Ψύχωση vs σχιζοφρένεια.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766

    Ψύχωση vs σχιζοφρένεια.

    Ψύχωση ή σχιζοφρένεια είναι πιο σοβαρή ασθένεια? Ποιες οι διαφορές τους?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Σχιζοφρένεια είναι βλάβη στον εγκέφαλο κάτι σπάει εκεί μέσα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Aπο αυτά που έχω διαβάσει δεν υπάρχει ασθένεια με τον ορο ψύχωση αλλά ψύχωση είναι μια ομάδα παθήσεων με κύριο χαρακτηριστικό την φυγή από την πραγματικότητα.
    Δηλαδή ψύχωση είναι ασθένειες με κάποια χαρακτηριστικά όπως ψευδαισθήσεις, παραισθήσεις, γνωστικά ελλείματα, αρνητικά συμπτώματα.
    Εσένα ίσως σου έδωσαν μια άλλη διάγνωση όπως σχιζοσυναισθηματική, βραχεία ψύχωση, σχιζοφρένεια, αδιαφοροποίητη κτλ.

    Βασικά τι θέλεις να ακούσεις;; Αν σου πούμε ότι είναι δύσκολη παράδειγμα ποια θα είναι η πρώτη σου αντίδραση, να τα βάψεις μαύρα και να έχεις σαν δικαιολογία ότι σου έτυχε αυτό και όλα σου τα προβλήματα είναι απόρεια της ψύχωσης;;

    Αυτό που ξέρω είναι ότι δεν είναι εύκολες παθήσεις αλλά πολλοί άνθρωποι το αντιμετωπίζουν και ζουν ζωές γεμάτες και με νόημα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Σείριε..........μην κοιτάς εσύ που έγινες σχεδόν αμέσως καλά γιατί διαγνώστηκες νωρίς...........άλλοι όπως εγώ κάνουν δεκαετίες να διαγνωστούν.........συνεπώς μέσα σε αυτές τις δεκαετίες, κάνοντας λάθος επιλογές ανθρώπων -τα μόνα άτομα που σε αποδέχονται είναι αυτοί που έχουν και οι ίδιοι ψυχολογικά και στα μεταφέρουν ή έχουν κάποιο σοβαρό κόμπλεξ και συνήθως αφορά το χαρακτήρα τους που είναι χάλια κοινώς τοξικοί άνθρωποι- που σε επηρεάζουν αρνητικά -εγώ μέσα από πολλές δυσκολίες στο σχολείο και μιλάμε για πραγματικές δυσκολίες ότι χειρότερο μπορεί να πάθει ένα παιδί εκτός το θάνατο- ήμουν πολλή αισιόδοξη αρχικά, γνώρισα όμως λάθος άτομα και με έκαναν κι εμένα πολύ απαισιόδοξη γιατί ήμουν ευάλωτη..........κινδύνεψα πάρα πολλές φορές από αγνώστους που γνώριζα στο ίντερνετ........μετά πήρα φάρμακα αλλά με πιάναν μόνο ένα 30-40% μέχρι που νοσηλεύτηκα και έπαιρνα μεγάλη δόση και τότε άρχισα σιγά σιγά να συνέρχομαι αλλά και πάλι ενδιάμεσα έχω υποτροπές αν δεν μου πάνε καλά τα πράγματα που μου πάνε σπάνια καλά. Οπότε τώρα προσπαθούσα να τα δω πιο αισιόδοξα και ήρθε πάλι υποτροπή..........πως να τα δω λοιπόν "άσπρα" και όχι μαύρα;;; Όλα αυτά τα χρόνια γινόμουν ρεζίλι, ήμουν απαισιόδοξη λόγω ότι είχα επηρεαστε, μου πήγαιναν όλα στραβά εκτός από τότε που μπήκα στο νοσοκομείο, και ήμουν μόνιμα σε υποτροπή. Ε τώρα τι ζωή είναι αυτή ρε Σείριος; Για να μην πω για τα άλλα συμπτώματα έλλειψη συγκέντρωσης όταν μου μίλαγαν, αλογία, μοναξιά που δεν είναι σύμπτωμα αλλά συνέπεια της ασθένειας και πολλά άλλα όπως κοροιδία κτλ!!!!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Δεν είπα ότι είναι εύκολα τα πράγματα όταν υποφέρεις από αυτή την πάθηση. Υπάρχει ένα ποσοστό ανθρώπων που έχει συμπτώματα σοβαρά όπως ψευδαισθήσεις όλη την μέρα και δεν αναρρώνουν.
    Εγώ σε αυτό που διαφωνώ είναι να τα ρίχνουμε όλα στην πάθηση ή στα φάρμακα για ότι αρνητικό στην ζωή μας. Σίγουρα έχουν μερίδιο στην ποιότητα ζωής μας αλλά είμαι της άποψης να κάνει ο καθένας ότι μπορεί για να βελτιώσει την ζωή του.

    Εδώ το δελφίνι ρωτά αν λάβω από την συμπεριφορά της στο φόρουμ για να μάθει αν είναι σοβαρή η πάθηση για να βρει δικαιολογία κ να τοποθετήσει άλλη μια ταμπέλα στον εαυτό της.
    Βλέπω όμως ότι και εργάζεται και αν άλλαζε τρόπο σκέψης θα είχε και καλύτερη ποιότητα ζωής. Οπότε μη πατάμε στο ότι έχουμε ένα ψυχολογικό και να πούμε ''άνοιξε πέτρα να κλειστώ''

    Σε μένα μπορεί κάποια πράγματα να δείχνουν ωραία κ καλά αλλά απλά δεν κάθομαι να γκρινιάζω συνεχώς εδώ στο φόρουμ γιατί το βλέπω σαν χώρο περισσότερο έκφρασης για μένα. Στην καθημερινότητα μου όμως δεν είμαι και χαρωπές πεταλουδίτσες. Προσπαθώ όμως να αντιμετωπίζω ότι μπορώ.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Μα το φόρουμ για να γκρινιάζουμε είναι, να λέμε τα εσώψυχά μας.......εμένα αυτό που δεν μου αρέσει στην δελφίνι και της το έχω "πει" είναι ότι ζηλεύει έτσι δεν θα πάει μπροστά. Αλλά όσο όμως αντιμετωπίζει προβλήματα στην προσωπική της ζωή, αν δεν τα πει εδώ που θα τα πει; Και αν θες να ξέρεις η δελφίνι δεν είναι τρελή ούτε θεωρώ κανέναν τρελό δεν μου αρέσει καν αυτή η λέξη και δεν αναφέρομαι σε σένα φυσικά ότι την είπες αλλά και τελείως καλά δεν είναι έχει κολλήσει στον γκόμενο της φίλης της πριν 20 χρόνια εδώ και φαντάζομαι πάρα πολλά χρόνια........Αυτό εσύ το θεωρείς φυσιολογικό; Δεν είναι καλά και αυτό την κάνει να μην έχει προσωπική ζωή και το ότι δεν έχει προσωπική ζωή την κάνει να μην είναι καλά. Φαύλος κύκλος. Εγώ ήμουν σε αυτόν τον κύκλο για δεκαετίες μέχρι που νοσηλεύτηκα και άλλαξε η ζωή μου. Για συμβουλή της δίνω να πιστέψει ότι είναι καλά, να δημιουργήσει την δική της πραγματικότητα να είναι δλδ πρωταγωνίστρια στη ζωή της και όχι απλός θεατής και να πάρει μεγαλύτερη δόση, ή και άλλα φάρμακα με τις οδηγίες του γιατρού, όχι όμως αυτής που πηγαίνει, δεν την έχω και τόσο ικανή, ή μπορεί και να τη θέλει πελάτη. Έχει δυνατότητες η δελφίνι αλλά δεν μπορεί να το πιστέψει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι κ στην δική μου ζωή τα πράγματα δεν είναι ρόδινα.
    Το πως θα χειριστεί ο καθένας το φόρουμ είναι δική του υπόθεση και επιλογή όπως και η στάση του απέναντι στα άλλα μέλη.
    Το φόρουμ δεν είναι η ζωή νομίζω ούτε η λύση στα προβλήματα μας αν δεν πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας.
    Προσπαθώ να είμαι ειλικρινής και αυτό που είπα στο δελφίνι δεν το είπα για να της την πω αλλά για να την ταρακουνήσω πως η οπτική της πιθανόν να είναι λάθος. Δεν συμφωνώ με αυτή την στάση.
    Αν θα το δεχτεί και θα το κατανοήσει ή αν θα το απορρίψει είναι δικό της θέμα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    εγω εχω καταλαβει οτι η ψυχωση ειναι μια γενικη κατηγοριοποιηση και οτι η σχιζοφρενεια ειναι συγκεκριμενος τυπος ψυχωσης βαριας μορφης, οποτε δεν συκγρινονται...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Εσένα Σείριε σε πιάνουν 80% τα φάρμακα το δελφίνι 40% πχ γιατί παίρνει μικρή δόση.........μην συγκρίνεις ανόμοιες καταστάσεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Aπο αυτά που έχω διαβάσει δεν υπάρχει ασθένεια με τον ορο ψύχωση αλλά ψύχωση είναι μια ομάδα παθήσεων με κύριο χαρακτηριστικό την φυγή από την πραγματικότητα.
    Δηλαδή ψύχωση είναι ασθένειες με κάποια χαρακτηριστικά όπως ψευδαισθήσεις, παραισθήσεις, γνωστικά ελλείματα, αρνητικά συμπτώματα.
    Εσένα ίσως σου έδωσαν μια άλλη διάγνωση όπως σχιζοσυναισθηματική, βραχεία ψύχωση, σχιζοφρένεια, αδιαφοροποίητη κτλ.

    Βασικά τι θέλεις να ακούσεις;; Αν σου πούμε ότι είναι δύσκολη παράδειγμα ποια θα είναι η πρώτη σου αντίδραση, να τα βάψεις μαύρα και να έχεις σαν δικαιολογία ότι σου έτυχε αυτό και όλα σου τα προβλήματα είναι απόρεια της ψύχωσης;;

    Αυτό που ξέρω είναι ότι δεν είναι εύκολες παθήσεις αλλά πολλοί άνθρωποι το αντιμετωπίζουν και ζουν ζωές γεμάτες και με νόημα.
    Όχι απλά θέλω να ξέρω για να μπορώ να αντιμετωπίσω την ασθένειά μου. Αυτά που λέω εδώ δεν τα λέω στην προσωπική μου ζωή με τους πραγματικούς μου φίλους με έναν δύο το πολύ αν έχω μιλήσει για αυτό φόρουμ με έχει βοηθήσει πραγματικά πάρα πολύ. Δεν ξέρω επίσης αν οφείλεται η ψύχωση που έκλεψα τον γκόμενο της φίλης μου ή μήπως το ότι έκλεψα τον γκόμενο της φίλης μου προκάλεσε την ψύχωση δύσκολα τα πράγματα.... κανένας δεν μπορεί να μου απαντήσει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Εσένα Σείριε σε πιάνουν 80% τα φάρμακα το δελφίνι 40% πχ γιατί παίρνει μικρή δόση.........μην συγκρίνεις ανόμοιες καταστάσεις.
    Όχι τα φάρμακα με πιάνουνε καλά μου είπε η γιατρός μου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    απο οτι εχω καταλαβει η σχιζοφρενεια ειναι μια απο τις παθησεις που συγκαταλεγονται στις ψυχωσεις
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    νομίζω πως η ψύχωση είναι ένα είδος σχιζοφρένειας..δεν είμαι σίγουρος με κάθε επιφύλαξη το λεω.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    νομίζω πως η ψύχωση είναι ένα είδος σχιζοφρένειας..δεν είμαι σίγουρος με κάθε επιφύλαξη το λεω.
    Το αντιθετο, ακριβως.
    Η σχιζοφρενεια ειναι ενα ειδος ψυχωσης.

Similar Threads

  1. σχιζοφρενεια η ψυχωση ?
    By μαρια 9 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 26
    Last Post: 02-01-2018, 22:52
  2. Νεα προοπτικη για ψυχωση και σχιζοφρενεια (αρθρο)
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 28-06-2015, 21:08
  3. Συναισθηματική Ψύχωση και Σχιζοφρένεια
    By Ginalil in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 29-08-2014, 20:52
  4. Είναι ψύχωση/Σχιζοφρένεια?
    By Obsessed in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 07-04-2012, 13:43
  5. Ψύχωση, Σχιζοφρένεια ή αγχωδης διαταραχή?
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 17-11-2008, 08:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •