αγχος-ξεκινημα σχεσης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    105

    αγχος-ξεκινημα σχεσης

    Γεια σας.. νιωθω αγχωμενη και μπερδεμενη και θα ηθελα τις γνωμες σας. Εδω και λιγες μερες εγινε κατι με ενα παιδι που μου αρεσει. Εκδηλωθηκε επιτελους και σημερα θα βγουμε το πρωτο ραντεβου. Το θεμα ειναι οτι ειναι πολυ ντροπαλος και κλειστος..δεν εκφραζεται ευκολα και δεν ειναι και το πιο κοινωνικο ατομο. Γι' αυτο και αργησε να δειξει κατι και δισταζε πολυ. Εχω να τον δω απο το σαββατο που φιληθηκαμε πρωτη φορα. Παλι εγω επρεπε να του δωσω το εναυσμα εννοειται. Και η επικοινωνια μας το 3ημερο που διαμεσολαβησε ηταν ελαχιστη εως μηδαμινη. Το αγχος μου περιστρεφεται γυρω απο σκεψεις του τυπου "θα ειναι παντα ετσι, θα τα περιμενει απο μενα, θα νιωθω σαν να τον νταντευω". Οταν ημαστε μαζι ειναι τρυφερος θα ελεγα αλλα παλι κομπλαρει πολυ ή δε ξερει τι να κανει. Δε ξερω ακριβως τι παιζει, γενικα δε φαινεται να εχει εμπειρια στις σχεσεις. Βεβαια ουτε κι εγω, ειναι ισως η πρωτη "τυπου σχεση" που ξεκιναω. Ετσι δε ξερω ουτε εγω πως να συμπεριφερθω, πως να το ερμηνευσω και γενικως πως να το χειριστω. Σκεφτομαι επισης μηπως δεν ειναι καλη ιδεα η σχεση με ενα τετοιο ατομο...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    332
    Μη βιάζεσαι.........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Αυτές είναι σκέψεις δικές σου, δε ξέρεις πραγματικά πως μπορεί να είναι! Διότι κι εγώ είχα γνωρίσει κάποτε ένα άτομο όπως ακριβώς τα λες... ντροπαλός, σε φάση να μη ξέρω αν πραγματικά του αρέσω ή απλά μιλάμε γαιτί έχουμε κοινούς γνωστούς... Πολύ αμηχανία ο τύπος και σκεφτόμουν κι εγώ (η έξυπνη!!!): βρήκα άτομο που να είναι συνεσταλμένο και να μη φέρεται σα λιγούρης? Ωραίες συζητήσεις, τρυφερός και ξαφνικά στη πορεία... μεταλάχθηκε!!! Μετά από 2βδομάδες! Τελείως διαφορετικός! Τι έγινε λέω? Είχε δίδυμο αδερφό? ή τελικά κι άλλο "εαυτό"?! Τέλος πάντων... μη βασανίζεσαι με σκέψεις γιατί μπορεί να βρεθείς με ανοιχτό το στόμα κ να λες: ο ίδιος είναι? Δε σημαίνει ότι θα γίνει το ίδιο κ με σενα, αλλά είναι πολύ σύντομο το διάστημα να βγάλεις συμπεράσματα για το τι είναι, αν έχει εμπειρίες, αν θα τον νταντεύεις?????!!!! καλέ...!!!!! κάστε να περάσει λίγος καιρός! Δε ξέρεις καν τι θέλει ο άνθρωπος στη ζωή του αυτό το καιρό!!!!
    Ρόδα είναι και γυρίζει... Εγώ φοβάμαι ότι όταν τη δω θα χαρώ και αυτή θα με πατήσει!!! :P

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    105
    Εχεις δικιο οτι βιαζομαι, αλλα δυστυχως εχω τετοιο χαρακτηρα που με τρωει το αγχος με το παραμικρο. Κι εγω αυτο που λες σκεφτηκα οτι ειναι ησυχος και ντροπαλος κι ετσι δεν θα ειναι σαν αλλους που γνωρισα. Ηταν το πρωτο ατομο που δε μου ζητησε να "παμε σπιτι" του αλλα αντιθετα να βγουμε. Απλως οπως τον εχω δει και στην παρεα του ειναι επισης αρκετα απομακρος, καθολου ομιλητικος παρολο που φαινεται οτι τους αγαπαει.
    Σιγουρα αγχωνομαι και μια φορα παραπανω γιατι και για μενα ειναι κατι καινουριο και δε ξερω τι να κανω. Η αληθεια ειναι οτι κι εγω θελω να το παμε αργα για να νιωσω κι εγω αλλα κυριως αυτος πιο ανετα και να μπορεσει να εκδηλωθει λιγο. Ομως το μυαλο μου τρεχει και δε μπορω να το σταματησω :( αγχος ολη μερααα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    332
    έτσι ακριβώς είμαι κι εγώ... και μάλιστα και ηλίθια διότι πιστεύω ότι μου λένε!!!! Στην αρχή αυτό το ντροπαλό παιδί μου έλεγε: Δεν είμαι σα τους άλλους , θα το δεις, διαφέρω και μπλα μπλα μπλα... εγώ επέμενα ότι αυτά τα έχω ξανακούσει... και μου είπε θα το δεις στη πορεία... καλέ!!!! ναι, το είδα!!!! Τέλος πάντων... ο καθένας όπως νιώθει κάνει, απλά εμείς συνήθως οι γυναίκες το κάνουμε αυτό, βγάζουμε βιαστικά συμπεράσματα και φτιάχνουμε ωραίες ιστοριούλες!!! όσο μπορείς... όσο κ αν σου αρέσει και θες να γίνει κάτι... πήγαινέ το αργά! Γνωριστείτε, μιλήστε ο ένας για τον άλλο, κάνε τον να νιώσει άνετα αν είναι τόσο ντροπαλός για να σου ανοιχτεί. Δεν είπαμε να πεις κ την ιστορία της ζωής σου, σε λογικά πλαίσια! Μέχρι να δεις τι θέλει, πως το βλέπει εκείνος και από εκεί και πέρα, τι θες κι εσύ!
    Ρόδα είναι και γυρίζει... Εγώ φοβάμαι ότι όταν τη δω θα χαρώ και αυτή θα με πατήσει!!! :P

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by cocomero View Post
    Εχεις δικιο οτι βιαζομαι, αλλα δυστυχως εχω τετοιο χαρακτηρα που με τρωει το αγχος με το παραμικρο. Κι εγω αυτο που λες σκεφτηκα οτι ειναι ησυχος και ντροπαλος κι ετσι δεν θα ειναι σαν αλλους που γνωρισα. Ηταν το πρωτο ατομο που δε μου ζητησε να "παμε σπιτι" του αλλα αντιθετα να βγουμε. Απλως οπως τον εχω δει και στην παρεα του ειναι επισης αρκετα απομακρος, καθολου ομιλητικος παρολο που φαινεται οτι τους αγαπαει.
    Σιγουρα αγχωνομαι και μια φορα παραπανω γιατι και για μενα ειναι κατι καινουριο και δε ξερω τι να κανω. Η αληθεια ειναι οτι κι εγω θελω να το παμε αργα για να νιωσω κι εγω αλλα κυριως αυτος πιο ανετα και να μπορεσει να εκδηλωθει λιγο. Ομως το μυαλο μου τρεχει και δε μπορω να το σταματησω :( αγχος ολη μερααα...
    οπως καταλαβαινεις, το προβλημα σου δεν ειναι η συστολη του αγοριου, αλλα το δικο σου αγχος, μιας κι εσυ η ιδια προτιμας να το πατε πιο σιγα.
    εφοσον ειστε και οι δυο συνεσταλμενοι και καπως απειροι, ολα αυτα θα λυθουν καθως θα εξοικειωνεστε.
    ασε τις προθυστερες σκεψεις, τυπου τι θα γινεται στο μελλον κι αν θα χρειαζεται να τον νταντευεις κλπ. αυτη τη στιγμη ειστε ακομη πριν το 1ο ραντεβου.
    το θεμα δεν ειναι η απειρια σας αλλα το κατα [ποσο ταιριαζετε.
    οποτε βγαλε απ το μυαλο σου το τι και πως θα γινει καθε τι σεξουαλικο και ασχολησου μονο με το ποσο και αν τον θελεις, αν υπαρχει μεταξυ σας ερωτικη ελξη και αν ταιριαζετε σαν ανθρωποι. το σεξουαλικο θα λειτουργησει μονο του αν ολα τα παραπανω ειναι ταιριαστα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    234
    πόσο χρονών είστε εσύ και αυτός;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    105
    Ειμαστε και οι δυο 23..και απειροι.
    Νομιζω οτι περισσοτερο σκεφτομαι τις παραξενιες του.. Συμπεριφερεται καπως περιεργα γιατι κομπλαρει μαλλον. Και επηρεαζομαι για το πως θα τον βλεπουν οι αλλοι. Ειμαι απαισιο ατομο...
    Επιπλεον κατι που με αγχωνει ειναι το οτι δε ξερω τι μ' αρεσει σ αυτον και προσπαθω να το βρω...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    105
    πραγματικα γιατι με πιανει τετοιος πανικος??? νομιζω οτι σκεφτομαι ενα σωρο μπουρδες και προτρεχω χωρις λογο...γιατι να μην μπορω να συμπεριφερθω φυσιολογικα ρε γαμωτο

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Quote Originally Posted by cocomero View Post
    Επιπλεον κατι που με αγχωνει ειναι το οτι δε ξερω τι μ' αρεσει σ αυτον και προσπαθω να το βρω...

    Τωρα τι να σου πω.......
    Οτι και να σου πω λιγο θα ειναι αλλα τελος παντων..........................

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    105
    μαλλον το πηρες λαθος..εννοουσα οτι προσπαθω να εκλογικευσω τα παντα, να κατσω να απαριθμησω λογους κλπ που ειναι χαζο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Αν τον γουσταρεις δεν βλεπω λογο να καθεσαι να πιεζεις τον εαυτο σου......
    Απλα αφηνεις τα πραγματα να κυλισουνε...
    Τωρα το οτι δεν υπαρχει επικοινωνια ειναι λιγο εως πολυ ανησυχιτικο...
    Επρεπε τωρα να μην μπορειτε χωρια ουτε μια ωρα.....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    105
    βγηκαμε και ηταν αρκετα ομιλητικος και προσπαθουσε κλπ.. αυτο που λες οτι επρεπε να μη μπορουμε χωρια με ψιλοανησυχει. Γενικως επειδη δεν εχω ξανακανει σχεση κι εχω συνηθισει μονη μου προτιμω να παρω το χρονο μου και να παει το πραγμα αργα ωστε να ειμαι σιγουρη. Μου αρεσει ναι αλλα δεν ειμαι και τρελα ερωτευμενη..ειναι κακο αυτο?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Καλο παντως δεν ειναι...
    Αλλα μπορει επειδη δεν μιλατε να μην εχετε "δεθει" ακομα ο ενας με τον αλλον....
    Στο τηλεφωνο δεν ζαλιζετε ο ενας τον αλλον;;;;
    Τι σχεση ειναι αυτη βγηκατε μια φορα σου δωσε και ενα πεταχτο φιλακι και φινιτο;;;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Κοκομερο εγω θεωρω οτι ειναι λογικο να νιωθεις αγωνια για το πως θα πανε τα πραγματα. Ενα σημειο που μπορει να σε αποπρονατολιζει ειναι εκει που ρωτας γιατι δε μπορεις να φερθεις φυσιολογικα. Νομιζω εχεις ορισει το φυσιολογικο που κανουν οι αλλοι ας πουμε ή που φανταζεσαι οτι ειναι ετσι, εσυ ομως αποκλινεις απο αυτο το προτυπο και αισθανεσαι περιεργα. Δεν υπαρχει ορισμος του φυσιολογικου. Ουτε φυσιολογικο ειναι αυτο που κανουν οι περισσοτεροι ή που συνανταμε στη φυση. Να μη χαλιεσαι ειναι το θεμα. Για μενα εαν σ αρεσει το αγορι αυτο να προχωρησεις, μη τον απορριπτεις, εκτος αν χαλαστεις απο κατι σοβαρο. Αν σε αγχωνει η ιδεα της σχεσης τοτε μην κανεις σχεση. Δεν ειναι υποχρεωτικο να κανεις. Ουτε σεξ ειναι υποχρεωτικο να κανεις. Στην αρχη εισαστε τωρα και ο ερωτας δεν ειναι μονο με την πρωτη ματια. Ομως θες να πεις 2 λογια πως προχωρησε η επικοινωνια σας απο γνωριμια φιλικη σε κατι παραπανω? Γιατι εχω απορια μιας και λες οτι ειναι ντροπαλος, θελω να δω ετσι πως σε φλερταρε και πως σε φιλησε.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    105
    Ειναι 3 μερες ολες κι ολες που γινεται οτι γινεται. Δε το χω συνηθειο αυτο με το τηλεφωνο ουτε κι αυτος..κι απο οτι φαινεται κι εκεινος δεν πρεπει να εχει ξανακανει σχεση. Ο λογος που μιλαω για σχεση ειναι γιατι φαινεται πως προς τα εκει παει, κι οχι για one night stand ας πουμε. Επισης να πω πως δεν εχω κανει σεξ και χαιρομαι που δεν εγινε ακομα (3 μερες ε...) γιατι δε θελω να κανω βιαστικες κινησεις που ισως μετανιωσω.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. 5+ χρόνια σχέσης
    By ten-ten in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 05-03-2013, 07:26
  2. ΠΑΛΗΣ ΞΕΚΙΝΗΜΑ - ΝΕΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
    By void in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 38
    Last Post: 25-02-2013, 21:51
  3. ΝΕΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΣΤΗ ΜΕΣΗ...
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 25-10-2012, 12:50
  4. Kρίση σχέσης
    By pol in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 14-10-2011, 22:13
  5. Αγχος για το μελλον της σχεσης
    By Time in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 18-01-2008, 13:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •