δεν ξέρω τι να κάνω....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369

    δεν ξέρω τι να κάνω....

    καλησπέρα.θα μπω κατευθείαν στο θέμα μιας κ όλοι ξέρετε την ιστορία μου.τον τελευταίο καιρό ζω σε ένα διαρκές άγχος.κοιμάμαι ξυπνάω κ αυτό είναι πάντα εκεί κ με βασανίζει.το άγχος μου είναι να μην πω ή να μην κάνω κάτι το οποίο θα διώξει πάλι τον σύντροφό μου από δίπλα μου.μόνο κ στην ιδέα τρελαίνομαι. είχαμε χωρίσει για πέντε μήνες κ πέρασα φρικτά. έκανα ότι περνούσε από το χέρι μου για να είμαστε πάλι μαζί. κ είμαστε. ο λόγος που έφυγε τότε είναι γιατί ήμουν λέει κρεμασμένη πάνω του κ τον έπνιξε. μετά είπε ότι ήθελε να ζήσει κ άλλα πράγματα. δεν ξέρω τι είναι αλήθεια αλλά μάλλον κ τα δύο. τέλος πάντων οι συγκυρίες ή μάλλον ή μοίρα μας ήθελε μαζί κ έτσι είμαστε. το θέμα είναι ότι τώρα είμαστε πιο κοντά από ποτέ. είμαστε πιο ερωτευμένοι από ποτέ. βγάζει ανασφάλειες κ φοβίες που πριν δεν έβγαζε. αυτό μου αρέσει γιατί δείχνει επιτέλους μετά από τόσα χρόνια ότι πραγματικά νιώθει κ ότι φοβάται μήπως με χάσει. το θέμα είναι ότι εμένα αυτό με φοβίζει ακόμα περισσότερο. μου έκανε πρόταση να μείνουμε μαζί μόλις ξεμπαρκάρει. για λίγο να δούμε πως είναι. κάναμε ένα λάθος όμως. το λάθος μας είναι ότι βάλαμε ότι είμαστε αρραβωνιασμένοι στο φβ το οποίο βέβαια συνοδευόταν κ από μια πρόταση του στιλ "τι λες, δέχεσαι? "κ το έμαθε η μάνα του. κ έχει γίνει πυρ κ μανία. δεν με ενοχλεί τόσο πολύ το γεγονός ότι μπορεί να μην γίνει ο αρραβώνας ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, αυτό που με φοβίζει είναι να μην υπάρξει μια διαμάχη που στους μόνους που θα κάνει κακό είναι σε εμάς. δεν θα αντέξω να τον χάσω δεύτερη φορά. ευχαριστώ που με ακούσατε κ συγνώμη για την ταλαιπωρία...!!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γιατι, δε σε θελει η μανα του? Που ειναι το προβλημα με το φατσοτεφτερο?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369
    η μάνα του με θέλει κ μου είπε κ η ίδια ότι δεν έχει πρόβλημα μαζί μου αλλά με την ηλικία μας, ότι δεν είμαστε έτοιμοι κ τέτοια. το πρόβλημα της ήταν ότι το δημοσιοποιήσαμε κ το έμαθε όλο το σόι κ την έπαιρναν τηλέφωνο κ δεν ήξερε τι να πει....!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    E ας πει το σκεφτοντε τα παιδια, ουτε ναι ουτε οχι δηλαδη μεχρι να το αποφασισετε στανταρ. Πνιγοσαστε σε μια κουταλια νερο μου φαινεται...Καλα και τα σογια εχουνε ολοι φατσοτεφτερο? Τοσο χαιτεκ σογια ειναι αυτα?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369
    αυτή είπε πως είναι απλά μια βλακεία κ ότι αν όντως το σκέφτεται σοβαρά να το κάνει δεν υπάρχει πιθανότητα να το επιτρέψει η ίδια...!!!κ ότι δεν θα συναινέσει σε τίποτα τέτοιο...αυτοί που έχουν φβ είναι κάποιες ξαδέρφες οι οποίες το είπαν στις μανάδες τους κ έτσι μαθεύτηκε...μπήκε κ εκείνη στο φβ από έναν άλλο λογαριασμό κ το είδε κ γενικά έχει γίνει ένα μπάχαλο...!!!! :(

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γιατι να μη το επιτρεψει? Ε ποσο μικροι εισαστε ρε συ? Πιστευω να μην ειναι μαμακιας ο ποπαυ...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369
    γιατί δεν έχει τελειώσει ακόμα με τον στρατό. δεν έχει πάρει το δίπλωμα του δεύτερου καπετάνιου κ εγώ δεν έχω τελειώσει ακόμα την σχολή... εκείνος είναι 24 κ εγώ 21...δεν έχει δείξει τίποτα τέτοιο...!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Πω ρε μινα, ολα αυτα ειναι δικαιολογιες, εγω οταν πηγα στρατο υπηρχαν παντρεμενοι με παιδια που ηταν μικροτεροι απο μενα! Ισα ισα θα κανει και λιγοτερη θητεια. Και το διπλωμα τι σχεση εχει? Θα τον εμποδισει ο αραβωνας απ το να παρει το διπλωμα??? Δεν ειπαμε να παντρευτειτε, αραβωνα λεμε να κανετε. Αυτα που λεει η μαμα του ειναι μπαρουφες. Εγω θα του ελεγα να μην επηρεαστει απ τη μαμα και ενα βημα να το κανει, να νιωθεις και συ καλυτερα. Τον ανθρωπο πρεπει να κοιταμε πανω απ ολα, τα υπολοιπα για διπλωματα και στρατους ειναι βλακειες. Και για σενα το ιδιο ισχυει. Δηλαδη αμα αραβωνιαστεις θα σε εμποδισει να παρεις το πτυχιο????? Τι διαφορα εχει? Αραβωνιασου και το παιρνεις μετα. Πρεπει να εχεις το πτυχιο για να αραβωνιαστεις? Θα τρελαθουμε βραδυατικα....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369
    δεν ξέρω πραγματικά. δεν είπα ποτέ να μην πάρει το δίπλωμα του. δεν ξέρω σε τι θα τον εμποδίσει. δεν κατάλαβα πως το σκέφτηκε. εγώ δεν βλέπω κάπου το κακό. συν ότι θα φέρει εμπόδιο στο να μείνουμε μαζί. από την άποψη κ καλά ότι τι βγάζει κάποια λεφτά κ θα πάει να μείνει αλλού? ότι αν ήταν κοντά στα 30 δεν θα είχε κανένα πρόβλημα...!!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εγω μινα πιστευω οτι η πεθερουλα δε σε θελει, αλλο τι δειχνει στην επιφανεια και βασικα παιζει να μη θελει καμμια για τον κανακαρη της, ξερεις εδω στην ελλαδα πως ειναι αυτα. Μη το παρεις προσωπικα δηλαδη γτ δεν καταλαβαινω τι θα χει αλλαξει μετα απο λιγα χρονια. Δεν εισαστε χτεσινοι που περιμενει ο ενας να γνωρισει τον αλλο. Εχετε περασει τοσα. Χρειαζεται και ενα γλεντι να φερει λιγη χαρα επιτελους...λοιπον κοιτα μη τον καταφερει η μαμα και τον επηρεασει γτ ειναι αρνητικο αυτο για το μελλον, να του βαζουν λογια δηλαδη ή να του λενε κανε ετσι και κανε αλλιως.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369
    τι να σου πω δεν ξέρω.έχει δείξει ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο.τόσο καιρό περνάμε το ταξίδι του μαζί. το πρόβλημα είναι ότι εκείνος έχει μπαρκάρει. ότι είναι μακριά κ δεν μπορώ να κάνω κ πολλά. εμείς δεν λέγαμε να κάνουμε κάποιο γλέντι. απλά να γυρνούσε,να έμενε κάποιο διάστημα στο σπίτι του (για μερικές μέρες) κ μετά να κάναμε ένα ταξιδάκι κ αφού γυρίζαμε να περνούσαμε ένα δαχτυλίδι κ θα μέναμε μαζί. αυτό. τόσο κακό είναι?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    Με το συμπάθειο, αλλά εγώ την τόση πρεμούρα για αρραβώνες και δη στην εποχή μας δεν την καταλαβαίνω. Είσαι 21 χρονών και αυτός 24 και ακόμα δεν έχετε τελειώσει με τις σπουδές σας. Είναι φυσικό (ίσως με λάθος τρόπο) καλο μου κεράσι, η μητέρα ν' αντιδράει στο να δεσμευτεί ο γιος της από μια τόσο μικρή ηλικία και όταν ακόμα δεν έχει τακτοποιηθεί. Μπορεί να μην είναι γάμος, αλλά ο αρραβώνας σε βάζει σε κάποιες άλλες διαδικασίες. Και στο κάτω κατω της γραφής ο θεσμός του αρραβώνα πλέον δεν έχει κανένα νόημα. Είχε παλιότερα όταν οι κοπέλες δεν είχαν το ελεύθερο να βγαίνουν όπως θα ήθελαν με τον καλο τους. Τώρα γιατί?? για να αισθανθείς ότι ο άλλος σε βλέπει σοβαρά??ότι σ' αγαπάει? είναι ένα είδος επιβεβαίωσης και αποδοχής?
    Το θέμα μίνα , είναι να είστε καλά μεταξύ σας, να περνάτε καλά και να τα βρίσκετε. Τα βρίσκετε? Εγώ σε θυμάμαι να κλαίγεσαι και να χτυπιέσαι επειδή είχατε χωρίσει και επειδή γίνονται συνέχεια παρεξηγήσεις.
    Λοιπον, κοιτα να είστε καλά με το αγόρι σου, να χαρείτε τον έρωτα σας και κατά τη γνώμη μου αφήστε τις τυπικουρες τύπου αρραβώνες και δαχτυλίδια που δεν έχουν νόημα. Πίστεψε με αυτά δεν σε δένουν.
    Και επέτρεψε μου και μια άλλη συμβουλή σαν αρκετα αρκετα μεγαλύτερη σου. Ασχολήσου και με άλλους τομεις της ζωής σου, με τις σπουδές σου, τις φίλες σου, την προσωπική σου ζωή. Μην επικεντρώνεις μόνο στην σχέση σου, γιατί αυτό κάνεις. Η ζωη σου και τα αισθήματα σου εξαρτώνται μόνο από τη σχέση σου με το αγόρι σου. Είναι λάθος. Δώσε βάση και νόημα και σ' αλλα πράγματα στην ζωή σου και μην κολλάς 21 χρονών κοπέλα με το αν θα αρραβωνιαστείς ή αν σε θέλει η πεθερά...
    Να μετατρέψεις το "ετσι συνέβη" σε "ετσι το θέλησα" αυτό και μόνο ονομάζω λύτρωση ΝΙΤΣΕ

Similar Threads

  1. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 14-06-2016, 23:21
  2. Δεν ξέρω τι να κάνω.............
    By existence in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 17-09-2013, 22:04
  3. Δεν ξέρω τι να κάνω....
    By YODA in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 14-07-2012, 00:48
  4. δεν ξερω τι να κανω
    By maria.athens in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 21-04-2012, 15:20
  5. Δεν ξέρω τι να κάνω...
    By ntakman in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 21-08-2007, 20:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •