Οι φοβίες μου. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    15
    ο θάνατος είναι η μεγαλύτερή μου φοβία. όχι μόνο για τα κοντινά μου πρόσωπα αλλά και για μένα. υπάρχουν στιγμές που νιώθω τόσο έντονη την ιδέα του θανάτου που με πιάνει πανικός. νιώθω μια ασφυξία και νομίζω ότι θα τρελαθώ. επίσης υπάρχουν στιγμές που σκέφτομαι ότι καθώς περνάνε οι μέρες είμαστε πιο κοντά στο θάνατο. δε θέλω να σκέφτομαι έτσι. καταλαβαίνω ότι είμαι παράλογη. δεν ξέρω πως να το ξεπεράσω όμως. οπότε σε καταλαβαίνω απόλυτα για το πως νιώθεις. αν βρηκες τη λύση στο πρόβλημά σου, πεσ την κ σε μενα σε παρακαλω. το ίδιο ισχύει και για τους υπόλοιπους

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    15
    ο θάνατος είναι η μεγαλύτερή μου φοβία. όχι μόνο για τα κοντινά μου πρόσωπα αλλά και για μένα. υπάρχουν στιγμές που νιώθω τόσο έντονη την ιδέα του θανάτου που με πιάνει πανικός. νιώθω μια ασφυξία και νομίζω ότι θα τρελαθώ. επίσης υπάρχουν στιγμές που σκέφτομαι ότι καθώς περνάνε οι μέρες είμαστε πιο κοντά στο θάνατο. δε θέλω να σκέφτομαι έτσι. καταλαβαίνω ότι είμαι παράλογη. δεν ξέρω πως να το ξεπεράσω όμως. οπότε σε καταλαβαίνω απόλυτα για το πως νιώθεις. αν βρηκες τη λύση στο πρόβλημά σου, πεσ την κ σε μενα σε παρακαλω. το ίδιο ισχύει και για τους υπόλοιπους

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    gemini δεν είσαι ο μόνος/η που φοβάται το θάνατο. Η πλειοψηφία των ανθρώπινων πλασμάτων αν όχι όλα τον τρέμουν...Δεν είσαι καθόλου παράλογη...
    Αλλά σκεπτόμενη συνέχεια το αναπόφευκτο αυτό γεγονός σπαταλάς και χαραμίζεις την πολύτιμη ζωή σου...Είναι καλό να τον έχεις πάντα αλλά στο πίσω μέρος του μυαλού σου έτσι ώστε η ζωή σου να είναι όμορφη και δημιουργική και να μη χαραμίζεται μόνο στα εφήμερα και υλικά όπως κάνουμε οι περισσότεροι εδώ στη γη στη μικρή ζωούλα που μας χαρίζεται. Αυτά σου τα λέω προσπαθώντας να τα εφαρμόσω κι εγώ, μη νομίζεις...Αλλά τα πιστεύω βαθιά...

    Φοβάμαι μην σου πω κάτι που να σε κάνει χειρότερα. Μπορείς αν θες να διαβάσεις κάποια πολύ καλά βιβλία πάνω στο θέμα αυτό. Ο Γιάλομ, εξαιρετικός ψυχίατρος-συγγραφέας έχει γράψει πολύ ωραία βιβλία πάνω στο θέμα αυτό. Ίσως σε βοηθήσουν...
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Ρόδος
    Posts
    7
    Αξίζει τον κόπο να ακούσετε αυτήν τη διάλεξη πού έδωσε ένας πολύ σπουδαίος άνθρωπος .
    \"Η φιλοσοφική θεώρηση του θανάτου\"
    http://www.liantinis.gr/content.php?category=27

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    15
    προσπαθώ να διώχνω από το μυαλό μου αυτο το απαίσιο συναίσθημα που μου δημιουργείται όταν σκέφτομαι το θάνατο. αλλά πραγματικά αυτό το συναίσθημα δεν μπορώ να το περιγράψω με λόγια. Πάντως, αποφάσισα να κάνω κάτι πιο δημιουργικό. όταν μου έρχεται στο νου η ιδέα του θανάτου, προσπαθώ να δώσω εντολή στον εγκέφαλό μου να σκεφτεί κάτι άλλο. σκέφτομαι πως είμαι πολύ μικρή ακόμα (21) για να πανικοβάλλομαι από τώρα κάτι τέτοιο. όχι βέβαια ότι έχει σημασία η ηλικία. αλλά διώχνω τη σκέψη μου προς κάτι πιο αισιόδοξο.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Gemini
    εισαι σε μια ηλικια, που η υπαρξιακη ανησυχια, ειναι κατι το τελειως φυσιολογικο.
    Ολη αυτη η σκεψη του θανατου που σου προκαλει φοβο, ειναι μια προσπαθεια του οργανισμου σου να σου δειξει οτι θελεις να ψαξεις, να αναζητησεις, να βρεις νοημα στη ζωη σου, να θεσεις στοχους, μα πανω απο ολα να βρεις το κεντρο σου, τον εαυτο σου.
    Ποσο καιρο εχει? Ειναι πιθανο να ειναι μονο μια φαση, αλλα κι αν οχι, αν το διαχειριστεις σωστα, θα ωφεληθεις πολυ απο αυτο.
    Καποια πραγματα στη ζωη σου πρεπει να αναθεωρησεις, καποιες βασεις να θεσεις, ή να τις θεσεις πιο στερεα.
    Αυτο που σου λεω δηλαδη, ειναι οτι η ιδια σου η ζωη ειναι που σου φωναζει, με τη μασκα του θανατου..ετσι το βλαπω εγω.
    Καλη τυχη!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Σχετικά με το βίντεο του Λιαντίνη...

    Πολύ βαθυστόχαστο βίντεο και σπουδαίος άνθρωπος. Ομολογώ πως θα πρέπει να το ξαναδώ κι άλλες φορές για να κατανοήσω καλύτερα κάποια κομμάτια του. Αυτό όμως που μου άρεσε πολύ ήταν η φράση \"Αν θες να έχεις ειρήνη να είσαι έτοιμος για πόλεμο\" που ειπώθηκε ως \"αν θες ζωή να είσαι έτοιμος να πεθάνεις\"! Πολύ βαθιά νοήματα. Άραγε το φτωχό μας μυαλό πώς να τα κατανοήσει αλλά και να τα εφαρμόσει;

    Σε ευχαριστούμε πολύ panosgr...
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    104
    Όπως λένε και τα υπόλοιπα παιδιά το να φοβάσαι για τον θάνατο των δικών σου ανθρώπων είναι σκέψεις που κάνουμε όλοι γιατί ξέρουμε οτι αυτό κάποτε θα γίνει..... Και είναι πολύ δυσάρεστο! Αλλά αν οι φόβοι σου είναι σκέψεις καθημερινές που σε κατακλίζουν ίσως θα έπρεπε να επισκεφτείς κάποιον ειδικό. Δεν χρειάζεται να πάρεις φάρμακα αν αυτό σε προβληματίζει. Ο φίλος μου έχει περάσει κρίση πανικού και κάπως έτσι ξεκίνησε από τέτοιες σκέψεις. Αυτό το λέω απλά σαν ενδεχόμενο, χωρίς σε καμία περίπτωση να σημαίνει οτι σου συμβαίνει το ίδιο.. Απλά καλό θα ήταν να μιλήσεις κάπου για όλα όσα σε προβληματίζουν

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •