Πόνοι στη μέση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595

    Πόνοι στη μέση

    Πασχω απο ψυχωση εδω και 5 χρονια και εχω βαλει 30 κιλα απο το zyprexa 20 mg που παιρνω.Το θεμα ειναι οτι ημουν αδυνατος αλλα τωρα πια ειμαι χοντρος και εχω εντονο πονο στη μεση οταν καθομαι και οταν ειμαι ορθιος.Πρεπει να χασω βαρος το ξερω ομως ξεκιναω διαιτα και την σταματαω γιατι μου ερχονται στο μυαλο διαφορες λιχουδιες.Καθε μερα ολο και καποια λιχουδια θα μου καρφωθει στο μυαλο.
    Επισης οταν τρωω κατι μετα λεω να δοκιμασω και το αλλο κτλ και καταληγω να εχω φαει τον αγλεωρα.Τις εχει καποιος αυτες τις συνηθειες και αν ναι τι κανει για να τις καταπολεμησει.Με το θεμα της μεσης τι να κανω?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μιχαλακη τα κιλα δε τα χεις παρει απ το φαρμακο, τα χεις παρει απ τη μασα. Και το ριχνεις στη μασα γιατι η ζωη σου ειναι σκατα. Φτιαξε τη ζωη σου και μετα δε θα εκτονωνεσαι τοσο στη μασα. Περπατημα μπορεις να κανεις? Ξεκινα να περπατας 30' καθε δευτερη μερα και γραψου γυμναστηριο για αρχη. Πρωτα ομως δωσε βαση στα προβληματα της ζωης σου γτ αυτα σε οδηγουν στο φαι και οχι η πεινα.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Καλησπέρα Μιχάλη...Οσο αφορά τα χάπια,έχω ακούσει ότι τις περισσότερες φορές βάζεις κιλά κι ας μην τρως.Δεν το γνωρίζω γιατί δεν εχω κανει καποια φαρμακευτική αγωγή.Αυτο το είπα για να σε ρωτήσω,αν είναι στο μυαλό σου το θεμα του φαγητού (αν τρως συνεχως και χωρις να πεινάς δηλαδή) ή πολύ απλα ότι και να τρως παχαίνεις...!!!Αυτο που οταν τρως κατι και στη συνεχεια χάνεις τον έλεγχο είναι κατα καποιο τρόπο επειδή νιώθεις ότι ''ουτε σήμερα εκανα σωστή διατροφή'' οποτε ας το δουμε απο αυριο.Κατι τετοιο μου βγάζει....Εγώ θα σου ελεγα να δεις εναν διαιτολόγο/διατροφολόγο για να ξερει ακριβως τις παρενεργειες της αγωγής και να σου δώσει την καταλληλη διατροφή ή εστω απλά να πας να κανεις καποιες ερωτήσεις.Για την μεση θα πρεπει να ξεκινήσεις γυμναστική...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    kerasi τα φαρμακα ανοιγουν την ορεξη αν δεν το ξερεις και μειωνιυν το μεταβολισμο.Σαφως και το εχω ριξει στη μασα αφου μου εχει ανοιξει η ορεξη.Ξερω οτι πρεπει να χασω βαρος κια θα το κανω σιγα σιγα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Το ξερω ρε φιλαρακι, απλα πρεπει να κανεις και τις αντιστοιχες ενεργειες που θα μειωνουν την ορεξη και θα κινητοποιουν το μεταβολισμο. Ειναι δυσκολο παντως. Πιστευω ομως οτι το πιο βασικο απ ολα ειναι να λυσεις τα οποια προσωπικα προβληματα εχεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ισως να συζηταγες το προβλημα με το γιατρο και να αλλαζες την συνταγογραφηση , ξερω γω. Εαν καποιο φαρμακο δουλευει καλα και σε κανει να βαζεις τοσα πολλα κιλα ισως να μην δουλευει αρκετα καλα , λυνει ενα προβλημα δημιουργεια αλλα.

    Κατα τα αλλα προσπαθεια , μην τα παρατας.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Ευχαριστω για την απαντηση keep.Φαρμακο δεν αλλαζω γιατι ημουν χαλια κι αυτο με βοηθησε.Δηλαδη αν τα ζυγισω τα πραγματα προτιμω να ειμαι χοντρος αλλα καλα.Οσο για τους πονους στη μεση πρεπει να αρχισω περπατημα γιατι ειναι απο το βαρος και απο την ακινησια.Θα το παλεψω το πραγμα.Εδω παλεψα με ολοκληρη ψυχωση/σχιζοφρενεια αυτο θα με σταματησει!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    3
    Μιχάλη έχεις μπερδέψει μερικά πράγματα νομίζω! Η τροφή είναι απαραίτητη για τον οργανισμό σου και το να κάνεις 'δίαιτα' έχει άσχημα αποτελέσματα στο μυικό σου σύστημα. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να ξεκινήσεις άσκηση και όχι να μένεις νυστικός. Δυναμώνοντας τους μύες σου θα τους αναγκάσεις σε μεγαλύτερες καύσεις και ο μεταβολισμός σου θα βελτιωθεί μόνιμα (πράγμα που φυσικά δεν καταφέρνει καμία διατροφή). Ε και άμα έκοβες και την coca cola.. :) Καλή επιτυχία!

Similar Threads

  1. Είναι η οικογένειά μου στη μέση
    By kapoios_pou_to_skeftetai in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 12-03-2013, 02:24
  2. ΝΕΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΣΤΗ ΜΕΣΗ...
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 25-10-2012, 13:50
  3. ΜΕΣΗ ΗΛΙΚΙΑ
    By jonjura in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 28-08-2012, 13:20
  4. Μια ζωή στη μέση...
    By mperdemen0s24 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 02-02-2010, 21:38
  5. οι γονεις μου κ εγω....στη μεση???
    By kristi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 36
    Last Post: 24-06-2008, 01:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •