Iδεοψυχαναγκαστικη ψυχωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    4

    Iδεοψυχαναγκαστικη ψυχωση

    καλησπερα, ειμαι καινουργιος στο forum και θα θελα να υποβαλω καποιες ερωτισεις
    Μου εχει διαγνωστει απο ψυχιατρο ιδεοψυχαναγκαστικη ψυχωση και θα θελα να σας ρωτισω υπαρχει τετοιας μορφης ψυχωση? γιατι απο οσο το εχω ψαξει στο internet δεν εχω δει κατι παρομοιο....
    παιρνω ρισπερνταλ 1mg και ladose εναμιση χαπι των 20mg, κανοντας ταυτοχρονα και ψυχοθεραπεια. αν ειναι χρησιμο σας περιγραφω την κατασταση μου.
    ευχαριστω πολλυ

  2. #2
    πρεπει να υπαρχει...

    περιεγραψε μας λιγο την κατασταση σου :o

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    ιδεοψυχαναγκαστική νεύρωση ξέρω πως λέγεται....από που και ως που ψύχωση
    για να το λέει ο γιατρός...τι να πω

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    4
    ekana xrisi indikhs kannavis, kai mia fora prin 6-7 mines eixa piei 2 tsigara kai apo tote kai thn epomeni mou erxotan sinexeia i aisthisi oti oloi oi anthrwpoi einai ithopoioi, theloun na me koroidepsoun ola einai skinothetima ktlp.... se morfi diaisthisis kuriws kai skepsewn. vevaia pithanologw pws den paizei mono rolo i xrisi alla kai prwsopika gegonota tou parel8ontos... skepou thn tainia truman show nomiza oti itan i zwh mou etsi olo auton ton kairo, imoun i olh mera sto krevati kai skeftomoun, fovomoun na vgw eksw kai eniotha ena sinaisthimatiko keno monaxa autes oi skepseis itan entones kai den mporousa na tis vgalw apo to mualo mou

  5. #5
    η χρηση ινδικης καναβης πολλες φορες προκαλει ψυχολογικα προβληματα και επηρεαζει τα νευρα... τα νευρα ενοω πως να στο πω το νευρικο συστημα :P χεχεχε

    επισεις ενα ατομο το οποιο συνεχως ειναι στην τσιτα επηδη το νευρικο συστημα ειναι σε εγερση ε καπως επηρεαζετε ολο το συστημα και ξες πρεπει να κανεις και μερικα διαλειματα ισως λιγακι...

  6. #6
    τετοια ψυχωση εχω και εγω:ειναι μου βγαινει εσοψυχα η μεγαλυτερη ψυχωση γτ υπαρχει καταναγκαστικη ιδεα συνεχεια δευτερολεπτο το δευτερολεπτο χρονο το χρονο που μετατρεπει τον ασθενη σε ειδος πνευματικου ζομπι...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Καλα ο καθε γιατρος δινει διαφορετικη διαγνωση π ομως πανω κατω εχει κοινο παρονομαστη.. η συνδυαζει λεξεις απο διαφορες παθησεις κ σου βγαζει ετοιμη διαγνωση.. οι περισσοτεροι γιατροι παντως δν στο λενε ευθεως, σου το φερνουν πλαγιως κ γραφουν μια πιο γενικη κ αοριστη διαγνωση.. ισως επειδη δν θελουν να σε ''ταμπελωσουν'', ισως επειδη κ αυτοι δν ειναι 100% σιγουροι κ θελουν να αφηνουν κ περιθωρια ανοιχτα, ισως για να μην τρομοκρατηθεις κ αγχωθεις κτλ.. μην κολλας στις λεξεις, σημασια εχει το αποτελεσμα.. πως αυτο π εχεις σε επηρεαζει στην καθημερινοτητα σου..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    4
    τωρα παντος ειμαι σε φαση που το ξεπερναω.... οταν μου ρχονται στο μυαλο σκεφτομαι αν με οφελουν αυτες οι ιδεες που μου ρχονται, και να θυμαμαι τις ΑΙΤΙΕΣ δηλαδη οτι εχω κατι και ολα αυτα που σκεφτομαι ειναι μια ασθενεια και δεν ισχυουν... εσεις εχετε βρει καποια τεχνικη ωστε να επανερχεστε στην πραγματικοτητα?

  9. #9
    εγω ρητως δεν φανταζομαι πως θα ηταν η ζωη μου αν ικανοποιουσα αυτες τις ιδεες(οποιος καταλαβε καταλαβε)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Καποια στανταρ τεχνικη δν υπαρχει, αυτο π επιβαλλεται να κανουμε ειναι να μην αποκοπουμε απο τους συνανθρωπους μας κ να ειμαστε ολοι αλληλεγγυοι κ οσο μπορουμε να κοινωνικοποιουμαστε κ να δραστηριοποιουμαστε! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. ΔΕΝ έχω ψύχωση
    By skata in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 57
    Last Post: 22-11-2013, 08:40
  2. Ψύχωση
    By marspy in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 27-01-2011, 21:05
  3. ΙΨΔ ή Ψύχωση?
    By Konstantinoss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 27-01-2011, 20:23
  4. ψύχωση....
    By neve in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 06-07-2007, 18:41
  5. Ψύχωση;
    By Orion in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 07-01-2007, 01:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •