Κοστος φαρμακων....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Κοστος φαρμακων....

    Παιρνω abilify των 30 και πρεπει πλεον να πληρωσω συμμετοχη 55,50 οντας ανεργος.

    Χμμμμμμ , δεν μου αρεσει καθολου γιατι δεν εχω χρημα, αλλα το παιρνω τοσα χρονια δεν μπορω να αλλαξω στα καλα καθουμενα να παω σε αλλο φαρμακο.

    Δεν υπαρχουν και γενοσημα για αυτο το φαρμακο ή υπαρχουν?

    Θα ρωτησω το γιατρο μου πως θα κινηθω.

    Ανοιξα αυτο το θεμα κυριως για ενημερωτικο σκοπο και μηπως εχει κανεις καμμια πληροφορια χρησιμη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    ασχημα νεα αυτα κεεπ.ολοι πρεπει να πληρονουμε το αμπιλιφαυ και εγω που εχω του δημοσιου?γενοσημα δεν εχει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    Είναι από τα ακριβά της κατηγορίας του. Να μιλήσεις με τον γιατρό σου. Δεν ανήκεις σε κατηγορία ασθενών που παίρνουν δωρεάν τέτοιου είδους φάρμακα?
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    εδώ λέει πως δεν επιτρέπεται να κυκλοφορούν γενοσημα ακόμη....
    http://www.healthview.gr/%CE%B5%CF%8...%CE%BF-abilify
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    αν εχεις βιβλιαριο της προνοιας παιρνεις τα φαρμακα απο το νοσοκομειο δωρεαν...τωρα το κακο ειναι πως αυτοι εχουν συχνα ελλειψεις κ μπορεις να βρεθεις χωρις φαρμακα...μπανανια λεμε

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    27
    Giati prepi na plirosis den katalaua afou den exi antigrafo k einai 0 i simetoxi

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170
    παιρνω και εγω abilify και ο γιατρος μου προτεινε να το αλλαξω σε invega το οποιο δεν εχει συμετοχη.
    δεν ξερω αν μπορεις να κανεις το ιδιο μιας και το invega το ιδιο πανω κατω ειναι

  8. #8
    Εγώ με το ΙΚΑ δεν πληρώνω τίποτα ούτε καν συμμετοχή αν εξαιρέσεις ότι η κανονική τιμή του abilify είναι εκατόν δέκα τέσσερα και πενήντα εννέα, άλλαξε τώρα πρέπει να πληρώνουμε συμμετοχή; Εγώ παίρνω των δέκα mg.
    Είμαστε ένα τίποτα, μέχρι να το συνειδητοποιήσουμε και να προχωρήσουμε στην ζωή, αυτοί είμαστε.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    εχω και εγω την ιδια απορια!
    γιατι πληρωνεις για τα αντιψυχωσικα;
    εμενα μου δινουν 0% συμμετοχη αλλα πληρωνω για το ντεπακιν και το συμπαλτα ενα 25% δυστυχως!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Πρωτα δεν πληρωνα τιποτα , τωρα αλλαξε η νομοθεσια και πρεπει να πληρωσω συμμετοχη , εσεις ακομα δεν πληρωνεται?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    οχι εγω για τα αντιψυχωσικα δεν πληρωσα τιποτα για τον απριλιο!
    τι ασφαλεια εχεις;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    Μίλησα με φίλο φαρμακοποιό πριν λίγο και μου είπε πως με τον νέο νόμο η συμμετοχή είναι 55€ ή καλύτερα η διαφορά της λιανικής από την ασφαλιστική τιμή που την επιβαρύνεται ο ασφαλισμένος.
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  13. #13
    keep και οποιοσδηποτε αλλος ξερει ποτε θα σταματησει η συμμετοχη των 55 ευρω στο αμπιλιφαυ ας μας ενημερωσει.αυτο το μηνα παλι συμμετοχη?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Παιδια ναι! ετσι ειναι! εγω ως φοιτητρια εχω καποια προνομια μεσα στα πολλα κ συμπεριλαμβανονται και τα της υγειας.. κ παλι το πληρωνω 55 ευρω συμμετοχη πλεον! παιδια δν ξερω τι θα κανουμε! δν ειναι κατασταση αυτη! να διαμαρτυρηθουμε καπως μεσω ενος συλλογου? αν κ πιστευω το αυτακι των πολιτικων κ των υπουργων δν θα ιδρωσει.. θελουν να εξαθλιωσουν τον κοσμο.. χτυπησαν την παιδεια ωστε η νεα γενια να ειναι αμμορφωτη κ να τη χειραγωγουν πιο ευκολα, τωρα χτυπαν και την υγεια να μν εχουμε φαρμακα να κινδυνευει η υγεια μας κ σε καποιους κ η ζωη τους! δν ξερω αμα καποιος ανηκει σε προνοιακο ταμειο αμα το παιρνει με 0 συμμετοχη οπως προτινος, αλλα επειδη πλεον ολα ενοποιηθηκαν καπως, οπου κ να ανηκεις πληρωνεις συμμετοχη στο αμπιλιφαι 55 ευρω! ισχυει δυστυχως! φυσικα η συμμετοχη δν ισχυει μονο για το αμπιλιφαι αλλα κ για τα αλλα ψυχοφαρμακα! απλα λεμε γι αυτο επειδη ειναι το πιο πανακριβο! αναγκαζουν τον κοσμο εμμεσως η να παρει γενοσημο (στο αμπιλιφαι δν υπαρχει ακομα, δν εχει ληξει η πατεντα, αλλα τα υπολοιπα εχουν, εγω προσωπικα γενοσημα δεν εμπιστευομαι), η να αλλαξει φαρμακο, πχ εμενα μ ειπε αν θελεις να παρεις σεροκουελ π ειναι πιο φθηνο! δν δεχθηκα, με θεματα υγειας δν παιζουμε! παιρνω κ ινβεγκα κ ζολοφτ αλλα εκεινα δν ειναι τοσο ακριβα!
    αυτο π μενει να κανουμε ειναι να κανουμε οικονομια απο αλλα πραγματα ωστε να εχουμε για την υγεια μας! δν υπαρχει αλλη λυση! να δουμε τι αλλο θα κανουν να μας εξαθλιωσουν!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. σταματημα φαρμακων
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 10-02-2013, 15:09
  2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ ΦΑΡΜΑΚΩΝ
    By cec2086 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 02-03-2012, 16:57
  3. περι φαρμακων
    By Venus in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 19-10-2011, 03:23
  4. Κόστος
    By savant in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 67
    Last Post: 31-05-2007, 17:50
  5. παρενέργειες φαρμάκων
    By Martina in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 152
    Last Post: 18-05-2007, 03:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •