυχωσικη, δεν ειναι δλδ ηρεμιστικο/αντικαταθλιπτικο, αλλα μαλλον αντιψυχωσικο/αντικαταθλιπτικο.. μπορει να κανω κ λαθος.. :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    138
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Βασικα εγω εχω την εντυπωση οτι περιεχει 2 δραστικες ουσιες, μια αντικαταθλιπτικη και μια αντιψυχωσικη, δεν ειναι δλδ ηρεμιστικο/αντικαταθλιπτικο, αλλα μαλλον αντιψυχωσικο/αντικαταθλιπτικο.. μπορει να κανω κ λαθος.. :)
    Κατι τετοιο νομιζω πως μου ειπε κ ο γιατρος αλλά οπου εχω ψαξει αναφερεται ως ηρεμιστικο/αντικαταθλιπτικο. Τι να πω... Σ'ευχαριστω παντως για την απαντηση!
    \"καταδίκη μιας κατάστασης σημαίνει την ασυνείδητη επιθυμία της\"-Freud-

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    MINITRAN ένα διαδεδομένο φάρμακο παλαιάς τεχνολογίας αλλά αποτελεσματικό. έχει δύο ουσίες την αμιτριπτυλίνη που είναι αντικαταθλιπτική ουσία και ανυψώνει το υποβιβασμένο επίπεδο του συναισθήματος και την περφαιναζίνη ένα αντιψυχωτικό παράγωγο της φαινοθειαζίνης. Συνδέεται με τους υποδοχείς D1 και D2 της ντοπαμίνης και αναστέλλει τη δραστηριότητά τους και έχει και αντιεμετική δράση... ιδιαίτερες παρενεργειές δεν έχει εκτός της έντονης υπνηλίας.
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    1
    [QUOTE=yiannis87;430178]Παιρνω το 25αρι 13 μηνες.Εγω το χρεισιμοποιω για ηρεμιστικο.Ειχα θεμα με τον υπνο Επεφτα στο κρεβατι 2 και 4 φορες....αλλες τοσες σηκωνομουν και κατεληγα να κοιμαμαι 6 και 8 το πρωι.Με στρωσε.Το πρωτο 1,2 μηνες ειναι η αληθεια μου επεφτε λιγο βαρυ και προσπαθησα να αλλαξω,τελικα ξαναγυρισα και πλεον δεν εχω θεμα .Ημου δλδ υποτονικος για 1,2 ωριτσες το πρωι που ξυπνουσα.Αλλα σιγουρα βοηθησε.Περιπου ενα 2ωρο μετα με πιανει....και κοιμαμαι κοντα 10ωρο πλεον
    Καθαρα αντικαταθλιπτικο δεν ειναι,βασικα εχει δυο ουσιες αμιτριπτυλίνη και περφαιναζίνη(δεν ειμαι ειδικος)[/QUOTE
    ποιο 25αρι φιλε;25+2 ή 25+4;

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    18
    Ρε παιδιά το ξεκίνησα κι εγώ σήμερα. Ο γιατρός είπε πρωί - βράδυ. Είμαι απ'το πρωί λες και έχω καπνίσει κάτι.. Θα είμαι έτσι συνέχεια?
    Επίσης, τώρα που το ξεκίνησα δε μπορώ να το σταματήσω? Γιατί σκεφτόμουν να επισκεφτώ άλλον εναν γιατρό καθώς αυτός έχω την εντύπωση οτι με εξέτασε "πρόχειρα" .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Χωρίς να έχω πάρει το συγκεκριμένο θα σου πω πως όλα τα ψυχοφάρμακα στην αρχή πέφτουν λίγο βαριά.
    Και εγώ όταν ξεκίνησα αντικαταθλιπτικά στο πρώτο χάπι ήμουν σαν πρεζάκι υπο υπερβολική δόση.
    Με το ζόρι περπάταγα στο ισιάδι.
    Στις επόμενες δόσεις με νάρκωνε λίγο και ήμουν σε ημιλιπόθυμη φάση (γιαυτό προσχή μην οδηγάς κτλ) και μετά μια χαρά.

    Βέβαια αυτό φαίνεται λίγο πιο κατασταλτικό από τα ssri και γιαυτό σίγουρα καλύτερο για το άγχος.

    Μου φαίνεται ωραίο φάρμακο.
    Αγχολυτικό, αντικαταθλιπτικό, αντιψυχωτικό, αντισταμινικό και ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ.
    Αν είναι άραγε τόσο καλό γιατί δε το γράφουν;
    Το cipralex που μου γράψαν εμένα τότε πέρα από ίσως καλό μάρκετινγκ για φουλ δόση ήθελες 32+ ευρώ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by yiannis87 View Post
    Καθαρα αντικαταθλιπτικο δεν ειναι,βασικα εχει δυο ουσιες αμιτριπτυλίνη και περφαιναζίνη(δεν ειμαι ειδικος)


    H αμιτρυπτιλυνη ειναι το anafranil ( τρικυκλικο ατκθλκο προηγουμενης γενιας ) και το αλλο ειναι αντιψυχωτικο .

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Χωρίς να έχω πάρει το συγκεκριμένο θα σου πω πως όλα τα ψυχοφάρμακα στην αρχή πέφτουν λίγο βαριά.
    Και εγώ όταν ξεκίνησα αντικαταθλιπτικά στο πρώτο χάπι ήμουν σαν πρεζάκι υπο υπερβολική δόση.
    Με το ζόρι περπάταγα στο ισιάδι.
    Στις επόμενες δόσεις με νάρκωνε λίγο και ήμουν σε ημιλιπόθυμη φάση (γιαυτό προσχή μην οδηγάς κτλ) και μετά μια χαρά.

    Βέβαια αυτό φαίνεται λίγο πιο κατασταλτικό από τα ssri και γιαυτό σίγουρα καλύτερο για το άγχος.

    Μου φαίνεται ωραίο φάρμακο.
    Αγχολυτικό, αντικαταθλιπτικό, αντιψυχωτικό, αντισταμινικό και ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ.
    Αν είναι άραγε τόσο καλό γιατί δε το γράφουν;
    Το cipralex που μου γράψαν εμένα τότε πέρα από ίσως καλό μάρκετινγκ για φουλ δόση ήθελες 32+ ευρώ

    Είμαι σαν να έχω καπνίσει χόρτο σχεδόν όλη τη μέρα. Ειναι φυσιολογικο? Δηλαδη πολυ αφηρημενος, τα αντανακλαστικα μειωμενα εντελως. Επίσης γνωρίζει κάποιος αν το αλκοολ επιτρέπεται ? Δε μπορω να εστιασω καθολου να διαβασω τις οδηγιες!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Με κανένα φάρμακο δεν επιτρέπεται το αλκοόλ...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    18
    Ευχαριστώ Παναγιώτη! Καταλαβαίνεις σε τι κατάσταση είμαι έτσι ? Σαν μαστουρωμένος/μεθυσμένος. Ξεχνάω πράγματα κλπ. Από τότε που ξεκίνησα τη θεραπεία. Θα κρατήσει για πολύ αυτό το πράγμα? Είναι λίγο κουραστικό

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Quote Originally Posted by yiannis87 View Post
    Παιρνω το 25αρι 13 μηνες.Εγω το χρεισιμοποιω για ηρεμιστικο.Ειχα θεμα με τον υπνο Επεφτα στο κρεβατι 2 και 4 φορες....αλλες τοσες σηκωνομουν και κατεληγα να κοιμαμαι 6 και 8 το πρωι.Με στρωσε.Το πρωτο 1,2 μηνες ειναι η αληθεια μου επεφτε λιγο βαρυ και προσπαθησα να αλλαξω,τελικα ξαναγυρισα και πλεον δεν εχω θεμα .Ημου δλδ υποτονικος για 1,2 ωριτσες το πρωι που ξυπνουσα.Αλλα σιγουρα βοηθησε.Περιπου ενα 2ωρο μετα με πιανει....και κοιμαμαι κοντα 10ωρο πλεον
    Καθαρα αντικαταθλιπτικο δεν ειναι,βασικα εχει δυο ουσιες αμιτριπτυλίνη και περφαιναζίνη(δεν ειμαι ειδικος)
    to pernis akoma?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Den boro na katalavw se pia kathgoria pefti auto to xapi.??

Similar Threads

  1. minitran - συνδρομο εξαρτησης
    By sofia84 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 01-04-2012, 06:00
  2. Minitran 2-25
    By malamataki in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 02-03-2011, 22:15
  3. minitran kai Anafranil
    By iremia in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 24-01-2011, 15:14
  4. Ερώτηση: minitran και κρίση πανικου?
    By Disillusion in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 26
    Last Post: 23-11-2008, 19:15
  5. Minitran 4-25
    By Καποιος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 02-10-2008, 13:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •