αγχος-ξεκινημα σχεσης - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Quote Originally Posted by cocomero View Post
    Ειναι 3 μερες ολες κι ολες που γινεται οτι γινεται. Δε το χω συνηθειο αυτο με το τηλεφωνο ουτε κι αυτος..κι απο οτι φαινεται κι εκεινος δεν πρεπει να εχει ξανακανει σχεση. Ο λογος που μιλαω για σχεση ειναι γιατι φαινεται πως προς τα εκει παει, κι οχι για one night stand ας πουμε. Επισης να πω πως δεν εχω κανει σεξ και χαιρομαι που δεν εγινε ακομα (3 μερες ε...) γιατι δε θελω να κανω βιαστικες κινησεις που ισως μετανιωσω.
    Ωραια τοτε αλλα εγω δεν καταλαβαινω ακομα που ειναι το προβλημα σου....Δε ξερεις αν τον θελεις;;
    Μηπως επειδη σε αγχωνει το γεγονος οτι δεν εχεις ξανακανει σχεση λες να συμβιβαστεις μαζι του για να αποκτησεις μια σχετικη εμπειρια;;;
    Αν συμβαινει αυτο τοτε μην το κανεις γιατι μπορει να τον πληγωσεις πολυ ασχημα....

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    105
    Κερασι ναι να σου πω..η πρωτη φορα που υποπτευθηκα οτι μπορει να του αρεσω ηταν μια φορα που βγηκα με την παρεα τους και φανηκε οτι μια φιλη του με εβαλε επιτηδες να κατσω διπλα του και μιλουσαμε ολο το βραδυ (οσο μιλαγε δηλαδη μη φανταστεις). Ξαναβγηκαμε ολοι μαζι αλλη μερα αλλα εκει ηταν τελειως απομακρος σχεδον δε μου μιλησε. Οποτε αρχισα να αμφιβαλλω. Προσφατα ξαναβγηκαμε η παρεα και οταν εκατσε διπλα μου με αγκαλιαζε και το ψιλοεδειξε. Επισης η κοινη μας φιλη ειπε σε μια δικη μου φιλη οτι του αρεσω ετσι και σιγουρευτηκα. Ωστοσο δεν εκανε παραπανω κινηση ηταν πολυ διστακτικος. Την επομενη παλι ολοι μαζι, αγκαλια, κουβεντα κλπ εβλεπα οτι κολλουσε και τον φιλησα εγω την ωρα που με κρατουσε αγκαλια. Δε ξερω αν θα εκανε το βημα μονος του κι ειπα να τον ενθαρρυνω. Ημασταν ολη την ωρα μαζι εκεινο το βραδυ, φιλια κλπ. Και μου ζητησε να βγουμε..ετσι εγινε.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    105
    Nocash ειναι απλα οτι με αγχωνει το παραμικρο, καθετι καινουριο ακομη πιο πολυ. Μου αρεσει νιωθω ανετα μαζι του, τον θεωρω πολυ καλο παιδι παρα τις παραξενιες του. Ειμαι ο εαυτος μου μαζι του και δε νιωθω οτι πρεπει να δειξω κατι που δεν ειμαι, που μ εχει συμβει.
    Ναι με αγχωνει το οτι δεν εχω κανει σχεση και μαλιστα πολυ ομως αν το εκανα με το ζορι δε θα μπορουσα. Απλα δεν εχω παθει και την πλακα μου. Γι' αυτο και οπως ειπα προτιμω να παει αργα να μη κανω πραγματα που δε θελω..

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Καταλαβαινω...
    Αρα δεν σου λεμε ακομη καλα στεφανα εε;;
    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ (πλακα κανω χαχαχ)

    Μου κανει ομως μεγαλη εντυπωση που δν επικοινωνειτε.....
    Το θεωρω τουλαχιστον παραλογο...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Ωραια. Κοιτα οταν ο ανδρας ειναι διστακτικος, θελει μια σιγουρια απο τη γυναικα. Αν και απειρη δηλαδη πολυ καλα το χεις πιασει αυτο! Και ετσι δε στρεσαρεται να προχωρησει γιατι εχει μια σιγουρια. Ειναι και υπερβαση για σενα βεβαια αλλα καλα εκανες. Επισης θεωρω πολυ λογικο το αγχος και τις σκεψεις σου, με δεδομενο οτι δεν εχεις την εμπειρια της σχεσης και του σεξ. Ο καθενας μας πριν αποκτησει μια καποια εμπειρια ειχε στρες, σκεφτεται ενα σωρο πραγματα, μεσολαβουν αυτα που εχουμε ακουσει, που μας εχουν περασει οι γονεις, η κουλτουρα, οσα εχουμε δει στις ταινιες κλπ. Στο αγνωστο αισθανεται στρες ο ανθρωπος. Μπορει εσυ να το χεις λιγο παραπανω, ισως να σου χουν περασει και καποιες αντιληψεις που να σε φρεναρουν λιγο παραπανω, αλλα σε βρισκω πολυ λογικη και συγκροτημενη. Ειδικα στο θεμα του σεξ μεσολαβουν πολλοι παραγοντες. Αλλα αυτο ειναι για πιο μετα. Και πιστευω οτι πρεπει να γινεται καπως αργα. Δε λεω σε κανενα εξαμηνο, αλλα οχι και γρηγορα.Παντως πηρες και πρωτοβουλια για φιλι, πολυ σπανια το κανει μια γυναικα! Ποιος εσυ, που δεν εχεις και εμπειρια απ αυτα!!! Πως αντεδρασε μετα εκεινος? Και θελω να μου πεις ακομη τι σου ελεγε τις φορες που βγηκατε και μετα το φιλι τι σου λεει? (Βασικα σε κοβω να κανεις κινησεις που ουτε οι προχωρημενες δεν κανουν! λολ! Δεν εννοω το σεξ, γενικοτερα εννοω!).

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    105
    Μιλαμε παντα γενικα κι αοριστα, δεν με εχει ρωτησει τιποτα σχετικα με εμας ή για προηγουμενες σχεσεις μου. Δε μπορω να καταλαβω αν το κανει επειδη ντρεπεται ή επειδη δε τον νοιαζει. Επισης το γεγονος οτι δεν επικοινωνει πχ με κινητο στη διαρκεια της μερας μου φαινεται κι εμενα περιεργο. Ισως ειναι απ τις παραξενιες π προανεφερα..ξερω οτι εχει καποια θεματα συγκεντρωσης και γενικως ο τροπος σκεψης του ειναι λιγο περιπλοκος, δλδ υπαρχει περιπτωση να μη το σκεφτεται καν οτι πρεπει να μου στειλει ενα μνμ να δει τι κανω ή εστω να καληνυχτησει. Σε αυτη την περιπτωση τι να κανω? να παω να του πω πρεπει να φερεται καποιος π ενδιαφερεται για τον αλλον? αυτα ειναι αυτονοητα αλλα φαινεται οχι γι αυτον. Οταν ειμαστε μαζι ειναι μια χαρα φαινεται οτι του αρεσω αλλα οταν οχι, ειναι σαν να μην υπαρχω. Το πρωτο πραγμα που θα σκεφτει καποιος τριτος ειναι οτι μαλλον δεν του αρεσω και τοσο αλλιως θα ασχολιοταν...αλλα επειδη ξερω λιγο το χαρακτηρα του μπορω να καταλαβω οτι το πιο πιθανο ειναι να μη το κανει επιτηδες. Χθες του στειλα μνμ οτι δε καληνυχτησε καν και εκανε οντως σαν να το ξεχασα του τυπου ααα ναι καληνυχτα τα λεμε. Τι να του πεις τωρα..... εχω αρχισει να νομιζω οτι δε πρεπει να το προχωρησω...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Μηπως αντι να του στελνες οτι δεν καληνυχτισε, να εστελνες απλως καληνυχτα? Και αφου δεν ειναι πολυ του τηλεφωνου, δεν ξερω εσυ αν εισαι, ασε να σου στειλει αυτος πχ για την επομενη συναντηση. Αφου τωρα ξερει οτι εισαι θετικη.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    105
    Προχθες ας πουμε δε μιλησαμε καθολου ολη μερα. Εννοειται οτι σημερα θα αφησω να επικοινωνησει αυτος. Νιωθω ομως σαν να ειμαι απλα γνωστη του οταν δεν ειμαστε μαζι. Και φοβαμαι οτι θα ειναι συνεχως ετσι η συμπεριφορα του, θα πρεπει να προσπαθω να τον ερμηνευσω γιατι δεν συμπεριφερεται οπως οι περισσοτεροι. Παντως πιστευω οτι εχει διασπαση προσοχης και δεν του το εχουν διαγνωσει απο μικρο. Χωρις να γινομαι υπερβολικη κατα τη γνωμη μου ειναι πολυ πιθανο..

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Διασπαση προσοχης γιατι το λες?

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    105
    Ειναι συχνα στον "κοσμο του", χανει επαφη με τους γυρω του καποιες φορες και δε το συνειδητοποιει καν παρα μονο οταν ξαναρχισει για καποιο λογο να προσεχει, ξεχναει πολυ ευκολα, ειναι υπερκινητικος, απορροφαται στις σκεψεις του και διαφορα αλλα...το εψαξα στο ιντερνετ και εχει πολλα απ τα χαρακτηριστικα που περιγραφονται. Δε φταιει αυτος, αλλα δε ξερω αν ειναι κατι που μπορω να αντιμετωπισω..

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    234
    πολύ καλό παιδί πάντως φαίνεται, δως του και αλλες ευκαιρίες, μην είσαι προκατειλημμένη μαζί του, και μπορεί να στρώσει με τον καιρό.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    24,135
    Quote Originally Posted by cocomero View Post
    Μιλαμε παντα γενικα κι αοριστα, δεν με εχει ρωτησει τιποτα σχετικα με εμας ή για προηγουμενες σχεσεις μου. Δε μπορω να καταλαβω αν το κανει επειδη ντρεπεται ή επειδη δε τον νοιαζει. Επισης το γεγονος οτι δεν επικοινωνει πχ με κινητο στη διαρκεια της μερας μου φαινεται κι εμενα περιεργο. Ισως ειναι απ τις παραξενιες π προανεφερα..ξερω οτι εχει καποια θεματα συγκεντρωσης και γενικως ο τροπος σκεψης του ειναι λιγο περιπλοκος, δλδ υπαρχει περιπτωση να μη το σκεφτεται καν οτι πρεπει να μου στειλει ενα μνμ να δει τι κανω ή εστω να καληνυχτησει. Σε αυτη την περιπτωση τι να κανω? να παω να του πω πρεπει να φερεται καποιος π ενδιαφερεται για τον αλλον? αυτα ειναι αυτονοητα αλλα φαινεται οχι γι αυτον. Οταν ειμαστε μαζι ειναι μια χαρα φαινεται οτι του αρεσω αλλα οταν οχι, ειναι σαν να μην υπαρχω. Το πρωτο πραγμα που θα σκεφτει καποιος τριτος ειναι οτι μαλλον δεν του αρεσω και τοσο αλλιως θα ασχολιοταν...αλλα επειδη ξερω λιγο το χαρακτηρα του μπορω να καταλαβω οτι το πιο πιθανο ειναι να μη το κανει επιτηδες. Χθες του στειλα μνμ οτι δε καληνυχτησε καν και εκανε οντως σαν να το ξεχασα του τυπου ααα ναι καληνυχτα τα λεμε. Τι να του πεις τωρα..... εχω αρχισει να νομιζω οτι δε πρεπει να το προχωρησω...
    Quote Originally Posted by cocomero View Post
    Προχθες ας πουμε δε μιλησαμε καθολου ολη μερα. Εννοειται οτι σημερα θα αφησω να επικοινωνησει αυτος. Νιωθω ομως σαν να ειμαι απλα γνωστη του οταν δεν ειμαστε μαζι. Και φοβαμαι οτι θα ειναι συνεχως ετσι η συμπεριφορα του, θα πρεπει να προσπαθω να τον ερμηνευσω γιατι δεν συμπεριφερεται οπως οι περισσοτεροι. Παντως πιστευω οτι εχει διασπαση προσοχης και δεν του το εχουν διαγνωσει απο μικρο. Χωρις να γινομαι υπερβολικη κατα τη γνωμη μου ειναι πολυ πιθανο..
    αχμ....
    γκχμ....
    χμφρ......
    γλυκο μου, ακομα δεν ξεκινησες κατι κι αρχισες να βαζεις τρικλοποδιες στον εαυτο σου.

    ΜΑ ΕΙΣΑΙ ΑΠΛΑ ΓΝΩΣΤΗ ΤΟΥ! δεν ειστε ο μιμικος και η μαιρη επειδη βγηκατε 2 φορες!!!!
    το οτι μιλατε γενικα και αοριστα, δεν ειναι πολυ καλο. αν ενδιαφερεστε ο ενας για τον αλλο, θα επρεπε να μιλατε για τους εαυτους σας, αλλα σε τοσο λιγες επαφες,μπορει να δικαιολογειται απο την συστολη σας.
    ακομα δεν τον ειδες τον τυπο κι αρχισες να ψαχνεις να του βγαλεις διαγνωση.
    του κανεις υποδειξεις για το πως πρεπει να φερεται οταν δεν ειστε μαζι κι οτι επρεπε να πει καληνυχτα και γραπτως. αν το νοιωθεις να του στειλεις μηνυμα, κανε το, ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ.
    δεν εχουν ολοι καλη σχεση με τα μηνυματα, μην κρινεις εξ ιδιων. υπαρχουν ανθρωποι που προτιμουν το τηλεφωνο η την συναντηση απο τα μηνυματα κι αλλοι που δεν θελουν ουτε τηλεφωνηματα. επισης μπορει να του αρεσουν τα μηνυματα αλλα να μην εχει νοιωσει ανεση ακομα και να του φαινεται αμηχανο το τι θα στειλει και πως κλπ. μην βγαζεις συμπερασματα απο αυτο και κυριως οπως σου ειπα, ΜΗΝ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΟΝΑ.
    και ΟΧΙ, εμεις δεν σκεφτηκαμε οτι δεν του αρεσεις (εγω τουλαχιστον), το οτι το σκεφτεσαι εσυ ομως, σε εχει ηδη κανει νευρικη και αγχωμενη, ψαχνεσαι, δυσαρεστεισαι κι εχεις αρχισει να το βγαζεις και σε εκεινον.
    μην ασχολεισαι με ερμηνειες του καθε πενταλεπτου της συναντησης σας, δωσε χρονο σε περισσοτερες συναντησεις για να εξοικειωθειτε και σκεψου τπτ αλλο,ασχετο.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. 5+ χρόνια σχέσης
    By ten-ten in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 05-03-2013, 07:26
  2. ΠΑΛΗΣ ΞΕΚΙΝΗΜΑ - ΝΕΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
    By void in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 38
    Last Post: 25-02-2013, 21:51
  3. ΝΕΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΣΤΗ ΜΕΣΗ...
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 25-10-2012, 12:50
  4. Kρίση σχέσης
    By pol in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 14-10-2011, 22:13
  5. Αγχος για το μελλον της σχεσης
    By Time in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 18-01-2008, 13:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •