Η εποχή της απογοήτευσης - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 96 of 96
  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Μαρκέλα έχω υπάρξει αυτοκτονική και έχω γνωρίσει και άτομα που έχουν κάνει απόπειρες στα νοσοκομεία που έχω νοσηλευτεί για αυτό το λόγο, και δεν συνάντησα ποτέ άνθρωπο που έλεγε ότι θα αυτοκτονήσει για πλάκα! η αυτοκτονία είναι πολύ σοβαρή υπόθεση! τώρα αν εσύ γνώρισες ανθρώπους που ήθελαν να σπάσουν πλάκα, τι να πώ, εγώ έχω άλλη εμπειρία!

    "Κι ό,τι γράφω.. σε διαβεβαιώ ξέρω πολύ καλά γιατί το γράφω!"

    εγώ πάλι σε διαβεβαιώ ότι δεν ξέρεις καθόλου τί γράφεις! απλά κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια! έχω διαβάσει πολλά ποστ σου, δεν έχω διαβάσει ένα και δύο. δεν νομίζω ότι έχεις ενσυναίσθηση, δηλ να μπορείς να καταλάβεις πώς νιώθει ο άλλος. βλέπεις μόνο τον τρόπο σκέψης και τη συμπεριφορά. και μετά συμβουλευεις τα αυτονόητα, δηλ αυτά που ένας άνθρωπος δεν μπορεί να κάνει λόγω ψυχολογικών παραγόντων, τους οποίους παντελώς αγνοείς!

    δηλ όταν πιστεύεις και το έχεις ποστάρει επανειλλημένα εδώ μέσα ότι τα φάρμακα είναι όλα φαρμάκια, οι ψυχίατροι απατεώνες, οι φαρμακοβιομηχανίες απατεώνισσες [σε αυτό συμφωνώ, ότι τους ενδιαφέρει κυρίως το κέρδος και πιθανώς τίποτα άλλο], και ότι λες ότι όλα τα ψυολογικά είναι ανύπαρκτα και είναι κάλυμμα για να αποφεύγει ο άλλος τις ευθύνες του [το "καταπληκτικό" βιβλίο του φάρου που σε ενθουσίασε τόσο πολύ, αυτό ακριβώς λέει, το έχω διαβάσει], πιστεύεις στα αλήθεια ότι ξέρεις τι γράφεις;

    σε εμένα είναι απόλυτα προφανές ότι δεν έχεις ιδέα τι θα πει βαριά ψυχιατρική διαταραχή. σόρι κιόλας.

    γράφε ό,τι θέλεις, αλλά μην περιμένεις να σε πάρουμε και στα σοβαρά, όταν αυτά που γράφεις είναι εκτός τόπου και χρόνου!

    εδώ έχεις μειώσει και έχεις βγάλει σκάρτη όλόκληρη τη σύγχρονη δυτική ιατρική, η οποία μας δηλητηριάζει με τα φαρμάκια της, ξεχνώντας φαίνεται ότι μέχρι πριν 100 χρόνια το προσδόκιμο ζωής ήταν πάντου στην υφήλιο κάπου στα 40 έτη!
    και τώρα στις δυτικές χώρες έχει πάει στα 74-78 έτη, για πρώτη φορά στην ανθρώπινη ιστορία!

    οκ, έχεις τις πεποιθήσεις σου για τους προσωπικούς σου λόγους, ποστάρεις βιντεάκια και ντοκουμέντα που στηρίζουν τις πεποιθήσεις σου, αγνοείς συστηματικά το γεγονός ότι υπάρχουν άλλα τόσα βιντεάκια και βιβλία που ισχυρίζονται την ανάποδη άποψη και στην τελική, κάθε πεποίθηση πρέπει να δοκιμάζεται αν λειτουργεί στην πράξη!

    κάνε μια εμπεριστατωμένη έρευνα, διερευνώντας όλες τις υποθέσεις εργασίας, μετά δες και τα κλινικά περιστατικά για να δεις ποια υπόθεση εργασίας αγγίζει πιο πολύ την πραγματικότητα και μετά μπορείς να λες: "γνωρίζω πολύ καλά για τι πράγμα μιλάω!"

    θα σου συνιστούσα να πας σε ένα ψυχιατρείο να δεις ζωντανά ψυχιατρικά περιστατικά σε οξεία φάση, να μιλήσεις και με παιδιά από το φόρουμ που έχουν κάποια σοβαρή διαταραχή, να πας για καφέ να συζητήσεις πρόσωπο με πρόσωπο, και μέτα ξαναέλα να δούμε αν θα γράφεις ότι με παιδεία, σωστή ασκηση, υγειεινή διατροφή και κοινωνικοποίηση δεν υπάρχει χώρος για ψυχολογικά!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    ..

    εδώ έχεις μειώσει και έχεις βγάλει σκάρτη όλόκληρη τη σύγχρονη δυτική ιατρική, η οποία μας δηλητηριάζει με τα φαρμάκια της, ξεχνώντας φαίνεται ότι μέχρι πριν 100 χρόνια το προσδόκιμο ζωής ήταν πάντου στην υφήλιο κάπου στα 40 έτη!
    και τώρα στις δυτικές χώρες έχει πάει στα 74-78 έτη, για πρώτη φορά στην ανθρώπινη ιστορία!..
    Λες τελικά αστεία πράγματα!

    Ο μέσος όρος ζωής που αυξήθηκε τελευταία δεν οφείλεται σε πληροφορώ ούτε στους γιατρούς, ούτε στα φαρμάκια!
    Αν έχεις ανοίξει ποτέ κάνα βιβλίο της προκοπής, θα δεις ότι τελικά αυτός ο μύθος/καραμέλα του προσδόκιμου..
    οφείλεται μόνο στη μείωση της παιδικής θνησιμότητας!
    Πρώτα, λοιπόν τα ζευγάρια έκαναν 5-10 παιδιά κι από αυτά πέθαιναν τα 2-3, ενώ τώρα δεν κάνουν ΚΑΝΕΝΑ!
    Έτσι, π.χ. όταν ένας άνθρωπος πεθάνει 80 χρονών και ένα παιδί 2 χρονών, προσθέτουμε 80+2=82 διαιρούμε διά του πλήθους 2,
    των ανθρώπων = 41 έτη μέσος όρος ζωής. Εάν όμως δεν ΥΠΑΡΧΕΙ παιδί (για να πεθάνει) ο μέσος όρος ζωής θα είναι 80!

    Με πλασματικά στοιχεία?.. Πλάκα έχεις λοιπόν! :P
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  3. #93
    ο καθένας μπορεί να εκφραζει ελεύθερα την άποψη του, όσο άχρηστη και ας είναι, όσο αντίθετοι και ας είμαστε. Ας μην ξεχνάμε και το EQ - κάποια άτομα έχουν υψηλό κ άλλα χαμηλό δείκτη. Θα έλεγα ότι έχετε και οι δύο δίκιο και δεν υπάρχει λόγος να τσακώνεστε :)

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Λες τελικά αστεία πράγματα!

    Ο μέσος όρος ζωής που αυξήθηκε τελευταία δεν οφείλεται σε πληροφορώ ούτε στους γιατρούς, ούτε στα φαρμάκια!
    Αν έχεις ανοίξει ποτέ κάνα βιβλίο της προκοπής, θα δεις ότι τελικά αυτός ο μύθος/καραμέλα του προσδόκιμου..
    οφείλεται μόνο στη μείωση της παιδικής θνησιμότητας!
    Πρώτα, λοιπόν τα ζευγάρια έκαναν 5-10 παιδιά κι από αυτά πέθαιναν τα 2-3, ενώ τώρα δεν κάνουν ΚΑΝΕΝΑ!
    Έτσι, π.χ. όταν ένας άνθρωπος πεθάνει 80 χρονών και ένα παιδί 2 χρονών, προσθέτουμε 80+2=82 διαιρούμε διά του πλήθους 2,
    των ανθρώπων = 41 έτη μέσος όρος ζωής. Εάν όμως δεν ΥΠΑΡΧΕΙ παιδί (για να πεθάνει) ο μέσος όρος ζωής θα είναι 80!

    Με πλασματικά στοιχεία?.. Πλάκα έχεις λοιπόν! :P
    ενδιαφέρουσα η παρατήρησή σου Μαρκέλα! θα το σκεφτώ και θα σου απαντήσω τη γνώμη μου εμπεριστατωμένα στο κατά πόσον η μείωση της παιδικής θνησιμότητας οφείλεται εξ ολοκλήρου στο ότι οι γυναλικες γεννάνε λιγότερο από παλιά, και αν αυτός είναι και ο μοναδικός λόγος που αυξάνει το προσδόκιμο ζωής!

    επί τροχάδην να πω ότι η μείωση της παιδικής θνησιμότητας θα μπορούσε να οφείλεται και σε άλλους λόγους, πλην της μειωμένης τεκνοποιίας, όπως πχ καλύτερες συνθήκες υγειεινής και διαβίωσης για τα μωράκαι τα παιδιά, καλύτερη φαρμακευτική περίθαλψη που προλαμβάνει θανάτους από γρίπες και παιδικές ασθένειες, καλύτερη ιατρική περίθαλψη κατά τη διάρκεια του ξεγεννήματος. δηλ θα μπορούσε άνετα να οφείλεται και σε παράγοντες που έχουν να κάνουν με τη βελτίωση της ιατρικής, αλλά και παράγοντες που είναι άσχετοι με την ιατρική.

    το δεύτερο σημείο που χρήζει διερεύνησης είναι αν η αύξηση του προσδοκίμου ζωής οφείλεται εξ ολοκλήρου στη μείωση της παιδικής θνησιμότητας, όπως ισχυρίζεσαι εσύ, ή αν υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που αυξάνουν το ρποσ΄δοκιμο ζωής των ενηλίκων, όπως πχ φαρμακευτική ή χειρουργική αντιμετώπιση ασθενειών που παλιότερα μάστιζαν κόσμο [πχ φυματίωση], πιο υγειεινή διατροφή, λιγότερη σωματική καταπόνηση από εργασίες που σήμερα τις κάνουν πια τα μηχανήματα αντί των ανθρώπων κλπ

    θα επανέλθω! :)

    έιτε με θεωρείς αστεία, είτε όχι, τις προκλήσεις σου τις αντιμετωπίζω σοβαρά και τις επεξεργάζομαι με όση κριτική σκέψη διαθέτω!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by wundeer View Post
    ο καθένας μπορεί να εκφραζει ελεύθερα την άποψη του, όσο άχρηστη και ας είναι, όσο αντίθετοι και ας είμαστε. Ας μην ξεχνάμε και το EQ - κάποια άτομα έχουν υψηλό κ άλλα χαμηλό δείκτη. Θα έλεγα ότι έχετε και οι δύο δίκιο και δεν υπάρχει λόγος να τσακώνεστε :)
    Όταν λες την άποψή σου κι ο άλλος, επειδή δεν συμφωνεί, αρχίζει και λέει ό,τι νάναι.. εκτός των άλλων..
    επιβεβαιώνει κι ότι τελικά η καλύτερη άμυνα είναι η προσωπική επίθεση. Είναι κι αυτό απογοητευτικό σήμερα..




    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    ..επί τροχάδην να πω ότι η μείωση της παιδικής θνησιμότητας θα μπορούσε να οφείλεται και σε άλλους λόγους, πλην της μειωμένης τεκνοποιίας, όπως πχ καλύτερες συνθήκες υγειεινής και διαβίωσης για τα μωράκαι τα παιδιά, καλύτερη φαρμακευτική περίθαλψη που προλαμβάνει θανάτους από γρίπες και παιδικές ασθένειες, καλύτερη ιατρική περίθαλψη κατά τη διάρκεια του ξεγεννήματος. δηλ θα μπορούσε άνετα να οφείλεται και σε παράγοντες που έχουν να κάνουν με τη βελτίωση της ιατρικής, αλλά και παράγοντες που είναι άσχετοι με την ιατρική.

    το δεύτερο σημείο που χρήζει διερεύνησης είναι αν η αύξηση του προσδοκίμου ζωής οφείλεται εξ ολοκλήρου στη μείωση της παιδικής θνησιμότητας, όπως ισχυρίζεσαι εσύ, ή αν υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που αυξάνουν το ρποσ΄δοκιμο ζωής των ενηλίκων, όπως πχ φαρμακευτική ή χειρουργική αντιμετώπιση ασθενειών που παλιότερα μάστιζαν κόσμο [πχ φυματίωση], πιο υγειεινή διατροφή, λιγότερη σωματική καταπόνηση από εργασίες που σήμερα τις κάνουν πια τα μηχανήματα αντί των ανθρώπων κλπ..
    ..επί τροχάδην να σου πω κι εγώ, ότι είναι ολοφάνερο, πως το ερμήνευσες και λάθος με το να το απομονώσεις!
    Κι όσο για το δεύτερο σημείο σου, πάλι κάνεις λάθος, γιατί δεν είπα, ότι ο ενήλικας του παραδείγματος
    πέθανε πρόωρα.. αλλά στα 80 του! Οπότε δλδ όλα όσα είπες, είναι μάλλον άκυρα!

    Να ρίξεις με την ευκαιρία και μια ματιά για το σοβαρό εθνικό θέμα, το δημογραφικό πρόβλημα
    στην Ελλάδα! Αυτό κι αν είναι ενδιαφέρον.. μια και σχετίζεται άμεσα στην προκειμένη περίπτωση!..
    Όπως επίσης και στη σχέση σήμερα της οικονομικής κρίσης με το προσδόκιμο ζωής στη χώρα μας.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  6. #96
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Lou και ο καρκινος φαρμακα χρειαζεται,τον πολεμαει ομως?Μονο αυτο θα σου πω και βαλε λιγο φαντασια στο τι συμβαινει με τις φαρμακευτικες εταιρειες και τις ασθενειες γενικοτερα!Ξερω δεν σου αρεσουν οι "θεωριες συνομωσιας" ομως για ψαξε το λιγο..Σαφως ομως συμφωνω και μαζι σου,ομως μην στεκεσαι στο φαρμακο,αλλα στο τι φταιει και εχουμε τοσες συγχρονες αρρωστιες που "πρεπει" να παρεις το φαρμακο..Ξερω στα γραφω λιγο μπερδεμενα αλλα δεν μπορω να πω παραπανω,μιας και ειναι θεματα που οι περισσοτεροι δεν δεχονται!

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Similar Threads

  1. Oι Ιμάντες της Ψυχιατρικής την Εποχή του Μνημονίου / Eκδηλωση- Συζητηση
    By path in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 19-11-2011, 22:37
  2. Οι ερωτικές σχέσεις στην εποχή μας
    By Seduction in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 01-07-2011, 23:21
  3. ΑΓΟΝΗ ΕΠΟΧΗ
    By Gypsy Cello in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 06-06-2011, 00:09
  4. Η σχιζοφρενεια στην εποχη μας
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 69
    Last Post: 19-10-2010, 15:19
  5. οι σχεσεις των δυο φυλων στη νεα εποχη: τι ζητουν οι αντρες απο τις γυναικες και το αντιθετο
    By krino in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 458
    Last Post: 30-06-2010, 10:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •