Η πραγματικά αλλόκοτη συμπεριφορά της πρώην μου. Υπάρχουν ενδείξεις διαταραχής;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    3

    Η πραγματικά αλλόκοτη συμπεριφορά της πρώην μου. Υπάρχουν ενδείξεις διαταραχής;

    Καλησπέρα και καλό μήνα σε όλους.

    Θα ήθελα μέσα από το forum να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου με την πρώην μου. Ήμασταν μαζί 15 μήνες, εγώ 32 κι αυτή 28. Ο λόγος που γράφω εδώ είναι ότι έχω ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ προσπαθώντας να βρω μια απάντηση στο τι έφταιξε, στο τι θα μπορούσα να κάνω με αποτέλεσμα να καταλήγω να αυτοκατηγορούμαι και να επιρρίπτω ευθύνες στον εαυτό μου. Μιλώντας με την αδερφή μου, από τους λίγους ανθρώπους που μπορώ κι ανοίγομαι, και στην οποία έχω αναλύσει τα πάντα γύρω από τη σχέση μου με την Κ., μου είπε μεταξύ σοβαρού κι αστείου ότι δεν αποκλείεται η Κ. να είχε κάποια διαταραχή κι ότι αν μιλούσα με κάποιον ειδικό δεν αποκλείεται να έκανε και διάγνωση. Θέλω λοιπόν να μοιραστώ μαζί σας τις αναμνήσεις μου από τη σχέση μου με την Κ. ευελπιστώντας σε κάποιες απαντήσεις.

    Στην αρχή της σχέσης ήταν η τέλεια γυναίκα. Με πρόσεχε, με άκουγε, ερχόταν εκείνη και με συναντούσε, μου έπαιρνε δώρα, το σεξ ήταν σχεδόν καθημερινό και υπέροχο. Ό,τι υπήρχε που μου άρεσε, το επιδοκίμαζε κι ήθελε να συμμετάσχει, να γίνει μέρος της ζωής μου όπως συνήθιζε να λέει. Να μην περνά μέρα χωρίς να την δω, έτσι μου έλεγε. Με επαινούσε σε όλους τόσο για τον χαρακτήρα μου όσο και για τις ικανότητές μου. Όλα αυτά μέχρι τον Σεπτέμβριο, όπου γυρνώντας από τις διακοπές, ήταν σαν να γύρισα με άλλον άνθρωπο. Απότομη, απόμακρη, όλο και πιο απαιτητική, ειρωνική εώς και προσβλητική απέναντί μου. Τέλη Νοεμβρίου μου λέει να χωρίσουμε, δύο μέρες πριν τα γενέθλιά της και το βράδυ της ίδιας ημέρας μου τηλεφωνούσε σαν να μην είχε συμβεί τίποτα. Την ημέρα των γενεθλίων της μου είπε ότι δεν μπορεί να καταλαβεί γιατί μου ζήτησε να χωρίσουμε και χαιρόταν που δεν την άφησα γιατί δεν θα είχε μετά νόημα η ζωή της. Κι εκεί που νόμιζα ότι όλα είχαν γίνει όπως παλιά, παραμονή Χριστουγέννων μου λέει ότι δεν άξιζα τη δεύτερη ευκαιρία που μου έδωσε, ότι τίποτα δεν έχει αλλάξει και ότι έχει πάρει την απόφασή της να με αφήσει. Φέρνοντας στο νου μου όλη τη συμπεριφορά της, θα ήθελα να αναφερθώ σε στοιχεία του χαρακτήρα της.

    1. Ήταν πάρα πολύ του φαίνεσθαι. Εδινε τεράστια σημασία στην εξωτερική της εμφάνιση, το οποίο όμως ποτέ δεν με ενόχλησε. Ξυπνούσε στις 6 το πρωί κάθε μέρα να φτιάξει τα μαλλιά της σε μια φίλη της κομμώτρια, σε όσες εκδρομές πήγαμε πάντα έβρισκε κομμωτήριο να πάει να χτενιστεί ακόμα κι αν πηγαίναμε για δύο ημέρες. Στο ντύσιμο το ίδιο, μόνο επώνυμες μάρκες. Αντίστοιχα, ενοχλούνταν που κάποια από τα ρούχα μου δεν ήταν φίρμας, με έβαλε να πετάξω ένα ζευγάρι παπούτσια, δεν με άφηνε να φοράω ορισμένα μπλουζάκια και ειδικά προς το τέλος κριτίκαρε συνεχώς το ντύσιμό μου. Μια μέρα μάλιστα μου είπε ότι είναι χάλια ένα πουκάμισο που φορούσα, το οποίο εκείνη είχε διαλέξει να αγοράσω.

    2. Άλλαζε συνεχώς γνώμες κι απόψεις. Από το πιο σημαντικό όπως το αν θα αφήσει τη δουλειά της ή όχι (τελικά την άφησε για να έρθει να δουλέψουμε μαζί, όπου έκατσε ούτε μήνα γιατί τελικά αποφάσισε να ανοίξει γραφείο σπίτι της) μέχρι το πως θα είναι τα νύχια της ή το αν θα πουλήσει το αυτοκίνητό της. Σημαντικό ρόλο σε αυτό έπαιζε κι ότι επηρεαζόταν πάρα πολύ από τρίτους, συζητούσε σχεδόν τα πάντα με τους πάντες, ακόμα και με άτομα που μόλις είχε γνωρίσει. Βλέποντάς με ότι αυτό ήταν κάτι που με ενοχλούσε, μου έλεγε ότι να χαίρομαι που στο μόνο πράγμα που είναι σταθερή είναι τα προσωπικά της και να μην ανησυχώ ότι θα με αφήσει. Από την άλλη, το "αν κάνεις αυτό θα σε χωρίσω" το είχε πολύ εύκολο. Σαν να χρησιμοποιούσε τη φράση εκβιαστικά

    3. Σχεδόν πάντα μιλούσε για τον εαυτό της. Μονοπολούσε όλες τις συζητήσεις κι αν βρισκόμασταν σε μεγάλη παρέα δεν συμμετείχε, σου έδειχνε μάλιστα ευθέως ότι βαριόταν. Από την άλλη μιλούσε πάντα άσχημα για όλους τους άλλους, κατά διαστήματα δεν ήθελε να βλέπει τις κολλητές της γιατί έλεγε ότι την ζήλευαν, γενικά καλή κουβέντα δεν είχε για κανέναν. Ειδικά για τους φίλους μου. Πάντα την κουβέντα την πήγαινε σε εκείνην και αν καμιά φορά επιχειρούσα να πω κάτι που με προβλημάτιζε με έκοβε λέγοντάς μου ότι εγώ δεν έχω πρόβλημα κι ότι αύριο θα είμαι μια χαρά. Ενοιωθα δηλαδή ότι υπήρχα μόνο για να κάνω τον ακροατή της.

    4. Σε συνέχεια του παραπάνω είχε πάντα μεγάλα όνειρα για τον εαυτό της, πράγμα που λίγο πολύ όλοι μας έχουμε. Αυτό που με ενοχλούσε είναι ότι την επιτυχία της την συνδύαζε με το ότι οι άλλοι θα αποτύχουν, ότι θα μιλάει όλος ο κόσμος για αυτά που θα πετύχει, ότι όσοι την αμφισβήτησαν θα φάνε τη σκόνη της. Πολλές φορές μάλιστα μιλούσε για τον εαυτό της στον τρίτο ενικό όταν έκανε σχέδια για το μέλλον. Δεν έλεγε π.χ. ότι στα 40 μου θα έχω αγοράσει γραφείο στο Κολωνάκι αλλά έλεγε ότι μια Κ. μόνο στο Κολωνάκι μπορεί να έχει γραφείο

    5. Ειδικά στα επαγγελματικά της έδειχνε αδίστακτη και ότι χρησιμοποιεί τους πάντες για να πετύχει τη δουλειά της. Αναλόγα με το τι υπόθεση της ερχόταν (και οι δύο δικηγόροι είμαστε), έβρισκε και τον κατάλληλο που θα την βοηθούσε και έμοιαζε σαν να κατέστρωνε σχέδιο για να την βοηθήσουν. Σε μερικές μάλιστα περιπτώσεις έκαναν όλη τη δουλειά οι άλλοι κι αυτοί απλώς εισέπραττε την αμοιβή της. Θεωρούσε μάλιστα ότι έπρεπε να την βοηθήσουν γιατί αυτή προσπαθεί μόνη της να πετύχει ενώ οι άλλοι τα βρήκαν όλα εύκολα

    6. Μου ασκούσε έντονη κριτική για τα πάντα κι ήθελε πάντα να με καθοδηγεί. Λίγο πριν χωρίσουμε μου είπε ευθέως ότι πλέον εκείνη θα αναλάβει τώρα τον τρόπο που θα ζω. Μου έλεγε ότι δεν θα πάω καλά στη δουλειά μου, ότι όλοι με εκμεταλλεύονται και να αλλάξω χαρακτήρα, ότι δεν μπορεί να στηριχτεί πάνω μου, ότι δεν ξέρω να φερθώ κοινωνικά. Για παράδειγμα, όταν έδινα σε εστιατόριο μεγάλο φιλοδώρημα μου έλεγε ότι κακώς τους άφησα τόσα γιατί ήταν αγενείς. Όταν άφηνα λίγα με έλεγε τσιγκούνη και ότι έπρεπε να αφήσω παραπάνω. Γενικά, δεν την έπιανες πουθενά, ό,τι κι αν έκανα είχε κάτι να κριτικάρει και να μου το παρουσιάζει ως λάθος μου.

    7. Επαιζε παιχνίδια μαζί μου ως προς το σεξ, είδικα τους δύο τελευταίους μήνες. Κάναμε μόνο όταν ήθελε εκείνη και το έκανε και επιδεικτικά. Μια φορά γυρνούσε στο σπίτι όλη μέρα με τα εσώρουχα δήθεν γιατί δεν είχε καθαρό φόρεμα να βάλει κι όταν εκείνη την ημέρα της έλεγα να πάμε στο δωμάτιο μου απαντούσε ότι όλο στο σεξ έχω το μυαλό μου και ότι την βλέπω σαν κρέας. Εκείνη την ημέρα δεν με άφησε ούτε να την φιλήσω, μόνο κυκλοφορούσε γύρω μου. Αλλη φορά σε εκδρομή που πήγαμε φορούσε εσώρουχο της μητέρας της, πράγμα αρκετά περίεργο. Μου έλεγε ότι τώρα που με τύλιξε δεν έχει λόγο να φορά σέξι εσώρουχα και ότι ό,τι μου έδειξε μου έδειξε.

    8. Αρκετά σκληρή ως άνθρωπος, σαν να μην είχε αισθήματα ορισμένες φορές. Ακόμα και για ανθρώπους δικούς της. Αντιμετωπίζει πρόβλημα υγείας η γιαγιά της κι εκείνη έλεγε ότι χάνονται οι οικονομίες του παππού της. Μου είχε πει ότι έκανε τον πατέρα της να κλάψει προκειμένου να τον κάνει να καταλάβει ότι πρέπει να ρυθμίσει τις οφειλές του με το ΙΚΑ. Ελεγε ότι αλλιώς δεν θα τον έκανε να την ακούσει. Εβαλε γυαλιά ο ανιψιός μου που είναι 5 χρονών και ενώ ήμασταν όλοι αναστατωμένοι εκείνη με ρωτούσε εάν το παιδάκι κληρονόμησε την υπερμετρωπία από την αδερφή μου ή από τον γαμπρό μου για να ξέρει εάν το παιδί που θα κάνουμε θα έπρεπε κι αυτό να βάλει γυαλιά. Πάντα έλεγε για παιδί και όχι παιδιά. Ενα και πολύ είναι μου έλεγε γιατί δεν σκοπεύει να χαλάσει το σώμα της εξαιτίας μου.

    Μπορώ να συνεχίσω να γράφω για ώρες αλλά σταματάω εδώ. Όσο περίεργο κι αν σας φαίνεται την Κ. την αγάπησα με όλο μου το είναι κι ακόμα την αγαπώ. Εάν ποτέ εμφανιστεί και θέλει να επιστρέψει, θα πάω πίσω τρέχοντας παρά τα τόσα που μου έκανε. Αυτό είναι κάτι που δεν μπορώ να εξηγήσω, αλλά πραγματικά δεν της κρατώ καμία κακία και δεν μπορώ να θυμώσω μαζί της. Εδώ και 3 μήνες είμαι πραγματικά χάλια. Εχω χάσει πέντε κιλά, δεν κοιμάμαι και με έχει πάει πολύ πίσω στη δουλειά. Σαν να σταμάτησε ο χρόνος την ημέρα που με χώρισε. Κλείστηκα σπίτι και δεν είχα όρεξη να δω κανέναν. Το τελευταίο 10ημερο έχω αρχίσει λίγο να συνέρχομαι σαν από θαύμα, ο ύπνος μου έγινε κάπως καλύτερος, άρχισε να μου επιστρέφει η όρεξη και δειλά δειλά επανέρχομαι και στις παρέες μου χωρίς όμως ακόμα να έχω συνέλθει πλήρως. Παίρνω πάντως μεγάλη στήριξη από τους φίλους μου και την οικογένεια μου, ειδικά τα ανίψια μου.

    Με λίγα λόγια, είμαι καλύτερα αλλά όχι καλά κυρίως γιατί με ταλανίζει το τι πήγε στραβά και κυρίως το που χάθηκε η γυναίκα που ήμουν μαζί τους πρώτους μήνες. Σαν να μεταλλάχθηκε, σαν να είχα σχέση με δύο γυναίκες.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον/α κάνει τον κόπο να διαβάσει την ιστορία μου. Ίσως η απάντησή σας με βοηθήσει να συνέλθω και να καταλάβω κάποια πράγματα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    1. Πως γνωριστηκατε?
    2. Κανατε συγκατοικηση? Για ποσο διαστημα?
    3. Ποσο καιρο ειχε χωρισει απο την τελευταια της σχεση?
    4. Οταν γυρισατε απο τις διακοπες και λες οτι ειδες μια αλλη σταση, τη ρωτησες γιατι τα κανει αυτα? Τι σου απηντησε? Η ερωτικη σας ζωη αλλαξε?
    5. Την πρωτη φορα που σου πε να χωρισετε, για ποιο λογο σου ειπε σε χωριζω?
    6. Τη δευτερη φορα σου ειπε το λογο?
    7. Σημερα τι επικοινωνια εχετε? Της εχει στειλει κατι? Μιλατε? Βλεποσαστε? Εκανε αλλη σχεση?
    8. Οταν κριτικαρε το ντυσιμο σου τι απαντουσες?
    9. Οταν σε επαιζε με το σεξ εσυ πως αντεδρασες? Ειπες τιποτα?

    10. Αυτο δεν ειναι ερωτηση. Ολα τα στοιχεια που ανεφερες δε δειχνουν ατομο με καποια διαταραχη. Απλα επειδη εσυ τη γουσταρεις, προσπαθεις να αποδωσεις το σουταρισμα και την εν γενει συμπεριφορα της πιθανως σε καποια ψυχικη διαταραχη επειδη δε θες να δεις την πραγματικοτητα, φανταζομαι η διπολικη θα σε βολευε ή ο ναρκισσισμος. Ολα αυτα τα χαρακτηριστικα ομως και οι συμπεριφορες της ειναι πολυ κοινες στους ανθρωπους και ουδεμια σχεση με διαταραχη. Αλλου πρεπει να αναζητησεις την ερμηνεια, θα το δουμε πιο κατω. Αντιθετα συναδουν με την πιθανοτητα δικων σου θεματων γιατι αναφανδον μπορει να διακρινει κανεις μεσα απο τη σχεσιοδυναμικη που περιεγραψες, τη δικη σου ψυχοσυνθεση και ιδιοσυγκρασια. Εσυ το χεις το προβλημα δηλαδη. Χωρια το προβλημα του χωρισμου. Τι σκεφτεσαι να κανεις απο δω κ περα κ μετα να σε πω μια γνωμη.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Μετά από αυτά που περιέγραψες, ένα είναι σίγουρο. Ότι για να αντέξεις με μια τέτοια γυναίκα και να ισχυρίζεσαι ότι την αγαπάς ακόμη, κάποια διαταραχή έχεις εσύ. Ή, το πιο πιθανό, δεν σου τελείωσε ακόμη ο έρωτας, όπως τελείωσε για κείνη.
    Για εκείνη δε γνωρίζω αν πρόκειται για διαταραχή ή για παλιοχαρακτήρα, αλλά δε νομίζω ότι δεν θα έπρεπε να σε απασχολεί. Θα έπρεπε να χαίρεσαι που γλίτωσες.
    Όσο για την απορία σου για τη μετάλλαξή της μετά τους πρώτους μήνες, δεν είναι ο μοναδικός άνθρωπος που του συμβαίνει. Όλοι μας, τον πρώτο καιρό του έρωτα βγάζουμε τον καλύτερο εαυτό μας, και όχι απαραίτητα για να ξεγελάσουμε τον άλλον.
    Ο πραγματικός χαρακτήρας όμως φαίνεται αργότερα, εκεί φαίνεται και αν πραγματικά ταιριάζουμε με τον άλλον και άρα, κατά πόσο έχει μέλλον η σχέση μας.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    3
    Καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες. Ίσως θα με βόλευε να υπάρχει κάποια διαταραχή για να χωνέψω το ότι με άφησε. Ως προς τις ερωτήσεις σου:

    1. Γνωριστήκαμε σε ένα πάρτυ κοινού γνωστού. Μιλήσαμε ελάχιστα εώς καθόλου. Μετά από ένα μήνα με παίρνει τηλέφωνο, το οποίο το βρήκε από τον κοινό γνωστό, για να μου πει ότι θα κατέβει στο νησί από όπου κατάγομαι με μια φίλη της και να της κανονίσω ξενοδοχείο. Στο νησί βρεθήκαμε αλλά αρκετά τυπικά. Γυρνώντας Αθήνα, εκείνη ήταν αυτή που επεδίωξε συναντήσεις μαζί μου. Με αφορμή μια υπόθεση που της έτυχε άρχισε να έρχεται στο γραφείο μου για να την βοηθήσω και έτσι αρχίσαμε να βγαίνουμε και καταλήξαμε σε σχέση.

    2. Συγκατοίκηση δεν κάναμε. Περάσαμε ένα μήνα μαζί το καλοκαίρι στο εξοχικό μου και στο σπίτι ερχόταν όποτε έφευγαν οι γονείς μου. Εκείνη έμενε με τη μητέρα της, ο πατέρας της έφυγε από το σπίτι όταν ήταν 21. Το ότι μένω ακόμα με τους γονείς μου, ξέρω δεν με τιμάει.

    3. Σχεδόν δυο χρόνια ήταν χωρισμένη. Σύμφωνα με τα λεγόμενά της, εκείνη ήταν 23 όταν τον γνώρισε κι εκείνος 38. Εμεινε μαζί του μέχρι τα 25 της. Απ' αυτά που μου έλεγε την ζήλευε πάρα πολύ, δεν την άφηνε να βάφεται, της μιλούσε άσχημα και την είχε αποκόψει από όλες τις φίλες της. Ελεγε μάλιστα ότι χάρη σε αυτόν, μπορεί τώρα να εκτιμήσει ένα καλό παιδί σαν εμένα

    4,8,9. Το μόνιμο πρόβλημά μου. Πολλές φορές δεν λέω κάτι για να μην κοντραριστώ. Δεν είπα τίποτα για να μην έρθω σε αντιπαράθεση μαζί της. Εκανα ότι δεν καταλάβαινα τι γίνεται, εθελοτυφλούσα. Όταν της ανέφερα μερικές φορές για ποιο λόγο με πειράζει / προσβάλει, άρχιζε τα νάζια και μου έλεγε ότι από μικρή είναι έτσι πειρακτήρι. Ως προς το σεξ, μια φορά που καυγαδίσαμε για τη συμπεριφορά της (ήμασταν ξαπλωμένοι και μου ανέφερε ότι το μόνο που θα δω σήμερα είναι τις πυζάμες της) όταν αντέδρασα και μίλησα κάπως απότομα, αυτή αμέσως γλύκανε και επεδίωξε την επαφή. Σαν να φτιάχτηκε που της φώναξα.

    5,6. Και τις δυο φορές ο λόγος ήταν ότι δεν ταιριάζουμε λόγω του ότι είμαστε διαφορετικοί χαρακτήρες. Οτι δεν είμαι δυναμικός, αυτό ανέφερε συγκεκριμένα. Και ότι επειδή είμαστε διαφορετικοί χαρακτήρες, δεν μπορούμε να είμαστε ερωτευμένοι. Με αγαπάει αλλά δεν είναι ερωτευμένη. Αυτή ήταν η φράση της.

    7. Στην αρχή επεδίωξα επικοινωνία. Δοκίμασα να της τηλεφωνήσω αλλά μου έστειλε μήνυμα να μην κάνω τα πράγματα πιο δύσκολα κι ότι η απόφασή της είναι τελεσίδικη. Της απάντησα ότι το σέβομαι. Δεν την ξαναενόχλησα. Στη γιορτή μου, έστειλε ένα σκέτο χρόνια πολλά. Στα γενέθλιά μου, μου έστειλε ένα μήνυμα πιο γλυκό. Δεν ξέρω αν έχει σημασία. Αλλο ένα μήνυμα μου έστειλε λίγες μέρες μετά τα γενέθλιά μου που αφορούσε σε μια υπόθεση που είχαμε μαζί και παράλληλα μου ευχήθηκε για τον ανιψιό μου. Αρχές Φεβρουαρίου που συναντηθήκαμε τυχαία, μιλήσαμε λίγο, μου είπε τα νέα της και όταν της είπα ότι κάποια στιγμή θα της πω να πάμε για ένα ποτό παρέα, μου απάντησε ότι δεν έχει πρόβλημα αλλά μόνο αν θα είναι δίκαιο και εντάξει για εμένα.

    Όσο για το τι σκέφτομαι. Θέλω πραγματικά πολύ να της δείξω ότι σε κάποια πράγματα ο χωρισμός με έκανε να αλλάξω. Νωρίς μεν για να έχω αλλάξει αλλά το βλέπω στον εαυτό μου. Εχω σκεφτεί πολλές φορές να της κάνω ένα τηλέφωνο αλλά φαντάζομαι ότι εάν ήθελε θα είχε επικοινωνήσει εκείνη μαζί μου. Ότι την θέλω πίσω στη ζωή μου είναι το μόνο σίγουρο. Δεν ήταν εύκολος χαρακτήρας, της το είχα πει κιόλας κάποια στιγμή. Της είχα πει όμως ότι την αγαπώ τόσο πολύ που δεν με νοιάζει καθόλου. Μιλούσαμε για γάμο και για κοινή ζωή. Δυο ημέρες πριν με χωρίσει, περάσαμε όλη την ημέρα μαζί, μου είπε πόσο πολύ με αγαπά όταν χωριστήκαμε και την επόμενη ημέρα μου είπε ότι δεν μπορούσε να συναντηθούμε γιατί αδιαθέτησε και πονάει. Τη μεθεπόμενη με χώρισε

    Θα με ενδιέφερε πάντως να ακούσω τη γνώμη σου.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Απόλυτα χωρίς πολλές εξηγήσεις...!!! ''ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙΣ''' ...................ΤΕΛΟΣ........Ειχα κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα και ίσως παρεξηγήθηκα με μερικούς αν τελικά έχει η κοπέλα η εγώ...!!!Πλεον δεν με ενδιαφέρει καν ποιος είχε,σημασία έχει το αποτέλεσμα.Οπότε εσύ το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να κοιτάξεις εσένα...Απλά τέλος...Δεν έχει γιατί,γιατί έτσι...Ολο αυτό θα σε κάνει χειρότερα αν προσπαθήσεις να το συνεχίσεις.Συγγνώμη που ακούγεται εγωιστικό αυτό που λέω,αλλά λέω την αλήθεια κι όχι γλυκά ψέμματα.Αν κάνεις το λάθος (όπως εγώ) να βρεις λύσεις που στην ουσία δεν υπάρχουν,το έχασες το παιχνίδι.Είτε έχει,είτε όχι να προσπαθήσεις να μη σε νοιάζει καθόλου.Εσυ θα δεις τον ευατό σου και θα προχωρήσεις αλλιώς στην ζωή σου.Απλά άκουσέ με και δεν σου μιλαω σαν ειδικός.ΜΗΝ ΑΝΑΛΥΕΙΣ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ γιατί θα φτάσεις σε σημείο να νομίζεις ότι φταίς στο 100%...Εκει μετά θα ξεκινήσει η ''κάτω βόλτα'.Βάλε ένα ΤΕΛΟΣ ΟΡΙΣΤΙΚΟ όσο είναι καιρος.Εγώ είμαι μαζί σου....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Δηλαδή ρε φίλε αμα σ πούμε ότι η γκόμενα είχε την τάδε διαταραχή κ εσυ τη δείνα θα ησυχάσεισ; όλοι κάτι έχουν εμένα η γκόμενα φυσιολογική μου φαίνεται για ******* σόρρυ κ όλα κ εσυ είσαι ήσυχος ωραία κ τι έγινε θα βρει αυτή την άκρη της κ συ τη δικιά σου την επόμενη φορά βρες μια πιο ήρεμη
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    "...και δεν μπορώ να θυμώσω μαζί της..."

    Μου κάνει εντύπωση αυτό που γράφεις. Εδώ θύμωσα εγώ με αυτά που διαβάζω ενώ εσύ που τα βίωσες όχι?
    Έχω την αίσθηση ότι δεν μπορείς να νοιώσεις θυμό γιατί φοβάσαι να τον νοιώσεις. Σε έχει κυριεύσει ο φόβος φίλε μου ο οποίος σε κάνει να καταπιέζεις τα πραγματικά σου συναισθήματα. Τι φοβάσαι την τιμωρία? ή μήπως χάσεις την πιθανότητα να επιστρέψει για να αποτελειώσει ότι άφησε ακόμα όρθιο?

    Η γνώμη μου είναι ότι όντως υπάρχουν ενδείξεις διαταραχής και μάλιστα πολλές. Αλλά δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    115
    παλι καλα που χωρισες με την μεγαιρα.η τυπισα εχει θεμα με την παρτη της,ψωνισμενη με τεραστιο ΕΓΩ.Αστην να παντρευτει τον καθρεφτη της και συ βρες εναν ανθρωπο σωστο

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Μετά από αυτά που περιέγραψες, ένα είναι σίγουρο. Ότι για να αντέξεις με μια τέτοια γυναίκα και να ισχυρίζεσαι ότι την αγαπάς ακόμη, κάποια διαταραχή έχεις εσύ. Ή, το πιο πιθανό, δεν σου τελείωσε ακόμη ο έρωτας, όπως τελείωσε για κείνη.
    Για εκείνη δε γνωρίζω αν πρόκειται για διαταραχή ή για παλιοχαρακτήρα, αλλά δε νομίζω ότι δεν θα έπρεπε να σε απασχολεί. Θα έπρεπε να χαίρεσαι που γλίτωσες.
    Όσο για την απορία σου για τη μετάλλαξή της μετά τους πρώτους μήνες, δεν είναι ο μοναδικός άνθρωπος που του συμβαίνει. Όλοι μας, τον πρώτο καιρό του έρωτα βγάζουμε τον καλύτερο εαυτό μας, και όχι απαραίτητα για να ξεγελάσουμε τον άλλον.
    Ο πραγματικός χαρακτήρας όμως φαίνεται αργότερα, εκεί φαίνεται και αν πραγματικά ταιριάζουμε με τον άλλον και άρα, κατά πόσο έχει μέλλον η σχέση μας.
    δεν μπορω παρα να συμφωνησω απολυτα...
    παρ ολα αυτα μας λες οτι αν γυρισει ,θα πας τρεχοντας...
    υπαρχουν αλλα τοσα και περισσοτερα θετικα, απλα δεν μας τα ανεφερες, η σου αρεσει η ταλαιπωρια που περνας?
    περι της διαταραχης η οχι, ριξε μια ματια και στο θεμα του χρηστη ntoubroutza .
    προσωπικα, πιστευω και για την δικη σου περιπτωση οσα εγραψα εκει.
    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...E%97-!!!/page3

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν μπορω παρα να συμφωνησω απολυτα...
    παρ ολα αυτα μας λες οτι αν γυρισει ,θα πας τρεχοντας...
    υπαρχουν αλλα τοσα και περισσοτερα θετικα, απλα δεν μας τα ανεφερες, η σου αρεσει η ταλαιπωρια που περνας?
    περι της διαταραχης η οχι, ριξε μια ματια και στο θεμα του χρηστη ntoubroutza .
    προσωπικα, πιστευω και για την δικη σου περιπτωση οσα εγραψα εκει.
    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...E%97-!!!/page3
    Remedy ευχαριστώ γι αυτά που μου έγραψες για ακόμη μία φορά :) Είπαμε δεν ψάχνουμε πλέον αν είχε ή όχι..Δε μας ενδιαφέρει,σημασία έχει το αποτέλεσμα κι ο ευατός μας ....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Remedy ευχαριστώ γι αυτά που μου έγραψες για ακόμη μία φορά :) Είπαμε δεν ψάχνουμε πλέον αν είχε ή όχι..Δε μας ενδιαφέρει,σημασία έχει το αποτέλεσμα κι ο ευατός μας ....
    δεν κανει τιποτε, μακαρι να βοηθησα εστω και λιγο.
    ναι, ετσι πιστευω.σημασια εχει να ειμαστε εμεις καλα και να επιλεγουμε οτι μας προχωραει και μας κανει ευτυχισμενους κι οχι οτι μας ταλαιπωρει

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν κανει τιποτε, μακαρι να βοηθησα εστω και λιγο.
    ναι, ετσι πιστευω.σημασια εχει να ειμαστε εμεις καλα και να επιλεγουμε οτι μας προχωραει και μας κανει ευτυχισμενους κι οχι οτι μας ταλαιπωρει
    Βοήθησες πολύ ναι..κι εσύ και όλοι οι άλλοι.Αλλά για να μη βγαίνω από το θέμα,θα μείνω πάλι σε αυτό που έγραψες για να το καταλάβει ο πίκολο.Φίλε,πρόσεξέ το...Επιλέγουμε ότι μας κάνει ευτυχισμένους κι οχι ότι μας ταλαιπωρεί.Νομίζω κι εσύ ο ίδιος την ξέρεις την κατάληξη σε περίπτωση που προσπαθήσεις να το συνεχίσεις.Θα ανακυκλώνεσαι στα ίδια πράγματα και θα φτάσεις μετά από καιρό να αναρωτιέσαι το γιατί για άλλη μία φορά,αλλά αυτή τη φορά με περισσότερες λεπτομέρειες που θα σε δυσκολέψουν περισσότερο...Πίεσε τον ευατό σου να το ξεχάσεις.Μία σχέση για να είναι υγιής πρέπει να μας οδηγεί προς το καλύτερο κι όχι προς το χειρότερο...!!!Μην ψαχνεις το γιατί.Έχει δεν έχει διαταραχή,ΔΕ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΕΙΠΑΜΕ...Κοιτάμε τον ευατό μας και το τι έχουμε εμείς.Ας μιλήσει η λογική ...:)

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    3
    Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις.

    Aelus74, απορώ κι εγώ με τον εαυτό μου που δεν της έχω θυμώσει. Και μόνο για αυτό που μου έχει προκαλέσει και για τον τρόπο που με χώρισε θα έπρεπε να έχω θυμώσει μαζί της και να μην θέλω να την ξαναδώ. Πόσο μάλλον για αυτά που μου έκανε. Το θέμα είναι όμως ότι έχω και πολλά καλά να θυμάμαι από τη σχέση αυτή και από την κοπέλα αυτή. Οπότε με αυτό απαντώ και στον remedy. Πήρα πολλή αγάπη από αυτή τη γυναίκα, ειδικά τον πρώτο καιρό μου έδειχνε κυριολεκτικά ότι ζούσε για μένα. Στους 15 μήνες που ήμασταν μαζί, ζήτημα αν δεν βρεθήκαμε από κοντά 5 ημέρες. Εντονη σχέση. Η συμπεριφορά της ήταν περίεργη καθόλη τη διάρκεια της σχέσης αλλά όχι απέναντι μου. Ή καλύτερα επειδή δεν με επηρέαζε, το αγνοούσα. Όπως όταν θύμωνε με τις κολλητές της και μου τις έβριζε. Λάθος μου γιατί στο τέλος ήρθε κι η σειρά μου να φαγωθεί μαζί μου. Τα καψώνια που μου έκανε γύρω από το σεξ και η απότομη και προσβλητική συμπεριφορά της προς το πρόσωπό μου ήταν το τελευταίο δίμηνο. Μέχρι τότε ήταν η τέλεια σχέση, ή μάλλον αυτό είχα πιστέψει. Όλα τα υπόλοιπα στη συμπεριφορά της τα δικαιολογούσα. Έλεγα ότι της αρέσουν τα λούσα, δεν είναι κακό να είναι κοκέτα, έχει παραξενιές αλλά έλεγα ότι εντάξει όλοι μας κάτι έχουμε, πολλά από αυτά που έκανε τα θεωρούσα χαριτωμενιές και νάζια. Με λίγα λόγια έχω κολλήσει σε αυτήν την περίοδο της σχέσης μας.

    Ntoubroutza, διάβασα το θέμα σου. Μου έκανε καλό όλη αυτή η συζήτηση που είχες εδώ με τους υπόλοιπους. Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με αυτό που μου γράφεις. Πρέπει να κοιτάξω τον εαυτό μου και μόνο αυτόν. Να συνέλθω και να προχωρήσω στη ζωή μου. Να αρχίσω να ζω όπως ζούσα πριν την γνωρίσω. Το θέμα είναι ότι ενώ όλα μου λένε ότι ο χωρισμός αυτός έγινε για καλό, ότι αν συνέχιζα μαζί της μπορεί να γίνονταν ακόμα χειρότερα τα πράγματα και ότι στην τελική να κάτσω να σκεφτώ για ποιο λόγο μου άξιζε να περάσω τη ζωή μου με έναν τέτοιο άνθρωπο. Εχω πέσει όμως στην παγίδα και σε μια παιδιάστικη λογική ότι είμαι έτσι γιατί με χώρισε άρα αν γυρίσει τα πάντα θα φτιάξουν. Αυτό που με ικανοποιεί κάπως είναι ότι εδώ και έναν μήνα είμαι καλύτερα. Θεωρώ ότι με την πάροδο του χρόνου και έχοντας κόψει κάθε επαφή μαζί της τα πράγματα θα γίνονται όλο και καλύτερα. Να σταματήσω επιτέλους να συνδέω τα πάντα μαζί της. Τελικά έχουν δίκιο όλοι αυτοί που λένε για τον χρόνο που τα γιατρεύει όλα.

    Το αν τελικά έχει διαταραχή ή όχι, δίκιο έχεις και πάλι. Δεν αλλάζει το αποτέλεσμα. Είτε με χώρισε επειδή μπορεί να βρήκε άλλον είτε επειδή έχει διαταραχή είτε επειδή ήθελε να μονάσει, δεν αλλάζει κάτι. Σημασία έχει ότι δεν θέλει να είμαστε πια μαζί και πρέπει να κοιτάξω πως να προστατεύσω τον εαυτό μου. Το να ψάχνω το γιατί με έχει κουράσει πάρα πολύ και με πιάνω να καταλήγω σε πράγματα τελείως χαζά. Ότι δεν θα με είχε αφήσει αν της έπαιρνα πιο πολλά δώρα, αν της έδινα λουλούδια, αν την είχα φόντο στο κινητό μου, αν δεν της είχα πει μια μέρα να πάρει το μετρό να πάει σπίτι της γιατί εκείνη την ημέρα ήμουν κουρασμένος να οδηγήσω και τελειωμό δεν έχουν οι σκέψεις. Δίκιο έχεις όμως γιατί έτσι φθείρομαι. Δεν μου μένει παρά να το παλέψω όσο δύσκολο κι αν μου φαίνεται.

    Ευχαριστώ και πάλι

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by piccolo View Post
    Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις.

    Aelus74, απορώ κι εγώ με τον εαυτό μου που δεν της έχω θυμώσει. Και μόνο για αυτό που μου έχει προκαλέσει και για τον τρόπο που με χώρισε θα έπρεπε να έχω θυμώσει μαζί της και να μην θέλω να την ξαναδώ. Πόσο μάλλον για αυτά που μου έκανε. Το θέμα είναι όμως ότι έχω και πολλά καλά να θυμάμαι από τη σχέση αυτή και από την κοπέλα αυτή. Οπότε με αυτό απαντώ και στον remedy. Πήρα πολλή αγάπη από αυτή τη γυναίκα, ειδικά τον πρώτο καιρό μου έδειχνε κυριολεκτικά ότι ζούσε για μένα. Στους 15 μήνες που ήμασταν μαζί, ζήτημα αν δεν βρεθήκαμε από κοντά 5 ημέρες. Εντονη σχέση. Η συμπεριφορά της ήταν περίεργη καθόλη τη διάρκεια της σχέσης αλλά όχι απέναντι μου. Ή καλύτερα επειδή δεν με επηρέαζε, το αγνοούσα. Όπως όταν θύμωνε με τις κολλητές της και μου τις έβριζε. Λάθος μου γιατί στο τέλος ήρθε κι η σειρά μου να φαγωθεί μαζί μου. Τα καψώνια που μου έκανε γύρω από το σεξ και η απότομη και προσβλητική συμπεριφορά της προς το πρόσωπό μου ήταν το τελευταίο δίμηνο. Μέχρι τότε ήταν η τέλεια σχέση, ή μάλλον αυτό είχα πιστέψει. Όλα τα υπόλοιπα στη συμπεριφορά της τα δικαιολογούσα. Έλεγα ότι της αρέσουν τα λούσα, δεν είναι κακό να είναι κοκέτα, έχει παραξενιές αλλά έλεγα ότι εντάξει όλοι μας κάτι έχουμε, πολλά από αυτά που έκανε τα θεωρούσα χαριτωμενιές και νάζια. Με λίγα λόγια έχω κολλήσει σε αυτήν την περίοδο της σχέσης μας.

    Ntoubroutza, διάβασα το θέμα σου. Μου έκανε καλό όλη αυτή η συζήτηση που είχες εδώ με τους υπόλοιπους. Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με αυτό που μου γράφεις. Πρέπει να κοιτάξω τον εαυτό μου και μόνο αυτόν. Να συνέλθω και να προχωρήσω στη ζωή μου. Να αρχίσω να ζω όπως ζούσα πριν την γνωρίσω. Το θέμα είναι ότι ενώ όλα μου λένε ότι ο χωρισμός αυτός έγινε για καλό, ότι αν συνέχιζα μαζί της μπορεί να γίνονταν ακόμα χειρότερα τα πράγματα και ότι στην τελική να κάτσω να σκεφτώ για ποιο λόγο μου άξιζε να περάσω τη ζωή μου με έναν τέτοιο άνθρωπο. Εχω πέσει όμως στην παγίδα και σε μια παιδιάστικη λογική ότι είμαι έτσι γιατί με χώρισε άρα αν γυρίσει τα πάντα θα φτιάξουν. Αυτό που με ικανοποιεί κάπως είναι ότι εδώ και έναν μήνα είμαι καλύτερα. Θεωρώ ότι με την πάροδο του χρόνου και έχοντας κόψει κάθε επαφή μαζί της τα πράγματα θα γίνονται όλο και καλύτερα. Να σταματήσω επιτέλους να συνδέω τα πάντα μαζί της. Τελικά έχουν δίκιο όλοι αυτοί που λένε για τον χρόνο που τα γιατρεύει όλα.

    Το αν τελικά έχει διαταραχή ή όχι, δίκιο έχεις και πάλι. Δεν αλλάζει το αποτέλεσμα. Είτε με χώρισε επειδή μπορεί να βρήκε άλλον είτε επειδή έχει διαταραχή είτε επειδή ήθελε να μονάσει, δεν αλλάζει κάτι. Σημασία έχει ότι δεν θέλει να είμαστε πια μαζί και πρέπει να κοιτάξω πως να προστατεύσω τον εαυτό μου. Το να ψάχνω το γιατί με έχει κουράσει πάρα πολύ και με πιάνω να καταλήγω σε πράγματα τελείως χαζά. Ότι δεν θα με είχε αφήσει αν της έπαιρνα πιο πολλά δώρα, αν της έδινα λουλούδια, αν την είχα φόντο στο κινητό μου, αν δεν της είχα πει μια μέρα να πάρει το μετρό να πάει σπίτι της γιατί εκείνη την ημέρα ήμουν κουρασμένος να οδηγήσω και τελειωμό δεν έχουν οι σκέψεις. Δίκιο έχεις όμως γιατί έτσι φθείρομαι. Δεν μου μένει παρά να το παλέψω όσο δύσκολο κι αν μου φαίνεται.

    Ευχαριστώ και πάλι
    Ακριβώς....Δεν υπάρχει λόγος γιατί θα συνεχίζεις να πέφτεις σε παγίδες που στην ουσία δεν υπάρχει λύση.Ναι είναι δύσκολο,δε λεει κανεις το αντίθετο αλλά φαίνεσαι ενας πανέξυπνος άνθρωπος.Οπότε σου λέω να σκεφτείς λογικά....''Πονάω τωρα,αλλά αν συνεχίσω έτσι το μέλλον θα γίνει χειρότερο.Η σχέση αυτή μου κάνει κακό είτε φταίω,είτε φταίει η άλλη πλευρά,οποτε πρεπει να το τελειώσω γιατί μετα θα γίνει αρκετά πιο δύσκολο'' .......Ειλικρινά χαίρομαι που είσαι καλύτερα.Κι εγώ είμαι πολύ καλύτερα και με βοηθησαν πολλα ατομα από εδώ μέσα.Οπως είπα βρηκα την λύση εδώ μέσα κι οχι τη λυση οτι φταιει απολυτα η άλλη πλευρα,αλλά ότι δεν υπαρχει λογος να ασχολούμαι.Αν κι αυτο με την αλλη πλευρα,νομίζω πως συνεχίζω να το πιστευω αλλα δεν με ενδιαφέρει ..χεχεχε..:) Μπράβο σου που νιωθεις καλύτερα...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    163
    πωπω χαράς το κουράγιο σου ειλικρινά !!θα είχα σπαστεί και θα είχα ξενερώσει τελείως αλλά σε καταλαβαίνω γιατί όταν τρως λαμαρίνα,όλα τα άλλα τα παραβλέπεις ή πολύ απλά δεν τα βλέπεις (ο έρως τυφλός) και αυτό που σε κρατάει ακόμα είναι αυτά που σου έδινε στην αρχή και μένεις με την ανάμνηση του αλλά έτσι δεν προχωράς και δεν ξεκολλάς!!σου μιλάω ως παθούσα!!!
    Στην ζωή μου μπαίνει όποιος θέλει, αλλά μένει όποιος ΘΕΛΩ.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. αντιμετωπιση διαταραχης
    By gamder11 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 05-08-2019, 18:23
  2. Τροποι καταπολεμησης ιδψ διαταραχης
    By Eva1995 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 06-03-2013, 08:50
  3. Βιβλιογραφία Αγχώδους Διαταραχής
    By Mildreh in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 15-10-2012, 13:08
  4. αντιμετώπιση διπολικής διαταραχής
    By athina_christin in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 15-10-2011, 11:03
  5. ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗΣ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By bouboumg in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 08-10-2010, 23:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •