Αγχος/Πανικος..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Angry Αγχος/Πανικος..

    Γεια σας!!..θα θελα να μου προτεινετε για το τι μπορω να κανω με το αγχος το οποιο πραγματικα φετος εχει ξεφυγει..Φετος ξεσπασαν πολλα πραγματα μαζι (τα οποια θα αναφερω πιο κατω)προκαλωντας μου αγχος και παρα πολυ πανικο...Πρωτα απο ολα η πιεση των γονεων,,επειδη ειναι η τελευταια χρονια και δεν μπορουσα να διαβασω οσο επρεπε (στην αρχη επειδη μου αρεσε μια κοπελα και ειχα πεσει σε καταθλιψη),μετα οι αρνητικες σκεψεις για το μελλον και για το τωρα..και μετα τα χειροτερα...Μετα δυστυχως ανοιξα ενα τρυπακι που αποτελειτε απο τεσταρισματα-γενικευσεις-πανικο-πολυ αγχος και-ασχημες παραλογες και τρελες σκεψεις..τα οποια κυριολεκτικα με διελυσαν.το συζητησα με τους γονεις μου και τους ζητησα να παω σε ψυχολογ...Επισκεφτηκα εναν ψυχολογο-ψυχοθεραπευτη μπας και με βοηθησει..με βοηθησε λιγο μεν αλλα ενιωθα χειροτερα και πιο πιεσμενος/αγχωμενος...Βεβαια ακομα τον επισκεπτομαι αλλα με φοβο μια φορα τον μηνα ή αντε 2 γιατι μονο με αυτον τα συζηταω τα προβληματα μου και επειδη πιστευω οτι χωρις βοηθεια ειδικου το αγχος δεν θα ηρεμησει κλπ κλπ...Ολη αυτη την περιοδο που κρατησε 4 ή 5 μηνες δεν διαβαζα το χα ριξει στο φαι δεν ειχα ορεξη και καθε μερα ειμουν με στο αγχος και στον πανικο και στα ''τιναγματα'' απο αυτες τις σκεψεις...τωρα ειμαι καλυτερα σε συκριση με παλια..αλλα ακομα δεν μπορω να πω οτι ειμαι εντελως καλα (κυριοτερα επειδη πιστευω οτι ειμαι ατυχος και οτι λεω γινετε παντα το αναποδο..και στην περιπτςση αυτη δηλαδη αν πω ''ειμαι καλα'' θα γινει το ''ειμαι χαλια'')επειδη συνεχως σκεφτομαι τα παλια αυτα που εκανα και συνεχως με τεσταρω αν ισχυουν ακομα (παααρα πολλα ''αν'')..Λοιπον οι φοβιες μου τωρα ειναι οι παρακατω:
    1)Φοβια του ερωτα:Οχι απλα τον φοβαμαι τον τρεμω..αυτο ηταν το πρωτο πραγμα που με εκανε να παω σε ψυχολογο γιατι καθομουν με ενα συγγενιακο μου ατομο (θυληκο)και ετσι οπως καθομασταν θημυθηκα την κοπελα που μου αρεσε και εκει που φανταστηκα μια ερωτικη σκηνη,μπηκε στην μεση αυτο το ατομο και τρομαξα επειδη ενιωσα καπως περιεργα μην βλεπω αυτο το ατομο αλλιως και γιατι με επιασε οτι με επιασε,γιατι με πιανει κατι οταν την βλεπω(που ηταν φοβος και αγχος)(τεσταρισματα,ιλιθιε� � γενικευσεις κλπ.)..Αλλα περα απο αυτο,καθε φορα που σκεφτομαι κοπελα ή καθε φορα με πιανει αγχος ή θλιψη ή νευρα οταν τσακονομαι με μια κοπελα..φοβαμαι στο φουλ μηπως ειναι ερωτας ..(τον φοβαμαι γιατι ολες οι ερωτικες εμπειριες μου ηταν χωρις ανταποκριση και επομενως καταθλιψη κλπ)
    2)Η δευτερη βασικα ειναι κατα καποιον τροπο περιεργη...Τελος παντων οταν λοιπον ειχε δημιουργηθει η φοβια του ερωτα..ξηπνησα ενα πρωι και ειπα..νιωθω περιεργα,σαν να εχει αλλαξει κατι σε εμενα η στον κοσμο..το πα αυτο πανικοβληθηκα και αρχισα να ψαχνω μεχρι που βρηκα αποπρωσοποποιηση..δεν ξερω αν ειχα αυτο ή οχι παντως ηταν μια περιοδος που συνεχως σκεφτομουν μηπως ολα ειναι ψευτικα? μηπως εχω αποπρωσοποποιηση?αν δεν εχω γιατι νιωθω περιεργα?κλπ..(τελικα ηταν μονο η σκεψη και ο τρομος μηπως εχω κατι τετοιο)
    Και φτανουμε στο τωρα λοιπον...τωρα ευτυχως ολα αυτα εχουν ηρεμησει κατα εναν βαθμο αλλα πολλες φορες ερχοντε στο μυαλο μου και με κανουν να με τεσταρω..κυριοτερα προβληματα μου τωρα ειναι που συνεχως αναρωτιεμε τι εχω?γιατι νιωθω ετσι? κλπ και αυτες οι ανεξελεκτες εμμονες σκεψεις,οι γενικευσεις και τα τεσταρισματα..Δεν σταματανε απλα..και αμα καταφερω να το ελενξω.παλι θα το χαλασω λογο φοβιας μην με ξαναπιασει και λογο σκεψεων..σκεφτομουν μετα τις πανελληνιες,να πεισω τους γονεις μου για ψυχιατρο,να με βοηθησει και να μου πει ακριβως τι εχω..Γενικα τα χω χαμενα..πολλες φορες φοβαμαι και σκεφτομαι αν δεν μου περασει ?αν δεν ξεπερασω ποτε αυτες τις φοβιες?
    Συγγνωμη για τα πολλα αλλα ειχα την αναγκη να τα πω καπου(περα απο τον ψυχολογο)..θελω να ακουσω και αλλες γνωμες..Εσεις έχετε περάσει κατι παρομοιο?Πως το αντιμετωπίσατε?Τι θα μου προτίνατε να κανω?Οσοι μπορείτε παρακαλω απαντηστε..(και παλι συγγνωμη για τα πολλα)
    Last edited by Μητσάκος; 10-04-2013 at 00:13.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    118
    να συνεχισεις να πηγαινεις στον ψυχολογο σου και αν μπορεις οικονομικα καλο θα ηταν σε εβδομαδιαια βαση. οτι σκεψεις εχεις να του τις λες και να εκφραζεσαι.

  3. #3
    Quote Originally Posted by ΜΙΝΑ View Post
    να συνεχισεις να πηγαινεις στον ψυχολογο σου και αν μπορεις οικονομικα καλο θα ηταν σε εβδομαδιαια βαση. οτι σκεψεις εχεις να του τις λες και να εκφραζεσαι.
    Το θέμα είναι οτι οκ...περα του οτι οταν φευγω αγχωνομαι για καποιον λογο και γενικα με πιανει κατι..δεν εχω και την οικονομικη ανεση για εβδομαδιαια βαση..και να τα χα βασικα δεν θα το κανα..γιατι φοβαμαι...4 μηνες πηγαινα καθε εβδομαδα και ειχα γινει τελειως χαλια..και τωρα δηλαδη με πιεζω να παω,γιατι νιωθω την αναγκη να τα πω σε καποιον να με βοηθησει..για αυτο ρωτησα αν ο ψυχιατρος θα ταν καλυτερη ιδεα..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    118
    μηπως ο ψυχολογος που ειχες διαλεξει δεν σου ταιριαζε? σε ενοχλουσε ο τροπος που σου μιλουσε ή σε κοιταζε?? άλλαξε τον. οταν λες φοβασαι εννοεις το να κυκλοφορησεις εξω ή το να ανοιχτεις σε εναν άνθρωπο?

  5. #5
    Quote Originally Posted by ΜΙΝΑ View Post
    μηπως ο ψυχολογος που ειχες διαλεξει δεν σου ταιριαζε? σε ενοχλουσε ο τροπος που σου μιλουσε ή σε κοιταζε?? άλλαξε τον. οταν λες φοβασαι εννοεις το να κυκλοφορησεις εξω ή το να ανοιχτεις σε εναν άνθρωπο?
    Ειναι φορες που με κοιταει σαν χανος και δεν μιλαει κανεις για ενα 2λεπτο,αλλα οκ :Ρ...Και βασικα δεν πολυμιλαει αυτος..ερωτησεις μου κανει και εγω απανταω..μερικες φορες θα μιλησει..κυριοτερα ακουει....οταν λεω φοβαμαι εννοω οτι επειδη ψαχνομαι να βρω τι εχω..και τις φοβιες δεν τις εχω ξεπερασει πληρως..φοβαμαι πως αμα τα συζητησω θα με ξαναπιασει εντονα αγχος,πανικος,θλιψη ή οτιδηποτε και θα με χαλια κανα 3ημερο..γενικά με τις φοβίες πιεζομαι για να τις συζητήσω..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    118
    ταπεινη μου αποψη ισως θα ηταν καλο να κανεις δοκιμη και με εναν αλλο ψυχολογο. συνηθως οταν μιλαμε για τις φοβιες μας σε καποιον ειδικο νιωθουμε μετα ανακουφισμενοι. μηπως ο τροπος του συγκεκριμενου σε μπλοκαρει? δεν λεω οτι δεν θα ειναι καλος αλλα εσενα να μην σου ταιριαζει ο τροπος του και να θες καποιον να σε ωθησει να μιλησεις. κανε μια δοκιμη δεν εχεις να χασεις κατι.

  7. #7
    Quote Originally Posted by ΜΙΝΑ View Post
    ταπεινη μου αποψη ισως θα ηταν καλο να κανεις δοκιμη και με εναν αλλο ψυχολογο. συνηθως οταν μιλαμε για τις φοβιες μας σε καποιον ειδικο νιωθουμε μετα ανακουφισμενοι. μηπως ο τροπος του συγκεκριμενου σε μπλοκαρει? δεν λεω οτι δεν θα ειναι καλος αλλα εσενα να μην σου ταιριαζει ο τροπος του και να θες καποιον να σε ωθησει να μιλησεις. κανε μια δοκιμη δεν εχεις να χασεις κατι.
    οκ..thank you

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    118
    επίσης καποιες φορες οταν ανοιγομαστε στον ψυχολογο βγαινουν πραγματα που ουτε εμεις ξεραμε για τους ιδιους. καποια απο αυτα που ακουμε μπορει να μας κανουν να θυμωσουμε με τον εαυτο μας ή και να πεσει ακομα περισοτερο η διαθεση μας. μην σταματησεις την ψυχοθεραπεια και κανε προσπαθεια να ανοιγεσαι. εμενα αυτο με χαλασε μεχρι τωρα: οτι ποτε δεν μιλαγα. καλο βραδυ

Similar Threads

  1. Έντονο αγχος και πανικός...
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 07-04-2013, 21:49
  2. αγχος ,πανικος κτλπ
    By akoylini in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 07-10-2012, 22:36
  3. Tρομερο αγχος-Πανικος
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 14-05-2012, 04:38
  4. Tρομερο αγχος-Πανικος
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 04-05-2012, 23:23
  5. ΑΓΧΟΣ ΠΑΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΥΠΝΟΣ
    By pepe in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 30-05-2006, 12:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •