Συνεχείς σκέψεις αυτοκτονίας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    315

    Συνεχείς σκέψεις αυτοκτονίας

    Καλησπέρα,

    πρόσφατα είχα πάει σε μια δουλειά, δεν μου άρεσε και έφυγα.Από τότε σκέφτομαι καθημερινά τρόπους για να αυτοκτονήσω
    μιάς και δεν νιώθω ευτυχισμένη.Απλά περνάνε οι μέρες.Και όλους γύρω μου τους νιώθω λές και είναι ένα τοίχος που δεν μπορώ να μιλήσω.Μένω μόνη μου στην Αθήνα και η καθημερινότητα μου δεν μου αρέσει και τόσο.Λεφτά λίγα, φίλοι ελάχιστοι εώς καθόλου.Απλά βαρετά και βασανιστικά μαζί.Τι να κάνω?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Μαλισταααα.....
    Παραβλεπω τον τιτλο και επικεντρωνομαι στα εξης...
    Γιατι το γεγονος οτι δεν σου αρεσε μια δουλεια και εφυγες, σε εχει ριξει τοσο ψυχολογικα? Ηταν πχ μια δουλεια την οποια ηθελες πολυ, την φανταζοσουν καπως και τελικα διαπιστωσες οτι δεν ηταν αυτο π ειχες στο μυαλο σου??
    Οταν λες φιλοι ελαχιστοι, τι εννοεις? Κοινωνικοποιεισαι καθολου προκειμενου να γνωρισεις νεα ατομα και παρεες? Συμμετεχεις σε δραστηριοτητες?? Αμα καθεσαι ολη μερα σπιτι πως θα ρθουν οι φιλοι, θα πεσουν απο το τζακι??
    Αγορι εχεις?? Οι γονεις σου?? Σε στηριζουν?? Ποσο εισαι??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    315
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Μαλισταααα.....
    Παραβλεπω τον τιτλο και επικεντρωνομαι στα εξης...
    Γιατι το γεγονος οτι δεν σου αρεσε μια δουλεια και εφυγες, σε εχει ριξει τοσο ψυχολογικα? Ηταν πχ μια δουλεια την οποια ηθελες πολυ, την φανταζοσουν καπως και τελικα διαπιστωσες οτι δεν ηταν αυτο π ειχες στο μυαλο σου??
    Οταν λες φιλοι ελαχιστοι, τι εννοεις? Κοινωνικοποιεισαι καθολου προκειμενου να γνωρισεις νεα ατομα και παρεες? Συμμετεχεις σε δραστηριοτητες?? Αμα καθεσαι ολη μερα σπιτι πως θα ρθουν οι φιλοι, θα πεσουν απο το τζακι??
    Αγορι εχεις?? Οι γονεις σου?? Σε στηριζουν?? Ποσο εισαι??
    26 είμαι αλλά γράφω αλλά ταυτόχρονα δεν θέλω να ακούσω και κανέναν γιατί ξέρω τί θα μου πούνε.Τζάκι δεν έχω για να πέσουν απο εκεί.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Βρε μεταφορικα το ειπα μην το παιρνεις τοις μετρητοις! Εννοω οτι για να γνωρισεις καινουργια ατομα πρεπει να βγεις απο το σπιτι, να συμμετεχεις σε δραστηριοτητες, να κοινωνικοποιηθεις με λιγα λογια!! Αφου ξερεις τι θα σου πουνε τοτε γιατι δεν θες να ακουσεις κανεναν?? Αφου λες οτι τα ξερεις! Φασκεις και αντιφασκεις λιγουλακι!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εισαι πολυ νεα για να σκεφτεσαι ετσι... εγω λεω να βγεις λιγο εξω να κανεις μερικες γνωριμιες να γνωρισεις και κανενα τυπο να ξεβαρεθεις εγω στη θεση σου θα εβγενα εξω και θα προσπαθουσα να γνωρισω οτι βρω αλλα δε ξερω αυτο αν ειναι καλη συμβουλη ετσι

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    εχω παρομοιο προβλημα οχι μονο λογο εργασιας αλλα γενικοτερα σκατενιας ζωης. δεν υπαρχει μερα που να μη σκεφτω την αυτοκτονια, ομως συχνα προτιμω να μη το εκφραζω για να μη καταντω μιζερος και φοβιζω τους αλλους. οταν αρχισεις να περνας καλα και σκεφτεσαι λιγοτερο, θα σου φυγει. μεχρι τοτε παλεψε το.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    315
    Βασικά δεν ξέρω τι μου φταίει.Άσε που τα περισσότερα πράγματα μου φαίνεται σα να τα κάνω ψυχαναγκαστικά.Δεν ξέρω που θα πάει αυτό και επίσης έχω τάσεις φυγής.Απλά να φύγω να πάω κάπου, αλλά που?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κοπελα μου ηρεμησε ειναι το χειροτερο πραγμα που θα μπορουσες να σκεφτεις πραγματικα!Πιθανον βρισκεσαι σε αρχες καταθλιψης κ ειναι απολυτη αναγκη να μιλησεις στους δικους σου κ σε καποιον πνευματικο η κ ειδικο,Πρεπει να βρεις περισσοτερους ανθρωπους στην ζωη σου κ καποιο αγορι κ μετα θα αλλαξουνε ολα προς το καλυτερο,προσπαθησε να βγαινεις ακομα κ να μην σου αρεσει για να γνωρισεις κοσμο,Οσον αφορα την δουλεια δεν πειραζει οταν αποκτησεις περισσοτερη αυτογνωσια τι σου αρεσει θα καταλαβεις

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    315
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Κοπελα μου ηρεμησε ειναι το χειροτερο πραγμα που θα μπορουσες να σκεφτεις πραγματικα!Πιθανον βρισκεσαι σε αρχες καταθλιψης κ ειναι απολυτη αναγκη να μιλησεις στους δικους σου κ σε καποιον πνευματικο η κ ειδικο,Πρεπει να βρεις περισσοτερους ανθρωπους στην ζωη σου κ καποιο αγορι κ μετα θα αλλαξουνε ολα προς το καλυτερο,προσπαθησε να βγαινεις ακομα κ να μην σου αρεσει για να γνωρισεις κοσμο,Οσον αφορα την δουλεια δεν πειραζει οταν αποκτησεις περισσοτερη αυτογνωσια τι σου αρεσει θα καταλαβεις
    καλά τα λές, αλλά όλη η μέρα μου είναι μια μαλακία.Τπτ άλλο, μια μαλακία.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κοιτα σε πιστευω αλλα στο χερι σου ειναι να το αλλαξεις!Πρεπει οπωσδηποτε να απευθυνθεις σε ειδικο εφοσον ειναι αυτο το πραγμα στο νου σου,Παντα υπαρχει κ το χειροτερο στην ζωη,Για δες εμενα παραδειγμα ειμαι στην ηλικια σου περιπου,Η σχολικη μου ζωη ηταν ενα δραμα ημουν εντελως στο περιθωριο μετα οταν περασα στο πανεπιστημιο κ εκανα ορισμενες πραγματικες φιλες κ περνουσα τελεια κ πηρα ανασα κ καπακι πεθαινει ο πατερας μου μετα κακοποιηθηκα απο ενα θειο μου που εκμεταλλευτηκε το πενθος μας κ επειδη ακομα δεν βρηκα θαρρος να το πω στους δικους μου επαθα χρονια καταθλιψη μετα οι φιλες μου πηρανε πτυχιο φυγανε κ εμεινα ολομοναχη παλι ομως επειτα γνωρισα το αγορι μου κ ολα καλα επειδη θελουμε παντρευτουμε οικογενεια κανουμε,Ειμαι επειδη γνωρισα το αγορι μου κ πηγαινω κ σε ειδικο αρκετα καλυτερα απο την καταθλιψη,Εσυ τι επαθες απο ολα αυτα?Μακαρι να ειχα ζησει μονο τα δικα σου προβληματα,προσθεου δεν υποτιμω το προβλημα σου ισα που εχεις αναγκη απο βοηθεια κ πρεπει να απευθυνθεις σε καποιον,Επισης το καταλληλο αγορι μπορει να τα κανει ολα οπως θελεις!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    φυσικα και θα ειναι ολη η μερα σου μια μαλακια, αμα δε κανεις κατι καινουργιο να σου φτιαξει τη διαθεση. φορα ενα χαμογελο εστω και ψευτικο, κι επισκεψου τους φιλους σου, στη πορεια πιθανον να νιωσεις καλυτερα. ή τολμα και κανε μια νεα γνωριμια, εσυ σαν κοπελα θα εχεις περισσοτερες ευκαιριες σιγουρα. οσον αφορα τις τασεις φυγης, οταν βρεις παρεα κι αν υπαρχουν λεφτα, μπορεις να κανονισεις να πατε ταξιδακι. δεν ειναι τοσο δυσκολο, η ορεξη σου λειπει μονο, και τρωγωντας συνηθως ερχεται.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    mariafil σου εχω στειλει dm.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Quote Originally Posted by mariafil View Post
    καλά τα λές, αλλά όλη η μέρα μου είναι μια μαλακία.Τπτ άλλο, μια μαλακία.
    καλωσηρθεσ στον κοσμο τησ απαλεψιασ οσο πιο πολυ παραμενεισ σε αυτον τον κοσμο δυναμωνεισ κ αδυνατιζεισ ψυχολογικα ταυτοχρονα μη στεναχωριεσαι δεν ειναι τιποτα τωρα με την κριση καμια δεκαρια χρονακια ειναι θα περασουν οι υπολοιποι τι νομιζεισ ετσι ζουμε συνηθιζεται αυτο αρκει να μην πεσεισ σε καταθλιψη που κι αυτο να γινει θα περασι καποτε οποτε μην αγχωνεσαι το να σκεφτεσαι αυτοκτονιεσ επειδη δε σου καθονται τα πραγματα κακομαθημενια ειναι να το ξερεισ μια χαρα εισαι φιλικα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    για κοιταξτε λιγο αυτο μηπως σας ενδιαφερει ......... http://bit.ly/Eisodima

  15. #15
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    40
    Συνονόματη και εγώ μια από τα ίδια όπως είδες αλλά λέω μπας και φτιάξουν τα πράγματα???Μπας!!Δεν το βλέπω και πολύ θετικά το πράγμα βέβαια!!
    Never give up!

Similar Threads

  1. άγχος/συνεχείς σκέψεις
    By sauchie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 26-04-2012, 23:24
  2. εχω τασεις αυτοκτονιας
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 38
    Last Post: 20-12-2011, 14:25
  3. υποχονδριαση-Χρονιες κρισεις πανικου-συνεχεις εξετασεις σε νοσοκομεια....
    By red in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 32
    Last Post: 27-09-2011, 15:30
  4. πολυ αγχος και συνεχεις κρισεις πανικου
    By nontas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 03-05-2010, 23:58
  5. ΑΠΟΠEIΡΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ
    By helenaki in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 38
    Last Post: 23-05-2008, 14:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •