ΝΕΥΡΟΨΥΧΟΛΟΓΙΑ...(Πληροφορι ες και Ερωτησεις)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623

    ΝΕΥΡΟΨΥΧΟΛΟΓΙΑ...(Πληροφορι ες και Ερωτησεις)

    Γεια σας αγαπητοί συνάδελφοι! Αυτό το thread το κάνω για να δώσω κάποιες πληροφορίες σχετικά με την νευροψυχολογια, αλλά και να θέσω και κάποια ερωτήματα σε αυτούς που τυχαίνει να γνωρίζουν κάποια πράγματα σχετικά με το συγκεκριμένο κλάδο στην Ελλάδα. Έχω τελειώσει ψυχολογία στο Bristol UWE και τώρα τελειώνω το μεταπτυχιακό μου στην γνωστική νευροψυχολογια στο Εδιμβούργο (κάνω ένα πείραμα οπτικής αντίληψης για την διπλωματική μου τώρα και βρέχει έξω κλαψ! )

    Θα ήθελα να ρωτήσω, αν υπάρχει η ειδικότητα του «Κλινικού Νευροψυχολογου» στην Ελλάδα. Ξέρω βέβαια ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχουν ειδικότητες στην ψυχολογία και ότι όλοι είναι «ψυχολόγοι» (τα κουφά συστήματα της Ελλαδαρας) αλλά υπάρχει έστω ο ψυχολόγος που ασχολείται με την γνωστική και συμπεριφοριστικη αξιολόγηση των ασθενών με νευρολογικές (και όχι μόνο ψυχιατρικές-αυτός φυσικά είναι ο κλινικός ψυχολόγος) παθήσεις, και την παρέμβαση στους ασθενείς αυτούς? Δηλαδή, για όσους δεν γνωρίζουν, ο κλινικός νευροψυχολογος (τουλάχιστον στο εξωτερικό) έχει στην γκάμα του μια πληθώρα ειδικών (γνωστικων-νευροψυχολογικων) τεστ όπως π.χ. το Stroop και το WCST για την προσοχή, διάφορα τεστ αντίληψης για τις αγνωσίες , για την μνήμη (αμνησια) κ.λ.π. Με αυτόν τον τρόπο, μπορεί να προσδιορίσει με ακρίβεια το είδος της γνωστικής δυσλειτουργίας (που μπορεί να προέρχεται από εγκεφαλικό επεισόδιο, όγκο στον εγκέφαλο κλπ) και έτσι να παρέμβει με διάφορες μεθόδους στην αποκατάσταση του προβλήματος (π.χ. γνωστικές στρατηγικές ώστε ο πάσχων να αντεπεξέρχεται με μειωμένη προσοχή η μνήμη). Έτσι ο κλινικός ψυχολόγος ηγείται συνήθως των ομάδων αποκατάστασης στο εξωτερικό. Ο κλινικός νευροψυχολογος πρέπει να είναι άριστος γνώστης της λειτουργικής νευροανατομιας, της νευροφυσιολογιας και το πώς αυτές συνδέονται με τις γνωστικές, αλλά και συγκινησιακές λειτουργίες (γνωστική ψυχολογία, γνωστική νευροεπιστημη).

    Πως γίνεται κάποιος κλινικός νευροψυχολογος? Στην Αγγλία όπου είμαι, είναι μεγάλος και μακρύς ο δρόμος, αλλά έτσι είναι σχεδόν παντού. Πρώτα από όλα πρέπει σε Αγγλία και Αμερική κάποιος να έχει αποκτήσει το ειδικό Διδακτορικό στην Κλινική Ψυχολογία (τριετές DClinPsy, η το παλιότερο τετραετές Phd in Clinical Psychology) και μετά να παρακολουθήσει ειδικό διετές μεταδιδακτορικό μεταπτυχιακό-ειδίκευση στην νευροψυχολογια. Σε Αμερική και Αυστραλία, κάποιος μπορεί κατευθείαν να εισέλθει σε μεταπτυχιακό στην κλινική νευροψυχολογια, και αυτό είναι το πενταετές DClinNeuroPsy , όποτε σε κάθε περίπτωση είναι μακρύς ο δρόμος! (σε κάθε περίπτωση ο νευροψυχολογος είναι πάντα ΚΑΙ κλινικός ψυχολόγος έτσι και αλλιώς…). Στην Ελλάδα δεν έχω υπόψη μου κάποιο μεταπτυχιακό, αλλά το μοναδικό (?) μεταπτυχιακό στην Κλινική Ψυχολογία του πανεπιστήμιου Αθηνών έχει κάποια σχετικά μαθήματα).


    Η ερώτηση μου τώρα είναι η εξής. Γνωρίζει κάποιος στην Ελλάδα κάποιον κλινικό ψυχολόγο με τέτοια ειδίκευση? Ο συγκεκριμένος κλάδος είναι απαραίτητος για τις νευρολογικές (αλλά έτσι και αλλιώς και ψυχιατρικές) ομάδες και όμως δεν έχω δει κάτι παρόμοιο στην Ελλάδα. Αν υπάρχουν νευροψυχολογοι στην Ελλάδα, που δουλεύουν? Δουλεύουν ιδιωτικά η σε κάποια κλινική? Ξέρω μια καθηγήτρια στην ψυχολογία του Ρεθύμνου που είναι νευροψυχολογος. Αν ξέρει κανείς κάτι ας μου πει. ευχαριστω!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    1
    geia sou.
    den ksero na sou apantiso s\'ola auta pou se provlimatizoun, mporo omws na sou protino na rotiseis sto sillogo psixologon elladas, isws kseroun kati perissotero.
    www.seps.gr

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    31
    ΠΕΤΡΑΝ,

    αφού ξέρεις το σύστημα της Ελλάδας, τότε μου φαίνεται παράξενο που δεν μπορείς έστω και να υποθέσεις τις απαντησεις στις ερωτήσεις σου. Φυσικά και δεν υπάρχει κάποιο μεταπτυχιακό στα Ελληνικά Πανεπιστήμια που να σου δίνουν αυτό τον τίτλο συγκεκριμένα. Αν με ρώταγες τι θα έκανα προσωπικά για να γίνω ένας τέτοιος επιστήμονας χωρίς να αφήσω την Ελλάδα, θα σου έλεγα ότι αρχικά θα προσπαθούσα να μπω στο μεταπτυχιακό της κλινικής ψυχολογίας στο Εθν/Καποδ/Πανεπιστ/Αθήνας και μετά στο μεταπτυχιακό πάνω στις νευροεπιστήμες στην Ιατρική του πανεπιστημίου της Κρήτης(ναι-ναι έχουμε και στην Ελλάδα μαστερ για τις νευροεπιστήμες). Άρα και εδώ (στην Ελλαδάρα όπως λες....) ο δρόμος είναι μακρύς!!!!(5 {3+2 αντίστοιχα}χρονάκια τουλαχιστον)


    Από την εμπειρία μου (και από τη γνωριμία μου με την καθηγήτρια που λες) ξέρω ότι οι νευροψυχολόγοι στην Ελλάδα, κυρίως στον ακαδημαϊκό τομέα μπορούν να εργαστούν, καθώς σπάνια ζητάνε οι κλινικές μια τέτοια ειδικότητα. Ακόμα μπορεί να εργαστεί ιδιωτικά. Τα πράγματα είναι δύσκολα, καθώς η αντίστοιχη έρευνα στην Ελλάδα, είναι μηδαμινή με φωτείνες εξαιρέσεις το τμήμα Ψ του Ρεθύμνου και το τμήμα Ψυχιατρικής του Ηρακλείου.

    Αυτά τα ολίγα. Το θέμα είναι εσύ τι ακριβώς ζητάς, διότι η ερώτησή σου δεν είναι και πολύ σαφής. Σκέφτεσαι να επιστρέψεις και δεν ξέρεις αν θα βρίσκεις δουλειά?

    Φιλικά, Μ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by mirannta
    ΠΕΤΡΑΝ,

    αφού ξέρεις το σύστημα της Ελλάδας, τότε μου φαίνεται παράξενο που δεν μπορείς έστω και να υποθέσεις τις απαντησεις στις ερωτήσεις σου. Φυσικά και δεν υπάρχει κάποιο μεταπτυχιακό στα Ελληνικά Πανεπιστήμια που να σου δίνουν αυτό τον τίτλο συγκεκριμένα. Αν με ρώταγες τι θα έκανα προσωπικά για να γίνω ένας τέτοιος επιστήμονας χωρίς να αφήσω την Ελλάδα, θα σου έλεγα ότι αρχικά θα προσπαθούσα να μπω στο μεταπτυχιακό της κλινικής ψυχολογίας στο Εθν/Καποδ/Πανεπιστ/Αθήνας και μετά στο μεταπτυχιακό πάνω στις νευροεπιστήμες στην Ιατρική του πανεπιστημίου της Κρήτης(ναι-ναι έχουμε και στην Ελλάδα μαστερ για τις νευροεπιστήμες). Άρα και εδώ (στην Ελλαδάρα όπως λες....) ο δρόμος είναι μακρύς!!!!(5 {3+2 αντίστοιχα}χρονάκια τουλαχιστον)


    Από την εμπειρία μου (και από τη γνωριμία μου με την καθηγήτρια που λες) ξέρω ότι οι νευροψυχολόγοι στην Ελλάδα, κυρίως στον ακαδημαϊκό τομέα μπορούν να εργαστούν, καθώς σπάνια ζητάνε οι κλινικές μια τέτοια ειδικότητα. Ακόμα μπορεί να εργαστεί ιδιωτικά. Τα πράγματα είναι δύσκολα, καθώς η αντίστοιχη έρευνα στην Ελλάδα, είναι μηδαμινή με φωτείνες εξαιρέσεις το τμήμα Ψ του Ρεθύμνου και το τμήμα Ψυχιατρικής του Ηρακλείου.

    Αυτά τα ολίγα. Το θέμα είναι εσύ τι ακριβώς ζητάς, διότι η ερώτησή σου δεν είναι και πολύ σαφής. Σκέφτεσαι να επιστρέψεις και δεν ξέρεις αν θα βρίσκεις δουλειά?

    Φιλικά, Μ.
    Μένω έκπληκτος που τελικά πήρα απαντήσεις! Είχα ξεκινήσει αυτό το thread πριν κάτι αιώνες και τελικά πήρα απαντήσεις μέσα Οκτώβρη…(και μάλιστα 23 Οκτωβρίου…την μέρα των γενεθλίων μου…συγχρωνικοτητα όπως θα έλεγε και ο Jung ε lol?).


    Ο λόγος που ρώτησα Μιράντα ήταν για να μάθω για το ποια είναι η κατάσταση της νευροψυχολογίας στην Ελλάδα…δηλαδή αν πρώτα από όλα υπάρχουν νευροψυχολόγοι και που δουλεύουνε. Τελικά κάποιος καλός user μου έστειλε message και με πληροφόρησε ότι ούτε η ανάλογη εκπαίδευση ούτε αυτή η ειδικότητα (ειδίκευση) υπάρχει στην Ελλάδα. Μάλιστα μου είπε ότι τα ποιο πολλά νευροψυχολογικά τεστ δεν είναι μεταφρασμένα και σταθμισμένα (αυτή είναι η λέξη?) στα Ελληνικά και ότι γενικά νευροψυχολόγοι και Ελλάδα…δεν πάνε μαζί! Κάτι που φυσικά είναι πραγματικά κρίμα γιατί οι νευρολογικά ασθενείς θα μπορούσαν να βοηθηθούν πραγματικά από νευροψυχολογικά προγράμματα αξιολόγησης και αποκατάστασης…αλλά είπαμε μπανανια…(δηλαδή Ελλαδαρα….).



    Όσο για τις νευροεπιστήμες της Κρήτης…πέταξες κάλλη ιδέα! Αν και καμιά σχέση με νευροψυχολογία (το άλλο μεταπτυχιακό του ιδίου τμήματος με το όνομα Εγκέφαλος-Νους σχετίζεται κάπως περισσότερο αν και πάλι επικεντρώνεται κυρίως στην ερευνά των γνωστικών και υπολογιστικών νευροεπιστημών παρά στην κλινική εφαρμογή της νευροψυχολογιας) το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό το γνώριζα και φαίνεται αξιόλογο, ειδικά για όσους θα ήθελαν να ακολουθήσουν ακαδημαϊκή καριέρα (κάτι που θα με ενδιέφερε). Θα μου άρεσε να είμαι αυτός ο βιοψυχολόγος-νευροεπιστήμονας που πετσοκόβει ποντίκια και μετά τα βάζει σε λαβύρινθο, κλπ. και το συγκεκριμένο master φαίνεται ότι πρέπει!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •