Η εποχή της απογοήτευσης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 96
  1. #1

    Η εποχή της απογοήτευσης

    Δεν ήμουν σίγουρος για την κατηγορία που έπρεπε να μπει αυτό το thread. Επίσης όπως θα καταλάβετε είμαι νέο μέλος στο e-psychology.gr. Έχω κάποια ερωτήματα που με "τρώνε" αρκετό καιρό τώρα και μη βρίσκοντας τα κατάλληλα άτομα για να τα συζητήσω, αποφάσισα να πειραματιστώ εδώ αναζητώντας απαντήσεις από όλους σας. Και να μοιραστώ το παράπονό μου.

    Ξεκινώντας θα πω πρώτα απ' όλα πως νιώθω εξαιρετικά τυχερός που σ' αυτούς τους δύσκολους καιρούς έχω ό,τι θα ήθελε ο "μέσος" άνθρωπος: αγάπη, μια δουλειά για να βγάζω τα βασικά, ένα σπίτι για να μείνω, υγεία. Και το πιο σημαντικό, ό,τι υλικό έχω, το έχω αποκτήσει με δουλειά χωρίς λαμογιές. Δεν είμαι αχάριστος, ούτε έχω σκοπό να κάνω κάποιους να νιώσουν άσχημα που δεν έχουν κάποια από αυτά. Δεν είμαι πεσιμιστής, αντιλαμβάνομαι τη σοβαρότητα του να έχει κάποιος καλή υγεία, αγάπη, ένα δωμάτιο να μείνει κ ένα πιάτο φαγητό.

    Απομόνωση. Όλοι "καίγονται" ακολουθώντας τηλεοπτικά και διαδικτυακά πρότυπα συμπεριφοράς. Είμαι βαθιά χωμένος στην πληροφορική και μικρός σε ηλικία - δεν είμαι συντηρητικός. Δεν μπορούν να με πείσουν πως το twitter και το facebook αντικαθιστούν την προσωπική επαφή. Σαν "εφευρέσεις" είναι ίσως ότι πιο "μεγάλο" έχει υπάρξει στην πληροφορική, αλλά νιώθω πως έχουμε πάει κάπως μακριά. Δηλαδή δεν είναι δυνατόν να συγκρίνω μια συζήτηση με φίλους γύρω από το τραπέζι ή ένα party στην παραλία με ένα group chat. Μας έχουν κάνει να πιστέψουμε πως είναι ιδανικές μορφές επικοινωνίας, ασφαλώς γιατί γεμίζουν τσέπες (όχι τη δική μου πάντως).

    Όλοι ζουν σε μια μόνιμη μιζέρια. Η οικονομική κρίση έχει ξεκινήσει εδώ και 4 χρόνια (και βάλε) όμως ακούς συνέχεια τα ίδια και τα ίδια. Αποτέλεσμα και νόημα κανένα. Και αναγνωρίζω πως μιλάω εκ του ασφαλούς. Οι άνθρωποι έχουν περιορίσει την ευτυχία τους σε ένα πλαίσιο που ορίζεται από τις τσάντες Luis Vuitton, τις ακριβές διακοπές και τα εξοχικά με τις πισίνες στα νησιά. Τι γίνεται όταν απέκτησες αυτά σαν αντίβαρο στη ζωή άλλων και ξαφνικά στα παίρνουν; Χανεις το νόημα της ζωής; Σαφώς, αφού ζούμε στην εποχή του υπερκαταναλωτισμού.

    Δεν υπάρχει κανένας σεβασμός σε τίποτα. Στα πιστεύω του συνανθρώπου, στην αγάπη, στη δημιουργία, τον εφευρέτη, τον καλλιτέχνη, αυτόν που ειναί σε αναπηρικό και θα του κλείσεις το πεζοδρόμιο με το κωλάμαξό σου, στην οικογένεια... Το βασικό ενδιαφέρον είναι το "φαίνεσθαι" και πως θα επιτευχθεί αυτό με τις λασπότρυπες της κοινωνικής δικτύωσης. Η κοινωνία όσο προοδευτική και να φαίνεται, τόσο συντηρητική είναι στην πραγματικότητα. Όλοι ακολουθούν πρότυπα - καλούπια : σαν τα βατράχια, υπάρχει προσαρμογή στο περιβάλλον για την επιβίωση. Λογικο το βρίσκω μεν, αλλά αναρωτιέμαι...

    Πόση ηλιθιότητα υπάρχει ;
    Να τσακώνεται κάποιος για μια ομάδα;
    Να ασχολείται με κάποια πολιτική παράταξη "για να έχει γνώμη" ;
    Να πιστεύει πως δουλεύοντας 9-5 ή μάλλον 8-8 (η εξέλιξη του 9-5 εν έτει 2013) κάνει "καριέρα" και να νιώθει παραγωγικός όταν πληρώνεται με 800 ευρώ το μήνα και το αφεντικό του βγάζει μερικά δεκαδες χιλιάρικα ;
    Να τρέχει στην Ποσειδώνος με 160 με ένα αυτοκίνητο των 1000 ευρώ με λάστιχα 5ετίας και δρόμους που παραπέμπουν σε τριτοκοσμική χώρα ;
    Να βλέπει ειδήσεις με δήθεν πόνο προς το λαό από άτομα που κάνουν "τη μεγάλη ζωή";

    Υπάρχει κάποιος που να συμμερίζεται τις απόψεις μου ή είμαι εντελώς μόνος; Δεν μπορώ να βρω ούτε έναν/μία για να το συζητήσω. Δυστυχώς όλοι θα βιαστούν να κρίνουν λέγοντας "εσύ είσαι καλά, τι παραπονιέσαι;" ή "έχεις δουλειά, αυτό έχει σημασία" και θα αλλάξουν θέμα μιλώντας για αθλητικά, πολιτικά ή γκόμενικά. Είναι δυνατόν να υπάρχει τόση ματαιοδοξία; Ή είμαι τελικά ρομαντικός κ ζω σε άλλη εποχή;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Χαχαχα σορυ εαν γελασα φιλε μου αλλα η τελευταια σου προταση μου τα εδωσε ολα ... Ρομαντικος!!!! Οι ιπποτες στηην σημερινη εποχη φιλε μου εβγαλαν την πανοπλια και φορεσαν ρουχαλακια..

    το επειδη εχεις δουλεια δεν ειναι κατι που κανει τους αλλους να μειονεκτουν.. Ισα ισα μπραβο σου .... Τωρα για αυτα που εγραψες υπαρχουν και αλλα θεματα οσον αφορα την αποξενωση του ανθρωπου λογο των καταστασεων που επικρατουν εξω...

    πιστευω οτι υπαρχουν ακομα εκει εξω ανθρωποι που δυσκολευοντε να αποδεχθουν το γεγονος οτι θα δουλευουμε για 500 ευροπουλακια και θα ειναι και ευγνωμων... Αλλα ενεκεν των καταστασεων μας βαζουν χειροπεδες και μενουμε αδρανεις γιατι η αγορα της εργασιας ειναι νεκρη,,, αλλοι βεβαια που ειναι πιο τολμηροι δοκιμαζουν την τυχη τους εξω... Δεν υπαρχει μεση κατασταση πλεον και εγω ο ιδιος δυσκολευομαι να το αποδεχθω αλλα τι μπορω να κανω κιολας?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Πολυ ωραιο το θεμα σου και περα για περα αληθινο. Χθες το βραδυ ημουν στο θεατρο και γυρισα σπιτι αλλος ανθρωπος. Ηταν 2 ωρες που ημουν γυρω απο αληθινους ανθρωπους, χωρις να ακουσω το θεμα της οικονομικης κρισης ουτε μια φορα και χειροκροτησα με χαρα στο τελος την τεχνη, που τοσα πολλα μας εχει προσφερει. Εχεις δικιο, κανενα κοινωνικο δικτυο δεν αντικαθιστα την αληθινη επικοινωνια και με θλιβει το γεγονος οτι πλεον σχεδον οι απαντες ασχολουνται και αν εσυ απεχεις θεωρεισαι μειοψηφια! Επισης ολη αυτη η εντονη πλευρα της κρισης εχει πλουτισει τις φαρμακευτικες που δινουν αβερτα φαρμακα στον ταλαιπωρημενο λαο. Και πώς να μην χαλαστεις, κοσμος απολυεται, γυρω τα μαγαζια κλεινουν, οικογενειες χρεωκοπουν και νεα παιδια δεν εχουν κινητρο να σπουδασουν πια. Αφου χθες λεγαμε με τους γονεις μου για την εποχη του 80, ποσο πολυ ο πατερας μου διεκδικουσε τη μητερα μου, οχι με υλικους τροπους αλλα συναισθηματικους. Σημερα δεν υπαρχει τιποτα απο τα δυο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by howtodream8 View Post
    ..Επισης ολη αυτη η εντονη πλευρα της κρισης εχει πλουτισει τις φαρμακευτικες που δινουν αβερτα φαρμακα στον ταλαιπωρημενο λαο. Και πώς να μην χαλαστεις, κοσμος απολυεται, γυρω τα μαγαζια κλεινουν...
    Πάντως, τα φαρμακεία είναι κερδοφόρα επιχείρηση, γιατί εκεί που άλλα μαγαζιά κλείνουν το ένα μετά το άλλο, αυτά
    τα βλέπεις και σε αραιοκατοικημένες περιοχές να ξεφυτρώνουν το ένα μετά το άλλο και σχεδόν δίπλα-δίπλα.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Φιλε θεματοθετη δεν σε καταλαβαινω..Καταρχην θα σου πω ενα μπραβο που ακομα εχεις δουλεια,που εχεις εστω τα βασικα και που η ψυχικη σου υγεια ειναι σε καλα επιπεδα!Αυτο δινει ελπιδα σε εμας τους μιζερους!
    Στο δια ταυτα τωρα,γιατι θα τρελαθουμε εντελως!Ειδες κανεναν να κλαιει για την λουις βουτον τσαντα του?Για την χαμενη μερσεντες του?Για τα χαμενα ταξιδια στις Μαλδιβες?Ξερεις μου θυμιζεις με αυτα που λες τον "μαζι τα φαγαμε"..Ενα πολυ μικρο ποσοστο ζουσε ετσι,οι υπολοιποι ζουσαμε απλα ΑΞΙΟΠΡΕΠΩΣ!Αν εσενα ο κυκλος σου ειχε αυτου του ειδους τα "αγαθα" παω πασο!Ο δικος μου δεν τα ειχε και ουτε τα αναζητησε και ποτε!
    Ξερεις η μιζερια,η φτωχεια,η ανεχεια,η μη επιτευξη στοχων και ονειρων,το μελλον που δειχνει να ειναι μαυρο και αραχνο,τα χρονια που παιρνουν,τα δημιουργικα μας χρονια να φευγουν χωρις να εχεις που την κεφαλη κλινη και αλλα τοσα φιλε μου,πως να χαμογελασεις??Με ποια δυναμη??Και μην μου πεις εκ του ασφαλους οτι "δεν ειναι ετσι ζωη-δεν ειναι τα υλικα αγαθα" γιατ θα σου πω ναι μεν εχεις δικιο και ετσι ειναι,αλλα οταν βιωσεις πως ειναι να μην εχεις να παρεις ουτε ενα πακετο τσιγαρα ελα να μου τα ξαναπεις και να κανεις τον χορηγο της θετικης ενεργειας!
    Και αυτο ειναι ενα χαζο παραδειγμα γιατι εδω υπαρχουν οικογενειες και παιδια που δεν εχουν ουτε ψωμακι!!Λυπαμαι που δεν θα τους δεις ευτυχισμενους και λυπαμαι που θα σου χαλασουμε την διαθεση μιας και εσυ εισαι ακομα στους τυχερους που εργαζονται!Και παντα να εισαι και στο λεω απο καρδιας!

  6. #6
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Φιλε θεματοθετη δεν σε καταλαβαινω..Καταρχην θα σου πω ενα μπραβο που ακομα εχεις δουλεια,που εχεις εστω τα βασικα και που η ψυχικη σου υγεια ειναι σε καλα επιπεδα!Αυτο δινει ελπιδα σε εμας τους μιζερους!
    Στο δια ταυτα τωρα,γιατι θα τρελαθουμε εντελως!Ειδες κανεναν να κλαιει για την λουις βουτον τσαντα του?Για την χαμενη μερσεντες του?Για τα χαμενα ταξιδια στις Μαλδιβες?Ξερεις μου θυμιζεις με αυτα που λες τον "μαζι τα φαγαμε"..Ενα πολυ μικρο ποσοστο ζουσε ετσι,οι υπολοιποι ζουσαμε απλα ΑΞΙΟΠΡΕΠΩΣ!Αν εσενα ο κυκλος σου ειχε αυτου του ειδους τα "αγαθα" παω πασο!Ο δικος μου δεν τα ειχε και ουτε τα αναζητησε και ποτε!
    Ξερεις η μιζερια,η φτωχεια,η ανεχεια,η μη επιτευξη στοχων και ονειρων,το μελλον που δειχνει να ειναι μαυρο και αραχνο,τα χρονια που παιρνουν,τα δημιουργικα μας χρονια να φευγουν χωρις να εχεις που την κεφαλη κλινη και αλλα τοσα φιλε μου,πως να χαμογελασεις??Με ποια δυναμη??Και μην μου πεις εκ του ασφαλους οτι "δεν ειναι ετσι ζωη-δεν ειναι τα υλικα αγαθα" γιατ θα σου πω ναι μεν εχεις δικιο και ετσι ειναι,αλλα οταν βιωσεις πως ειναι να μην εχεις να παρεις ουτε ενα πακετο τσιγαρα ελα να μου τα ξαναπεις και να κανεις τον χορηγο της θετικης ενεργειας!
    Και αυτο ειναι ενα χαζο παραδειγμα γιατι εδω υπαρχουν οικογενειες και παιδια που δεν εχουν ουτε ψωμακι!!Λυπαμαι που δεν θα τους δεις ευτυχισμενους και λυπαμαι που θα σου χαλασουμε την διαθεση μιας και εσυ εισαι ακομα στους τυχερους που εργαζονται!Και παντα να εισαι και στο λεω απο καρδιας!
    Καταρχήν το nickname σου τα λέει όλα. Φαντάσου δηλαδή να είσαι ύπο κατοχή και να σε γ* καθημερινά κ εσύ να δημιουργήσεις λογαριασμό σε forum με το μνημόνιό τους. Δεν έχω ψυχική υγεία και δεν είχα ποτέ κύκλο με λουίς βουιτόν τσάντες. Όμως ένα εισιτήριο λεωφορείου μπορεί να σε κάνει να έχεις άποψη καθώς τόσο κοστίζει για να επισκεφτείς μια περιοχή που ο πλούτος αφθονεί. Δεν έκρινα ποτέ κάποιον που δεν έχει σπίτι ή να φάει. Εκ παραδρομής όμως εσύ με κρίνεις χωρίς να με ξέρεις. Δεν άνοιξα thread για να απολογηθώ για αυτά που απέκτησα με κόπο, ούτε για να κρίνω ως "καλύτερος" κάποιον - νομίζω το ξεκαθάρισα αρκετές φορές. Ο προβληματισμός μου έχει να κάνει με τη γενιά του χάους, τη γενιά της απογοήτευσης και της μιζέριας και το που πάμε.

    Με όλο το σεβασμό σε σένα ως συνάνθρωπο, μήπως πρέπει να κοιτάξεις λίγο πιο μακριά; Λίγο πιο βαθιά; Πιστεύεις ότι απλά μια μέρα έγινε ένα "μπράφ" και κλονίστηκαν τα πάντα; Ότι μέσα σε 3 χρόνια που υπάρχει οικονομική κρίση βρέθηκαν όλοι ξαφνικά να πεινάνε; Όλο αυτό που γίνεται είναι ένα καλοστημένο σχέδιο, και το βασικό τους όπλο είναι ο φόβος και η άγνοια. Τα ΜΜΕ είναι το μέσο. Ναι, αν έχεις άγνοια κάνε μια βόλτα και δες όσες ferrari, porche και lamborghini δεν έχεις δει προ οικονομικής κρίσης. Όχι δεν έχω porche, έχω αυτοκίνητο 10ετίας και μετράω ένα ένα τα ευρώ για να βάλω βενζίνη. Αλλά και 2 ευρώ να βάλω και να κάνω 10 χιλιόμετρα, θα αισθάνομαι τυχερός κ ευγνώμων που έχω αυτή τη δυνατότητα, δε θα μιλάω 24/7 για το ότι "πως με γ* το κράτος έτσι κάθε μέρα και δεν έχω να βάλω βενζίνη".

    Τα ψυχικά αποθέματα βγαίνουν είτε από "βολεμένους" είτε από ανθρώπους που έχουν περάσει δύσκολες καταστάσεις, αν με πιάνεις.

  7. #7
    Quote Originally Posted by undetermined View Post
    Χαχαχα σορυ εαν γελασα φιλε μου αλλα η τελευταια σου προταση μου τα εδωσε ολα ... Ρομαντικος!!!! Οι ιπποτες στηην σημερινη εποχη φιλε μου εβγαλαν την πανοπλια και φορεσαν ρουχαλακια..

    το επειδη εχεις δουλεια δεν ειναι κατι που κανει τους αλλους να μειονεκτουν.. Ισα ισα μπραβο σου .... Τωρα για αυτα που εγραψες υπαρχουν και αλλα θεματα οσον αφορα την αποξενωση του ανθρωπου λογο των καταστασεων που επικρατουν εξω...

    πιστευω οτι υπαρχουν ακομα εκει εξω ανθρωποι που δυσκολευοντε να αποδεχθουν το γεγονος οτι θα δουλευουμε για 500 ευροπουλακια και θα ειναι και ευγνωμων... Αλλα ενεκεν των καταστασεων μας βαζουν χειροπεδες και μενουμε αδρανεις γιατι η αγορα της εργασιας ειναι νεκρη,,, αλλοι βεβαια που ειναι πιο τολμηροι δοκιμαζουν την τυχη τους εξω... Δεν υπαρχει μεση κατασταση πλεον και εγω ο ιδιος δυσκολευομαι να το αποδεχθω αλλα τι μπορω να κανω κιολας?
    Το "έξω" δεν είναι λύση. Δεν υπάρχουν στρωμένα κόκκινα χαλιά πουθενά. Όμως υπάρχουν μέρη με περισσότερες ευκαιρίες γι' αυτούς που θέλουν να παλέψουν. Ρομαντικός σημαίνει να ζεις σε μια σάπια εποχή με ιδεώδη άλλης εποχής, ξεπερασμένης. Να πιστεύεις στην πραγματική αγάπη, τον έρωτα, τη φιλία. Όχι, δεν εννοούσα πως μ' αρέσουν τα κεράκια και το ηλιοβασίλεμα.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Φιλαρακο εχεις δικιο το νικ μου ειναι αθλιο,θα το αλλαξω και θα το κανω "επτωχευσαμεν"..Καταρχην δεν σου εκανα κριτικη για αυτα που
    απεκτησες,ισα ισα σου ειπα μπραβο και απο καρδιας να συνεχισεις ετσι,ομως αυτο το παρεβλεψες..Εκ παραδρομης φανταζομαι οπως λες και εσυ!

    "Ξεκινώντας θα πω πρώτα απ' όλα πως νιώθω εξαιρετικά τυχερός που σ' αυτούς τους δύσκολους καιρούς έχω ό,τι θα ήθελε ο "μέσος" άνθρωπος: αγάπη, μια δουλειά για να βγάζω τα βασικά, ένα σπίτι για να μείνω, υγεία. Και το πιο σημαντικό, ό,τι υλικό έχω, το έχω αποκτήσει με δουλειά χωρίς λαμογιές. Δεν είμαι αχάριστος, ούτε έχω σκοπό να κάνω κάποιους να νιώσουν άσχημα που δεν έχουν κάποια από αυτά. Δεν είμαι πεσιμιστής, αντιλαμβάνομαι τη σοβαρότητα του να έχει κάποιος καλή υγεία, αγάπη, ένα δωμάτιο να μείνει κ ένα πιάτο φαγητό."

    "Όλοι ζουν σε μια μόνιμη μιζέρια. Η οικονομική κρίση έχει ξεκινήσει εδώ και 4 χρόνια (και βάλε) όμως ακούς συνέχεια τα ίδια και τα ίδια. Αποτέλεσμα και νόημα κανένα. Και αναγνωρίζω πως μιλάω εκ του ασφαλούς. Οι άνθρωποι έχουν περιορίσει την ευτυχία τους σε ένα πλαίσιο που ορίζεται από τις τσάντες Luis Vuitton, τις ακριβές διακοπές και τα εξοχικά με τις πισίνες στα νησιά. Τι γίνεται όταν απέκτησες αυτά σαν αντίβαρο στη ζωή άλλων και ξαφνικά στα παίρνουν; Χανεις το νόημα της ζωής; Σαφώς, αφού ζούμε στην εποχή του υπερκαταναλωτισμού."

    Σε αυτα εκανα κριτικη και σου λεω οτι εισαι αλλου για αλλου..Αλλο η λουις βουιτον και αλλο δυσκολευομαι να επιβιωσω!Αυτο το χαος ενωσες εσυ..Και αναρωτιεμαι ειδες κανεναν να κλαιει για αυτα που αναφερεις?Ημαρτον φιλε μου..

    Και τελος ποιος σου ειπε οτι ολοι οσοι δουλευαν το εκαναν μεσω λαμογιας?Κοιτα και λιγο χαμηλα χρυσε μου..Δεν εισαι μονο εσυ το αγνο παρθενο μαλλι..Εισαι απλα τυχερος οπως λες και εσυ!

    Ξερουμε οι περισσοτεροι αν οχι ολοι οτι ηταν προσχεδιασμενο ολο αυτο,η κριση και καλα..Μην μας τρελενεις ομως!

  9. #9
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Φιλαρακο εχεις δικιο το νικ μου ειναι αθλιο,θα το αλλαξω και θα το κανω "επτωχευσαμεν"..Καταρχην δεν σου εκανα κριτικη για αυτα που
    απεκτησες,ισα ισα σου ειπα μπραβο και απο καρδιας να συνεχισεις ετσι,ομως αυτο το παρεβλεψες..Εκ παραδρομης φανταζομαι οπως λες και εσυ!

    "Ξεκινώντας θα πω πρώτα απ' όλα πως νιώθω εξαιρετικά τυχερός που σ' αυτούς τους δύσκολους καιρούς έχω ό,τι θα ήθελε ο "μέσος" άνθρωπος: αγάπη, μια δουλειά για να βγάζω τα βασικά, ένα σπίτι για να μείνω, υγεία. Και το πιο σημαντικό, ό,τι υλικό έχω, το έχω αποκτήσει με δουλειά χωρίς λαμογιές. Δεν είμαι αχάριστος, ούτε έχω σκοπό να κάνω κάποιους να νιώσουν άσχημα που δεν έχουν κάποια από αυτά. Δεν είμαι πεσιμιστής, αντιλαμβάνομαι τη σοβαρότητα του να έχει κάποιος καλή υγεία, αγάπη, ένα δωμάτιο να μείνει κ ένα πιάτο φαγητό."

    "Όλοι ζουν σε μια μόνιμη μιζέρια. Η οικονομική κρίση έχει ξεκινήσει εδώ και 4 χρόνια (και βάλε) όμως ακούς συνέχεια τα ίδια και τα ίδια. Αποτέλεσμα και νόημα κανένα. Και αναγνωρίζω πως μιλάω εκ του ασφαλούς. Οι άνθρωποι έχουν περιορίσει την ευτυχία τους σε ένα πλαίσιο που ορίζεται από τις τσάντες Luis Vuitton, τις ακριβές διακοπές και τα εξοχικά με τις πισίνες στα νησιά. Τι γίνεται όταν απέκτησες αυτά σαν αντίβαρο στη ζωή άλλων και ξαφνικά στα παίρνουν; Χανεις το νόημα της ζωής; Σαφώς, αφού ζούμε στην εποχή του υπερκαταναλωτισμού."

    Σε αυτα εκανα κριτικη και σου λεω οτι εισαι αλλου για αλλου..Αλλο η λουις βουιτον και αλλο δυσκολευομαι να επιβιωσω!Αυτο το χαος ενωσες εσυ..Και αναρωτιεμαι ειδες κανεναν να κλαιει για αυτα που αναφερεις?Ημαρτον φιλε μου..

    Και τελος ποιος σου ειπε οτι ολοι οσοι δουλευαν το εκαναν μεσω λαμογιας?Κοιτα και λιγο χαμηλα χρυσε μου..Δεν εισαι μονο εσυ το αγνο παρθενο μαλλι..Εισαι απλα τυχερος οπως λες και εσυ!

    Ξερουμε οι περισσοτεροι αν οχι ολοι οτι ηταν προσχεδιασμενο ολο αυτο,η κριση και καλα..Μην μας τρελενεις ομως!
    Sorry αλλά εγώ βλέπω κάθε χρόνο να είναι γεμάτα τα νησιά από έλληνες... και σου είπα, πάρε ένα λεωφορείο και ξέρεις που να πας να δεις τι. Δεν είναι όλη η Ελλάδα Ομόνοια. Τα διακοποδάνεια, εορτοδάνεια, οι πιστωτικές κάρτες στα καταστήματα με το 20% επιτόκιο για να πάρεις κ εσύ ένα "καλό κινητό", δεν γίνονταν μόνο από Σουηδούς και Γερμανούς.

    Μόνο και μόνο ο τρόπος που με αποκαλείς "φιλαράκο" δείχνει την ανάγκη σου να μειώσεις κάποιον για να εκφράσεις την άποψή σου. Θα σου συνιστούσα να μη μιλάς στον πληθυντικό "μας τρελαίνεις" γιατί δεν εκφράζεις την άποψη κανενός όχλου και να αναζητήσεις μέσα σου τα αίτια που τρελαίνεσαι. Γιατί για ότι μας συμβαίνει είμαστε υπεύθυνοι εμείς οι ίδιοι, μην ρίχνεις το φταίξιμο στους άλλους!

    Και τέλος, ξέρω ότι υπάρχει κόσμος που πεινάει, δε χρειάζεται να γίνεσαι παρουσιαστής σε δελτίο ειδήσεων!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Όλοι αυτοι ή σχεδόν όλοι απο αυτούς που γεμίζουν τα νησιά, κυκλοφορούν με πολυτελή αμαξια και κατέχουν σπιταρώνες να ξέρεις τα χρωστάνε στάνταρ. Κι όχι μόνο δε μπορούν να τα πουλήσουν (σου μιλαω απο πρώτο χέρι) μεγαλοεργολάβοι, ιδιοκτήτες αμαξιών κτλ..αλλά δουλεύουν μονο γιαυτά και τους φόρους τους. Πολλοί χρωστάνε και στις εφορίες,περνάνε με πολύ λίγα ευρώ για φαγητο και τα υπόλοιπα πάνε στα χαράτσια. Εως πότε? Ήδη τελειώσαν τα΄λίγα στην άκρη και τα δάνεια χτυπησαν κόκκινο.

    Να ξερεις φορτώθηκαν αυτα τα υλικά αγαθά και όχι μόνο θα τα πληρώνουν μια ζωη εως και τα εγγόνια τους, γιατι ποιος θα τα αγορασει? Αλλά κι οι ιδιοι δε τα θέλουν και να σου πω μια λυση ειναι να τα κανεις καπου δωρεα να γλυτωσεις μια και καλη αλλα ουτε αυτο γινετε μιας και ειναι στις τραπεζες υποθηκευμενα.

    Αρα τι καθεσε και σκεφτεσε? Εχεις δουλεια δε χρωστας? εισαι πλουσιος

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by wundeer View Post
    Sorry αλλά εγώ βλέπω κάθε χρόνο να είναι γεμάτα τα νησιά από έλληνες... και σου είπα, πάρε ένα λεωφορείο και ξέρεις που να πας να δεις τι. Δεν είναι όλη η Ελλάδα Ομόνοια. Τα διακοποδάνεια, εορτοδάνεια, οι πιστωτικές κάρτες στα καταστήματα με το 20% επιτόκιο για να πάρεις κ εσύ ένα "καλό κινητό", δεν γίνονταν μόνο από Σουηδούς και Γερμανούς.

    Μόνο και μόνο ο τρόπος που με αποκαλείς "φιλαράκο" δείχνει την ανάγκη σου να μειώσεις κάποιον για να εκφράσεις την άποψή σου. Θα σου συνιστούσα να μη μιλάς στον πληθυντικό "μας τρελαίνεις" γιατί δεν εκφράζεις την άποψη κανενός όχλου και να αναζητήσεις μέσα σου τα αίτια που τρελαίνεσαι. Γιατί για ότι μας συμβαίνει είμαστε υπεύθυνοι εμείς οι ίδιοι, μην ρίχνεις το φταίξιμο στους άλλους!

    Και τέλος, ξέρω ότι υπάρχει κόσμος που πεινάει, δε χρειάζεται να γίνεσαι παρουσιαστής σε δελτίο ειδήσεων!
    Hρθες να ανοιξεις ενα θεμα με 7000 κομπλεξ πανω σου..Φιλαρακο σε ειπα,δεν σε εβρισα..Τωρα απο την λουις βουιτον πηγες στα γεματα νησια και τα κινητα..Ηρθες μεχρι το e psychology να κατηγορησεις τον φτωχο και μιζερο Ελληνα,μεσα απο τον καναπε σου και την γεματη κοιλια σου..Τι να κανουμε δεν μπορουμε να συμφωνησουμε μαζι σου αλλα ουτε και να σε πεισουμε για κατι.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Βαρεθηκα τους εκ του ασφαλους κριτες του κοσμου..Πιστεψε με εκφραζω πολλους περισσοτερους,γιατι βλεπω τι γινεται γυρω μου!Τωρα παω να κλαψω την Λουις Βουιτον μου!!Για ολα φταιει ο Ελληνας!Τελος το δελτιο ειδησεων τωρα μην σου χαλασω την διαθεση και δεν πας για ουζα Κυριακατικα.

  13. #13
    Quote Originally Posted by elli1 View Post
    Όλοι αυτοι ή σχεδόν όλοι απο αυτούς που γεμίζουν τα νησιά, κυκλοφορούν με πολυτελή αμαξια και κατέχουν σπιταρώνες να ξέρεις τα χρωστάνε στάνταρ. Κι όχι μόνο δε μπορούν να τα πουλήσουν (σου μιλαω απο πρώτο χέρι) μεγαλοεργολάβοι, ιδιοκτήτες αμαξιών κτλ..αλλά δουλεύουν μονο γιαυτά και τους φόρους τους. Πολλοί χρωστάνε και στις εφορίες,περνάνε με πολύ λίγα ευρώ για φαγητο και τα υπόλοιπα πάνε στα χαράτσια. Εως πότε? Ήδη τελειώσαν τα΄λίγα στην άκρη και τα δάνεια χτυπησαν κόκκινο.

    Να ξερεις φορτώθηκαν αυτα τα υλικά αγαθά και όχι μόνο θα τα πληρώνουν μια ζωη εως και τα εγγόνια τους, γιατι ποιος θα τα αγορασει? Αλλά κι οι ιδιοι δε τα θέλουν και να σου πω μια λυση ειναι να τα κανεις καπου δωρεα να γλυτωσεις μια και καλη αλλα ουτε αυτο γινετε μιας και ειναι στις τραπεζες υποθηκευμενα.

    Αρα τι καθεσε και σκεφτεσε? Εχεις δουλεια δε χρωστας? εισαι πλουσιος
    Δηλαδή όποιοι κυκλοφορούν στα νησιά έχουν σπιταρόνες; Κ αφού περνάνε με λίγα ευρώ για φαγητό, πως εξακολουθούν και κυκλοφορούν;
    Τα εκατομμύρια σπίτια και διαμερίσματα που χτίστηκαν την τελευταία δεκαετία στην Ελλάδα, τα αγόρασαν 10 άτομα? 20? 100 ?
    Όχι απλά στην Ελλάδα δεν είχαμε καπιταλισμό, ενώ τώρα οδεύουμε προς τα κει. Βλέπεις, η μεσαία τάξη γέμιζε τα νησιά, έπαιρνε ακριβά αυτοκίνητα και Cayenne
    για το φαίνεσθαι και τη ματαιοδοξία τους. Η φοβερά φτωχή μερίδα των Ελλήνων υπήρχε πάντα και κανείς όλοι συμπάσχουμε γι' αυτά που τραβάνε τώρα.

  14. #14
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Βαρεθηκα τους εκ του ασφαλους κριτες του κοσμου..Πιστεψε με εκφραζω πολλους περισσοτερους,γιατι βλεπω τι γινεται γυρω μου!Τωρα παω να κλαψω την Λουις Βουιτον μου!!Για ολα φταιει ο Ελληνας!Τελος το δελτιο ειδησεων τωρα μην σου χαλασω την διαθεση και δεν πας για ουζα Κυριακατικα.
    γιατί πάντα να υπάρχει κάποιος που να γ* τα threads ? έλεος

  15. #15
    Και που καταλήγουμε στην Ελλάδα εν έτη δύο χιλιάδες δεκατρία, υπάρχει μεσαία τάξη, γιατί οι τράπεζες πλέον δεν δίνουν δάνεια εύκολα, μήπως τελικά ήθελαν να θεωρούμαστε πλούσιοι και φτωχοί; και η μεσαία τάξη του σήμερα τι θωρείτε, δηλαδή καταλήγει στους ανθρώπους που είναι πιο κάτω από του εφοπλιστές, γιατί αυτή είναι η παγκόσμια τάξη στην Ελλάδα, το να παίρνεις επτακόσια ευρώ ή δύο χιλιάδες δεν σε κάνει να θεωρείσαι μεσαία τάξη, εκτός αν παίρνεις δύο χιλιάδες ευρώ και είσαι ανεξάρτητος χωρίς οικογένεια και χαράτσια και δάνεια, πόσο μάλλον τα επτακόσια ευρώ όταν οι άλλες πιο ανεπτυγμένες χώρες τις Ευρωπαϊκής Ένωσης έχουν ως κατώτατο μισθό τα χίλια πεντακόσια ευρώ, χώρες όπως η Γερμανία και έρχονται στην Ελλάδα και βάζουν με τις συλλογικές συμβάσεις τα πεντακόσια ευρώ παρά κάτι, χωρίς να είναι απόλυτα τα φθηνά εργατικά χέρια, γιατί υπάρχει η Βουλγαρία και άλλες χώρες, με πιο σκεφτικό; το πιο φθηνό τουρισμό ούτε οι ίδιοι δεν έχουν καταλάβει, ενώ εξακολουθείτε να θεωρούμαστε χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης είμαστε η τρίτη πιο φτωχή τα αποτελέσματα της Τρόικας, ενώ το δύο χιλιάδες απτά ή οκτώ δεν ήμασταν στην ίδια κατάσταση και σίγουρα δεν ήμασταν στην τριάδα, υποτίθεται ήρθαν για να μας εκσυχρονίσουν στην Ευρώπη και να διώξουν την διαφθορά, με τα πεντακόσια ευρώ;
    Είμαστε ένα τίποτα, μέχρι να το συνειδητοποιήσουμε και να προχωρήσουμε στην ζωή, αυτοί είμαστε.

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Oι Ιμάντες της Ψυχιατρικής την Εποχή του Μνημονίου / Eκδηλωση- Συζητηση
    By path in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 19-11-2011, 23:37
  2. Οι ερωτικές σχέσεις στην εποχή μας
    By Seduction in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 02-07-2011, 00:21
  3. ΑΓΟΝΗ ΕΠΟΧΗ
    By Gypsy Cello in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 06-06-2011, 01:09
  4. Η σχιζοφρενεια στην εποχη μας
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 69
    Last Post: 19-10-2010, 16:19
  5. οι σχεσεις των δυο φυλων στη νεα εποχη: τι ζητουν οι αντρες απο τις γυναικες και το αντιθετο
    By krino in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 458
    Last Post: 30-06-2010, 11:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •