έτσι θα είναι η ζωή μου από εδώ κ πέρα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369

    έτσι θα είναι η ζωή μου από εδώ κ πέρα?

    ζω μια κόλαση. ξέρω ότι υπάρχουν πολύ χειρότερα προβλήματα από τα δικά μου αλλά αυτή τη στιγμή δεν έχω μυαλό για να μπορέσω να τα σκεφτώ. νιώθω άχρηστη κ ότι κανένας δεν με χρειάζεται. ακόμα κ αν πέθαινα κανέναν δεν θα στενοχωρούσε. είμαι ένα τίποτα. λεφτά δεν έχω, τη σχολή μου ακόμα δεν την έχω τελειώσει (έχω ακόμα 1 χρόνο) κ να την τελειώσω δηλαδή δεν θα έχω δουλειά, είμαι πολύ ευαίσθητη κ καθόλου δυναμική, μου απαγορεύουν να κάνω όνειρα. θέλω να ζήσω με τον άνθρωπο μου αλλά.... έχω μείνει τελείως μόνη μου. ακόμα κ ο μπαμπάς μου που υποτίθεται πως μου έχει αδυναμία δεν με ρωτάει ούτε αν είμαι καλά. το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι η γιαγιά του. για να μην πω για την μάνα μου. αυτή αδιαφορεί για το αν ζω ή αν πέθανα. έχει να με πάρει τηλέφωνο εδώ κ 1 μήνα περίπου. όσο για τον σύντροφο μου είναι πολύ μα πάρα πολύ μακριά (λόγο επαγγέλματος) αλλά έτσι όπως το βλέπω πες πες η μάνα του θα τον καταφέρει να με αφήσει. δεν έχω να του δώσω ούτως ή άλλως τίποτα. το μόνο που έχω είναι η αγάπη μου, η φροντίδα μου κ η προσοχή μου. αλλά χωρίς μια καριέρα κ χωρίς λεφτά δεν έχουν αξία αυτά που νιώθω....!!!!!!συγνώμη που σας ζαλίζω αλλά δεν έχω που αλλού να τα πω...!!!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ελα μινα, δε θελω ηττοπαθειες! Tι σχολη σπουδαζεις?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369
    πολιτικών δομικών έργων...!!! δεν είναι θέμα ηττοπάθειας απλά είναι αυτό που νιώθω...!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γιατι, σου ειπε ο ποπαυ οτι χαλιεται που δεν εχεις λεφτα? Ενταξει, ολη η ελλαδα ετσι ειναι τωρα, τι να κανουμε, να χωρισουμε ολοι λογω κρισης?

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Ολοι περναμε δυσκολα βρε mina..Μην σε παιρνει απο κατω,μην σκεφτεσαι οτι δεν αξιζεις!Παρ'το αλλιως...

    Στον ερωτα δεν χρειαζονται καριερες και λεφτα..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369
    για την μάνα του όμως η καριέρα του είναι πάνω από όλα. συν ότι μου εκθίασε μια πρώην του η οποία τελειώνει φέτος τη σχολή της (είναι 1 χρόνο μεγαλύτερη από εμένα, ζει στην αθήνα στο σπίτι που της αγόρασε ο μπαμπάς της κ με τα λεφτά του μπαμπά της, συγκατοικεί με τον φίλο της κ μόλις τελειώσει τη σχολή θα πάει για μεταπτυχιακό στην αγγλία) εγώ δεν είμαι τίποτα μπροστά σε αυτήν. εγώ δεν έχω τίποτα. μόνο αυτά που νιώθω γιαυτόν. έκανα όνειρα να μείνουμε μαζί μόλις γυρίσει όπως είχαμε πει. να τον φροντίζω, να τον περιποιούμαι, να ξυπνάω κ να κοιμάμαι στην αγκαλιά του, όπως το ίδιο ονειρευόταν αυτός. τώρα τα όνειρά μου γκρεμίστηκαν.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by mina@@ View Post
    για την μάνα του όμως η καριέρα του είναι πάνω από όλα. συν ότι μου εκθίασε μια πρώην του η οποία τελειώνει φέτος τη σχολή της (είναι 1 χρόνο μεγαλύτερη από εμένα, ζει στην αθήνα στο σπίτι που της αγόρασε ο μπαμπάς της κ με τα λεφτά του μπαμπά της, συγκατοικεί με τον φίλο της κ μόλις τελειώσει τη σχολή θα πάει για μεταπτυχιακό στην αγγλία) εγώ δεν είμαι τίποτα μπροστά σε αυτήν. εγώ δεν έχω τίποτα. μόνο αυτά που νιώθω γιαυτόν. έκανα όνειρα να μείνουμε μαζί μόλις γυρίσει όπως είχαμε πει. να τον φροντίζω, να τον περιποιούμαι, να ξυπνάω κ να κοιμάμαι στην αγκαλιά του, όπως το ίδιο ονειρευόταν αυτός. τώρα τα όνειρά μου γκρεμίστηκαν.
    Σαν θελει η νυφη και ο γαμπρος τυφλα να'χει ο πεθερος..!!Αμα μονη σου υποτιμας τον εαυτο σου και η αξια που του δινεις ειναι σε Ευρω και καριερα αστο καλυτερα...Ειπαμε ολοι περναμε πολυ δυσκολα,αλλα ο ερωτας ειναι αλλο κομματι.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Κοιτα η αληθεια ειναι οτι η σχολη σου δεν εχει κανενα μελλον. Η οικοδομη εχει πεθανει. Εδω οι πολιτικοι μηχανικοι του μετσοβιου και πεινανε. Ομως ξερεις τι σκεφτομουνα? Μηπως μπορουσες να επιανες δουλεια βοηθητικη στο πλοιο που δουλευει εκεινος? Δεν ξερω αν ειναι επιβατικο ή εμπορικο κλπ, αλλα ισως στο μαγειριο, καμαρωτος, κατι τελοσπαντων. Για κοιταξε το, γιατι ετσι θα σαστε και μαζι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369
    δυστυχώς δεν γίνεται αυτό γιατί είναι σε γκαζάδικο. μου είπε πως όταν γυρίσει θα προσπαθήσει να με βάλει στην εταιρία ως γραμματέα αλλά τώρα θα δούμε δεν ξέρω. μακάρι να είναι έτσι όπως τα λέτε. δεν θα αντέξω να τον χάσω για δεύτερη φορά.έχω τόσα πολλά να του δώσω από συναισθηματικής άποψης. ξέρετε τρελαίνεται να τον χαιδεύω γιατί ούτε η μάνα του δεν τον έχει χαιδέψει ποτέ!!! τον μεγάλωσε με πολύ αυστηρότητα.δεν μπορείτε να φανταστείτε πως νιώθω όταν ξυπνάει κ το μόνο που κάνει είναι να αρχίσει να τρίβεται για να μπει στην αγκαλιά μου να τον χαιδέψω...!!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Quote Originally Posted by mina@@ View Post
    το μόνο που έχω είναι η αγάπη μου, η φροντίδα μου κ η προσοχή μου.

    Τι αλλο χρειαζεται;;;;
    Ενας ανθρωπος που σε αγαπαει σε φροντιζει και σε προσεχει τι αλλο θελεις να σου προσφερει για να εισαι μαζι του;;;;

    Αν του προσφερεις ολα αυτα απλοχερα και σε χωρησει αυτος θα χασει

  11. #11
    Γιατι τοση χαμηλή αυτοεκτίμηση? Γιατι τόση απογοήτευση? Πολλοί ονειρευονται να ειχαν αυτα που εχεις εσυ. Ουτε συνεβη κατι στη ζωη σου για να δικαιολογει τον τροπο με τον οποίο σκεφτεσαι. Πραγματικές αποτυχίες και απώλειες θα εχεις αν επιτρεψεις στον εαυτο σου να συνεχισει με αυτη την ασχημη ψυχολογία.
    γιάννης

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    5
    Αν κάποιος δε σε θέλει μόνο για την αγάπη που του προσφερεις τοτε ισως να μην την αξίζει. Εσύ πάλι αξίζεις την αγάπη όλου του κόσμου! Όχι άγχος, όχι ηττοπάθεια! Δε σου απαγορεύει κανείς να κάνεις όνειρα....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369
    ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. η αλήθεια είναι ότι όσο έχω εκείνον νιώθω ότι έχω τα πάντα. νιώθω τόσο πλήρης. όσο είναι εκείνος εδώ νιώθω ασφαλής. όλο αυτό το άγχος οφείλετε κυρίως στο γεγονός ότι είχαμε χωρίσει για ένα πεντάμηνο περίπου κ τρέμω μήπως γίνει κάτι το οποίο θα τον κάνει να με αφήσει πάλι μόνη μου. μιλήσαμε βέβαια εχτές (για 4 λεπτά μόνο) κ με καθησύχασε. μου είπε να μην στενοχωριέμαι κ ότι θα το ρυθμίσει εκείνος το θέμα κ ότι μ αγαπάει...!!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    Μίνα σου έχω απαντήσει και στο άλλο το θέμα σου πριν δω αυτό.
    Το να έχουμε μια σχέση όμορφη στην ζωή μας είναι το πιο σημαντικό όχι όμως να εξαρτιομαστε απ' αυτήν. Προσπάθησε να κάνεις πράγματα για τον εαυτό σου, να νιώσεις δημιουργική, να νιώσεις αυτοπεποιθηση. Κάντο για σένα και όχι για να συγκριθείς με την πρώην ή για να σε βλέπει θετικά η "πεθερά" ή για να δείξεις στον αγαπημένο σου ότι αξίζεις. Μην νιώθεις πλήρης και ασφαλής μόνο όταν είναι εκείνος κοντά σου. Γιατί θα είσαι τελειως ανασφαλής όταν για τους χ ψ λόγους δεν θα μπορεί να είναι.
    Στο κάτω κάτω της γραφής όταν κάποιος αισθάνεται (ιδιαιτερα ένας νέος 24 χρονών) ότι η κοπέλα του κρέμεται πάνω του, κάποια στιγμή θα τον πνίξει. Προσπάθησε να μην έχεις την σχέση σου σαν δεκανίκι για να νιώθεις καλά. Ναι ένα σταθερό σημείο αναφοράς χρειάζεται σ' όλους μας και προφανώς επειδή δεν έχεις τους γονείς σου κοντά σου, δεν νιώθεις την θετική παρουσία τους, προσπαθείς να πάρεις αυτά που σου λείπουν από το αγόρι σου. Όμως καλο μου κορίτσι, μ' αυτόν τον τρόπο οι σχέσεις φθείρονται.
    Τελειωσε την σχολή σου ακόμα και αν δεν ασχοληθείς στο μέλλον με κάτι σχετικο. Είναι σημαντικό να μην αφήνεις πράγματα στην μέση, αυτό θα κάνει καλο στην ψυχολογία σου. Βάλε στόχους, πιστεψε στον εαυτό σου, βελτίωσε την αυτοεικόνα σου.
    Οι εποχές είναι πολύ δύσκολες όμως είναι σημαντικό να παλεύεις για να κάνεις κάποια πράγματα και να μην αφήνεσαι.
    Κανένας δεν είναι άχρηστος παρά μόνο αν ριζώσει βαθεια αυτή η πεποιθηση μέσα του. Άρα είναι δημιουργημά του.
    Είσαι 21 χρονών μόνο , έχεις πολλά πράγματα που μπορείς να κάνεις, αρκεί να το πιστέψεις.
    Να μετατρέψεις το "ετσι συνέβη" σε "ετσι το θέλησα" αυτό και μόνο ονομάζω λύτρωση ΝΙΤΣΕ

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369
    Quote Originally Posted by Frini View Post
    Μίνα σου έχω απαντήσει και στο άλλο το θέμα σου πριν δω αυτό.
    Το να έχουμε μια σχέση όμορφη στην ζωή μας είναι το πιο σημαντικό όχι όμως να εξαρτιομαστε απ' αυτήν. Προσπάθησε να κάνεις πράγματα για τον εαυτό σου, να νιώσεις δημιουργική, να νιώσεις αυτοπεποιθηση. Κάντο για σένα και όχι για να συγκριθείς με την πρώην ή για να σε βλέπει θετικά η "πεθερά" ή για να δείξεις στον αγαπημένο σου ότι αξίζεις. Μην νιώθεις πλήρης και ασφαλής μόνο όταν είναι εκείνος κοντά σου. Γιατί θα είσαι τελειως ανασφαλής όταν για τους χ ψ λόγους δεν θα μπορεί να είναι.
    Στο κάτω κάτω της γραφής όταν κάποιος αισθάνεται (ιδιαιτερα ένας νέος 24 χρονών) ότι η κοπέλα του κρέμεται πάνω του, κάποια στιγμή θα τον πνίξει. Προσπάθησε να μην έχεις την σχέση σου σαν δεκανίκι για να νιώθεις καλά. Ναι ένα σταθερό σημείο αναφοράς χρειάζεται σ' όλους μας και προφανώς επειδή δεν έχεις τους γονείς σου κοντά σου, δεν νιώθεις την θετική παρουσία τους, προσπαθείς να πάρεις αυτά που σου λείπουν από το αγόρι σου. Όμως καλο μου κορίτσι, μ' αυτόν τον τρόπο οι σχέσεις φθείρονται.
    Τελειωσε την σχολή σου ακόμα και αν δεν ασχοληθείς στο μέλλον με κάτι σχετικο. Είναι σημαντικό να μην αφήνεις πράγματα στην μέση, αυτό θα κάνει καλο στην ψυχολογία σου. Βάλε στόχους, πιστεψε στον εαυτό σου, βελτίωσε την αυτοεικόνα σου.
    Οι εποχές είναι πολύ δύσκολες όμως είναι σημαντικό να παλεύεις για να κάνεις κάποια πράγματα και να μην αφήνεσαι.
    Κανένας δεν είναι άχρηστος παρά μόνο αν ριζώσει βαθεια αυτή η πεποιθηση μέσα του. Άρα είναι δημιουργημά του.
    Είσαι 21 χρονών μόνο , έχεις πολλά πράγματα που μπορείς να κάνεις, αρκεί να το πιστέψεις.
    δεν είπα ποτέ ότι θα παρατήσω τη σχολή. αυτή τη στιγμή σίγουρα δεν είμαι όπως ήμουν πριν χωρίσουμε. ίσα ίσα που εκείνος έχει έρθει πιο κοντά σε εμένα. δεν λέω ότι δεν είμαι "κολλημένη" επάνω του. αλλά κάνω πράγματα για τον εαυτό μου. διαβάζω, γράφω, πηγαίνω στη σχολή μου, πηγαίνω για τρέξιμο όποτε μπορώ. απλά νιώθω πολύ πιεσμένη από όλους. ότι κ αν κάνω με όποια ένταση κ αν το κάνω είναι λίγο για εκείνους. δεν μου έχει πει κανένας ένα μπράβο για την προσπάθεια μου. ο μόνος που μου έχει πει είναι η ψυχολόγος μου με την οποία δουλεύουμε αρκετά καλά. αλλά είναι στιγμές που η απουσία του με κάνει κ νιώθω απαίσια ιδικά όταν έχω ανάγκη να του μιλήσω κ δεν μπορώ. δεν μετανιώνω για την επιλογή που έκανα απλά εκφράζω αυτό που νιώθω.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΣΙΑΚΗ ????????
    By Lacrymosa in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 28
    Last Post: 09-05-2016, 16:26
  2. Μια έτσι..Μια αλλιώς.. τι να κάνω για να μην μου φέρεται έτσι..???
    By rafailia90 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 47
    Last Post: 18-03-2013, 22:00
  3. Πέρα απ τα όρια είναι δρόμος χωρίς επιστροφή.... :(
    By Lacrymosa in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 24-08-2011, 12:39
  4. Πώς τα βγάζετε πέρα;;
    By sampaul in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 29-06-2011, 17:29
  5. εχω βαρεθει να ειναι ετσι η ζωη μου..
    By gonoli in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 26
    Last Post: 23-08-2010, 22:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •