Γνωριμιες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    11

    Γνωριμιες

    Kαλησπερα...Σκεφτηκα να ανοιξω το θεμα για κατι που με προβληματιζει τον τελευταιο καιρο.
    Παει καιρος απο την τελευταια μου σχεση.Ολο αυτο το διαστημα περναω καλα με τους φιλους μου την σχολη μου και τα χομπι μου.Κανω πραγματα για μενα και το ευχαριστιεμαι.Ομως τον τελευταιο καιρο θελω να βρω μια κοπελα.Οχι για την συναισθηματικη μου ικανοποιηση αλλα για την σεξουαλικη μου.Το ξερω ακουγεται εγωιστικο αλλα ειναι η αληθεια.Δεν πιστευω πως μια σοβαρη σχεση σε αυτην την ηλικια μπορει να μου δωσει περισσοτερα θετικα απο οτι αρνητικα.Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να γνωρισω νεες κοπελες.Πλεον δεν γνωριζεις κοπελες στα μπαρ και στις καφετεριες.Ισως σε καποια κλαμπ,αλλα δεν πηγαινω συχνα γιατι και δεν ειναι του γουστου μου και δεν εχω φιλους που τους αρεσει να πηγαινουν.Στην σχολη δεν υπαρχει καποιο φλερτ και ουτε φαινεται να μπορει να υπαρξει στο μελλον.Το ιδιο ισχυει και για το κοινωνικο μου περιβαλλον.Δεν υπαρχει προς το παρον καποια φιλη φιλης.Και να υπηρχε μου φαινεται ακυρο να πω γνωρισε μου την φιλη σου.Σαν προξενιο δεν μου αρεσει.
    Τοσο καιρο δεν με απασχολουσε αυτο το θεμα γιατι περναω καλα.Ενας φιλος μου ειπε οτι αυτα τα πραγματα δεν τυχαινουν και πρεπει να τα κυνηγησεις.
    Ποια ειναι η γνωμη σας;

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    29
    Σίγουρα τα πράγματα δεν τυχαίνουν. Το θέμα είναι να τολμήσεις. Από ότι κατάλαβα ζητάς μία ελεύθερη σχέση έτσι δεν είναι; αν κατάλαβα σωστά είσαι και φοιτητής;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by laterna View Post
    Σίγουρα τα πράγματα δεν τυχαίνουν. Το θέμα είναι να τολμήσεις. Από ότι κατάλαβα ζητάς μία ελεύθερη σχέση έτσι δεν είναι; αν κατάλαβα σωστά είσαι και φοιτητής;
    Φοιτητης ειμαι.Δεν ζηταω απαραιτητα ελευθερη σχεση.Και κανονικη σχεση να ειναι δεν θα με χαλαγε αλλα υπο προυποθεσεις.Δηλαδη να βγαιναμε να παιρναγαμαε χρονο μαζι να συζηταγαμε.Φυσικα αν υπαρξουν γκρινιες πιεσεις και να περναμε 25 ωρες την ημερα μαζι,ε οχι αυτο δεν το θελω.Πρωταρχικος λογος ειναι το σεξ.Ομως δεν ειμαι ιδιαιτερα εμπειρος σε αυτον τον τομεα.Αντιθετα ειμαι λιγο ανασφαλης μαλλον χωρις λογο.Οποτε αν εκανα κανονικη σχεση θα ημουν πιο ανετος και θα ενοιωθα πιο οικεια με μια κοπελα που ξερω.Το θεμα ειναι να βρεθει η κοπελα που το θεωρω δυσκολο κομματι.Εμφανισιακα απο οτι μου εχουνε πει δεν εχω προβλημα.Δεν νομιζω οτι ειναι η εμφανιση το προβλημα.Το καλοκαιρι στις διακοπες επαιζε φλερτ με 3 κοπελες που γνωρισα αλλα εδω μου φαινεται πολυ δυσκολο

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    29
    Το θέμα γνωριμίας με κάποιον έχει γίνει ένα τεράστιο θέμα στις ζωές μας. Ως γυναίκα βλέπω ότι οι άνδρες δεν τολμάνε πια. Κοιτάζουν, γυρίζουν, μυρίζουν αλλά δεν αγγίζουν. Δε ξέρω τώρα αν η σχολή σου έχει αρκετά άτομα και δε κάποια κοπέλα που να σου αρέσει. Ωστόσο, αν βρεις κάτι που να σου φαίνεται ενδιαφέρον ακόμα και σε καφετέρια απλά βρες ένα πρωτότυπο τρόπο να τη προσεγγίσεις-και όχι μόνο να μείνεις στις ματιές. Αν είναι να έρθει θα έρθει. Όσον αφορά το θέμα του σεξ, δεν νομίζω ότι πρέπει να υπάρχει άγχος πάνω σε αυτό το θέμα. Πιστεύω πως αν υπάρχει κατά κύριον λόγο θέληση και φαντασία όλα θα γίνουν μια χαρά. Η εμπειρία δε σου δίνει γαλόνια. Βάλε το μυαλό σου να δουλέψει και όλα θα γίνουν. Διάβασε κατά τη γνώμη μου και κανένα περιοδικό ή και βιβλίο ακόμα γύρω από το σεξ, να ανοίξουν νοητικά οι ορίζοντές σου. Μάθε τη θεωρία καλά και μετά περνάς στην πράξη. Όταν τώρα έρθει η στιγμή που θα κάνεις σχέση απλά φρόντισε να έχεις καλή επικοινωνία και καλό θα είναι να ξεκαθαρίσεις τι θες εξ αρχής.Εξήγησε στη σύντροφό σου ότι δε θες να είστε τόσες ώρες μαζί. Η γκρίνια που αναφέρεις είναι ένδειξη κακής επικοινωνίας. Αλλά ακόμα κι αν εσύ φοβάσαι τη γκρίνια που θα ακούς σκέψου και τη κοπέλα που ίσως ακούει τη δική σου γκρίνια. Όταν έρθει εκείνη η στιγμή απλά ισοζύγισε όλα τα σταθμά και κάπου κάπου μπαίνε και στη θέση του άλλου.
    Τώρα εσύ τι άλλους τρόπους γνωριμίας έχεις σκεφτεί; Έχεις σκεφτεί μήπως να ενταχθείς σε μία ομάδα;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    11
    Σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου.Μου αρεσει ο τροπος που γραφεις

    Πολλες φορες βλεπω κοπελες που μου αρεσουν στον δρομο,στην σταση λεωφορειου,στις καφετεριες...Σε αυτα τα μερη δεν μπορεις να κανεις ευκολα το βημα.Γιατι και η κοπελα ειναι προκατειλημενη και θα σκεφθει τι θελει τωρα ο αγνωστος/λιγουρης.Στην σχολη μου δυστηχως δεν υπαρχρει κατι ουτε βλεπω προυποθεσεις.
    Το ιδανικο θα ητανε να αρχισω σχεση με καποια κοπελα που μου εχει κανει εντυπωση.Υπηρχε μια πριν κατι μηνες αλλα δεν προχωρησε λογω πρωην.Θα διαφωνησω η γκρινια ειναι εμφυτη και εγω δεν αφηνω τον εαυτο μου πλεον να γκρινιαξει για οτιδηποτε.Οπως λες και εσυ κατσε να ερθει εκεινη η στιγμη και βλεπουμε.Δεν εχω σκεφτει αλλους τροπους.Μεσω φεισμπουκ δεν θελω και δεν εχω και φιλες αγνωστες που θα μπορουσα να ξεκινησω κατι μαζι τους.Το περιεργο ειναι οτι οταν πηγα σε εναν φιλο μου στην Πατρα και εκει ειχα γνωρισει κοπελα.Οταν γυρναω στην βαση μου τιποτα....Στον ελευθερο μου χρονο κανω κολμβητηριο και που και που γυμναστηριο οταν εχω λεφτα.Επισης εχω την σχολη μου,τους φιλους μου και βοηθαω τον πατερα μου στην δουλεια,οπως καταλαβαινεις δεν εχω χρονο για καποια ομαδα

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    29
    Ωραία σε αυτά τα μέρη κάτι;Αυτό που σκέφτεσαι για το τι θα σκεφτούν οι γυναίκες είναι το μεγαλύτερο λάθος. Γιατί σε νοιάζει το τι θα σκεφτούν;Χρειάζεται θάρρος. Αν δε πλησιάσεις δεν θα ξέρεις τι σκέφτονται ούτε πως αντέδρασαν. Το πολύ πολύ να σου πουν όχι. Κάνε ένα βήμα αλλά με πρωτότυπο τρόπο. Θα σου πω τι έκανε ένας γνωστός μου και κέρδισε μία κοπέλα πήρε τον αναπτήρα μου και έγραψε το τηλέφωνό του επάνω.Φεύγοντας της τον έδωσε. Ο άλλος τρόπος που μου συνέβη πρόσφατα είναι να δώσω σε κάποιον εισιτήριο χτυπημένο ο οποίος ήταν ωραίος σε πληροφορώ μου έπιασε τη συζήτηση. Μικρές λεπτομέρειες είναι που κάνουν τη διαφορά. Πιάνοντας και την περίπτωση που μία γυναίκα σου μιλήσει απότομα τότε θα ξέρεις πως σκέφτεται και δεν θα συνεχίσεις. Εγώ θα σου έλεγα να τολμήσεις. Τα προξενιά, το φατσοτέφτερο δε θα φέρουν τα επιθυμητά αποτελέσματα, άσε που στον ηλεκτρονικό κόσμο άλλα φαίνονται και άλλα δείχνουν. Στο γυμναστήριο επίσης είναι μία καλή ευκαιρία να κόψεις κίνηση. Πήγαινε σε ώρες αιχμής. Αν δεις κάτι το πλησιάζεις με τρόπο όχι με λιγούρικο. εγώ ένα έχω να σου πω ΤΟΛΜΑ. μη κολλάς στο τι σκέφτονται οι άλλοι ούτε να κοιτάς την ομορφιά, κοίτα να έχεις αέρα αυτό είναι που κερδίζει. Δείχνε σίγουρος για σένα, αυτό θα κερδίσει μία γυναίκα. Εμπιστέψου εσένα πρώτα για να σε εμπιστευθούν κι οι άλλοι μετά.

  7. #7
    Δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το προβλημα σου ? Μπορεις ευκολα να γνωρισεις κοπελες Στη σχολη , στο λεωφορειο , σε club , παντου . Απλα πηγαινεις και ρωτας κατι ασχετο , και ανοιγεις συζητηση (αν ειναι μονη της ειναι πανευκολο) . Σε περιπτωση που ειναι με καποια φιλη της πηγαινεις και μιλας και στις δυο απλα να εχεις αυτοπεποιθεση . Τωρα αν ειναι σε μια μεγαλη παρεα αστο καλυτερα εκτος και αν εισαι σε GodMode (σαν εμενα μετα απο 3 ποτα χιχι) .

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Quote Originally Posted by laterna View Post
    Ο άλλος τρόπος που μου συνέβη πρόσφατα είναι να δώσω σε κάποιον εισιτήριο χτυπημένο ο οποίος ήταν ωραίος σε πληροφορώ μου έπιασε τη συζήτηση.
    Λατερνα και μετα τι εγινε με τον τυπο με το εισιτηριο? Μιλατε? Βγηκατε ραντεβου? Προχωρησε η δουλεια?

  9. #9
    makmak, συμφωνώ με τα άλλα μελη (Λατερνα, Τζορτζ). Ειναι δοκιμασμενα αυτα που σου εισηγουνται. Αυτην που θες, όπως την θες, θα την βρεις τολμόντας να πλησιάζεις. Δοκιμασμένη μέθοδος στο πως είναι αυτη που σου προτεινει ο Τζορτζ. Από εμπειρια σου λέω ότι καμιά γυναίκα δε θα σου φερθεί άσχημα επειδη την πλησίασες. Το δεν ενδιαφερομαι θα σου το πει με ευγενικό τρόπο κι εσυ φευγοντας απ εκει στη χειροτερη περιπτωση θα εχεις την ικανοποίηση ότι δεν αφησες την ευκαιρια να παει χαμενη. Ουτε αποκλειεται να κανεις σχεση με καποια αγνωστη που συναντησες καπου τυχαια, εξαρταται κατα την γνωριμία πόοσ πειστικός θα της εισαι για σενα και τι αερα αυτοπεποιθησης και σοβαρου ατομου θα της βγαζεις. Την εμπειρια θα την αποκτησεις και τα τυχον κομπλεξ θα σου φυγουν πλησιαζοντας. Και μην περιμενεις απο τους αλλους να σου βρουν, επειδη θα χανεις τον καιρο σου και στο τελος θα απογοητευεσαι και θα πεφτει η αυτοεκτιμηση σου απ αυτες που θα σου γνωριζουν, ο καθενας θα σου γνωριζει οτι του περισσεψε, το καλο το κραταει για τον εαυτο του.
    γιάννης

Similar Threads

  1. Προβλήμα με γνωριμιες.
    By Alucard in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 69
    Last Post: 09-04-2012, 00:35
  2. Γνωριμιες μεσο ιντερνετ.Τι λετε?
    By Παστελι in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 158
    Last Post: 15-10-2009, 17:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •