Πλησιάζει η γέννα κι έχω χεστεί πάνω μου...!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    Πλησιάζει η γέννα κι έχω χεστεί πάνω μου...!!!!

    Λοιπόν κορίτσια και αγόρια(αν θέλετε) έχω θέμα σοβαρό. Σε λίγο καιρό δηλαδή τον επόμενο μήνα πρώτα ο Θεός γεννάμε. Ανυπομονώ πάρα πολύ για τη στιγμή που θα ζουλίξω τον μπέμπη μου και που πια θα ξεφουσκώσει η κοιλιά μου και θα μπορώ επιτέλους να κοιμηθώ μπρούμητα...!!!!χαχα! Όταν όμως σκέφτομαι εκείνη τη στιγμή με πιάνει πανικός. Ναι, φοβάμαι πολύ. Θα πονέσω? Πόσο θα πονέσω? Κι αν κάτι πάει στραβά? Αν πάθει κάτι το μωρό? Αν εγώ πάθω κάτι? Ο γυναικολόγος μου που το συζητήσαμε προχθές μου είπε πως αυτό το άγχος πιάνει πολλές γυναίκες που περιμένουν το πρώτο τους παιδί. Εγώ όμως πραγματικά φοβάμαι. Μπορούν κάποιες μανούλες να με βοηθήσουν....?????

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ψαξε να βρεις τεχνικες χαλαρωσης και ανοδυνου τοκετου...

  3. #3
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    ψαξε να βρεις τεχνικες χαλαρωσης και ανοδυνου τοκετου...
    Πραγματικά με εκπλήσσει τρομερά που το πρώτο μήνυμα μου το στέλνει άντρας. :) Σ'ευχαριστώ πολύ!!! Αυτά που μου λες Αλέξανδρε τα έχω βρει και τα έκανα. Τώρα δε μου επιτρέπεται να κινούμε γιατί είχα ενα μικρό ατύχημα πριν μερικές μέρες και πρέπει να παραμείνω σε ακινησία μέχρι να γεννηθεί ο μπέμπης. Έχω φοβηθεί πολύ με την όλη διαδικασία γιατι έντάξει σε χειρουργίο βρίσκεσαι εκείνη τη στιγμή. Αυτό με τρομοκρατεί όσο περνάει ο καιρός!!!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Αγάπη23 View Post
    Πραγματικά με εκπλήσσει τρομερά που το πρώτο μήνυμα μου το στέλνει άντρας. :) Σ'ευχαριστώ πολύ!!! Αυτά που μου λες Αλέξανδρε τα έχω βρει και τα έκανα. Τώρα δε μου επιτρέπεται να κινούμε γιατί είχα ενα μικρό ατύχημα πριν μερικές μέρες και πρέπει να παραμείνω σε ακινησία μέχρι να γεννηθεί ο μπέμπης. Έχω φοβηθεί πολύ με την όλη διαδικασία γιατι έντάξει σε χειρουργίο βρίσκεσαι εκείνη τη στιγμή. Αυτό με τρομοκρατεί όσο περνάει ο καιρός!!!
    χχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχα εγω μπωρει να ειμαι και λιγο μπασταρδεμενος αντρας ισως κρυβω μεσα μου και μια αλεξανδρα

  5. #5
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    χχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχα εγω μπωρει να ειμαι και λιγο μπασταρδεμενος αντρας ισως κρυβω μεσα μου και μια αλεξανδρα

    χαχαχαχαχα...!!! είσαι φοβερός, (φοβερή)????? χαχα...!!! :D

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Έχω γεννήσει 2 φορές αλλά ανησυχούσα άδικα, όλα πήγαν κατ ευχήν για τα μωρά. Όσο για τους πόνους δε θα μπορέσω να βοηθήσω γιατί έκανα καισαρικές με τοπική λόγο προβολής εμβρύων και δε κατάλαβα τίποτα. Σίγουρα όμως ο φόβος δεν είναι καλός σύμμαχος. Οπλίσου με αισιοδοξία και κράτα δυνάμεις για μετά που θα είσαι στο τρέξιμο. Ακου τις οδηγίες μαιας / γιατρού. Επίσης ως νοσηλευτρια είχα περάσει κι απο το τμήμα μαιευτικης κι έβλεπα ότι όσες ήταν ήρεμες κι ακούγαν το γιατρό, γεννούσαν αμέσως, είχαν διαστολη΄κτλ, κι όσες φοβόταν και ειδικά μια που τσίριζε τη βάλαν κατευθείαν με ολική για καισαρική.

    Μελετισε και βιβλία με τεχνικές αναπνοής βοηθούν πολύ

    Με το καλό!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    χχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχα εγω μπωρει να ειμαι και λιγο μπασταρδεμενος αντρας ισως κρυβω μεσα μου και μια αλεξανδρα
    Ωπα αποκαλυψεις!!!! Αλεξανδρε την γυρισαμε την τραπουλα??? χαχαχα πλακιζω!!

    Επι του θεματος δεν ξερω να πω κατι βασει εμπειριας διοτι δεν ειμαι μητερα, αλλα θα συμφωνησω με τον/την αλεξ σχετικα με τεχνικες χαλαρωσης και ανωδυνου τοκετου... εχει πολλα σαιτς στο ιντερνετ οπου μπορεις να βρεις απλες ασκησεις αναπνοων και χαλαρωσης ενδεικτικες για εγκυμονουσες αναλογα με τον μηνα κυησης κτλ... προσπαθησε οσο μπορεις να μην πανικοβαλλεσαι και να σκεφτεσαι το μετα, δλδ οτι οκ θα πονεσεις λιγακι, αλλα η ευτυχια μετα που θα εχεις το μωρακι αγκαλια δεν συγκρινεται με κανενα αισθημα του κοσμου.. το αισθημα της μητροτητας.. μπορεις να ζητησεις απο τον γιατρο να σου υποδειξει καποιες ασκησεις και τεχνικες.. επισης που θα γεννησεις? σε νοσοκομειο η σε κλινικη? διοτι αν γεννησεις σε κλινικη πχ ορισμενες εχουν μεθοδους ανωδυνου τοκετου, τοκετου στο νερο κτλ... με καισαρικη θα γεννησεις η φυσιολογικα?? το μωρο ειναι αγορακι να φανταστω, ε? επειδη εγραψες "ο μπεμπης"!! Με το καλο να γεννησεις και με εναν πονο να ζησετε να το χαρειτε!! :) :) :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Ωπα αποκαλυψεις!!!! Αλεξανδρε την γυρισαμε την τραπουλα??? χαχαχα πλακιζω!!

    Eγω τα λεγα οτι η κοπελα του θα τον "κανει" κι αυτον με τη φιλη της με το στραπ ον....
    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ


    Αγαπη ασε τη μαμα φυση να κανει τη δουλεια της κι εσυ απλα χαλαρωσε!!!

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Nocash View Post
    Eγω τα λεγα οτι η κοπελα του θα τον "κανει" κι αυτον με τη φιλη της με το στραπ ον....
    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
    μαλον δε με ξερεις τοσο καλα οσο νομιζεις γιατι εχω πολα προσωπα οχι μονο 1... και διαλεγω καθε φορα πιο ειναι καταληλο για τη περιπτωση.... οσο ευαισθητος γλυκος και θερμος και αν ειμαι μπωρω να γινω πιο ψυχρος και απο παγοβουνο οταν το θελησω...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    μαλον δε με ξερεις τοσο καλα οσο νομιζεις γιατι εχω πολα προσωπα οχι μονο 1...

    Ασε φιλε απο διπροσωπιες εχουμε μπουχτισει...
    Προσεχε το αυτο με τα πολλα προσωπα γιατι θα σε καταστρεψει!!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Nocash View Post
    Ασε φιλε απο διπροσωπιες εχουμε μπουχτισει...
    Προσεχε το αυτο με τα πολλα προσωπα γιατι θα σε καταστρεψει!!
    μαλον το αντιθετο ενοεις

  12. #12
    Quote Originally Posted by elli1 View Post
    Έχω γεννήσει 2 φορές αλλά ανησυχούσα άδικα, όλα πήγαν κατ ευχήν για τα μωρά. Όσο για τους πόνους δε θα μπορέσω να βοηθήσω γιατί έκανα καισαρικές με τοπική λόγο προβολής εμβρύων και δε κατάλαβα τίποτα. Σίγουρα όμως ο φόβος δεν είναι καλός σύμμαχος. Οπλίσου με αισιοδοξία και κράτα δυνάμεις για μετά που θα είσαι στο τρέξιμο. Ακου τις οδηγίες μαιας / γιατρού. Επίσης ως νοσηλευτρια είχα περάσει κι απο το τμήμα μαιευτικης κι έβλεπα ότι όσες ήταν ήρεμες κι ακούγαν το γιατρό, γεννούσαν αμέσως, είχαν διαστολη΄κτλ, κι όσες φοβόταν και ειδικά μια που τσίριζε τη βάλαν κατευθείαν με ολική για καισαρική.

    Μελετισε και βιβλία με τεχνικές αναπνοής βοηθούν πολύ

    Με το καλό!

    Σ'ευχαριστώ πολύ...!!!Κατ αρχήν να χαίρεσαι τα ζουζούνια σου!!! Θα βάλω τα δυνατά μου για να τα καταφέρω και να κυλήσουν όλα ομαλά. Ο γιατρός μου προσπαθεί να με ηρεμήσει αλλά όταν έρχεται η ώρα να κοιμηθώ τότε έρχεται αυτή η σκέψη στο κεφάλι μου. Πρίν λίγες μέρες είχα μια πολύ μικρή αποκόλληση και άυτό είναι που μ'έχει τρομάξει περισσότερο. Επειδή προστάτευσα τον εαυτό μου όταν έπεσα δεν έγινε μεγάλη ζημιά και ο γιατρός μου είπε να προχωρήσουμε φυσιολογικά αν θέλω. Το προτιμώ. Ο άντρας σου ήταν μέσα κατα τη διάρκεια...??? Ο μπαμπάς του μωρού θέλει να είναι μέσα και τις τελευταίες μέρες διαβάζει βιβλία εγκυμοσύνης για να είναι προετοιμασμένος.

  13. #13
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Ωπα αποκαλυψεις!!!! Αλεξανδρε την γυρισαμε την τραπουλα??? χαχαχα πλακιζω!!

    Επι του θεματος δεν ξερω να πω κατι βασει εμπειριας διοτι δεν ειμαι μητερα, αλλα θα συμφωνησω με τον/την αλεξ σχετικα με τεχνικες χαλαρωσης και ανωδυνου τοκετου... εχει πολλα σαιτς στο ιντερνετ οπου μπορεις να βρεις απλες ασκησεις αναπνοων και χαλαρωσης ενδεικτικες για εγκυμονουσες αναλογα με τον μηνα κυησης κτλ... προσπαθησε οσο μπορεις να μην πανικοβαλλεσαι και να σκεφτεσαι το μετα, δλδ οτι οκ θα πονεσεις λιγακι, αλλα η ευτυχια μετα που θα εχεις το μωρακι αγκαλια δεν συγκρινεται με κανενα αισθημα του κοσμου.. το αισθημα της μητροτητας.. μπορεις να ζητησεις απο τον γιατρο να σου υποδειξει καποιες ασκησεις και τεχνικες.. επισης που θα γεννησεις? σε νοσοκομειο η σε κλινικη? διοτι αν γεννησεις σε κλινικη πχ ορισμενες εχουν μεθοδους ανωδυνου τοκετου, τοκετου στο νερο κτλ... με καισαρικη θα γεννησεις η φυσιολογικα?? το μωρο ειναι αγορακι να φανταστω, ε? επειδη εγραψες "ο μπεμπης"!! Με το καλο να γεννησεις και με εναν πονο να ζησετε να το χαρειτε!! :) :) :)
    Τα έχω κάνει όλα αυτά. Στο γυμναστήριο που δούλευα έκανα ένα τμήμα για μέλλουσες μαμάδες όπου κάναμε ασκήσεις για την καλή φυσική κατάσταση της εγκύου, έκανα πολύ γιόγκα και γενικότερα πολύ χαλαρή γυμναστική. Παρακολούθησα και κάποια μαθήματα ανώδυνου τοκετού πριν κανένα μήνα. Θα γεννήσω σε νοσοκομείο. Δεν είμαι στην Ελλάδα αλλά στην Αυστραλία οπότε είναι πολύ οργανωμένα τα πράγματα εδώ. Προς το παρόν λέμε πως θα γεννήσω φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο γιατί η αλήθεια είναι πως τη φοβάμαι πολύ. Επειδή είμαι γυμνάστρια και δουλεύω με το σώμα μου δε θέλω να μου αφήσει κανένα πρόβλημα γιατί έχω ακούσει απο πολλούς πως μετά απο επισκληρίδιο εμφάνίζουν προβλήματα με τη μέση τους που άλλοτε είναι σοβαρά. Σκφτόμουν για τοκετό στο νερό γιατι έχω διαβάσει ότι διευκολύνει τόσο τη μητέρα όσο το μωρό. Η μητέρα πονάει λιγότερο και το μωρό έρχεται στον κόσμο πιο ομαλά και ήρεμα, είχα όμως ένα μικρό ατύχημα πριν λίγες μέρες και δεν είναι πολύ εφικτό. Ας καταφέρω να γεννήσω φυσιολογικά τουλάχιστον. Ναι, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για το μετά. Αν και 23ων είμαι πολύ συνηδητοποιημένη για το μετά. Ξέρω πως είναι μεγάλη η ευθύνη που έχω να αναλάβω. Ανυπομονώ πολύ να γεννηθεί για να τον δώ επιτέλους και φυσικά για να ξεφουσκώσω και να κάνω μια τεράστια βουτιά στο κρεβάτι μου μπρούμητα...!!!χχαχα. Ναι, μπέμπης είναι!! Αυτό το μωρό αν και αγέννητο μου στάθηκε στη δυσκολότερη στιγμή της ζωής μου, το ότι είμαι εδώ και σας γράφω και δεν έκανα κακό στον εαυτό μου τότε, το χρωστάω σ'εκείνον. Σ'ευχαριστώ πολύ Lacrymosa για το μήνυμά σου και για τις ευχές σου, εύχομαι να είναι όλα καλά και για σένα...!!! :) :) :) :)

Similar Threads

  1. Μου φαινεται οτι το τελος πλησιαζει
    By Nocash in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 06-03-2013, 06:20
  2. Αγχος,καπνισμα, αλκολ, προωρη γεννα. ΓΙα να μη συμβει το ιδιο και στο παιδι σας
    By the_downward_spiral in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 25-12-2012, 14:45
  3. μετα τη γεννα
    By popi2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 07-10-2010, 22:30
  4. κατάθλιψη μετά από την τελευταία γέννα
    By Liopi in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 26
    Last Post: 10-03-2010, 22:12
  5. Κατάθλιψη μετά τη γέννα...
    By lilina in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 01-10-2007, 14:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •