Ενοχικό Ατομο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    158

    Ενοχικό Ατομο

    Παιδια καλησπέρα!!!Αντιμετωπιζω ενα προβλημα.....
    Νιωθω συνεχεια ενοχές για οτι κάνω..................
    Οταν ερχομαι σε συγκρουση με ενα ατομο, στο τελος προσπαθω να βρω στον εαυτο μου τι λάθος έκανα??
    Οταν με πληγωνουν και με ακυρωνουν προσπαθω να πεισω τον εαυτο μου, οτι ξερεις κατι εσυ φταις και σε πληγωνουν.
    Νιωθω για τα παντα τυψεις και ενοχες!!Οταν τσακωνομαι με τον αντρα μου,πιστευω οτι εγω φταιω παντα που τσακωνομαστε, ακομα και οταν δεχομαι λεκτικη κακοποιηση, καταλληγω οτι ξερεις..εχει δικιο και με βρήζει, αισθανομαι τρομερες ενοχες και μερικες φορες φτανω σε σημειο να κανω αποπειρα αυτοκτονιας...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    123
    κγω το παθαινω αυτο πολυ συχνα εως συνεχεια.Οταν λεω κατι σε καποιον και μετα γυρναω στο σπιτι, σκεφτομαι συνεχεια τι ειπα, πως το ειπα, τι θα καταλαβε, αν θα με παρεξηγησε, μηπως τον στενοχωρησα και ενα κυμα αβυσαλεως σκεψεων που δεν λεει να κοπασει.. Οσο για τις αποπειρες, ο αριθμος τους εχει ξεπερασει καθε οριο, χθες ημουν με το ενα ποδι στο κενο..(μια ωμη παραδοχη με μια πινελια αυτοσαρκασμου και απελπισιας..παρακαλω μην με κρινει κανεις....)
    Παντως πιστευω πως το θεμα των ενοχων εχει να κανει με χαμηλη αυτοπεποιθηση και αυτοεκτιμηση..Εκει θα πρεπει να εστιασουμε για να βελτιωθουμε..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    158
    Quote Originally Posted by Kortha View Post
    κγω το παθαινω αυτο πολυ συχνα εως συνεχεια.Οταν λεω κατι σε καποιον και μετα γυρναω στο σπιτι, σκεφτομαι συνεχεια τι ειπα, πως το ειπα, τι θα καταλαβε, αν θα με παρεξηγησε, μηπως τον στενοχωρησα και ενα κυμα αβυσαλεως σκεψεων που δεν λεει να κοπασει.. Οσο για τις αποπειρες, ο αριθμος τους εχει ξεπερασει καθε οριο, χθες ημουν με το ενα ποδι στο κενο..(μια ωμη παραδοχη με μια πινελια αυτοσαρκασμου και απελπισιας..παρακαλω μην με κρινει κανεις....)
    Παντως πιστευω πως το θεμα των ενοχων εχει να κανει με χαμηλη αυτοπεποιθηση και αυτοεκτιμηση..Εκει θα πρεπει να εστιασουμε για να βελτιωθουμε..
    Ακριβως ετσι νιωθω και εγω!!!!!!Οταν με πληγωνουν οι περισσοτεροι μου λενε να απανταω και να υποστηριζω τν εαυτο μου, οατν τελικα το κανω νιωθω τυψεις, και σκεφτομαι μηπως τον/την πληγωσα???Υπαρχει περιπτωση να φταιμε πραγματικα για όλα????Και αν πραγματι οι ενοχες πηγαζουν απο την χαμηλη αυτοεκτιμηση και αυτοπεποιθησ, τι μπορω να καω για αυτο??
    Και οι αποπειρες αυτοκτονιας??Μηπως πασχω απο καταθλιψη και δεν το γνωριζω..Μερικες φορες παρακαλάω το Θεο τοσο πολυ να με παρει, γιατι οσο και να ναι εινα δυσκολο να προβείς σε με τετοια πράξη και προπαντός την αυτοκτονία...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    138
    Σε καταλαβαινω απολυτα... "Αυτο γιατι το εκανα ετσι, εκεινο γιατι το ειπα, μηπως παρεξηγηθω, δεν επρεπε να μιλησω ετσι..." και πολλες αλλες παρομοιες σκεψεις που κουραζουν τη ψυχη. Μάλλον πηγαζουν απο την χαμηλη αυτοπεποιθηση και αυτοεκτιμηση, οποτε εκει πρεπει να εστιασουμε και να προσπαθησουμε να αλλάξουμε όσο γίνεται.
    \"καταδίκη μιας κατάστασης σημαίνει την ασυνείδητη επιθυμία της\"-Freud-

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    138
    Quote Originally Posted by ΝΙΚΙ View Post
    Ακριβως ετσι νιωθω και εγω!!!!!!Οταν με πληγωνουν οι περισσοτεροι μου λενε να απανταω και να υποστηριζω τν εαυτο μου, οατν τελικα το κανω νιωθω τυψεις, και σκεφτομαι μηπως τον/την πληγωσα???Υπαρχει περιπτωση να φταιμε πραγματικα για όλα????Και αν πραγματι οι ενοχες πηγαζουν απο την χαμηλη αυτοεκτιμηση και αυτοπεποιθησ, τι μπορω να καω για αυτο??
    Και οι αποπειρες αυτοκτονιας??Μηπως πασχω απο καταθλιψη και δεν το γνωριζω..Μερικες φορες παρακαλάω το Θεο τοσο πολυ να με παρει, γιατι οσο και να ναι εινα δυσκολο να προβείς σε με τετοια πράξη και προπαντός την αυτοκτονία...
    Δεν αποκλειεται Niki να εχεις και καταθλιψη... Συμβουλη μου ειναι να επισκεφθεις εναν ειδικο γιατι οι αυτοκτονικες σκεψεις ειναι επικινδυνες. Ευχομαι οτι καλυτερο!
    \"καταδίκη μιας κατάστασης σημαίνει την ασυνείδητη επιθυμία της\"-Freud-

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    158
    Quote Originally Posted by VanGogh View Post
    Δεν αποκλειεται Niki να εχεις και καταθλιψη... Συμβουλη μου ειναι να επισκεφθεις εναν ειδικο γιατι οι αυτοκτονικες σκεψεις ειναι επικινδυνες. Ευχομαι οτι καλυτερο!
    Αυτο εκανα!!Εκλεισα το πρωτο μου ραντεβου, μακαρι να με βοηθησει!!!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    158
    αααααααααααααα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by ΝΙΚΙ View Post
    ...Και αν πραγματι οι ενοχες πηγαζουν απο την χαμηλη αυτοεκτιμηση και αυτοπεποιθη, τι μπορω να καω για αυτο??...
    Οι ενοχές ΔΕΝ πηγάζουν από την χαμηλη αυτοεκτιμηση και αυτοπεποιθη. Η χαμηλη αυτοεκτιμηση και αυτοπεποιθη ΔΕΝ είναι αιτίες αλλά συμπτώματα - όπως και οι ενοχές - , που πηγάζουν από την ματαίωση που νιώσαμε κάποτε από αυτούς που αγαπούσαμε.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    158
    Quote Originally Posted by VanGogh View Post
    Σε καταλαβαινω απολυτα... "Αυτο γιατι το εκανα ετσι, εκεινο γιατι το ειπα, μηπως παρεξηγηθω, δεν επρεπε να μιλησω ετσι..." και πολλες αλλες παρομοιες σκεψεις που κουραζουν τη ψυχη. Μάλλον πηγαζουν απο την χαμηλη αυτοπεποιθηση και αυτοεκτιμηση, οποτε εκει πρεπει να εστιασουμε και να προσπαθησουμε να αλλάξουμε όσο γίνεται.
    Αχ VanGogh ποσο σε καταλαβαινωωωωωωω!!!!Και οι περισσοτεροι μου λενε οταν σε εσενα σε πληγωνουν νομιζεις οτι σε λυπουνται??Κανει δεν σκεφτεται όπως εσενα....Τον εαυτο σου να λυπασαι οχι τους αλλους!!Αλλα δεν μπορωωωωωω.. Μερικες φορες προσπαθω να γινομαι σκληρη με τους αλλους, εφοσον ειναι και αυτοι ετσι απεναντι μου, και μετα λεω γιατι να ειμαι ετσι αφου δεν ειμαι ο εαυτος μου!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    138
    Ειναι αληθεια αυτο! Μαλλον πρεπει να φταιει και το οτι ειμαστε αρκετα ευαισθητοι, αν κρινω απο τον εαυτο μου. Ενω οι περισσοτεροι μπορει να σου πουνε διαφορα χωρις μετα να μπουνε στη διαδικασια να κατσουν να σκεφτουν μηπως ειπαν κατι που μπορει να πληγωσε τον αλλο. Οποτε μηπως θα επρεπε και εμεις να απευαισθητοποιηθουμε λιγακι?
    \"καταδίκη μιας κατάστασης σημαίνει την ασυνείδητη επιθυμία της\"-Freud-

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    158
    Quote Originally Posted by VanGogh View Post
    Ειναι αληθεια αυτο! Μαλλον πρεπει να φταιει και το οτι ειμαστε αρκετα ευαισθητοι, αν κρινω απο τον εαυτο μου. Ενω οι περισσοτεροι μπορει να σου πουνε διαφορα χωρις μετα να μπουνε στη διαδικασια να κατσουν να σκεφτουν μηπως ειπαν κατι που μπορει να πληγωσε τον αλλο. Οποτε μηπως θα επρεπε και εμεις να απευαισθητοποιηθουμε λιγακι?
    Ναι αλλα η ευαισθησια πηγαζει απο μεσα μας και ειναι δυσκολο να την καταπολεμησουμε.....Εγω ετσι νιωθω!!Να γινω σκληρη???Ναι, αλλα δεν θα ειμαι η Νικη...Και δεν θα νιωθω καλα και με τον εαυτο μου!!

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ε ειναι πολυ απλο πιστευω απλα ολοι σου ελεγαν μια ζωη οτι φταις εσυ για αυτο αισθανοσουν ετσι

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    158
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    ε ειναι πολυ απλο πιστευω απλα ολοι σου ελεγαν μια ζωη οτι φταις εσυ για αυτο αισθανοσουν ετσι
    Λες??Αυτο δεν το εχω ψαξει....Μπορει......Αλλα Αλεξανδρε αισθανομαι τοσο χαλια γενικα........................Δεν ειμαι ευτιχισμενη στην ζωη μου, συνεχως κανω αρνητικες σκεψεις, συνεχως αισθανομαι ενοχες για οτι κανω, νιωθω οτι ειμαι εγω λαθος και οτι ολοι οι άλλοι ειναι σωστοι, ειμαι σε ασχημη ψυχολογικη κατασταση, ο γαμος δεν με κανει ευτιχισμενη ουτε ο αντρας μου, νιωθω οτι κανεις δεν ακουει τα θελω μου..................Το μονο που θελω ειναι να πεθανω οσο και αν ακουγεται υπερβολικοοοοοοοοοοοοοοοο οοοοο

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Οι ενοχές ΔΕΝ πηγάζουν από την χαμηλη αυτοεκτιμηση και αυτοπεποιθη. Η χαμηλη αυτοεκτιμηση και αυτοπεποιθη ΔΕΝ είναι αιτίες αλλά συμπτώματα - όπως και οι ενοχές - , που πηγάζουν από την ματαίωση που νιώσαμε κάποτε από αυτούς που αγαπούσαμε.
    Τι εννοείς?Δηλαδή η χαμηλη αυτοεκτιμηση δεν είναι λόγος να νιώθει κανείς ενοχές κι ότι είναι αυτός λάθος?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    138
    Εγω πιστευω οτι οι ενοχες ειναι ενα συμπτωμα παραλληλο με την χαμηλη αυτοπεποιθηση. Παντως Niki εκανες πολυ καλα που αποφασισες να δεις εναν ειδικο. Ευχομαι ολα να πανε καλα! Υπαρχει και ενα πολυ καλο βιβλιο σχετικο με τις ενοχες,ο τιτλος του ειναι "Ξεπερασε την ενοχη και γεμισε με αγαπη" της Dr. Joan Borysenko, ισως βρεις μια μικρη βοηθεια και απο αυτο το βιβλιο.
    \"καταδίκη μιας κατάστασης σημαίνει την ασυνείδητη επιθυμία της\"-Freud-

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. σχεση με οροθετικο ατομο
    By ΧΑΝΙΩΤΗΣ81 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 24-08-2012, 23:26
  2. σχεση με ατομο με ψυχολογικα
    By rouva in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 30-06-2011, 14:42
  3. Πως ενα ατομο γ@#$ει την Ψυχολογια σου σε χρονο DT
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 25-10-2010, 17:54
  4. Ο καρκίνος σε άτομο της οικογένειας...
    By mary_loo in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 3
    Last Post: 01-11-2007, 02:05
  5. Βοήθεια με υποχόνδριο άτομο
    By Neronas in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 22-12-2006, 03:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •