Eρωτηση για ειδικο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    1

    Eρωτηση για ειδικο

    Παιδια καλημερα, λογω καποιων ανατροπων που εγιναν στην ζωη μου τον τελευταιο χρονο εχω ερθει αντιμετωπος με τεραστια ψυχολογικα προβληματα (οχι οτι πριν ημουν τελεια , αλλα τουλαχιστον την ''παλευα'') . Συνεπεια αυτων ηταν να απομονωθω εντελως απο ολους, να χασω την κοπελα μου (3 χρονια μαζι) και βεβαια να μεινω ανεργος. Ειμαι κυριολεκτικα μονος δν εχω απολυτως κανεναν , μοναδικη εξαιρεση η αραιη τηλεφωνικη επαφη με τους γονεις μου και εναν πολυ παλιο καλο φιλο. Προσπαθησα να βρω λυση στα προβληματα μου μονος, δυστυχως δεν τα καταφερα και η κατασταση εχει γινει ανυποφορη. Τις τελευταιες μερες κατεληξα στο συμπερασμα οτι μονη μου επιλογη ειναι να μιλησω με καποιον ειδικο , αλλα τα οικονομικα μου οπως καταλαβαινετε ειναι αθλια.

    Αυτο λοιπον που θα ηθελα να μαθω ειναι ποσο κοστιζει η επισκεψη σε καποιον ψυχολογο κι αν υπαρχουν ψυχολογοι σε δημοσια νοσοκομεια οι οποιοι να παρεχουν υπηρεσιες με χαμηλο κοστος.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Η επισκεψη σε καποιον ψυχολογο μπορει να κοστισει απο 30 μεχρι και 100 ευρω ανα συνεδρια... Εξαρταται απο το κοστολογιο του καθε ψυχολογου, τη μεθοδο που παρεχει, τη διαρκεια της θεραπειας κτλ κτλ.. παντως δεν σημαινει οτι καποιος πιο ακριβος ψυχολογος ειναι και πιο καλος στη δουλεια του... καλο ειναι να πας σε καποιον για τον οποιον εχεις καλες συστασεις, δλδ καποιον που εχεις ακουσει απο αλλους καλα λογια για αυτον, παρα να ψαχνεις στο ντουκου..
    Οσο για το αλλο, υπαρχουν και ψυχολογοι σε δημοσια νοσοκομεια, οπως και ψυχιατροι.. εκει η επισκεψη και το κοστος παει αναλογα με το ταμειο στο οποιο εισαι συμβεβλημενος.. πχ αν ανηκεις στον εοππυ πληρωνεις μικρη συμμετοχη απ οσο ξερω (δλδ πιο λιγα λεφτα), αν εισαι στο τεβε η στον ογα πληρωνεις περισσοτερα..
    Αν εχεις βιβλιαριο αποριας (απο το "απορος") η της Προνοιας εχεις προσβαση σε υπηρεσιες δωρεαν, αλλα αυτα πρεπει να τα ψαξεις μονος σου αναλογα με το ασφαλιστικο ταμειο σου και τις παροχες που εχεις..
    Επειτα ειναι και τα κεντρα ψυχικης υγειας οπου ειναι δωρεαν η με μικρη συμμετοχη..
    Υπηρεσιες και δομες υπαρχουν για ολους και φροντιδα, απλα θελει λιγο ψαξιμο, διοτι ξερεις πως ειναι οι δημοσιες υπηρεσιες και η γραφειοκρατια στην Ελλαδα..
    αυτα :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. Replies: 78
    Last Post: 05-08-2011, 15:49
  2. Eρωτηση
    By balikos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 19-04-2011, 01:17
  3. Eρωτηση για ι5
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 24-12-2009, 09:42
  4. Βοήθεια από ειδικό
    By desaparecido in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 49
    Last Post: 19-02-2008, 21:27
  5. EΡΩΤΗΣΗ
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 07-10-2007, 20:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •