βοήθεια, πείτε μου τι έχω.....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    1

    βοήθεια, πείτε μου τι έχω.....

    γεια σας, σας γράφω γιατί είμαι θορυβημένος τώρα τελέυταία από κάτι συμπτώματα (?) που μου χουν παρουσιαστεί. στην αρχή πριν απο κανά μήνα είχα συνέχεια μουδιάσματα και όταν ξάπλωνα και ηρεμούσα ένιωθα να με ρουφάει το ντιβάνι. αυτό γινόταν το πολύ για ένα λεπτό και μετά όταν άνοιγα τα μάτια εξαφανίζονταν. γενικά επίσης με ενοχλούσε πολύ ο θόρυβος και γενικά ήμουν νευρικός...
    πήγα σε νευρολόγο και μου πε ότι έχω σωματοποιημένο άγχος και μου έσωσε dogmatyl.
    όλα καλά και εγώ ηρέμησα λίγο μέχρι που πρίν από λίγες μέρες μου φαίνεται ότι ακούω ήχους (όχι φωνές ή κάτι τέτοιο, ήχους παρόμοιους με αυτούς που λέμε ότι είναι η ιδέα μας, απλά εμένα μου συμβαίνει συνέχεια και βλέπω πράματα ή καλύτερα παραβλέπω ). δηλαδή για να καταλάβετε βλέπω στην νύχτα ένα μηχανάκι και προς στιγμήν το περνάω για σκυμμένο άνθρωπο ότι όμως εστίάζω καλύτερα βλέπω ότι είναι μηχανάκι. απλά αυτό μου συμβαίνει συνέχεια τώρα τελευταία και σε συνδυασμο με αυτά που παραακούω φοβάμαι μή΄πως αυτό είναι το στάδιο για κάτι χειρότερο (να φαντάζομαι φωνές κτλ ).
    σας παρακαλώ βοηθείστε με....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    καλώς ήρθες Keinname

    Καταρχήν να σου πώ ότι ειναι λίγο χλωμό να σου κάνει διάγνωση κάποιος εξ αποστάσεως, πόσο μάλλον αφου δεν ειμαστε κ ειδικοι....

    Επίσης να σου πώ ότι καλά έκανες κ πήγες στον γιατρό για να δεις τί εχεις. Σε βοήθησε η αγωγή? Αν κατάλαβα καλά, τώρα σου παρουσιάστηκαν αλλες ενοχλήσεις....γιατί δεν ξαναπάς στον γιατρό να δεις τί θα σου πει ότι πρεπει να κάνεις τώρα?

    Μπορεί να φοβάσαι για διάφορα, αλλά καλύτερα δεν ειναι να πας στο γιατρό ώστε να το αντιμετωπίσεις κ να μην φοβάσαι το χειρότερο επόμενο στάδιο που μπορει να μην ισχύει καν?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Το ότι μας συμβαίνει κάτι που μας φαίνεται περίεργο σε σχέση με πριν δε σημαίνει ότι είναι κάτι φοβερό. Στο παρελθόν όταν βρισκόμουνα σε κατάσταση άγχους και κατάθλιψης άκουγα θορύβους και μάλιστα μπορούσα να αναπλάσω ξεκάθαρα φωνές μέσα στο μυαλό μου αλλά δεν ανησύχησα αφού καταλάβαινα ότι είναι πλασματικά. Όταν βγήκα από την κατάσταση άγχους και τα νεύρα μου δεν ήταν τόσο τεντωμένα αυτά εξαφανίστηκαν. Και το να παραβλέπω μου συμβαίνει συνέχεια έτσι κι αλλιώς γιατί δεν είμαι πολύ παρατηρητική και το μυαλό όπως είναι φυσικό προσπαθεί να εξηγήσει αυτό που βλέπουν τα μάτια μου.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Καλά θα είναι να επισκεφθείς έναν ειδικό...
    Όταν είχα έντονο φόβο ότι θα οδηγηθώ στην τρέλα / σχιζοφρένεια άρχισα να ψάχνομαι ώστε να ελέγξω αν παρουσιάζω τα συμπτώματα που διάβαζα στο δίκτυο. Έτσι, νόμιζα ότι άκουγα ήχους και ότι έβλεπα πράγματα που δεν υπάρχουν. Προσπαθούσα να διαπιστώσω αν τα παραπάνω ήταν πραγματικά, ώστε να καταλήξω σε \"διάγνωση\". Όταν χαλάρωσα όλα εξαφανίσθηκαν. Αν είχα επισκεφθεί ειδικό θα είχαν εξαφανισθεί πολύ πιο νωρίς.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •