υπερενταση,νευρικη υπερδιεγερση σε μονιμη βαση..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306

    υπερενταση,νευρικη υπερδιεγερση σε μονιμη βαση..

    γεια σας παλια στο φορουμ με ζαλαδες τυπου ασταθειας ...εκτος αυτου ομως εχω εδω και πολλα χρονια μια νευρικη υπερενταση..σαν εσωτερικη τρεμουλα...σαν να κουνιεμαι..οποτε ποτε δεν μπορω να μεινω χαλαρη και ακινητη για ωρα..λες και καθομαι σε αναμμενα καρβουνα...το εχει αυτο κανεις αλλος.οταν ειμαι ακινητη νιωθω σαν νευρικες συσπασεις ειδικα στον αυχενα στο κεφαλι...εξωτερικα δεν φαινετε κατι πχ τρεμουλο και τετοια..εγω ομως τα ΝΙΩΘΩ..SOS ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙς κατι παρομοιο/...?πως περναεθι αυτο ρε γαμωτο..15 χρονια μετραω και συνεχιζετε..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    To θυρεοειδή σου τον έχεις κοιτάξει?
    Μήπως έχεις κάτι σε υπερθυρεοειδισμό?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306
    τα εχω κοιταξει ολα...γενικη αιματος,νευρολογοι ειχα δει παλιοτερα..θυροειδη,ματια αυτια..και τιποτα...γινεται να εχει καποιος ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΖΩΗ αγχος?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Συγκεκριμένα,
    TSH, T3, T4, ANTI-TPO, ANTI-TG
    τα έχεις κοιτάξει?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306
    ναι..................

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    παρε κανενα ηρεμιστικο θα ισιωσεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Νομίζω ότι ένας καλός παθολόγος θα μπορούσε να σε κατευθύνει να κάνεις τις κατάλληλες εξετάσεις!
    Εάν αποκλειστεί το οργανικό παθολογικό αίτιο, τότε θα μπορούσες να απευθυνθείς σε έναν ψυχίατρο για τα ψυχοσωματικά...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306
    δεν ειναι λυση...το θεμα ειναι αν ειναι απο το αγχος η αν ειναι κατι αλλο..

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Αγχος ειναι ζωζα..Εγω αυτο που αναφερεις το παθαινα (και το παθαινω συχνα ακομα) κατα την διαρκεια του υπνου..Ξυπνουσα και ειχα αυτο το εσωτερικο τρεμουλο και η καρδια επαιζε σκληρο ροκ!Ναι ειναι αθλιο συναισθημα το ξερω,αλλα αν μπορεις μην του δινεις τοση βαση,γιατι δεν θα σε αφησει ποτε.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Αυτό μόνο οι ιατρικές εξετάσεις θα το πουν, όχι εμείς.
    Σε κάποια φάση, είχα ταχυκαρδίες σε μόνιμη βάση, και το απέδιδα στην κακή ψυχολογία μου, την υπερένταση και την κούραση. Ελεγα ότι αν ξεκουραστώ, θα μου περάσει. Πέρασε ένας χρόνος και τίποτα... Ωσπου μια φίλη μου με σύστησε στον παθολόγο της, αυτός έπαθε μια πλάκα με τους 140 παλμούς μου σε ήρεμη κατάσταση και με παρέπεμψε σε καρδιολόγο. Ο καρδιολόγος μού συνταγογράφησε ένα χάπι για να πέσουν αμέσως οι παλμοί, έκανα υπέρηχο καρδιάς και καρδιογράφημα, όλα φυσιολογικά εκτός των παλμών και με παρέπεμψε σε ενδοκρινολόγο. Ο ενδοκρινολόγος με έστειλε για αναλυτικό check up θυρεοειδή, και υπέρηχο. Το αποτέλεσμα ήταν θυρεοειδίτιδα, και αντισώματα anti-tpo άνω των 1000 με φυσιολογικό όριο τα 15 περίπου. Ξεκίνησα Τ4, έπεσαν οι παλμοί γύρω στους 90, έφυγε η υπερένταση, οι αρνητικές σκέψεις, βελτιώθηκε η συγκέντρωσή μου, χαλάρωσα.
    Αλλά αυτή είναι η δική μου ιστορία.
    Αυτό που θέλω να πω είναι να κοιτάξεις σχολαστικά το οργανικό κομμάτι, να αποκλείσεις κάποια δυσλειτουργία που ίσως δεν έχεις αντιληφθεί, και μετά ασχολείσαι διεξοδικά με το ψυχολογικό κομμάτι.
    Η λύση ειναι αρχικά οι εξετάσεις γιατί θα σου δείξουν πού βαδίζεις. Και τότε θα μπορέσεις να επαναπροσδιορισθείς.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    2
    Το ίδιο νιώθω και εγώ και επιπλέοθων πνίξιμο στεναχώρια έντονο φόβο ότι κάτι θα πάθω.Τα έως κοιτάξει όλα θυροειδής στομάχι καρδιά δεν έχω κάτι παθολογικό και η ίδια κατάσταση συνεχίζεται..να σημειώσω επίσης ότι γενικά στην Ζωή μου δε αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα κι όμως....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306
    antilalo μια απο τα ιδια.γενικα δεν μπορω να πω οτι δεν περναω καλα..κι ομως αυτο το πραγμα δεν λεει να περασει...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by ζωζα View Post
    γεια σας παλια στο φορουμ με ζαλαδες τυπου ασταθειας ...εκτος αυτου ομως εχω εδω και πολλα χρονια μια νευρικη υπερενταση..σαν εσωτερικη τρεμουλα...σαν να κουνιεμαι..οποτε ποτε δεν μπορω να μεινω χαλαρη και ακινητη για ωρα..λες και καθομαι σε αναμμενα καρβουνα...το εχει αυτο κανεις αλλος.οταν ειμαι ακινητη νιωθω σαν νευρικες συσπασεις ειδικα στον αυχενα στο κεφαλι...εξωτερικα δεν φαινετε κατι πχ τρεμουλο και τετοια..εγω ομως τα ΝΙΩΘΩ..SOS ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙς κατι παρομοιο/...?πως περναεθι αυτο ρε γαμωτο..15 χρονια μετραω και συνεχιζετε..
    εγω εχω ακριβως τα ιδια συμπτωματα με πιασανε πριν 1 μηνα δεν τα περιγραφω ειναι οπως μου τα λες , οπως μου λενε οι γιατροι φυσικα και οι νευρολογοι ειμαι οκ κρατω μια ανασφαλεια μην ειναι κατι που θελει πιο ιδιαιτερες εξετασεις και δεν παει το μυαλο τους , μρι εγκεφ εχω κανει ειναι αψογη ,η αληθεια ειναι με αγχωνει αυτο που περναω ,αν θελεις σου δινω σκυπε ή τι αλλο θελεις να μιλησουμε πιο αμεσα ευχαριστω

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μηπως πινεις καφεδες κ σε τσιτωνουν ?

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    6
    δεν νομιζω

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Υπερενταση και Risperdal
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 21-12-2011, 14:37
  2. Replies: 29
    Last Post: 05-12-2011, 19:42
  3. Ειμαι λιγο σε υπερενταση....οποτε καλημερα:)
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 23-08-2011, 18:20
  4. ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΣΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΒΑΣΗ
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 02-05-2011, 21:11
  5. υπερδιεγερση
    By predator in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 18-02-2010, 23:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •