Διακοπή Χαπιών
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

View Poll Results: Μπορέσατε να κόψετε τα χάπια?

Voters
8. You may not vote on this poll
  • Οχι, και ούτε θέλω να πειραματίζομαι

    2 25.00%
  • Σταματώ τα χάπια αλλα υποτροπιάζω και τα παίρνω ξανά

    4 50.00%
  • Κατάφερα και σταμάτησα τα χάπια και είμαι καλα

    2 25.00%
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772

    Διακοπή Χαπιών

    Καλησπέρα,

    Θα ηθελα να μοιραστούμε τις εμπειρίες μας απο την διακοπή χαπιών, απότομη, σταδιακή, οποιαδήποτε διακοπή.
    Πώς νιώσατε? Αντέξατε? Υποτροπιάσατε? Και αν ναί πώς νοιώθατε? Ζητάω αναλυτική περιγραφή των συναισθημάτων σας κατα τη διακοπή!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Για να κάνω το πρώτο βήμα, διέκοψα αντικαταθλιπτικά και αντιψυχωσικό ( μικρές δόσεις ) απότομα, μετά απο δύο μέρες ήμουν σε ένα καφέ,
    ένοιωθα ανύσηχα στην αρχή, μετά άρχισε να θολώνει το μυαλό μου, είχα διάφορες παρορμητικές τρελές σκέψεις, θάμπωναν η ματιά μου και ήταν κυριολεκτικά ανυπόφορο αίσθημα, ένοιωθα πως θα σηκωνόμουν επάνω κ θα τα έσπαγα όλα..., όλοι έτσι νοιώθουμε? Μόνο εγώ? Ποικίλλει απο αγωγή σε αγωγή? Αναλόγως με την πάθηση?
    Γράψτε σας παρακαλώ και τις δικές σας εμπειρίες

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    ετσι πωσ τα λεσ ειναι εγω τα χω κοψει τωρα αλλα εχουν κολλησει ολα νευρα συναισθηματα κλπ αυτο το ξερω αλλα επειδη κατα τη διαρκεια τησ αγωγησ εχουν γινει αρκετα κλικ μεσα στο κεφαλι μου θελω να δω τι εκανα πιθανωσ τιποτα αλλα εγω πιστευω οτι εκανα αρκετα πραγματα κ θελω να δω τι δουλεια μου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Εγώ ένοιωθα καλά και τα έκοψα απότομα,,επειδή ποιό παλιά το είχα κάνει και δεν έπαθα τίποτε. Μέσα σε μια εβδομάδα..άρχισα να έχω μεσα μου το κενό...να με πειράζουν όλα...δεν είχα διάθεση...και το ποιό σημαντικο δε μπορούσα να πάρω τα πόδια μου, ήμουν ξανά κρεββάτι καναπές. και καναπές, κρεββάτι...ανορεξία...αυπνια ...δυστυχώς...πέρνωντας τα ξανά τα χάπια...έπρεπε να κάνει το κύκλο της η αρρώστια και οπότε συνήλθα σταδιακά απο τη 5η βδομάδα

    Εχθες παρεπιπτόντος πήγα σε ψυχίατρο, μου είπε ότι συμφωνουσε με τη δοσολογία που μου έδωσε ο γιατρος μου και το χρόνικο διάστημα των δύο ετών..κι ότι στο χρόνο πάνω να μείνω με ενα χάπι....να αρχίσω να γυμνάζομαι (ειναι σημαντικο και το επανέλαβε πολλές φορες αυτό με τη γυμναστική)...κι αν νοιώσω το παραμικρο να ξαναρχίσω και το δεύτερο χάπι...και τότε αν γινει αυτό θα τα παίρνω μια ζωή απο οτι κατάλαβα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    αα να τονίσω!! Όταν λέω τα είχα κόψει παλιά και δεν έπαθα τίποτε..για αρκετά χρονια...μη το κάνετε!! Τοτε έπαιρνα τη μικρότερη δόση (35μγ εφεξορ)..και για 6μηνο. ΄Κυλούσε και καλα η ζωή μου δεν ειχα αλλαγές σημαντικές..τέλος πάντον ήμουν τυχερή τότε και δεν έπεσα. Μετά όμως που το ξανάπαθα..τη πάτισα. Προσοχή με αυτά και πάντα με γνώμη ειδικού η διακοπή

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Σε καταλαβαίνω φίλε, βασικά μακάρι να ένοιωθα έτσι κ εγώ, εμένα με πιάνει επιθετική παρόρμηση θάλεγα, ενα ανυπόφορο αίσθημα πως χανω τα λογικά μου και θα προβώ σε κάποια ακατανόμαστη πράξη, και εμένα ένας απο τους πολλούς ψυχιάτρους που πήγα,
    γύρισε κ μου είπε απλά και ξεκάθαρα, " για όσο τα παίρνεις θα είσαι καλα"....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Κωνσταντινε , φρικαρα τωρα. Εγω αρχισα τα χαπια πριν 10 μερες περιπου , και δεν εχω σκοπο να τα παιρνω για πολυ και οταν ακουω για δυσκολιες στην διακοπη τρομαζω.

    Τωρα στο θεμα σου δεν ξερω τι να πω. Συζητα το με τον γιατρο σου , η αποτομη διακοπη μονο καλο δεν σου κανει.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    νομίζω έχει να κάνει και με την ασθένεια και το πρόσωπο και το βαθμό της ασθένειας κλπ. κατά περίπτωση δηλ. δυστυχώς τα φάρμακα αυτά δεν θεραπεύουν μονίμως. μετά αν η ασθένεια έχει την τάση να γυρίσει, και αν και το περιβάλλον είναι ψυχοπιεστικό, η ασθένεια θα ξαναγυρίσει στις περισσότερες των περιπτώσεων!

    για την ιψδ υπάρχει και αυτή η συμπεριφορική θεραπεία, η οποία στοχεύει στο να εκτεθεί το άτομο στους φόβους του, ή στο να αφήνει τις ιδέες να έρχονται στο μυαλό του και αντί να πάει να κάνει το τελετουργικό [καταναγκασμοί δεν λέγεται αυτό;], να κρατηθεί και να υπομείνει το αφόρητο άγχος, ή να δοκιμάσει να χαλαρώσει με κάποια τεχνική χαλάρωσης. αυτή η θεραπεία ίσως έχει πιο μόνιμα αποτελέσματα, γιατι κατά κάποιο τρόπο επανεκπαιδεύεσαι και βιωματικά ότι η ιδεοληψία δεν είναι αληθινά επικίνδυνη και μαθαίνεις να μην τη φοβάσαι τόσο πολύ. [ίσως να τα λέω και λίγο λάθος, δεν τα ξέρω καλά].

    γενικώς εγώ πλέον πιστέυω ότι ό,τι βοηθάει κάποιον είναι καλό! για τα φάρμακα υπάρχει το κόστος και το όφελος. αν βοηθάνε και δεν έχουν πολλές παρενέργειες, δεν είναι και τόσο κακά! με μέτρο.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Δεν έχετε εμπειρία? Κανείς δεν έχει προσπαθήσει να τα κόψει? Γράψτε όλοι, να δούμε τα κοινά συμπτώματα και αν μπορούμε να τα μειώσουμε-εξαλείψουμε

  10. #10
    Γεια σας! Έκοψα απότομα φαρμακευτική αγωγή καταθλιπτικών (DUMYROX).Μετά από 5 μέρες άρχισα να νιώθω μια ζαλάδα σαν να γυρίζει κάτι μέσα στο κεφάλι μου.'Εκανα υπομονή δέκα μέρες και πέρασε αυτό το σύμπτωμα.Μετά από ένα μήνα ίσως βοήθησαν και οι συνθήκες άρχισα να νιώθω μια στενοχώρια,βάρος στο στήθος, έλλειψη διάθεσης,μείωση όρεξης για φαγητό, παραμελούσα τη σωματική μου υγιεινή, όλη την ώρα προσπαθούσα να κοιμάμαι για να μην σκέφτομαι, ήμουν μέσα στο σπίτι, έχασα τα παλιά μου ενδιαφέροντα,αισθανόμουν ενοχή για διάφορα περιστατικά του παρελθόντος, οι ιδεοληψίες και οι ψυχαναγκασμοί μου έγιναν πιο έντονοι. Περίμενα 3 μήνες μήπως όλα αυτά υποχωρήσουν, αλλά δεν υποχώρησαν.Έτσι ξεκίνησα πάλι τη φαρμακευτική αγωγή.

  11. #11
    konstantine εύχομαι να πάνε όλα καλά κουράγιο, επικοινώνησε με το γιατρό σου.Σας καταλαβαίνω.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Εγώ πάντως συνέχεια σκέφτομαι οτι τα σκευάσματα αυτά ίσως είναι έτσι κατασκευασμένα, να δρούν στην αρχή θετικά, να σε σταθεροποιούν αλλα όταν πάς να τα σταματήσεις να φέρνουν τα πάνω κάτω

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Αν τα κόψεις απότομα μάλλον ναι, κι ακόμη αν δε περάσει ο χρόνος που πρέπει (αναλογα 6μηνο..9..μηνο...1 χρονος..5 χρονια κτλ)..επίσης για να πάθουμε ότι πάθαμε ευνόησαν κάποιες συνθήκες..που αν αλλάξουν κι αυτές τότε νομίζω δεν υπάρχει πρόβλημα στη διακοπή

  14. #14
    konstantine, κι εγώ το έχω σκεφτεί αυτό που λες, ότι δηλαδή είναι έτσι κατασκευασμένα για να προκαλούν προβλήματα κατά τη διακοπή.Από την άλλη όμως μήπως είναι η απότομη επιστροφή των συμπτωμάτων της διαταραχής δεν ξέρω...Δεν ξέρω κι εγώ το φοβάμαι.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Αν αναλογιστούμε οτι κατα μέσο όρο κοστίζουν 30 ευρώ το κουτάκι, και η αγωγή μετράει σε χρόνια τότε τι λέτε? Ετσι τα φτιάχνουν οι αλήτες, να σε έχουν σε καταστολή ωστε να νομίζεις οτι θεραπεύουν και να είναι στην ουσία εγκεφαλικά παυσίπονα που με το που τα κόβεις όλα έρχονται εις διπλούν και σε κρατάν δέσμιο για μιά ζωή. Δεν κατάφερε κανείς να τα σταματήσει δλδ? Όλοι στη προσπάθεια μείναμε?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Διακοπή αντικαταθλιπτικών χαπιών
    By podikoula in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 11-12-2012, 00:38
  2. Ισχυριζεται πωσ εθιστηκε στον τζογο και το gay σεξ λογο χαπιων....???????
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 02-02-2011, 03:04
  3. Δεν ειναι θεμα χαπιων.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 220
    Last Post: 21-05-2010, 16:41
  4. Μείωση χαπιών
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 23-04-2010, 20:29
  5. κοψιμο χαπιων
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 01-08-2008, 13:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •