Ιδεοληψια μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820

    Ιδεοληψια μου

    Καλησπερα σας παιδια! Εδωπερα κ λιγο καιρο περασα καταθλιψη λογω ενος ιδιαιτερα τραυματικου γεγονοτος που επαθα κ ακομα στην διαθεση μου παρατηρω πολλα πανω κατω, Ολη μου την ζωη παθαινω ιδεοληψια με τα πραγματα μου επειδη τα θελω τοποθετημενα σε καθορισμενες θεσεις συο δωματιο μου κ εκνευριζομαι οπιοος τα μετακινησει, Ομως τωρα μετα την καταθλιψη το προβλημα ενταθηκε κ απεκτησα επιπλεον εμμονες, Επαθα εμμονη με τα 2 κινητα μου θελω να τα πιανω να διαβαζω διαρκως τα ιδια μυνηματα κ να τα αφηνω σε καθορισμενη θεση, Επισης θελω να ειμαι στο κρεβατι κ στην καρεκλα σε καθορισμενη θεση, Επαναλαμβανω τα ιδια κ τα ιδια λογια απο μεσα μου κ στους γυρω μου, Αλλιως νιωθω οτι κατι τρομερο θα γινει κτλ... τι μπορω να κανω? Κουραστηκα!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    καταρχην εχω να πω οτι εδω μεσα γνωρισα τους πιο καλους ανθρωπους που ειδα ποτε στη ζωη μου... αυτα που λες ακριβως τα εχω παρατηρισει και στη κοπελα μου ειμστε στο κρεβατι και διαβαζει συνεχεια σμσ στο κινητο... πολες φορες τη βλεπω να θυμωνει με αυτα που της λενε γιατι δε τα βρισκει πραγματικα χρησιμα κλπ αν πιστευεις οτι ολοι αυτοι που μιλας δεν ειναι χρησιμοι η σου κανουν κακο η κυριος σε βλαπτουν ψυχολογικα αλαξε αριθμο απο οτι βλεπω μαλον το βλεπει ως ενα τροπο να ξεφευγει απο τα ιδια η απλα εχει συνηθισει να μιλαει στον οπιοδηποτε... βασικα απο οτι μου λεει η ιδια μαλον πρεπει να καθορισει πιοι ειναι πραγματικα χρησιμοι στη ζωη της ...και αυτο το εχω παρατηρισει οτι ειναι στο κρεβατι συνεχεια καθετε στον υπολογιστη πραγματικα βλεπω εμφανη σημαδια κουρασης πανω της και μπωρω να πω οτι αυτο με ανυσιχει προσπαθω να της το εξηγισω...ισως πρεπει να αντισταθεις απλα στη συνηθεια να κανεις πραγματα... και να αφεθεις στο αγορι σου προσπαθησε να ηρεμισεις απλα στην αγκαλια του εχει μεγαλη σημασια αυτο μερικες φορες η ιδια η σωματικη επαφη ηρεμει ακομα και λιγο το χερι να σου πιανει....απο οτι εχω διαπιστωσει την ηρεμουν οι αργες κινησεις θελει να κανει τα παντα με ενα δικο της τροπο..αυτο της λεω και να μη βαζεις προτερεοτητες πραγματα οπως κινητα πανω απο ολα ακομα και απο τη σχεση σου..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Καλησπερα σας παιδια! Εδωπερα κ λιγο καιρο περασα καταθλιψη λογω ενος ιδιαιτερα τραυματικου γεγονοτος που επαθα κ ακομα στην διαθεση μου παρατηρω πολλα πανω κατω, Ολη μου την ζωη παθαινω ιδεοληψια με τα πραγματα μου επειδη τα θελω τοποθετημενα σε καθορισμενες θεσεις συο δωματιο μου κ εκνευριζομαι οπιοος τα μετακινησει, Ομως τωρα μετα την καταθλιψη το προβλημα ενταθηκε κ απεκτησα επιπλεον εμμονες, Επαθα εμμονη με τα 2 κινητα μου θελω να τα πιανω να διαβαζω διαρκως τα ιδια μυνηματα κ να τα αφηνω σε καθορισμενη θεση, Επισης θελω να ειμαι στο κρεβατι κ στην καρεκλα σε καθορισμενη θεση, Επαναλαμβανω τα ιδια κ τα ιδια λογια απο μεσα μου κ στους γυρω μου, Αλλιως νιωθω οτι κατι τρομερο θα γινει κτλ... τι μπορω να κανω? Κουραστηκα!
    Λοιπόν θα σου πω, ακριβώς τα ίδια έκανε και ο αδελφός μου και δεν το παρα-
    δεχόταν κιόλας... όταν του το έλεγα, πχ σταμάτα να μπαινοβγαίνεις την πόρτα
    ή μην σηκώνεις το κινητό σου χωρίς λόγο, το αρνείτο κατηγορηματικά... και
    έπειτα το ξανάκανε μπροστά στα μάτια μου!

    Τέλοσπαντων, πιστεύω ότι όλα αυτά είναι απλώς μια εξωτερίκευση του άγχους.
    Μπορεί να νιώθεις ότι βοηθάνε αλλά στην πραγματικότητα αυτό είναι ένα ψέμα
    που σου λέει ο εγκέφαλός σου γιατί το άγχος ποτέ δεν φεύγει έτσι. Αντίθετα,
    φεύγει όταν κάνεις πραγματικές αλλαγές στην ζωή σου, όπως να πηγαίνεις για
    τρέξιμο, να διαλογίζεσαι, να κάνεις χορό, οτιδήποτε.

    Τώρα, αν θες την γνώμη μου, δεν γίνεται να το ξεπεράσεις μόνη σου. Πρέπει να
    πας σε ψυχολόγο και ευτυχώς υπάρχουν διάφορες τεχνικές για να ξεπεραστεί.
    Το σημαντικό είναι ότι καταλαβαίνεις ότι αυτό αποτελεί πρόβλημα και ότι αν το
    αφήσεις θα γίνει χειρότερο στο μέλλον. Καλή τύχη ό,τι κι αν διαλέξεις!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    τα πανω και τα κατω που ελεγες τα βλεπω και εγω με τη δικη μου και μαλον ο καλος σου θα χρειαστει απλα υπομονη σε αυτο το θεμα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλα ολο ομοιοτητες ανακαλυπτουμε με την κοπελα σου κιολας! Ναι περα απο οσα περασα μετα την κακοποιηση επαθα κ ιδεοληψιες,Καλο ειναι να αφεθω οπως ειπες στο αγορι μου ομως αυτο που ισως δεν γνωριζεις ειναι οτι ειμαστε μαζι απο αποσταση 6 ωρες με το καραβι κ επειδη ακομα ειναι στο τει κ τον βλεπω οταν ειναι εφικτο κ εννοειται οτι οταν ειναι ειμαι καλυτερα, Ετσι καθομαι κ κανω ολα αυτα τα πραγματα ισως απο συσσωρευμενη ανασφαλεια κ αγχος που θελω να εκτονωθει μετα την κατασταση που εζησα, Αγαπητο μελος ευχατστω που μου μιλησες για τον αδερφο σου! Ισως ντρεποταν κ αυτος να παραδεχτει οτι κανει ολα αυτα τα παραλογα πραγματα κ εμενα τα παρατηρουνε οι δικοι μου κ αγωνιουν κ οντως ειναι μια κατασταση που πρεπει να λυθει μαζι με παρεα, Μην τον πιεζετε τον αδερφο σου επειδη ποτε δεν θα λυθει ετσι η κατασταση

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Καλα ολο ομοιοτητες ανακαλυπτουμε με την κοπελα σου κιολας! Ναι περα απο οσα περασα μετα την κακοποιηση επαθα κ ιδεοληψιες,Καλο ειναι να αφεθω οπως ειπες στο αγορι μου ομως αυτο που ισως δεν γνωριζεις ειναι οτι ειμαστε μαζι απο αποσταση 6 ωρες με το καραβι κ επειδη ακομα ειναι στο τει κ τον βλεπω οταν ειναι εφικτο κ εννοειται οτι οταν ειναι ειμαι καλυτερα, Ετσι καθομαι κ κανω ολα αυτα τα πραγματα ισως απο συσσωρευμενη ανασφαλεια κ αγχος που θελω να εκτονωθει μετα την κατασταση που εζησα, Αγαπητο μελος ευχατστω που μου μιλησες για τον αδερφο σου! Ισως ντρεποταν κ αυτος να παραδεχτει οτι κανει ολα αυτα τα παραλογα πραγματα κ εμενα τα παρατηρουνε οι δικοι μου κ αγωνιουν κ οντως ειναι μια κατασταση που πρεπει να λυθει μαζι με παρεα, Μην τον πιεζετε τον αδερφο σου επειδη ποτε δεν θα λυθει ετσι η κατασταση
    και εμεις ειμαστε τεσερις ωρες αποσταση...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Καλημέρα! Πέρασες κατάθλιψη γράφεις...κι ακόμη λες ότι η διάθεση σου έχει σκαμπανεβάσματσα..να ξέρεις ότι απο προσωπική πείρα η διάθεση έρχετε τελευταία. Πρώτα επανέρχεσε λειτουργεις στρώνει ο ύπνος η όρεξη κι αρκετα αργότερα έρχετε κι η διάθεση να γίνεις δλδ όπως ήσουν. Γιαυτό τώρα είναι ευκαιρία να μη κολλάς σε ιδέες...να φύγουν κι αυτες...μαζί με τα υπόλοιπα και να εισαι οκ όταν θα επανελθει η διάθεση σου.

    Αν συνεχίσεις έτσι πιέζεις τον εαυτό σου και θα ξαναπάθεις η κατάθλιψη ή κρίσεις πανικού καπου διάβασα ότι οι φοβιες προκαλούν κρισεις πανικού ή καποιος φόβος κολλημα σε κάτι
    Αν δε μπορεις να ξεκολλησεις να πας σε ψυχολόγο

    Φάρμακα δε πηρες για τη κατάθλιψη?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σας παλι, Ναι πηρα φαρμακα κ τα εκοψα αυτον τον καιρο επειδη ενιωθα πολυ καταβεβλημενη, τωρα ειμαι γεματη ενεργεια μονο που εμειναν οσα ανεφερα παραπανω καταλοιπα, προσπαθω κ πηγαινω σε ειδικο απλα δεν εχω συζητησει οσο πρεπει μαζι της τις εμμονες κινησεις αυτες επειδη επαθα κατι ιδιαιτερα τραυματικο κ συνηθως μιλαμε για αυτο

Similar Threads

  1. ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΙΔΕΟΛΗΨΙΑ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 06-07-2009, 14:02
  2. ιδεοληψια
    By MARIMARIANNA in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 27-05-2009, 17:01
  3. σχιζοφρενεια ή ιδεοληψια
    By AWE in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 12-12-2008, 11:59
  4. βοηθεια για μια ιδεοληψια
    By stefanos in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 27-10-2008, 14:02
  5. Ιδεοληψια
    By mixalakis in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-06-2008, 18:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •