έντονο άγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    118

    έντονο άγχος

    καλησπέρα σε όλους. σας παρακαλώ θα ήθελα την βοήθεια και την γνώμη σας. στο παρελθόν έχω κάνει θεραπεία με seropram και xanax λόγω άγχους το οποίο μου προκαλούσε και κρίσεις πανικού. είχα καταλήξει σε τέτοια κατάσταση γιατί ποτέ δεν είχα το θάρρος της γνώμης μου και έκανα τα πάντα για να ικανοποιώ τους άλλους. επίσης έχασα τον πατέρα μου 2 χρόνια πριν αρχίσουν τα συμπτώματα και ήταν κάτι που με τάραξε. όταν πέρασαν 2-3 χρόνια θεραπείας και τα συμπτώματα είχαν σταματήσει ο γιατρός μου είπε να αρχίσω διαδικασία διακοπής. για κάποια χρόνια ήμουν καλά. μετά πάλι τα ίδια. για να μην σας τα πολυλογώ και σας κουράζω απο το 1999 μέχρι το 2005 το άγχος χτυπούσε και τα συμπτώματα εκεί. και άντε πάλι θεραπεία. απο το 2005 εως το 2009 κάπως ηρέμησαν τα πράγματα και διαχειριζόμουν το άγχος.τον απρίλιο του 2009 όμως η διάθεση μου είχε πιάσει πάτο(επαγγελματικά και προσωπικά χάλια) οπότε άντε πάλι θεραπεία με seropram χωρίς αγχολυτικό αυτήν την φορά. μέχρι τον ιούλιο του 2012 τα έπαιρνα και όλα ήταν καλα. τα σταμάτησα και πραγματικά απο το καλοκαίρι ήμουν πολύ καλά. απο το τέλος όμως του φεβρουαρίου έχω ζοριστεί πολύ. κάτι η ανεργία κάτι και μια διαδικασία σε οικογενειακό περιβάλλον που έπρεπε να γίνει και μου προκάλεσε σοκ,νιώθω συνέχειά αγχος. ειδικά το πρωί με το που ξυπνάω χτυπάει κατευθείαν. το στομάχι μου είναι στα κακά του χάλια και οταν ρώτησα την γιατρό μου τι να κάνω εκείνη μου είπε να ξαναρχίσω τα seropram. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΠΑΡΩ.δηλαδή για όλα τα χρόνια της ζωής μου όταν θα συμβαίνει κατι και θα ταράζομαι ή θα αγχώνομαι θα πρέπει να παίρνω τα αντικαταθλιπτικά?????? είμαι αγχωμένη δεν έχω διάθεση να βγω παρά μόνο για να περπατήσω(αυτο με βοηθά) δεν έχω ορεξη να πάω σε καφετέρια η κλαμπ(πράγματα που έκανα τόσο καιρό) και νιώθω σαν μια θηλιά γύρω απο το λαιμό μου και δεν ξέρω τι να κάνω. σας παρακαλώ πείτε μου την γνώμη σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Απλα κανε αυτο που σε ευχαριστει...
    Αν αυτο λεγεται περπατημα κανε το...
    Αν λεγεται ποδηλατο κανε το...
    Γενικα μην πιεζεις τον εαυτο σου να επιστρεψεις στις παλιες σου συνηθειες..
    Θα το κανεις οταν θα εισαι ψυχολογικα ετοιμη....
    Οταν θα εχεις βρει τον εαυτο σου....

    Εν μερη σε καταλαβαινω

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    118
    αγαπητε/ή Nocash,έχεις απόλυτο δίκιο.αλλά ξέρεις πόσο δύσκολο μου είναι αυτό??? ίσως να γελάσεις διαβάζοντας το.όλα αυτά τα χρόνια έκανα τα πάντα για τους άλλους απο φόβο μην με κατακρίνουν ή πουν κακιά κουβέντα για μένα. νιώθω λες και έχει γίνει ένα ξέσπασμα και δεν μπορώ να το συμαζέψω. φοβάμαι οτι θα καταστρέψω και μια καλή σχέση που έχω εδώ και καιρό αν του πω οτι δεν αντέχω μέρη με φασαρία και οτι θέλω ηρεμία. φαντάσου ούτε εκεί δεν λέω τι μου θέλω.δεν αντέχω το άγχος που με χτυπάει κάθε πρωί! εδώ και μια βδομάδα έχει ζορίσει το πράγμα. και σήμερα που πήγα σε εφημερία για ψυχίατρο τα ίδια μου είπαν: οτι τώρα που είμαι ζορισμένη να αρχίσω τα φάρμακα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Eτσι ημουνα κι εγω !!
    Δεν ηξερα τι θα πει οχι...
    Ηθελε η παρεα μου κλαμπ...Παμε κλαμπ κι ας μη γουσταρα...

    Αλλα καλα θα κανεις να με ακουσεις και να σηκωσεις κεφαλι γιατι πρεπει να καταλαβεις οτι ετσι σε πατανε...
    Να πεις στη σχεση σου οτι δε θελεις φασαριες και θελεις να πηγαινετε για φαγητο τα βραδυα π βγαινεται εξω..!
    Απλα συσσωρευεται η πιεση και το αγχος και τωρα σου βγαινει μαζεμενο...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    118
    είσαι ακριβώς μέσα στο μυαλό μου. μια ζωή πίεση για τους άλλους.πίεση να δουλεύω σε δουλειές που δεν ήθελα,πίεση για καταστάσεις που φορτώθηκα χωρίς να θέλω. έχω πια την εντύπωση οτι αν πάω σε καφετέρια ή βγω σάββατο βράδυ έξω που ποτέ δεν μου άρεσε αλλά το κάνω αναγκαστικά τους τελευταίους μήνες,θα πάθω πανικό. και μέσα στην όλη κατάσταση να αγχώνομαι που οι γιατροί μου λένε πάλι για φάρμακα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Quote Originally Posted by ΜΙΝΑ View Post
    είσαι ακριβώς μέσα στο μυαλό μου. μια ζωή πίεση για τους άλλους.πίεση να δουλεύω σε δουλειές που δεν ήθελα,πίεση για καταστάσεις που φορτώθηκα χωρίς να θέλω. έχω πια την εντύπωση οτι αν πάω σε καφετέρια ή βγω σάββατο βράδυ έξω που ποτέ δεν μου άρεσε αλλά το κάνω αναγκαστικά τους τελευταίους μήνες,θα πάθω πανικό. και μέσα στην όλη κατάσταση να αγχώνομαι που οι γιατροί μου λένε πάλι για φάρμακα.
    Τα φαρμακα αφου τα εχεις παρει με τετοιο ματι βγαλτα απτο μυαλο σου για λιγο καιρο...
    Και δοκιμασε να κανεις πραγματα που γουσταρεις και που σε κανουν να νιωθεις ηρεμα..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    το πραγμα ειναι απλο κανεισ οτι θελουν οι αλλοι κ ζοριζεσαι μετα σε σχολιαζουν για πραγματα που εκανεσ ενω δεν ηθελεσ συμπερασμα η μια παπαρα πισω απο την αλλη ποια ειναι η λυση;η λυση ειναι να κανεισ οτι σου αρεσει κ να σε σχολιαζουνε γι αυτο που εκανεσ αλλα εσενα δε θα σε νοιαζει γτ το γουσταρεσ κ το κανεσ τοσο απλα αυτη η θεωρια βασιζεται στο αξιωμα ΟΤΙ Κ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΘΑ ΠΕΙ οποτε δεν εχει νοημα να κανεισ κατι που δεν θελεισ για να μην σχολιασει ο αλλοσ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟΟΟΟΟ!!!!!!!)))))))
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    118
    elis μου,έχεις τόσο δίκιο και εσύ. αλλα δυστυχώς φοβάμαι οτι έτσι όπως νιώθω σήμερα μην χειροτερέχει το πράγμα. έχω και τους γιατρούς που λένε για φάρμακα και έχω πραγματικά πήξει. ούτε που ξέρω τι να κάνω.το άφησα τόσο καιρό και δεν μίλαγα και έκανα μπαμ. και φοβάμαι.....

  9. #9
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Πετρούπολη
    Posts
    73
    Παιδιά κι εγώ μια από τα ίδια. Νιώθω πιο ανακουφισμένη όταν βλέπω ότι υπάρχουν κι άλλοι με τέτοιο πρόβλημα. Κι εγώ υπολογίζω πολύ στο τι θα πούν οι άλλοι. Πρώτα κοιτάω τη γνώμη των άλλων και μετά τη δική μου. Θελω να τα έχω καλά με όλους. Και δεν εκφέρω γνώμη παρά αφήνομαι στο τι θα αποφασίσουν οι άλλοι. Κι εγώ έχω πολύ άγχος. Τώρα δεν παίρνω τίποτα. Μονο λίγο λεξοτανίλ. Επαιρνα τα seropram κι εγώ αλλά περισσότερο με χάλαγαν παρά ήμουνα καλά. Επαιρνα και xanax αλλά κοιμόμουνα. Τίποτε άλλο. Ο γιατρός μου είπε ότι έχω γενικευμένη αγχώδη διαταραχή και ότι είμαι δυστυχισμένη. Πρέπει να κάνω κάτι που μου αρέσει και μετά να πάρω φάρμακα. Βέβαια έχω και πολλά θέματα. Η κατάσταση αυτή φεύγει και έρχεται για πολλά χρόνια τώρα. Πριν δύο χρόνια έχασα τον πατέρα μου αλλά το πιο άσχημο και αυτό που δημιουργεί όλο το πρόβλημα είναι ο γιος μου ο μικρός που εχει τετραπληγία-παραπληγία εκ γενετής. Είναι 9 ετών και δεν περπατάει. Βέβαια και προβλήματα με το σύζυγο και με τη δουλειά με έχουν κάνει χάλια. Το βασικό μου πρόβλημα όταν με πιάνει είναι ότι τρελαίνομαι. Νομίζω ότι κάτι έχω στο κεφάλι. Αν και έχω κάνει όλες τις εξετάσεις και όλες είναι καλές. Προσπαθώ να μην σκέφτομαι και βέβαια όποτε δω τα σκούρα παίρνω τηλέφωνο ή πηγαίνω στο γιατρό μου που με καθησυχάζει και με συμβουλεύει.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    118
    αχ βρε πέννυ μου,πραγματικά σου βγάζω το καπέλο γιατί έχεις την δύναμη και αντιμετωπίζεις καθημερινά ένα πολύ δύσκολο πρόβλημα.πριν απο λίγο έβγαλα και διάβαζα τις σημειώσεις που είχε κάνει η ψυχοθεραπεύτρια το 2008 ξερεις τι έλεγαν τα συμπεράσματα? οτι παίρνω το ρόλο του θύματος,οτι ΠΡΕΠΕΙ να ευχαριστώ τους άλλους οτι αν πω οχι οι άλλοι θα με κρίνουν και θα δυσαρεστηθούν. ειλικρινά δεν κατάλαβα πως το ξανακάνω αυτό στον εαυτό μου. όσο για το πένθος εγώ φαντάσου οτι έχει περάσει δεκαετία και τον πατέρα μου δεν τον πένθησα ακόμα δλδ να εκφραστώ να κλάψω να χτυπηθώ κάτι τέλος πάντων. βλέπω φωτογραφίες βουρκώνω και αντι να κλάψω το κόβω.δεν έχεις κάτι παθολογικό κοριτσάκι μου στο λέω εγώ που έχω γυρίσει άπειρες εφημερίες.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    118
    κάθε μεσημέρι τα ίδια. μόλις ξάπλωσα και πάνω που πήγε να με πάρει ο ύπνος μου ήρθε ταραχή.ταχυκαρδία και ενόχληση στο στήθος.σηκώθηκα και άρχισα να περπατάω λες και δεν με χωράει ο τόπος.δεν αντέχω να ξαναγυρίσω στα ίδια. η τελευταία βδομάδα είναι η χειρότερη. μέχρι την προηγούμενη είχα μόνο το άγχος το πρωί.μέρα με την μέρα μου φαίνεται οτι χειροτερεύει.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Οσο το σκεφτεσαι ειναι χειροτερα...
    Προσπαθησε να πεσεις για υπνο!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    118
    δεν σταματά.η καρδιά μου βαράει. συν οτι κάνω σκέψεις οτι άντε πάλι τα ίδια θα περάσω και θα πρέπει να ξαναρχίσω το σεροπραμ. γιατί να συμβαίνει αυτό? ειλικρινά δεν αντέχω. έχω να δω το αγόρι μου τόσες μέρες και μου λειπει. απο την άλλη φοβάμαι οτι αν βγω θα πάθω πανικό.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Θα σου πω ενα κολπο....
    Σου στελνω πμ...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    118
    για στειλε

Similar Threads

  1. Έντονο αγχος και πανικός...
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 07-04-2013, 20:49
  2. εντονο αγχος κ δυσφορια...
    By pandelic85 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 04-12-2012, 16:30
  3. ΕΝΤΟΝΟ ΑΓΧΟΣ....ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ ?
    By κατερινα23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 13-10-2012, 02:57
  4. Έντονο άγχος help..
    By original21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 10-07-2012, 12:54
  5. Lexotanil και ΕΝΤΟΝΟ άγχος
    By man_26 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 22-02-2007, 09:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •